چگونگی صرفه جویی درجوهر و چاپ بهتر وبگاه ها

چگونگی صرفه جویی درجوهر و چاپ بهتر وبگاه ها
 • 1392/3/9
 • مژگان فنائی
 • 4

Web Printing

صفحه های وبی که می خواهید بر روی کاغذ (hard copy) چاپ شوند شاید گاهی خوب و گاهی بد از آب درآیند. برخلاف اسناد دیگر، آسان نیست که بگوییم به طور دقیق چند تکه کاغذ مورد استفاده قرار خواهد گرفت، و آیا بریده های نامناسبی خواهیم داشت یا خیر. مشکل اتلاف و هدر رفتن جوهر به دلیل چاپ تصاویر و آگهی های ناخواسته را نیز به آن اضافه کنید، و کمی هم عجیب است که بسیاری از مردم به رونوشت و جایگذاری (Cope & Paste) آنها در ویرایشگر واژه روی می آورند. اما با استفاده از افزونه های مرورگر و علاقه مندی ها (bookmarklet)، می توانید به کنترل و نظارتی بر آنچه که در حال چاپ آن هستید دست یابید.

چیزی نمی تواند شما را از بکار بردن گزینه پیش نمایش چاپ (Print Preview) مرورگر تان بازدارد، اما چنانچه این کار را نکنید شاید به دلیل وجود یک بنر تبلیغاتی به چاپ یک صفحه اضافی با جوهر بیشتر منتهی شود، و دیگر نمی توانید کاری انجام دهید. با مراجعه به یکی از ابزارهای زیر، شما به توانایی و امکانی برای ویرایش صفحه ها پیش از چاپ شان دست می یابید.

این امر تنها بدین معنا نیست که شما بدون وجود هیچ گونه مزاحمت و مشکلی فقط آنچه را که مایلید چاپ می کنید، بلکه می توانید در این فرایند در جوهر، کاغذ و پول صرفه جویی کنید. مهم نیست که کدام مرورگر سلاح انتخابی شما باشد، در اینجا راهکاری برای شما وجود دارد.

کروم – Print Friendly

چنانچه کروم مرورگر برگزیده شماست، شاید Print Friendly (مورد پسند برای چاپ) افزونه مناسبی برایتان باشد. به لطف این افزونه یک دکمه نوار ابزار افزوده می شود که عملکرد چاپ را آسان تر می سازد، بنابراین دیگر نیازی به حرکت در سراسر فهرست کروم نیست.

Chrome – Print Friendly 1

چند راه برای بهبود بخشیدن به چاپ صفحه وب وجود دارد. یک راه سریع و آسان برای صرفه جویی در صفحه و جوهر این است که دکمه حذف تصویر را تیک بزنید، اما همچنین می توانید از فهرست کشویی پایین رو اندازه متن (Text Size) برای پرکردن هر چه بیشتر هر صفحه استفاده نمایید.

Chrome – Print Friendly 2

در پنجره پیش نمایش چاپ، می توانید روی هر عنصر صفحه برای حذف آن کلیک کنید؛ بنابراین می توانید به آسانی آگهی ها و کادرهایی که نمی خواهید را برش بزنید. به محض آنکه روی دکمه چاپ می زنید پنجره معمول محاوره چاپ به راه خواهد افتاد پس شما می توانید انتخاب کنید که چاپ با کیفیت پایین تری صورت گیرد تا به مراتب، جوهر بیشتری ذخیره شود.

فایرفاکس – Print Edit

Print Edit (ویرایش چاپ) افزونه دیگری است که می تواند از طریق یک دکمه نوار ابزار در دسترس قرار گیرد؛ هرچند، عجیب اینکه، این یک دکمه چند منظوره است که به طور پیش فرض برای چاپ منظم و معمول تعیین شده است. برای شروع به کار بر روی پیکان در سمت راست دکمه کلیک کرده و Print Edit را انتخاب کنید.

Firefox – Print Edit 1

شما در می یابید که این افزونه کار بزرگی انجام داده و محتوای غیر ضروری را بدون نیاز به انجام کاری از سوی شما، بیرون می آورد. یک شیوه محاسباتی (الگوریتم) برای تشخیص میله های هدایت و ناوبری (navigation bars)، آگهی ها و تبلیغات که می بایست حذف شوند مورد استفاده قرار می گیرد، اما پس از شما آزادید تا شروع به ویرایش محتوای باقیمانده نمایید.

Firefox – Print Edit 2

بر روی هر عنصر صفحه کلیک کنید – چه متن باشد یا تصویر – سپس می توانید از نوار ابزار بالا برای انجام آن کاری که باید انجام دهید استفاده کنید. روی حذف (Delete) کلیک کنید و عنصر انتخاب شده حذف خواهد شد و باقیمانده صفحه حرکت کرده تا فضای خالی را پر کند. شما همچنین می توانید از گزینه پنهان کردن (Hide) برای انتخاب اینکه یک موضوع یا شیء خاص چاپ نشود بلکه یک شیء نامرئی در جای خود باقی مانده تا قالب بندی حفظ شود، استفاده کنید.

دکمه قالب بندی (Format) را می توان برای حذف سبک (styling) از متن، تنظیم و تعیین اندازه قلم و غیره مورد استفاده قرار داد. چنانچه چندین قطعه یا بلوک از متن را در همان زمان انتخاب کنید، آنها می توانند به همان شیوه همزمان نیز طراحی شوند، اما شما از گزینه طراحی مناطق مختلف به صورت جداگانه نیز برخوردارید.

Firefox – Print Edit 3

اینترنت اکسپلورر – Smart Print for Bing Bar

ممکن است تصمیم گرفته باشید که همچنان از اینترنت اکسپلورر برای وبگردی استفاده کنید، و چنانچه همین گونه باشد می توانید از مزایای Smart Print for Bing Bar بهره مند شوید. سری به صفحه ابزار بزنید و روی دکمه اکنون Smart Print را فعال کن برای شروع نصب کلیک کنید.

IE – Smart Print For Bing Bar

هنگامی که می خواهید صفحه ای را چاپ کنید، روی این دکمه در نوار ابزار بینگ (Bing Toolbar) که به اینترنت اکسپلورر افزوده شده است کلیک کنید. شما در می یابید که این افزونه کاری شایسته و معقول برای آنچه که شاید برای چاپ در نظر دارید انجام می دهد، اما شما می توانید به سادگی تنظیماتی را در صورت لزوم اعمال نمایید.

بر روی دکمه چهارم در نوار ابزار Smart Print برای تغییر به حالت دستی کلیک کنید، پس می توانید شروع به کشیدن کادرها در پیرامون بخش های مختلف صفحه کنید. نخستین باری که قسمتی از صفحه را انتخاب می کنید، به رنگ سبز مشخص خواهد شد که نمایانگر چاپ شدن آن خواهد بود، اما شما همچنین می توانید پیرامون عناصر دیگر درون این کادر سبز رنگ بکشید تا به طور کامل از نسخه چاپی حذف شوند.

IE – Smart Print For Bing Bar 2

تمام مرورگرها – Print What You Like

چنانچه از مرورگر وب متفاوتی استفاده می کنید، یا چندین مرورگر وب را بکار می برید و می خواهید قادر به استفاده از همان ابزار ویرایش چاپ در هر یک شوید، نیازی نیست تا به دورتر از Print What You Like بنگرید؛ در واقع نامش بیانگر همه چیز است.

این خدمات می تواند به چندین شیوه مورد استفاده قرار گیرد، شروع به بازدید از یک سایت کرده و URL صفحه هایی که مایل به چاپ آنها هستید را در آن جایگذاری کرده یا بچسبانید. شیوه دیگر – و چیزی که ثابت شده که برای استفاده طولانی مدت کارآمد تر است – اینکه علاقه مندی ها (bookmarklet) را به نوار ابزار مرورگرتان بکشید.

Print What You Like 1

هر شیوه ای که برای دسترسی به Print What You Like بکار برید، این ابزار به همان شیوه عمل می کند، و به شما اجازه ویرایش صفحه وب کنونی در مرورگرتان را می دهد. تنظیمات سریع در سمت چپ را می توان برای درآوردن یک تصویر پس زمینه، تمامی تصاویر، یا حذف حاشیه ها مورد استفاده قرار داد.

Print What You Like 2

بخش ویژگی های صفحه (Page Properties) از نوار کناری را می توان برای تنظیم اندازه قلم و سبک بکار برد. شما همچنین می توانید روی هر عنصر صفحه کلیک کرده و از نوار ابزار بالارو (popup) که برای حذف هر آنچه که نمی خواهید، یا تنظیم اندازه آن نمایان می شود، استفاده کنید.

Print What You Like 3

بنابراین هر زمان که به اینترنت دسترسی داشته باشید، شماری از گزینه ها وجود دارند که به شما این اطمینان را می بخشند که تنها هر آنچه را که نیازمندید بتوانید چاپ کنید.

عملکرد چاپ صفحه های وب می بایست چیزی بیش از چند کلیک کردن و سرو کار داشتن با یک عالمه کاغذ باشد. با استفاده از یک ابزار اختصاصی برای مدیریت آنچه که چاپگر تان تولید می کند، می توانید سهم خود را  نه تنها در قبال محیط زیست، بلکه کیف پول تان نیز ادا کنید.

منبع: HowToGeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. سلام و درود
  از مهرتون سپاسگذارم
  خوشحالم که مورد پسندتون قرار گرفت
  پاینده باشید

 2. عالی و خیلی کاربردی بود … ممنون از مطلب بینظیرتون… کاش درباره افزونه های ساخت PDF از صفحه مرورگر هم آموزشی بگذارید….سپاس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *