10 نکته مهم برای آن هایی که در خانه کار می کنند

10 نکته مهم برای آن هایی که در خانه کار می کنند
 • 1391/7/29
 • مهيار سوري
 • 5

اگر دارای تحصیلات خاصی هستید و از کار های آزار دهنده، خسته کننده و طولانی مدت خسته شده اید، بهترین راه کسب درآمد از خانه است. خیلی ها در آرزوی انجام این کار و به اصطلاح راحتی کار و نوشیدن چای اند، اما باید دانست که این به این معنی نیست که همه چیز به راحتی نشستن روی صندلی و نوشیدن همان چای است! به هر حال همانطور که از قدیم هم گفته اند، هر کاری سختی خوش را دارد!!!

برای شروع، در نظر می گیریم شما در یک ارگان به صورت مجازی استخدام شده اید و دارای حقوق بالا و مزیت های شغلی هستید؛ این دقیقا عکس کار کردن 7-10 ساعته روزانه است که وقتی به خانه می رسیدید، از فرط خستگی توانایی انجام هیچ کاری را نداشتید! و تنها تفاوت اینجا آزادی است!!!

خوب فرض می کنیم که شما استخدام شدید و از فردا کار خود را به طور آنلاین شروع می کنید. در ادامه مطلب 10 روش برای کار بهتر و حفظ روابط و سیاست ها بهتان پیشنهاد می کنیم که به شما در طول دوره کارتان مطمئنا کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید.

1- هم خانه ای ها (خانواده تان) را بهتر درک کنید

سخت ترین قدم در کار منزل، هماهنگ کردن تمامی اصول با افرادی است که با آن ها زندگی می کنید. چیزی که باید بگوئید حقیقت است؛ آن ها باید درک کنند که درست است که مثلا در اتاق پشتی مشغول هستید اما دلیل بر آن نمی شود که شما را از آن کار بازدارند و مزاحمتان بشوند. آن ها باید متوجه شوند که قوانین کار در منزل با کار در اداره تفاوتی ندارد فقط مکانش فرق می کند. پس باید با آن ها این را طی کنید که آن ها باید شما را حداقل 6 ساعت در روز آزاد بگذارند (البته به شرطی که واقعا کار کنید!).

2–  کسی را برای کمک پیدا کنید

اگر فرزند کوچک دارید، پس نیاز به یک ناجی هم دارید! اگر فرزندتان 3 سال یا کمتر داشته باشد، وقتی کاری انجام می دهد باید عکس العمل آن را از شما دریافت کند؛ مثلا اگر توپی را به سمتتان پرت می کند و به صفحه رایانه یا لپ تاپتان می خورد، باید به او پاسخی بدهید (البته نمی خواهیم بحث را روانشناسانه کنیم اما)، اگر بد رفتاری کنید، بد رفتاری دریافت می کنید و اگر با محبت با او رفتار کرده و او را توجیه کنید که این کار خوبی نیست، او هم به آن رفتار ناپسند خود خاتمه می دهد. پس نیاز به شخصی با حوصله زیاد و دل نازک دارید که نقش یک پرستار بچه را در ساعات کاریتان انجام دهد (مثلا او را به همسایه تان یا والدینتان بسپارید و در این ازا به او مبلغی نیز بپردازید).

3- عوامل حواس پرتی تان را از بین ببرید

این خیلی مفید است اگر یک اتاق، مکان کار مشخص یا حداقل یک میز شخصی برای انجام کار هایتان داشته باشید؛ جایی که لوازم کاری (لپ تاپ، رایانه، دستگاه نمابر، تلفن یا اسناد کاریتان) را به طور شخصی نگاه دارید.

4- عزیزم من دارم کار می کنم!

با این وجود این دیوار های نامرئی جدا کننده محل کار از خانه، شما باید همانگونه که در اداره یا محل کارتان کار می کردید کار کنید و هیچ استثنایی را نسبت به همسر یا … راه ندهید و بگویید که زمانی که من در حال انجام کار هایم هستم لطفا مزاحمم نشو (البته کمی محبت آمیز تر!). همه چیز هایی که باعث مخشوش کردن ذهنتان می شود را کنار بگذارید و در جایی یادداشت کنید که خیالتان از همه بابت راحت باشد. ضمن اینکه وسایل خطرناک مثل جوهر را از مدارک مهمتان دور نگه دارید.

5- سر وفت باشید

علاوه بر سروقت بودن هنگام تحویل پروژه، باید با افراد خانه نیز دقیق باشید. مثلا هنگامی که واقعا زمان کارتان است، سراغ چیز های دیگر که من هم نمی دانم چون اصلا تجربه نکرده ام {!} (مثل فیسبوک و یاهو و …) نروید. همین باعث عقب ماندن از زندگی و برنامه ریزیتان می شود. در عین جدی بودن در کار، زمانی را برای استفاده از این جور شبکه های اشتراک گزاری اختصاص دهید تا هم از دوستانتان هم عقب نمانید و هم کار کرده باشید!! هیچ وقت نگوئید حالا تا فردا و یا شب وقت زیادی مانده و انجامش می دهم چرا که همان قضیه دقیقه 90 اتفاق می افتد و هیچ وقت کارتان را به فردا و پس فردا و … مؤکول نکنید.

6- برنامه ریزی و کار روتین داشته باشید (به علاوه وقت استراحت)

این بخش دقیقا با بخش بالا رابطه متقابل دارد. باید برای هر پروژه ای که از رئیس (مافوق) خود دریافت می کنید، برنامه ریزی کاملی به همراه زمان انجام آن داشته باشید. و همانطور که گفتم حتما طبق برنامه ریزی عمل کنید چرا که آدم از آینده اش خبر ندارد و امکان این هست که مشکلی پیش بیاید و کارتان نیمه تمام رها شود. البته حتما باید دقت داشته باشید که استراحت را هم لحاظ کرده و زمان های کوتاهی 2-5 دقیقه را به خود و بدنتان برای کمی قدم زدن و نگاه به بیرون اختصاص دهید.

7- به روز و  قابل دسترسی باشید

اکثر مشکل رؤسا و مدیران شرکت ها اینست که نمی دانند شما الان کجا و در چه حالید. و این، بیشتر از آن ها مشکل شماست چرا که اگر موقعی از شما بپرسند فلان موقع چه می کردی و شما هم بگویید که داشتم فلان کار را می کردم اما طرف مقابل نپذیرد و به خاطر دیر کرد پروژه و … کسر حقوق به شما بدهد، شما چه می کنید؟؟؟ پس بهتر است که اگر با رایانه کار می کنید، سعی کنید در یاهو و فیسبوک و … آنلاین باشید و نام کاربری تان را به رئیستان بدهید تا در مواقع لزوم با شما در ارتباط باشد. زمانی که مدت نسبتا طولانی این طور منظم و دقیق رفتار کنید، به دلیل نظم بالا در کار ها هم شما از صاحب کارتان راضی خواهید ماند و همچنین ایشان از شما.

8- خوب تحویل دهید

مهم ترین و ظریف ترین نکته در کار بدون نظارت مستقیم صاحب کار، خوب کار کردن است. یعنی شما نباید بگوئید چون من جلوی رئیسم کار نمی کنم می توانم کمی از کار هایم بزنم و آن ها را کم کنم؛ چرا که هم از نظر عرفی هم قانونی و هم اخلاقی، کاری نادرست به شما می آید و اگر شخصی که کار را بهتان سپرده است از این موضوع بویی ببرد امکان حتی اخراج از کار هم وجود دارد. نکته مهم تر از آن اینست که وقتی کار به اتمام رسید و خواستید تا کار را به شخص ارسال کنید، آن را هر چه سریعتر و بهتر (ترجیحا زودتر حتی) به ایشان ارسال کنید. اگر به طور مجازی می رسانید، چک کنید که ترافیکتان به اتمام نرسیده باشد و اگر مستقیم است: اگر خودتان می برید همواره کمی زودتر دست به کار شوید تا گیر ترافیک نیافتید – اگر پیک می برد همواره اهم بودن و سر موفع رسیدن پروژه را گوشزد نمائید.

همه این ها، این منظور را می رساند که برای کار خود اهدافی داشته باشید و آن ها را همیشه در زمره کارتان قرار دهید تا هیچ وقتِ هیچ وقت دچار حتی یک درصد خطا هم نشوید.

9- از خانه خارج شوید

اعتدال همیشه حرف اول را می زند و کار کردن فقط فردی و در انزوا هم بالاخره مضرّات خودش را دارد. ولی به هر حال انسان موجودی اجتماعی است و نیاز به گفتگو با دیگران دارد. پس از این رو حتما هر روز حداقل نیم ساعتی را به گشت و گزار اختصاص دهید. اگر دیگر در اداره کار نمی کنید و همکارانتان را نمی بینید، پس بهتر است تا به یک کافی شاپ رفته و در آنجا همراه با دوستانتان به کار خود ادامه دهید یا برای ناهار به بیرون بروید (البته در صورتی که به کارتان لطمه نزند).

همه این ایده ها برای از بین بردن یکنواختی کار تنها بین خود و سایه تان بوده و تنها برای خودتان است نه دیگران.

10- سالم بمانید

تغذیه از اغذیه و مایعات سالم حرف اول را می زند، و اگر شما طرفدار ورزش نیستید، پیشنهاد می کنیم کمی از وقت استراحت خود را به قدم زدن و کمی نرمش های آرامش بخش اختصاص دهید. انجام نرمش های کوتاه مدت و سریع به همراه غذای سالم، به چرخه بهتر خون در بدن کمک نموده و احساس شادابی به شما دست می دهد؛ طوری که پس از تحویل پروژه، احساس می کنید که ماه ها در کارتان جلو افتاده اید. سعی کنید در کنار کار، مدتی (بسیار کم و کوتاه) را به گوش دادن موسیقی های آرامش بخش و مور علاقه تان اختصاص دهید تا ضمن درآمدن از سکوت مطلق، کار خود را با انگیزه و انرژی + به پایان برسانید.

و در آخر اینکه همه چیز دنیای مجازی نیست و چیز های مدت داری هم هستند که باید به آن ها توجه کرد، مثلا هنگامی که زمان استراحت فرا می رسد، خودتان را در اجتماع های مجازی گم نکنید و انقدر قبلش تمرین کرده باشید که بتوانید در زمان مشخص از آن جا فرار کنید (!). یا مثلا به دلیل توانایی بالا پروژه های بلند که وقت زیادی از شما می گیرد را حتی الامکان سعی کنید نپذیرید چرا که جوانی یکی از آن عناصر مدت دار هستند که زود هم به پایان می رسند.

با آرزوی استفاده هر چه بیشتر از این مقاله در زندگی شخصی تان

موفق باشید

منبع: Hongkiat

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. سلام به همگی
  ما که با این همه کار و مشغه فقط تو فکر اینیم که کارمون رو انجام بدیم، دیگه به ابعادش نگاه نمی کنیم.
  ممنون از مقاله

 2. خیلی خوب میشد که تو خونه کار کرد اما تو ایران به ندرت میشه همچین کاری رو داشته باشیم

  1. حرف شما همیشه مصداق پیدا نمی کنه. مثلا همین کار نویسندگی یا طراحی مجله یا سایت و خیلی کار های دیگه چطور در ایران انجام می شن؟ البته بله حرف شما یه خرده صحیح هم هست چرا که کار به اون صورت برای همه بوجود نمیاد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *