آموزش ایجاد افکت متنی بهاری با فتوشاپ

آموزش ایجاد افکت متنی بهاری با فتوشاپ
 • 1391/12/1
 • مبين
 • 22

feature_rose_spring_blossomsامروز در گویا آی تی قصد داریم به شما آموزش طراحی متن بهاری شکوفه ای را با استفاده از فتوشاپ بدهیم. این آموزش فقط با براش و تنظیمات لایه ها امکان پذیر است و نیاز به تنظیمات حرفه ای نخواهد داشت. تصویر بالا پیش نمایش یا تصویر نهایی این آموزش می باشد.

ابزاری که برای این آموزش احتیاج است.

1-Wood panel texture by ~plastikmaniac
2-Leaf Silhouettes Free Brush Pack by stock_graphic_designs
3-Lane font

مرحله اول

ابتدا یک سند جدید با ابعاد 1280 در 1024 پیکسل ایجاد کنید مقدار رزولوشن یا وضوح آن را 72 قرار دهید. توجه کنید که اندازه را می توانید به دلخواه وارد کنید اما این اندازه استاندارد این آموزش است.

rose_blossom_step_01تکسچر یا بافت چوب را وارد لایه پس زمینه کنید سپس به آدرس  Image > Adjustments > Hue/Saturation بروید و در پنجره باز شده مقدار Saturation را به -100 همانند تصویر زیر تغییر دهید.

rose_blossom_step_02

بعد از آن به آدرس  Image > Adjustments > Levels بروید و مقادیر را همانند تصویر زیر تغییر دهید چراکه مهم است که پس زمینه تاریک باشد.

rose_blossom_step_03مرحله دوم

حال باید متن را با فونت دانلود شده تایپ کنیم (چنانچه نمیدانید که فونت چگونه نصب می شود باید فونت مورد نظر را درمسیر C:WindowsFonts کپی کنید) با رنگ سفید و اندازه فونت 255 PT  متن خود را تایپ کنید من از کلمه spring یا بهار استفاده کرده ام .

rose_blossom_step_04دو بار روی لایه متن کلیک کرده تا پنل تنظیمات لایه ظاهر شود و پس از آن مقادیر را همانند زیر وارد کنید.

مقادیر Drop Shadow را همانند تصویر زیر تغییر دهید.

rose_blossom_step_05در منوی Color Overlay کد رنگ #1f0615 را وارد کنید.

rose_blossom_step_06در منوی  Stroke اندازه را برابر با 30 قرار دهید و کد رنگ # 1f0615 را وارد کنید.

rose_blossom_step_07تا به این کرحله تصویر شما همانند زیر خواهد شد البته اگر مراحل را درست انجام داده باشید.

rose_blossom_step_08مرحله سوم

در این مرحله شکوفه ها را اضافه خواهیم کرد ابتدا یک سند جدید با اندازه 300 در 300 پیکسل و مشخصات زیر ایجاد نمایید.

rose_blossom_step_09رنگ پس زمینه سفید باشد ابزار  Ellipse Tool را انتخاب کنید یک بیضی رسم نمایید  ابعاد آن  77  در 111 پیکسل باشد.

rose_blossom_step_10روی لایه بیضی دوبار کلیک کنید و گزینه Gradient Overlay را انتخاب نمایید. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است برای گرادینت از رنگ های  #ffffff و #8c8c8c استفاده نمایید سپس مقدار Style را به ر تغییر دهید و همینطور مقدار  Scale را برابر با 130 قرار دهید.

rose_blossom_step_11از لالیه بیضی Duplicate  یا کپی بگیرید برای این کار می توانید روی آن کلیک راست کرده و گزینه Duplicate  را انتخاب کنید بعد از آن به منوی  Edit > Transform > Rotate بروید.

rose_blossom_step_12حال همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است شکل بیضی را بچرخانید می توانید از پنل بالا مقادیر را وارد کنید.

rose_blossom_step_13به کپی کردن لایه و چرخش آن بپردازید تا شکل نهایی شما به شکل یک گل شود پس از اتمام کار به  Edit > Define Brush Preset بروید و در پنجره باز شده یک نام برای براش گل انتخاب نمایید.

rose_blossom_step_14به سند اصلی باز گردید. کار براش شما به پایان رسید حال زمان استفاده از آن رسیده است به آدرس Window > Brush بروید کلید میانبر آن F5 است پس از آن تنظیمات را همانند تصویر زیر انجام دهید.

1. Brush Tip Shape:

rose_blossom_step_15

2. Shape Dynamics:

rose_blossom_step_16

3. Scattering:

rose_blossom_step_17

4. Color Dynamics:

rose_blossom_step_18مرحله چهارم

رنگ پیش زمینه را #f26d7d و رنگ پس زمینه را #f2f0c7 قرار دهید. ابزار Direct Selection Tool را انتخاب کنید و سپس روی لایه کلیک راست کرده و گزینه Create Work Path را انتخاب کنید.

rose_blossom_step_19

یک لایه جدید در بالای لایه متن ایجاد کنید و نام آن را شکوفه بگذارید سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه work path و Stroke Path را انتخاب کنید.

rose_blossom_step_20حال ابزار براش را انتخاب کرده و چک باکس را غیرفعال کنیدو از شر work path خلاص شوید.

rose_blossom_step_21 (1)از لایه شکوفه کپی بگیرید و  Blend Mode آن را به Linear Dodge  تغییر دهید بازهم از آن کپی گرفته اما این باز مقدار Blend Mode را به Overlay تغییر دهید.

rose_blossom_step_22روی لایه شکوفه دوبار کلیک کنید و افکت Drop Shadow را همانند تصویر زیر اعمال کنید.

rose_blossom_step_23مقدار Fill لایه اصلی شکوفه را به 0 تغییر دهید. سپس لایه های شکوفه را به یک گروه تبدیل کنید این کار با کلید های میانبر Ctrl + G امکان پذیر است.

rose_blossom_step_24مرحله پنجم

کلید CTRL را نگه داشته و رو ی آیکن متن لایه متن کلیک کنید سپس به آدرس Select > Modify > Expand بروید و مقدار Expand By را 10 قرار دهید.

rose_blossom_step_25حال Paths panel را باز کنید برای باز کردن آن می توانید به آدرس Window > Paths بروید. کلید  Alt را نگه داشته و گزینه Make work path from selection را انتخاب کنید و مقدار  Tolerance را برابر با 1.0 قرار دهید.

rose_blossom_step_26یک لایه جدید در زیر لایه شکوفه ایجاد کنید اسم آن را Blossoms 2 یا شکوفه 2 بگذارید و همانند مرحله قبل عمل کنید.

rose_blossom_step_27دوبار از لایه Blossoms 2 کپی بگیرید  Blend Mode اولین کپی را به Linear dodge تغییر داده و Blend Mode لایه کپی دوم را به Overlay تغییر دهید. سپس مقدار Fill لایه Blossoms 2 را 0 قرار دهید. حال اگر دوست دارید لایه های Blossoms 2 را به یک گروه تبدیل کنید.

rose_blossom_step_28

مرحله ششم

یک براش نرم انتخاب کنید و پنل براش ها را باز کنید سپس تنظیمات را همانند تصاویر زیر تغییر دهید.

1. Brush Tip Shape:

rose_blossom_step_29

2. Shape Dynamics:

rose_blossom_step_30

rose_blossom_step_30

3. Scattering:

rose_blossom_step_31

4. Color Dynamics:

rose_blossom_step_32اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید حتما با work path آشنایی دارید. روی لایه متن work path را ایجاد کنید سپس یک لای جدید در بالای تمام لایه ها ایجاد کنید ونام آن را Pollen بگذارید Blend Mode آن را به Overlay تغییر داده حال رنگ پس زمینه را #fff200 و رنگ پیش زمینه را #f7941d انتخاب کنید و stroke path را انجام دهید.

rose_blossom_step_33مرحله هقتم

کلید Ctrl را بگرید و روی تصویر کوچک لایه متن کلیک کنید این کار برای انتخاب کردن متن است سپس به آدرس  Select > Modify > Expand بروید و مقدار آن را 20 قرار دهید.

rose_blossom_step_34کلید کلید Alt را بگیرید و Make work path from selection را انتخاب کنید  و مقدار آن را 1.0 قرار دهید. همچنین می تواند آن را همانند تصویر زیر انتخاب نمایید.

rose_blossom_step_35پنل براش ها را با استفاده از کلید میانبر F5 انتخاب کنید سپس براشی را که در ابتدای کار دانلود کریدید انتخاب کنید حال تنظیمات آن را همانند تصاویر زیر تغییر دهید.

طریقه نصب براش: به مسیر نصب برنامه فتوشاپ بروید و  براش را در پوشه PresetsBrushes کپی کنید برای مثال برنامه فتوشاپ من در C:Program FilesAdobeAdobe Photoshop CS5PresetsBrushes است پس از کپی و باز و بسته کردن فتوشاپ این براش در برنامه تان نصب خواهد شد.

1. Brush Tip Shape:

rose_blossom_step_36

3. Color Dynamics:

rose_blossom_step_37 (1)

4. Transfer:

rose_blossom_step_39رنگ پیش زمینه را  #8dc63f و رنگ پس زمینه را #406618 انتخاب کنید یک لایه جدید در زیر گروه لایه های Blossoms ایجاد کنید. توجه داشته باشید که لایه ایجاد شده باید بالای متن و پایین گروه لایه های Blossoms باشد. سپس  stroke  path را با براش برگ اعمال نمایید.

rose_blossom_step_40حال به مسیر Image > Adjustments > Levels بروید و مقدار Gamma را همانند تصویر زیر برابر با 0.75 قرار دهید.

rose_blossom_step_41اکنون نوبت به تغییر رنگ رسیده است به مسیر  Image > Adjustments > Hue/Saturation بروید و مقدار Saturation را -10 و مقدار Lightness را -10 قرار دهید.

rose_blossom_step_42

حال اگر مایلید می توانید به زیر برگهایتان کمی سایه دهید تا کارتان جذاب تر شود. کار شما به پایان رسیده و تصویر نهایی شما به شکل زیر خواهد بود.

rose_blossom_step_43این افکت متنی فوق العاده با چند تکنیک ساده بدت آمد و فقط با دستکاری تنظیمات لایه و براش ها همچین اثری را خلق کردید. امیدوارم از این آموزش لذت کافی رابرده باشید منتظر آموزش های بعدی ما نیز باشید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 22 دیدگاه
 1. جالب بود فقط…. شما یادتون که نرفته… که سایت Deviantart.com موقع دانلود فیلتره!!! نه؟

  1. دوست من اکثر سایت های گرافیک خارجی فیلتر هستن تقصیر من نیست

  2. Cina دوست خوبم شما یادت نرفته که تو ایران عزیز زندگی میکنیا!
   بابت آموزش ممنونم آقای محمدی

 2. سلام
  اخر کار یه خط سفید دور نوشته هام باقی مونده چیکارش کنم؟
  به خاطر آموزش ممنون

  1. سلام دوست من در مورد خط سفیذ توشیح بیش تری بده
   اگه مراحل رو درست دنبال کرده باشید مشکلی ایجاد نمیشه

  1. خوشحالم که خوشت اومده حمید جان

 3. ممنون درست شد.فقط وقتی کار تمام شد اگر بخوام سایز نوشتم بزرگتر باشه باید چیکار کنم؟اخه کوچیکه زیاد اون براش درخت و شکوفه ها معلوم نیست

  1. دوست عزیز اگر مراحل را به درستی طی کرده باشید و اندازه فونت را همانطور که گفته شده قرار داده باشید اندازه متن استاندارد خواهد شد.
   برای بزرگ کردن متن می توانید لایه متن ها را با هم ترکیب کرده و با استفاده از کلید های میانبر ctrl+t متن را بزرگ کنید.

 4. ممنون از آموزشتون.اما من نمیدونم چرا بعد از اینکه پنجره براش باز شد چرا گزینه هاش غیر فعال؟

 5. با سلام و خسته نباشید به همه فتوشاپ کارای گویا آی تی عزیز
  از مطلبتون استفاده کردم و با اجازه شما تو سایت گروه معماران آرل هم میزارم.

 6. با سلام. خیلی ممنون از آموزش صریح و روان و خوبتون
  من تمام مراحل را با اسم خودم انجام دادم و از مرحله به مرحلش عکس گرفتم با اجازتون در سایتمون استفاده میکنم از این آموزش اما با طراحی خودم
  خیلی ممنونم عالی بود

 7. اونجایی که میگید روی لایه کلیک راست کرده و گزینه Create Work Path را انتخاب کنید. کجاست؟؟؟؟؟؟
  ممنونم

  1. دوست عزیز شما مراحل رو به به طور صحیح دنبال نکردید تصاویر کاملا گویا هست باید با ابزار pen قسمت های مشخص شده رو متن رو سلکت کرده و با کلیک راست کردن روی آن روی گزینه Create Work Path کلیک کنید

 8. یک لایه جدید در بالای لایه متن ایجاد کنید و نام آن را شکوفه بگذارید سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه work path و Stroke Path را انتخاب کنید.

  این قسمت هارو اصلا متوجه نمیشم

 9. Direct Selection Tool برای من اصلا کار نمیکنه. قسمت های مشخص شده روی متن را چطوری سلکت کنم با این ابزار؟. مرحله ی چهارم کلا برای من جواب نمیده.

 10. سلام من ی مشکل دارم کسی نتونست حلش بکنه من وقتی به فارسی اسمی چیزی مینویسم درست نمسنویسه چرا مثلا اینجوری م ح م د محمدو کامل نمینویسه ممنون اگه کمکم کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *