چگونه ابزار USB خود را ایمن و با خیالی آسوده از سیستم جدا کنیم؟

چگونه ابزار USB خود را ایمن و با خیالی آسوده از سیستم جدا کنیم؟
 • 1392/4/11
 • سهیل دارائی
 • 5

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که ، ویندوز اجازه جداسازی فلش درایو USB را به شما نمی دهد و در اصطلاح جداسازی آن را به صلاح نمی داند ! امروز قصد دارم برای شما کاربران خوب گویا آی تی ؛ نحوه جداسازی ایمن ابزار USB از سیستم را شرح دهم.اگر به یک باره فلش درایو USB خود را از سیستم جدا کنید ( بکشید ) ؛ ممکن است لطماتی به فلش درایو USB وارد آورید و بسیاری از فایل های داخل آن را نیز مورد صدمه قرار دهید.پس از همین جا به یاد داشته باشید که فلش درایو USB را نباید به یک باره از سیستم جدا کرد.

images

در ابتدا سراغ ترفندی می رویم که ویندوز پیش پایمان قرار داده است.همان طور که تصویر زیر این ترفند را برای شما روشن می سازد کمی هم برایتان توضیح می دهم.برای جداسازی فلش درایو USB ؛ روی آیکون Safely Remove Hardware که در قسمت ” notification area” ( بخش اعلانات ویندوز ) واقع است کیلیک فرمایید.

2

پس از کیلیک ؛ ابزار USB مورد نظرتان که قصد جداسازی آن را از سیستمتان دارید را انتخاب فرمایید.پس از انتخاب ابزار USB خود ؛ برای شما پیغام ” Safe to remove hardware” ظاهر می گردد.این پیغام بدین منظور است که دیگر تمامی مراحل جداسازی انجام گشته و با خیالی آسوده می توانید عمل جداسازی را انجام دهید.

images

اما همه چیز به اینجا ختم نمی شود ! این روش به طور همیشگی پاسخگوی نیاز شما نیست ! گه گاهی ویندوز به این راحتی اجازه خارج کردن ابزار USB شما را نمی دهد و شما را با پیغام ” This device is currently in use” ( این ابزار در حال حاضر در حال استفاده است ) ؛ شگفت زده می کند ! بنابراین با وجود این پیغام شما مجاز نیستید تا ابزار USB خود را از سیستم جدا کنید.البته ویندوز پس از اعلام این پیغام ؛ دیگر به شما نمی گوید که چرا ابزار USB شما در حال حاضر در حال استفاده است و شما خودتان باید به این کشف الشهود برسید !

images

از من می شنوید ابتدا ؛ تمامی پنجره های باز مرورگر ویندوز اکسپلورر را ببندید.در گام بعدی هم هر برنامه ای را که فکر می کنید ممکن است به فایل های واقع در فلش USB شما دسترسی داشته باشد را ببندید.پس از انجام کارهای ذکر شده ؛ دوباره مراحل جداسازی امن ابزار USB را تکرار نمایید.اگر باز هم نتیجه ای نگرفتید دیگر نوبت این رسیده است که کامپیوتر خود را شات داون (خاموش) کنید.این روش خاموش سازی همیشه نتیجه بخش است اما طبیعتا ایرادی هم دارد که کمی از زمان خود را صرف خاموش شدن سیستمان کرده اید.

images

شاید پیش خود تصور کنید که می توان با “حالت خواب” (sleep mode) این کار را انجام داد تا زمانمان نسوزد اما باید نا امیدتان کنم و بگویم که با ” sleep mode” این عمل شدنی نیست ! روش دیگری نیز وجود دارد.(البته ممکن است این روش همیشه جواب ندهد!) ؛ شما بایستی ” Log off” کنید و به اصطلاح از محیط ویندوز خود بیرون آیید و دوباره با عمل ” log on ” ؛ وارد محیط وارد محیط ویندوزتان شوید و حالا دست به کار شده و طبق آموزش بالا ؛ مراحل جداسازی امن ابزار USB را تکرار نمایید.

images

اگر حوصله سرو کله زدن با ارور های متنوع ویندوز را ندارید ؛ پیشنهاد من به شما استفاده از برنامه ” Unlocker ” است.شما با کمک گرفتن از ” Unlocker” ؛ می توانید برنامه هایی که ویندوز آن ها ؛ در حال استفاده تشخیص می دهد را ببندید. Unlocker برنامه ای رایگان می باشد.در هر مقطع زمانی که ، ویندوز اجازه جداسازی ابزار USB شما را نداد ، روی درایو مربوطه کیلیک فرمایید و سپس گزینه ” Unlocker” را انتخاب کنید.حال مشاهده می کنید که لیستی از برنامه ها یا فایل های درحال اجرا برای شما نمایان می گردد. Unlocker راهکار های دیگری نیز دارد.شما می توانید با استفاده از Unlocker ، فرآیندهایی که ویندوز را بی ثبات می کنند را ازبین ببرید.حتی می توانید فایل ها را کیلینگ کنید ! (killing – یعنی فایل ها را بدون اتمام فرآیند های جاری آزاد سازید).

7

یکی از بهترین راهکارهایی که Unlocker در چنته دارد ؛ در منوی آن نیست ! برای همین هم شما باید زمانی که متوجه شدید کدام فرآیند جاری و مشکل ساز است سریعا به بستن برنامه مربوطه بپردازید.پس از انجام این کارها ؛ کافیست دوباره عملیات جداسازی امن ابزار USB که در چند سطر بالایی ذکر شد را تکرار نمایید.

منبع : pcworld

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
  1. ممنون از دیدگاه شما
   امکان داره بپرسم از نظر شما چرا مطلب به درد نخور تلقی شده ؟ سپاس

 1. دقیقا همون کاری که من چندین ساله دارم انجام میدم!
  بهترین نرم افزاره… بسیار و بسیار کاربردی

  ممنون بخاطر معرفیش به دیگران.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *