نقد بازی Far Cry 3 (اختصاصي)

نقد بازی Far Cry 3 (اختصاصي)
 • 1391/10/20
 • ميثاق جراحي
 • 68

“خاطرات يك بزرگ مَرد كوچك”

نقد بازي Far Cry 3

“اختصاصي از مجله ي گويا اي تي”

يك روز يك بازي اول شخص  به بازار عرضه شد كه توانست ديده من را نسبت به ژانر اول شخص به كلي تغيير دهد. بازي كه بايد امسال به عنوان بهترين بازي سال  معرفي مي شد بازي Far Cry 3 بود كه متاسفانه اين اتفاق نيفتد، اما حداقل اين بازي توانست مقام بهترين بازي از ديد مخاطبين را به خود اختصاص دهد.

بازي Far Cry 3 عنواني  بي نقص از شركت بازي سازي Ubisoft است كه طبق انتظار ها هم فروش خوبي داشت و هم امتياز هاي بسيار بسيار خوبي را دريافت كرد. من به عنوان منتقد اين بازي از مجله ي  گويا اي تي به اين بازي 10 از 10 را مي دهم و همينجا اعتراف مي كنم كه بازي Far Cry 3 حتما همان چيزي است كه شما بازي خور ها به آن نياز داريد.

يك بازي با ژانر اكشن – اول شخص – جهان باز و ماجراجويي كه ماجراي مرموز و داستاني خوب را به تصوير مي كشد.

در بازي Far Cry 3 تعدادي جوان پولدار قصد دارند كمي تفريح كنند، به همين منظور به يكي از جزاير در  آمريكا سفر مي كنند تا حسابي خوش بگذرانند،‌ اما برنامه ها آن جور كه بايد باشد  پيش نمي روند و همه چيز بر اثر يك تصميم كوچك به كلي عوض مي شود.

جيسون برودي شخصيتي عجيب و شجاع مهمترين و اصلي ترين شخصيت بازي است كه در كنار ديگر شخصيت هايي از جمله : دو برادرش، دوست دخترش و ساير دوستانش، به اين جزيره ي اسرار آميز آمده كه توسط يك گروه بزرگ آدم ربايي گرفتار مي شود. شخصيت پردازي فوق العاده قوي است و كارگرداني در اين بازي بسيار ظريف كار شده.

در مقابل شخصيت خوب يعني جيسون شخصيتي ديگر قرار مي گيرد كه واس نام دارد. واس قطعا يكي از آن شخصيت هايي است كه خود را خيلي خوب به دنياي باز يهاي رايانه اي معرفي كرد. او يك رواني به تمام معناست ! اين شخصيت بي رحم گذشته اي تاريك دارد و بسيار خطرناك است. او توسط شيطاني به نام  Hoyt تسخير شده تا پروسه ي آدم ربايي و تجارت انسان ها را جور ديگري رقم بزند.

اولين قدم براي درك بهتر اين شاهكار گرافيك بازي است كه با توجه به گزارش هاي منتشر شده در انجمن رسمي اين عنوان، از موتور بازي كرايسيس در بازي Far Cry 3 استفاده شده است.

بازي Far Cry 3 محيط سازي فوق العاده اي دارد و عناصر در اين محيط باز، همه به نوعي ايفاي نقش مي كنند، از گياهان تا تمام حيوانات اهلي و وحشي در اين بازي نقشي را بازي مي كنند كه به نوعي با گيم پلي و شخصيت شما در ارتباط است. بازي در واقع در محيطي به نام “بهشت” اتفاق مي افتد كه توسط موجودات جهنمي اداره مي شود. زيبايي هاي جزير در كنار دزدان دريايي و آدم ربايان جلوه اي متفاوت به خود گرفته و جيسون به عنوان اسطوره اي افسانه اي بر مي خيزد تا كاري را انجام دهد كه كسي جرات انجامش را نداشته است.

بازي Far Cry 3 شروع فوق العاده اي دارد و پايان آن بي نظير تر از نقطه ي برخوردش با بازيكن است. همه چيز به جا و دقيقا در جاي خود قرار گرفته اند.

دوست دارم در باره ي گرافيك بازي بيشتر صحبت كنم چون بخش بزرگي از اين شاهكار بي نقص را شامل مي شود. بازي در يك طبيعت وحشي در جريان است و درختان، رود خانه ها، گياهان، موجودات آبزي و چيز هايي كه گفتنش بسيار زمان گير است در اين محيط طوري گنجانده شده اند كه شما را مجبور مي كنند با آنها مبارزه  و از آنها در جهت رسيدن به اهداف خود استفاده كنيد.

درست مانند يك زندگي سرخپوستي مي ماند، شما حيوانات را مي كشيد، پوست آنها را از بدنشان جدا مي كنيد و با آنها كيف، كوله پشتي، تير و كمان و چيز هايي را مي سازيد كه كارايي بسيار بالايي در استراتژي ها و مگيم پلي بازي دارند.

هوش مصنوعي اين طبيعت وحشي، از دنياي واقعي گرفته شده است. حيوانات وحشي در پي شكار انسان ها و حيوانات ضعيف تر هستند. آنها احساس خطر مي كنند، فرار مي كنند، حمله مي كنند و عكس العمل هاي آنها قابل پيش بيني نيست. شما  هم بايد خود را براي مبارزه با خطرناك ترين باند آدم ربايي و قاچاق مواد مخدر و هم براي مبارزه با اين بهشت بي رحم آماده كنيد،  تعادل در گيم پلي بازي جزو نقاط قوت آن حساب مي شود و با توجه به گفته هاي قبل، بين همه چيز در Far Cry 3 تعادلي قابل لمس بر قرار است.

سيستم پر شدن سلامتي در  بازي  همانند بازي هاي جديد نيست و به روش كلاسيك، بايد ميزان سلامتي خود را توسط مسكن ها و تزريق آمپول به روز كنيد، به اين منظور براي پر شدن سلامتي بايد از خاصيت دارويي برخي گياهان كه در جنگل يافت مي شود استفاده كنيد، علاوه بر قابليت به روز رساني و پر كردن درجه ي سلامتي، مي توان از فوايد گياهان ديگر كه در مناطق مختلف جنگل رشد مي كنند نيز استفاده كرد،‌ به طور نمونه برخي گياهان قابليت :سريع دويدن، ديد قوي جهت شكار كردن، ضد آتش و غيره را به بازيكن هديه مي دهند.

براي استفاده از خاصيت طبيعت وحشي بايد از سرنگ هاي مخصوصي استفاده كنيد كه ظرفيت آنها با توجه به جعبه ي نگه داري سرنگ ها محدود است و براي گسترش اين امر بايد به منطقه ي شكار برويد و براي خود يك جعبه و يا كيف بزرگتر بسازيد !

سلاح ها هم در بازي بسيار خوب و متنوع هستند،‌ براي بدست آوردن سلاح هاي مختلف در بازي دو روش نياز است، يا باز كردن بازه اي از منطقه ي جغرافيايي نقشه (دقيقا همانند بازي Assassin Creed كه توسط ارتفاعات انجام مي گيرد) و بخش بعدي خريد سلاح است. بستگي دارد شما كدام روش مبارزه را دوست داريد تا با توجه به اين موضوع سلاح هاي خود را بر گزينيد، اگر مي خواهيد كار ها را بدون سر و صدا انجام دهيد، راه كار صدا خفه كن ها و انتخاب تير و كمان است و در غير اين صورت سلاح هاي مرگبار تعريف مي شوند كه مبارزه ها را بسيار هيجان انگيزتر كرده اند.

حال كه بحث بازي Assassin Creed پيش آمد بگذاريد مقايسه اي انجام دهيم. در بازي Far Cry 3 چيز هايي را مي بينيد كه قبلا در بازي Assassin Creed 3 ديده شدند، همانند شكار،‌استفاده از پوست حيوانات و برج ها و ارتفاعات جهت باز شدن بخش هايي از نقشه،  اما اين موضوع جزو نقص هاي بازي نيست بلكه به گونه اي سعي دارد بازي Assassin Creed 3 و تمام بازي هاي جديد منتشر شده توسط شركت Ubisoft را با يك لوگوي منحصر به فرد يا به عبارتي بهتر يك امضا مخصوص، ثبت كند.

مبارزه ها، نشانه گيري ها و قدرت هر سلاح با ديگري متفاوت است و در كل گيم پلي اكشن بازي جاي هيچ عيب و نقصي را براي بيان نگذاشته است و بسيار خوب و قابل قبول برنامه نويسي شده است و با ويژگي هاي ديگر بازي مطابقت مي كند.

داستان اصلي بازي با تقريبا 10 ساعت به پايان مي رسد،‌ به شرطي كه شما فقط ماموريت هاي اصلي را انجام دهيد و از انجام درخواست ها، چالش ها و ماموريت هاي جانبي بپرهيزيد.

ماموريت اصلي بازي در واقع نجات گروگان ها و فرار كردن از “سرزمين عجايب” است ! اما خب اين بخشي از ماجراست كه در داستاني ديگر نهفته است و بازي بر روي به تصوير كشيدن خطرناك ترين ويژگي هاي آدمي تمركز دارد و سعي مي كند كه انسان ها را در موقعيت هاي مختلف قرار دهد و آنها را بيازمايد. بازي Far Cry 3  كاگرداني فوق العاده يا دارد و خلاقيت هاي زيادي باعث شده داستان به بهترين نحو بيان شود.

ماموريت هاي جانبي نيز شامل شكار حيوان هاي وحشي، شكار انسان ها، هدف گيري و كمك به محلي هاي جزيره مي شوند (افراد محلي سرزمين عجايب داستان هاي بسيار شنيدني براي گفتن دارند ! )

صدا گذاري و موسيقي از ديگر بخش هاي بازي  كه جو و هيجان خاصي به بازي داده است. موسيقي هايي كه در پس زمينه ي بازي در حال اجراست، از اتفاق هاي مرموز و خطرناك حرف مي زنند و در قسمت هايي كه هيجان و مبارزه به اوج مي رسد،‌ ملودي ها به رقص در مي آيند و شنيدني مي شوند. صداي سلاح ها، افكت ها و همه يز خوب و به واقعيت نزديك است.

بازي Far Cry 3  بهترين بازي 2012 از ديد “مجله ي اينترنتي گويا اي تي” است.

سيستم مورد نياز :

Far Cry 3 system requirements minimum

 • CPU: 2.0 GHz dual core processor
 • RAM: 1GB of system memory
 • Graphics: DirectX 9 compatible card with 256 MB RAM. Nvidia 8-series or AMD Radeon 3000 series graphics cards.
 • Operating system: Windows XP
 • DirectX compatible audio card
 • 12 GB of hard disk space

Far Cry 3 system requirements recommended

 • CPU: 2.4 GHz quad core Intel or AMD processor
 • RAM: 2GB
 • Graphics: DirectX 11 compatible card with 1GB of video memory, Nvidia 400-series or AMD 5000-series.
 • Operating system: Windows 7
 • DirectX compatible audio card
 • 12 GB of hard disk space

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 68 دیدگاه
 1. سلام دوستان چرا وقتی داخل بازی میخواد راهنمایی کنه و یه دکمه رو نشون میده اون دکمه که نشون میده سفیده؟ لطفا کمک کنید.

 2. با سلام ببخشید چطوری چند تا سلاح حمل کنیم من همه ی مراحلو با یک تفنگ رفتم الان دارم مراحل فرعی رو میرم میخوام چندتا اسلحه داشته باشم لطفا کمکم کنید تشکر

  1. باید کیف اسلحتو ارتقاع بدی دوست عزیز

 3. سلام به دوستان.دوتا سوال دارم.اول اینکه چجوری باید۴ تا اسلحه همزمان داشته باشم؟
  دوما اینکه من تو یه مرحله هستم که یه قول افسانه ی سیاه از بالای خونه میاد که با تیرکمون میکشم .بعدش دوتا شبه شمشیر دار میان دنبالم هرچی میکشمشون بازم میان .بعد میمیرم دوباره باید از اول قولرو بکشم.لطفا راهنمایی کنید

 4. سلام به همه من یه مشکلی که دارم فقط یه اسلحه دارم و جای اسلحه های دیگر قفل است من برای باز کردن این قفل ها باید چیکار کنم

  1. شما باید حیوان هایی که میگه رو شکار کنی و ازشون skin تهیه کنی بعد با اینا میتونی واسه خودت تجهیزات بگیری که تفنگ بیشتری داشته باشی

 5. سلام من این بازی رو گرفتم خیای خوشم اومده میخواستم بدونم ایا این بازی صحنه دارد

 6. سلام. آقا اطلاعات اشتباه به مردم ندین. محل بازی توی سوماترا در اندونزی هستش نه تو آمریکا!!! از زبونشون معلومه که آمریکایی نیستن.

 7. سلام به همگی. کسی در مورد دیالوگای این بازی چیزی میدونه که از کجا میشه پیداشون کرد؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *