خاموش کردن یک یا چند کامپیوتر از راه دور در یک شبکه محلی

خاموش کردن یک یا چند کامپیوتر از راه دور در یک شبکه محلی
 • 1391/1/8
 • علیرضا
 • 16

گاهی اوقات نیاز داریم تا یک کار را از راه دور انجام دهیم . مثلا اگر مدیر شبکه یک شرکت کوچک باشید که در یک ساختمان سه طبقه مستقر شده و دارای شبکه ای محلی است که کامپیوترهای هر سه طبقه را به هم متصل کرده ، اگر بخواهید کامپیوترهای یکی از طبقات را خاموش ، ریست و یا اوگ آف کنید ، چه خواهید کرد ؟ مطمئنا جواب شما استفاده از بستر شبکه برای انجام این کار خواهد بود . مسلما دومین موردی که از آن استفاده خواهید کرد ، برنامه های پیشرفته و مخصوص به مدیریت یک شبکه کامپیوتری میباشند . اما تا به حال فکر کرده اید که با استفاده از قابلیت های سیستم عامل نیز میتوانید این کارها را انجام دهید ؟ امروز میخواهیم این کار را در سیستم عامل ویندوز انجام دهیم . یعنی یک کامپیوتر را از راه دور خاموش ، ریست و یا لوگ آف کنیم . با گویا آی تی همراه باشید …….

ویندوز دارای یک فایل به نام Shutdown.exe میباشد که از طریق آن میتوانید کامپیوتر یا کامپیوترهای موجود در یک شبکه محلی را خاموش ، ریست و یا لوگ آف کنید . اما برای انجام این کار ابتدا باید کامپیوترهایی که میخواهید آنها را از طریق شبکه خاموش کرده یا ریست کنید ، پیکربندی نمایید .

نکته : در اکثر مراحلی که در این مقاله اشاره شده است ، به دسترسی سطح Admin نیاز خواهید داشت . پس با یک حساب کاربری سطح ادمین موارد اشاره شده را انجام دهید .

پیکربندی

برای انجام پیکربندی ابتدا باید یکی از سرویس های ویندوز که  Remote Registryنام دارد را فعال کنید . این سرویس به صورت پیشفرض فعال نیست .

اگر روی کامپیوتر هدف ( منظور کامپیوتری است که میخواهید به صورت راه دور آن را خاموش یا ریست کنید ) شما ویندوز 7 نصب شده ، وارد منوی استارت شده و از طریق باکس جستجو ، کلمه Services را تایپ کنید . نتایجی در قسمت بالا ظاهر میشوند که یکی از آنها Services میباشد و یک آیکون شبیه چرخ دنده دارد .

اما در صورتی که ویندوز ایکس پی روی سیستم هدف نصب شده باشد ، باید از طریق Run در استارت منو ، عبارت “Services.msc” را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید . البته انجام این کار در ویندوز 7 نیز میسر میباشد . با توجه به اینکه گزینه Run به صورت پیشفرض در استارت منوی ویندوز 7 قرار ندارد ، پس باید کلیدهای ترکیبی “Win+R” را بفشارید تا پنجره Run نمایش داده شود .

اکنون پنجره ای را پیش روی خود خواهد دید که سرویس های مختلف ویندوز در آن وجود دارند که هر کدام مسئولیت خاصی را بر عهده خواهند داشت . در ضمن پیشنهاد میکنیم که در صورت نداشتن آشنایی با این سرویس ها ، هیچ تغییری در تنظیمات آنها بوجود نیاورید ، چون برای تان دردسر ساز خواهد شد .

اما سرویس مورد نظر ما یعنی Remote Registry در اینجا قرار دارد که باید آن را فعال کنیم . پس در این لیست به دنبال این مورد بگردید . اکنون روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را کلیک کنید .

در پنجره Properties و در بخش Startup type یک منوی کشویی وجود دارد . این منو را باز کرده و گزینه Automatic را انتخاب کنید . اکنون روی دکمه Start که در زیر این منو قرار دارد ، کلیک کنید .

پس از آن باید پورت مورد نیاز برای انجام این کار را نیز باز کنید . کافیست در منوی استارت ویندوز 7 عبارت Allow a program را تایپ کرده و بالاترین موردی که با عنوان Allow a program through windows firewall مشخص شده است را انتخاب کنید .

اکنون روی دکمه Change Settings کلیک کنید . سپس از لیستی که در زیر این دکمه قرار دارد گزینه Windows Management Instrumentation ( WMI ) را پیدا کرده و تیک کنار آن را بزنید . پس از انتخاب این گزینه ، در سمت راست دو چک باکس وجود دارند که چک باکس موجود در ستون Home/Work ( Private ) فعال میشود و لازم نیست در آن تغییر بوجود بیاورید . این پنجره را OK کنید .

متاسفانه در منبع این مطلب هیچ اشاره ای به روش فعال کردن این پورت در ویندوز ایکس پی نشده بود . بنابراین ما روش فعال کردن این پورت در ویندوز ایکس پی را در اینترنت جستجو کردیم و به روش زیر رسیدیم .

از طریق Run عبارت cmd را تایپ کرده و اینتر را بزنید تا پنجره Command Prompt باز شود . اکنون دستور زیر را تایپ کرده و اینتر را بزنید .

netsh firewall set service remoteadmin enable

در جواب نیز باید کلمه OK را ببینید .

نکته : متاسفانه به دلیل فراهم نبودن یک شبکه محلی ، نتوانستیم این مورد را دقیقا تست کنیم . بنابراین از شما خوانندگان محترم تقاضا میشود که در صورت تست کردن این روش در ویندوز ایکس پی و عدم وجود مشکل در انجام عملیات ، این مورد را در قسمت نظرات بیان کنند و اگر مشکلی مشاهده شده و روش حل آن را میدانستید نیز از دیگر کاربران دریغ نفرمایید .

اکنون میتوان گفت که کار تقریبا تمام شده است . به منوی استارت بروید و عبارت cmd را تایپ کنید . در پنجره ظاهر شده دستور Shutdown –I را تایپ کرده و اینتر را بزنید . پنجره ای با عنوان Remote Shutdown Dialog باز خواهد شد که از طریق آن میتوانید کامپیوتر یا کامپیوترهای موجود در شبکه محلی خود را به آن اضافه کنید .

برای انجام این کار روی دکمه Add کلیک کرده و نام کامپیوتر(های) مورد نظر خود را به آن اضافه کنید . اگر نام دقیق و کامل کامپیوتر(های) مورد نظر خود را نمیدانید ، به روش زیر عمل کنید .

ویندوز 7 : روی آیکون Compuer موجود در دسکتاپ یا منوی استارت راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید . در قسمت Full Computer Name میتوانید نام دقیق و کامل کامپیوتر(های) هدف را مشاهده کنید .

ویندوز ایکس پی : در ویندوز ایکس پی نیز باید روش ویندوز 7 را برای پیدا کردن نام کامل کامپیوتر(های) هدف را انجام دهید . با این تفاوت که پس از باز شدن پنجره Properties باید به تب Computer Name بروید و در قسمت Full name نام کامل را مشاهده کنید .

پس از اضافه کردن نام کامپیوتر(ها) به لیست ، اکنون باید مشخص کنید که میخواهید چه کاری با آنها بکنید ؟ خاموش کردن ، ریست و یا خروج ( logoff ) . هر کدام که مد نظرتان بود را انتخاب کرده و روی دکمه OK کلیک کنید .

انجام عملیات از طریق محیط خط فرمان

شما حتی قادرید تا از طریق محیط خط فرمان ویندوز نیز این کار را انجام دهید . به عنوان مثال دستور زیر را در محیط خط فرمان تایپ کنید .

shutdown /s /m \chris-laptop /t 30 /c “Shutting down for maintenance.” /d P:1:1

البته به جای chris-laptop ، نام کامپیوتر هدف را جایگزین کنید .

انجام عملیات از طریق لینوکس

اگر میخواهید این عملیات را از طریق سیستم عامل لینوکس انجام دهید ، ابتدا باید بسته samba-common را نصب کنید . پس ترمینال لینوکس را باز کرده و دستور زیر را تایپ کنید . لازم به ذکر است که در اینجا از توزیع ابونتو استفاده شده است .

Sudo apt-get install samba-common

پس از نصب این بسته میتوانید عملیات را آغاز کنید . دستور زیر را تایپ کنید :

net rpc shutdown -I ip.address -U user%password

اما چند مورد وجود دارد که باید در دستور بالا جایگزین موارد اصلی شوند .

ip.address : به جای این عبارت باید آی.پی کامپیوتر هدف را جایگزین کنید .

user : به جای این مورد نیز باید نام یکی از کاربران کامپیوتر هدف که دسترسی سطح ادمین دارد را قرار دهید .

password : این مورد هم که دیگر واضح است . پسورد مربوط به اکانتی که روی سیستم هدف انتخاب کرده اید را باید جایگزین این مورد کنید .

منبع

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 16 دیدگاه
 1. جناب زارع این واقعا جالب بود ولی من یک مشکلی دارم:
  قطعا چنین کاری رو فقط باید بتونه یک نفر انجام بده نه همه ی سیستم ها یعنی فقط admin باید بتونه خاموش کنه
  ولی ما توی اینجا هیچکس رو تعریف نکردیم! شاید من بد متوجه شدم ولی اگر اینجوری باشه هر کاربری که میتونه همه ی سیستم ها رو خاموش کنه!

  1. سلام عرض میکنم خدمت شما دوست عزیز .
   به احتمال خیلی زیاد این مورد رو ویندوز لحاظ کرده و برای انجام چنین کاری بدون شک دسترسی یه اکانت باید در سطح ادمین باشه . بنده به دلیل اینکه یه شبکه نداشتم ، نتونستم شخصا امتحان کنم . اگه شما امتحان کردید ، ممنون میشیم نتیجه کار رو در همین قسمت نظرات بنویسید .
   ولی در هر صورت خیلی بعیده که کاربری که ادمین نباشه بتونه این کار رو تحت یه شبکه انجام بده . توی شبکه هم بیشتر کارها باید با استفاده از یوزر ادمین انجام بشه .

   موفق باشید …..

  2. این کار در شبکه‏های Peer To Peer برای تمامی سیستم‏ها قابل اجراست اینکه یکی از دوستان گفت فقط Admin می‏تونه این کار رو انجام بده ، بله این موضوع صحت دارد زیرا در شبکه های Server Base فقط Admin شبکه امکان این کار را دارد، البته می‏توان این امکان را به Clien’s نیز داد.
   یا علی

 2. با سلام خدمت جناب زارع
  عالی بود ولی من شخصا یک مشکل دارم:
  اگر به این صورتی که شما گفتید باشه که هر سیستمی و هر کاربری میتونه بقیه ی سیستم ها رو خاموش کنه و این اصلا خوب نیس البته شاید هم من بد متوجه شده باشم ولی باید کاربران را دسته بندی بشوند تا فقط Admin بتونه سیستم ها رو کنترل کنه

 3. * با سلام *
  ایا این امکان وجود دارد که با لب تاپ در شبکه با وایرلس پی سی متصل با کابل لن به مودم مشترک رو هم با این روش خاموش کرد؟
  اگر ندارد اه ممکن رو می تونید بفرمایید>؟
  باتشکر

 4. خیلی ممنون بابت اطلاعات ولی من فقط cmd رو باز کردم و دستور زدم کار کرد و بغیه مراحل اضافی بود.

 5. با سلام من خودم دیدم که می شه خاموش کرد یا دست کاری کرد ما در دوران کاردانی تو سایت دانشگاه که شبکه بود این کارو استادمون کرد ولی نمیدونم adminبود یا یوز ولی فک می کنم یوز بود

 6. من امتحان کردم . جواب نداد. لطف راهنمایی کنید.

  root@Lenovo:/home/ubuntu# net rpc shutdown -I 192.168.1.165 -U Dell%111111
  Could not connect to server 192.168.1.165
  Connection failed: NT_STATUS_IO_TIMEOUT
  Could not connect to server 192.168.1.165
  Connection failed: NT_STATUS_IO_TIMEOUT
  root@Lenovo:/home/ubuntu#

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *