بزرگترین اشتباهات قیمت گذاری در فروشگاه های آنلاین

بزرگترین اشتباهات قیمت گذاری در فروشگاه های آنلاین
  • 1391/6/1
  • آزاد
  • 3

قیمت گذاری روی محصولات و خدماتی که در هر کسب و کاری عرضه می شود یکی از مهم ترین مراحل در هر تجارت است. برای مثال فرض کنید شركت سامسونگ بخواهد يك‌ميليون دستگاه گلکسی را به فروش برساند، اگر در مرحله‌ قيمت‌گذاري اين دستگاه دچار اشتباه يك دلاري بشود، يك ميليون دلار ضرر خواهد كرد.
در دنیای تجارت دیجیتال چنين اشتباه‌هايي تا به حال به دفعات زیادی رخ داده‌ است، به‌ خصوص هنگامی که محصولات در فروشگاه های انلاین كه عرضه می شوند و در مدت كوتاهي پس از قيمت‌گذاري، تعداد زيادي كالا خريداري مي‌شوند و كار از كار مي‌گذرد. در ادامه اين مقاله چند نمونه از بزرگترین اشتباهاتی که در مرحله قیمت گذاری توسط شرکت های بزرگ انجام شده است، می پردازیم.

best-buy-store

شركت Best Buy
شركت Best Buy يكي از بزرگ‌ترين فروشگاه‌هاي جهان در زمینه فروش محصولات الكترونيكي است. اين شركت در سال 2011 میلادی با داشتن بيش از ۲۰۰ هزار كارمند در سراسر جهان، درآمدی بالغ بر ۵۰ ميليون دلار داشته است. این شرکت دارای وب‌سايتی است که يكي از پولسازترين ها در اينترنت است.
با توجه به مطالبی که عنوان شد، شايد تصور كنيد كه از چنين شركتي انتظار نمي‌رود در قيمت‌گذاري‌هاي خود دچار اشتباهي بزرگ شود، اما در واقعیت چنین نيست. در ۱۲ آگوست سال ۲۰۰۹ در وب‌سايت اين شركت اشتباه فاحشی در قیمت گذاری صورت گرفت که به سرعت توسط مشتریان تیز بین آن شناسایی شد و ضرر زیادی را متوجه شرکت کرد، انها در سایت خود تلويزيون‌هاي ۵۲ اينچ تخت سامسونگ كه در حالت عادي ۶۶۶,۱۶ دلار به فروش مي‌رسيدند را كمتر از ۱۰ دلار قيمت‌گذاري کردند. يعني بيشتر از ۹۹ درصد تخفيف در نظر گرفته شده بود!

sears-canada-store
فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي سیرز
سيرز (Sears) یک فروشگاه‌ بزرگ زنجيره‌اي است كه کالاهای مختلفی از پوشاك تا لوازم الكترونيكي در آنها يافت مي‌شود. نخستين فروشگاه سیرز  در سال ۱۸۸۶ ميلادي در آمريكا تاسيس شد و امروزه حدود ۲۵۰۰ شعبه دارد.
تا چند سال قبل كاتالوگ‌هاي اين فروشگاه كه در كتابچه‌هايي بزرگ به چاپ مي‌رسيدند و در تيراژ گسترده‌اي توزيع مي‌شدند، ولی اكنون ديگر به شكل الكترونيكي در وب‌سايت اين شركت به نمايش درمي‌آيند.
اشتباهی که توسط فروشگاه سیرز صورت گرفت به این صورت بود که در تابستان سال ۲۰۱۱ كه آي‌پد ۲ تازه به بازار آمده بود، قيمت آن در وب‌سايت سيرز به جاي ۷۰۰ دلار، ۶۹ دلار ثبت شد و سيل مشتري‌ها را به سوي آن روانه كرد. اين فروشگاه بلافاصله اعلام كرد مسئول اين قيمت‌گذاري، شركت ثالثي بوده كه امور آگهي‌هاي آن را بر عهده داشته و در نتيجه جلوي ضرر خود را گرفت.

dell

شركت Dell
شرکت دل از سال ۱۹۸۴ آغاز به كار كرد و اكنون با حدود ۱۱۰ هزار كارمند، يكي از بزرگ‌ترين توليدكننده‌هاي رايانه روميزي و لپ‌تاپ در جهان است و طي سال‌هاي فعاليت خود، ركوردهاي بسياري را در كسب و كار ديجيتال به دست آورده است. اشتباهی که دل در زمینه قیمت گذاری با آن مواجه شد این بود که  يك هفته مانده به كريسمس سال ۲۰۱۱ لپ‌تاپ‌هاي XPS ۱۵ ساخت اين شركت كه ۱۰۰۰ دلار مي‌ارزيدند به ميزان ۲۵ دلار قيمت‌گذاري شدند.
بلافاصله صدها نفر اين لپ‌تاپ را سفارش دادند. به محض اينكه مسئولان دل متوجه اشتباه خود شدند، آگهي فروش را از سايت حذف كردند و همه سفارش‌هاي دريافت شده، لغو شد. با اين كار، سيلي از شكايت خريداران به سوي وب‌سايت اين شركت سرازير شد.

شرکت دل در زمینه قیمت گذاری اشتباه دیگری را در كشور تايوان مرتکب شد، يكي از لپ‌تاپ‌هاي اين شركت به نام Latitude E۴۳۰۰ كه قرار بود حدود ۲۱۰۰ دلار به فروش برسد، اشتباهي ۵۶۳ دلار قيمت‌گذاري شد؛ يعني با تخفيفي حدود ۷۵ درصدی! بيش از ۷۰ هزار مشتري تايواني براي خريد اين دستگاه هجوم آوردند و سفارش گذاشتند.
كميسيون حمايت از مشتري (CPC) در تايوان اعلام كرد شركت دل بايد اين كالاها را با همان قيمت به دست مشتريان برساند اما شركت دل از ارسال آنها خودداري كرد و سفارش‌هاي ثبت‌شده را نپذيرفت. به اين ترتيب كميسيون حمايت از مشتري شكايتي را عليه دل به دادگاه برد و پيگيري حقوقي اين قضيه هنوز در جريان است. اين كميسيون تهديد كرده است كه اگر دل به تعهد خود عمل نكند، از تمام فعاليت‌هاي تجاري اين شركت در تايوان جلوگيري خواهد كرد.

amazon
آمازون انگلستان
فروشگاه آمازون انگلستان، شعبه‌اي از بزرگ‌ترين فروشگاه اينترنتي جهان، يعني آمازون است كه حدود ۷۰ هزار كارمند در سراسر جهان دارد. وب‌سايت اصلي اين فروشگاه هميشه در بالاترين جايگاه‌هاي تعداد بازديد قرار داشته است و اكنون نيز رتبه‌اي حدود ۱۰ دارد اما يك اشتباه باعث شد كه شاخه‌ بريتانياي وب‌سايت آمازون به مدت ۵۰ دقيقه از كار بيفتد. ماجرا از اين قرار است كه در اين وب‌سايت، يك نوع رايانه جيبي ساخت شركت HP به نام H۱۹۱۰ كه در واقع از اجداد تبلت‌هاي امروزي محسوب مي‌شود به جاي ۲۰۰ دلار، ۷ دلار قيمت‌گذاري شد. به گزارش BBC برخي از مشتري‌ها بلافاصله دست به كار شدند و حتي كساني بودند كه ۵۰ تا ۶۰ دستگاه از آن را يكجا سفارش دادند.

cvs

داروخانه CVS
CVS نام دومين داروخانه زنجيره‌اي بزرگ در آمريكا است كه بيش از ۷۰۰۰ شعبه در سراسر اين كشور دارد. البته محصولاتي كه در اين فروشگاه به فروش مي‌رسند صرفا جنبه دارويي ندارند و مي‌توان در آن انواع اسباب‌بازي كودكان را هم پيدا كرد. در تابستان سال گذشته، اين داروخانه اسباب‌بازي جديدي را عرضه كرد كه نام تجاري آن ژوژو بود.
ژوژوها چند نوع همستر كوچك، نرم و روباتي بودند كه در بين كودكان طرفداران بسياري پيدا كردند. در حالت عادي، اين عروسك‌ها بين ۲۰ تا ۳۰ دلار به فروش مي‌رفتند تا اينكه مسئولان فروشگاه تصميم گرفتند آن را با ۲۰ درصد تخفيف عرضه كنند. در آگهي تخفيف اين عروسك‌ها، به جاي ۲۰ درصد تخفيف عبارت
«۵ تا عروسك ۱۰ دلار» ثبت شد كه قيمت هر عروسك روباتي را به دو دلار كاهش مي‌داد و اين معادل حداقل ۹۰ درصد تخفيف بود! به اين ترتيب فروشگاه CVS تا پيش از اصلاح آگهي فروش ويژه خود، ده‌ها هزار دلار زيان كرد.

zappos

فروشگاه Zappos
Zappos يكي از بزرگ‌ترين فروشگاه‌هاي كفش در آمريكا است كه در سال ۱۹۹۹ تاسيس شد و چنان رشدي كرد كه اكنون بيش از ۱۵۰۰ كارمند و بيش از يك ميليارد دلار درآمد سالانه دارد. اين فروشگاه از زيرمجموعه‌هاي سايت آمازون محسوب مي‌شود اما خودش هم زيرمجموعه‌هايي دارد.
در سال ۲۰۱۰ اشتباهي در كدنويسي يكي از وب‌سايت‌هاي زيرمجموعه اين فروشگاه رخ داد كه منجر به قيمت‌گذاري عجيبي شد. براي تمام فروش‌ها، فاكتوري با رقم ۹۵/۴۹ دلار صادر مي‌شد و خريدار با اين رقم مي‌توانست هرتعداد كالا را خريداري كند. بلافاصله، هزاران مشتري به اين وب‌سايت هجوم آوردند تا اينكه سرور آنها از كار افتاد چون سفارش‌ها دريافت و تاييد شده بود، فروشگاه Zappos مجبور بود كالاهاي خريده شده را تحويل مشتريان بدهد و در نتيجه متحمل ۶/۱ ميليون دلار زيان شد.

اپل

شركت اپل
در تابستان سال ۲۰۱۰ يكي از دانش‌آموزان تايواني متوجه تخفيفي غيرعادي شد كه در آن، دستگاه مك‌ميني كه در حالت عادي ۱۷۰۴ دلار قيمت داشت ۶۰۳ دلار به فروش مي‌رسيد. او لينك اين محصول را در شبكه‌اي اجتماعي به دوستان خود معرفي كرد و ماجراي آن خيلي زود همه‌جا پيچيد. به اين ترتيب در عرض چند ساعت، ۲۰۰ هزار دستگاه از آن به فروش رفت و مسئولان سايت اپل تا به خود بجنبند، اين شركت متحمل ۲۰۰ ميليون دلار زيان شد.

منبع: www.e-commercefacts.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. جالب بود. این که شرکت ها و مراکزی به این بزرگی اشتباهات تابلویی مثل ابنا میکنن خیلی جالبه… ینی خدایی تابلو بود اشتباهاتشون. چجوری تونستن اصلا همچین اشتباهایی بکنن. حتی اگر خودشونم بخوان نمی تونند این قد تابلو اشتباه کنن. واقعا که….

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *