جدا کردن فلش مموری از پورت USB خطرناک یا بی خطر؟

جدا کردن فلش مموری از پورت USB خطرناک یا بی خطر؟
 • 1391/8/2
 • آزاد
 • 2

هیچگاه تنبلی نکنید و فلش مموری را بدون Safety Remove   کردن از کامپیوتر جدا نکنید. معمولا دو نوع فاجعه می تواند رخ دهد، اولی آن است که احتمال از بین رفتن کلیه اطلاعات فلش مموری وجود دارد و دومی هم آ ن است که احتمال خراب شدن یا به اصطلاح سوختن فلش مموری وجود دارد. هر دوی این فجایح به ندرت رخ می دهند ولی امان از وقتی که رخ دهند!

Safety Remove

اگر در حال کپی حجم زیادی از داده ها باشید و به یکباره و بدون Safety Remove   کردن اقدام به کشیدن فلشش مموری نمایید، حداقل اتفاقی که روی می دهد این است که بخش از اطلاعات شما از بین می رود.

البته اگر فلش مموری شما با فرمت  NTFS  فرمت شده باشد کار پیچیده تر می شود چرا که در اینگونه فلش مموری ها ویندوز اقدام به ساخت یک کش برای ذخیره موقتی  داده ها می نماید. این فرایند موجب می شود که اطلاعات به صورت فیزیکی بر روی فلش مموری نوشته نشوند بلکه بعد از یک فرایند خاص که منجر به بهینه سازی عمل کپی می گردد اطلاعات بر روی فلش مموری نوشته شوند.

بنابراین تنها راه برای حفظ اطلاعات آن است که از Safety Remove   استفاده نمایید. در این صورت حتی اگر در حال کپی اطلاعات هم باشید عمل کپی متوقف شده و داده های روی کش به طور فیزیکی بر روی فلش مموری ذخیره می شوند و سپس ویندوز پیامی مبنی بر بیرون کشیدن فلش مموری را صادر می نماید.

همانگونه که اشاره شد خطر دیگر هم سوختن فلش مموری بر اثر یک اتصال کوتاه و یا شوک الکتریکی است.

Safety Remove    آری یا نه ؟

اگر از طریق My Computer  بر روی فلش مموری خود راست کلیک کرده و گزینه  Property  و سپس برگه  Hardware  را برگزینید و از لیست دیسک ها، فلش مموری خود را انتخاب کرده و دکمه Property  را کلیک کنید و به برگه Policies  بروید با 2 روش برای Safety Remove   کردن مواجه می شوید:

Safety Remove

1-     Quick Removal:

این گزینه که گزینه پیش فرض هم هست استفاده از کش برای کپی اطلاعات را در مورد این فلش مموری غیر فعال می کند و لذا می توان بدون Safety Remove   کردن فلش مموری را از کامپیوتر جدا کنید هر چند به دلیل احتمال بروز مشکلات الکتریکی توصیه می شود که باز هم از Safety Remove   استفاده نمایید.

2-     Better Performance :

با انتخاب این گزینه استفاده از کش برای کپی اطلاعات در مورد این فلش مموری فعال می شود. در این صورت باید حتما از Safety Remove    استفاده نمایید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. این مشکلات مال سیستم های قدیمی و سیستم عامل های قدیمی بود الان در 99% مواقع سیستم فلش رو به عنوان Removable Disk میشناسه و کش رو روی فلش ذخیره نمیکنه برای همین بدون Safty Remove به راحتی میشه فلش رو از دستگاه جدا کرد بدون هیچ نگرانی!

 2. با سلام
  از مطالب شما متشکرم همگی خوبن
  ولی اگه چیبست های فلش ها با هم فرق داشته باشد چطور
  جای بحث نداشت که چه مارک فلشی استفاده می کنیم

  اول فلش خود را سال 1385 گرفتم که مدل کیگستون با حجم یک گیگ بود 30 هزار تومان یادش بخیر
  به یاد ندارم که این فلش رو یک بارهم stop کردم باشم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *