ذخیره و همگام سازی یادداشت ها با Papercuts در کروم

ذخیره و همگام سازی یادداشت ها با Papercuts در کروم
  • 1392/1/16
  • مژگان فنائی
  • 1

هنگامی که به چهار مرورگر محبوب ویندوز یعنی اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم، اپرا و موزیلا فایرفاکس نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که تنها یکی از اینها از یادداشت برداری به طور طبیعی پشتیبانی می کند در حالی دیگران از آن پشتیبانی نمی کنند. واقعا مشخص نیست که چرا این مورد به صورت یکپارچه با سه مرورگر دیگر قرار نگرفته است، از آنجا که این می تواند یک ویژگی کاملا سودمند باشد.

چنانچه هم اکنون به دنبال یک برنامه یادداشت برداری می گردید، ممکن است بخواهید نگاهی دقیق تر به Papercuts برای گوگل کروم بیندازید، در صورتی که آن را به عنوان مرورگر اینترنت خود برگزیده باشید. برخورداری از تعدادی ویژگی، این افزونه را از دیگر افزونه های یادداشت برداری برای مرورگر متمایز می سازد.

این افزونه یا بخش الحاقی یک نماد (آیکون) به نوار نشانی کروم می افزاید که یادداشت های برگه فعال را به صورت فعال شده نشان می دهد. در اینجا تمامی یادداشت ها را که در زیر برگه ای با گزینه هایی برای رونوشت (کپی) یا ویرایش بی درنگ فهرست شده اند را مشاهده می کنید.

Papercuts-Note Taking-Google Chrome

تنها دو کلیک با استفاده از دکمه چپ موشواره زمان می برد تا از هر متنی که به عنوان یک یادداشت در برگه (tab) فعال وارد کرده اید رونوشت بردارید و یک کلیک اضافی تا به یادداشت های ذخیره شده در زیر برگه های های مختلف دسترسی یابید.

یادداشت های تازه می توانند به سادگی به رابط کاربری نیز اضافه شوند. تنها بر روی نماد + در پایین رابط کاربری کلیک کنید تا یک یادداشت تازه اضافه شود. در اینجا از گزینه هایی برای افزودن یک برچسب و متن برخوردارید که می توانید به صورت دستی وارد کنید یا از حافظه موقت (clipboard) سیستم جایگذاری (paste) نمایید. یادداشت ها می توانند در یک برگه دوباره مرتب شده و چنانچه دیگر نیازی به آنها نباشد حذف نیز شوند.

این افزونه از یک رابط کاربری بر محوریت برگه (tab-driven) استفاده می کند، به طوری که می توانید به آسانی با استفاده از رابط کاربری، یادداشت ها را به گروه ها دسته بندی نمایید. در اینجا اندیشه اساسی شاید ایجاد برگه ها برای اهداف خاصی باشد، همانند کارهایی که می خواهیم انجام شوند (to-do) و علاقه مندی ها (bookmarks)، یا استفاده از آنها برای تقسیم اطلاعات در میان چندین برگه به منظور پرهیز از نیاز به پیمایش یادداشت ها در یک برگه است.

شما می توانید تمامی یادداشت ها را در یک صفحه جداگانه، به نام کتابچه یادداشت (notebook)، نیز نمایش دهید. مزیت اصلی در اینجا این است که آنها از فضای بیشتری در یک صفحه استفاده می کنند به طوری که شما می توانید از لحاظ نظری یادداشت های بیشتری را به یکباره نمایش دهید. در اینجا می توانید میانبرهای صفحه کلید را برای یادداشت ها نیز ترسیم کنید، اما این کار واقعا در طی آزمایش ها جواب نداد.

شما می توانید عرض پنجره کشویی بالا رو (popup) را در تنظیمات نیز تغییر داده، به طوری که می توانید یادداشت های بیشتری را یکباره بر روی صفحه، نمایش دهید.

آنچه که Papercut را از بسیاری دیگر از افزونه های یادداشت برداری برای کروم متمایز می سازد آن است که این افزونه از ویژگی همگام سازی بومی مرورگر برای حفظ یادداشت ها در هماهنگی میان نگارش های مختلف مرورگر استفاده می کند.

دیدگاه

این افزونه تقریبا یک سال است که به روز رسانی نشده است، به همین دلیل بعید است که خالق آن، ویژگی ناقص میانبر صفحه کلید آن را برطرف سازد. هرچند چیزهای دیگر به خوبی کار می کنند و چنانچه می توانید بدون میانبرها زندگی کنید، این گزینه جالبی برای کاربران کروم است که بتوانند در مرورگر اقدام به یادداشت برداری کنند.

نوشته ای از Martin Brinkmann

منبع: Ghacks

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *