تاریخچه موبایل‌های دوربین‌دار نوکیا

تاریخچه موبایل‌های دوربین‌دار نوکیا
  • 1391/2/12
  • ITTeach
  • 1

نوکیا در تولید دوربین‌های موبایل سابقه‌ای طولانی دارد. این شرکت در سال 2005 توانست به عنوان برترین سازنده دوربین‌های دیجیتال شناخته شود. در سال 2008 نیز تعداد موبایل‌های دوربین‌داری که نوکیا فروخت حتی از تعداد دوربین‌هایی که شرکت کداک فروخته بود و با  فیلم تصاویر را ثبت می‌کردندنیز پیشی گرفت و بار دیگر به عنوان بزرگترین سازنده موبایل‌های دوربین‌دار لقب گرفت. نوکیا در دهه آغازین تولید موبایل‌های دوربین‌دارش توانست در بازار جهانی دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های مجهز به فیلم صدرنشین شود. نگاهی به تاریخچه تولید موبایل‌های دوربین‌دار نوکیا می‌اندازیم تا برترین محصولات نوکیا در زمینه تصویربرداری را معرفی کنیم.

 

  • نوکیا اولین گوشی دوربین‌دار خود را که یک نوکیا7650 بود در نوامبر 2001 معرفی و کمک بسیاری به تغییر صنعت عکاسی دیجیتال، وب و تلفن‌های همراه کرد. Nokia 7650 اولین گوشی سیمبین سری60 و اولین گوشی مجهز به MMS بود. جالب اینجا است که دوربین VGA (0.3 مگاپیکسل) برای ما خیلی بود. حتی کیفیت تصویربرداری آن را تحسین می‌کردیم. نوکیا 7610 دومین گوشی دوربین‌دار مهم نوکیا بود که در سال 2004 معرفی شد. این گوشی اولین گوشی مگاپیکسل نوکیا بود.
  • سال 2006 سال پرده‌برداری از اولین گوشی 3 مگاپیکسل بود. این دو محصول مهم N73 و N93 بودند. N93 پس از N90 بیشتر به عنوان دوربین فیلم‌برداری طراحی شده بودند که صفحه‌نمایش چرخان و زوم اپتیکال داشتند. N73 نیز بیشتر دوربین بود تا موبایل. این گوشی از یک محافظ لنز مکانیکی برخوردار بود که پس از باز شدن دوربین را فعال می‌کرد. اما آنچه بازی را تغییر داد این بود که این 3 مگاپیکسل می‌توانست با کیفیت فیلم‌های آنالوگ رقابت کند.به همین خاطر میلیون‌ها دستگاه از گوشی نوکیا N73 فروخته شد.
  • حرکت نوکیا به سمت موبایل‌های دوربین‌دار پس از معرفی نوکیا 7650 و ایجاد بخشی به نام موبایل‌های دوربین‌دار که به تصویربرداری اختصاص داده شده‌اند شروع شد. قبل از اینکه این گروه در سال 2007 منحل شود، یکی از گوشی‌هایی که برای عکاسی طراحی شده بود معرفی شد. این گوشی نوکیا N82 بود که دوربین 5 مگاپیکسل با فلاش زنون داشت. البته نوکیا N95 اولین گوشی موبایل نوکیا با دوربین 5 مگاپیکسل و اولین گوشی مجهز به GPS بود که طرفداران زیادی داشت و از جمله پرفروش‌ترین گوشی‌های نوکیا به شمار می‌رود.
  • N86اولین گوشی مجهز به دوربین 8 مگاپیکسل نوکیا محصولی بود که توجه بسیاری را به خود جلب کرد. این گوشی با وجود اینکه مانند نوکیا N82 از فلاش زنون برخوردار نیست در شرایط کم‌نور تصاویر چشم‌گیری را ثبت می‌کرد.
  • اما چندی بعد با معرفی نوکیا N8 اولین گوشی 12 مگاپیکسل نوکیا اوج قدرت نوکیا در تولید گوشی‌های موبایل دوربین‌دار نمایان شد. این گوشی که در سال 2010 معرفی شد قادر است تصاویری با کیفیت HD ضبط کند.
  • اما چندی بعد وجود دوربین 12 مگاپیکسل نیز مانند دوربین‌های 8 مگاپیکسل در تلفن‌های همراه به جزء لازم و جدانشدنی در این دستگاه به ظاهر ارتباطی تبدیل شد. تا اینکه نوکیا با یک گوشی 41 مگاپیکسلی صنعت دوربین‌های موبایل را به طور کل تغییر داد و تعریف تازه‌ای از آن ایجاد کرد. نوکیا 808 PureView با برخورداری از فناوری Nokia PureView و نمونه‌برداری پیکسل قادر است تصاویری با کیفیت واضح‌تر و شفاف‌تر ثبت کند.

ارسال شده توسط :

حمیدرضا نیکدل (مدیر روابط عمومی نوکیا در ایران)

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *