صفحه نمایش های انعطاف پذیر

صفحه نمایش های انعطاف پذیر
  • 1392/8/26
  • امين قاسمي‌زاده
  • 2

در این مقاله می‌خواهم به بررسی صفحه نمایش‌های انعطاف پذیر بپردازم.
سامسونگ و ال‌جی و دیگران شرکت‌ها اقدام به ارائه محصولات خود با صفحه نمایش‌های انعطاف پذیر کرده‌اند.
گوشی‌های هوشمند Samsung Galaxy Round و LG G Flex محصولاتی هستند که به تازگی وارد بازار شده‌اند و بر عکس سایر محصولات پیشین دارای صفحه نمایش انعطاف پذیر هستند.

ش
تعریفی دقیق از یک صفحه نمایش انعطاف پذیر:
از نظر محاوره، صفحه نمایش به معنی چیزی است که مشاهده می‌کنید، هنگامی که به گوشی خود نگاه می‌کنید و اطراف آن را می‌بینید.
اما از نظر فنی، صفحه نمایش اشاره به مواد الکترونیکی است که در زیر شیشه یا پوشش پلاستیکی (جایی که شما با دست خود لمس می‌کنید) است و مسئولیت نمایش محتویات گوشی هوشمند شما را دارد.
بنابراین هنگامی که سامسونگ یا ال‌جی یا هر شرکت دیگری در مورد انعطاف پذیری صفحه نمایش مطلبی را بیان کرد بهتر است بدانید منظور آن‌ها، دیود های نوری و یا OLED واقع در زیر پوشش شیشه ای است که در حال حاضر با استفاده از مواد انعطاف پذیر (مثل پلاستیک) به جای مواد سخت قرار گرفته شده‌اند.
شرکت‌هایی همانند ال‌جی و سامسونگ سال‌ها تلاش کردند تا صفحه نمایش انعطاف پذیر را بسازند و باید بگویم اکنون نتیجه سال‌ها صبر و تلاش خود را گرفته‌اند.
صفحه نمایش‌ها به راحتی خم می‌شوند ولی شکسته نمی‌شوند. پس از گوشی هوشمند LG G Flex شرکت سامسونگ Galaxy Round را با صفحه نمایش انعطاف پذیر راهی بازار کرد.

تفاوت بین صفحه نمایش‌های سابق منحنی و این صفحه نمایش‌های انعطاف پذیر:
گوشی‌های هوشمند Galaxy Nexus و Nexus S دارای صفحه نمایش‌هایی هستند که دارای کمی انحنا می‌باشند. در این موارد مواد به کار بردن از آن شیشه بود و از مواد OLED در زیر آن استفاده نشده بود.

آیا گوشی‌های هوشمند Galaxy Round و G Flex قادر به خم شدن هستند؟
خیر. هر دو این گوشی‌های هوشمند از صفحه نمایش OLED استفاده می‌کنند، که قادر هستند قوس داشته باشند اما این به این معنا نیست که بدنه این گوشی‌ها به طور ۱۰۰ درصد کامل در دست شما خم می‌شود و انعطاف پذیری کامل دارد. بدنه این دستگاه‌ها عمیقاً منحنی است و اما بدنه آن‌ها محکم است.

پس چرا مردم می‌گویند صفحه نمایش این گوشی‌ها انعطاف پذیر هستند؟
بخشی از سردرگمی کنونی مردم به علت تعریف‌های مختلف و حتی غلط از انعطاف پذیری است. فراتر از همه این موارد یک سری ویژگی‌ها وجود دارد که باعث می‌شود صفحه نمایش انعطاف پذیر باشد.
در گوشی‌های هوشمند Galaxy Round و G Flex صفحه نمایش‌ها منطبق هستند، به این معنی که هموار و صاف و تخت نیستند. منحنی کلمه دیگری است که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شرکت‌هایی که این دستگاه‌ها را ساخته‌اند در برخی از نقاط خم شدگی قرار داده‌اند. شاید از دید آن‌ها خم شدن معنی دیگر انعطاف پذیری باشد.
سامسونگ همین طور اقدام به نشان دادن صفحه نمایش تاشو کرد.
چرا شرکت‌ها و مردم به دنبال صفحه نمایش انعطاف پذیر هستند؟ چه منافعی در این محصولات است؟
همان طور که قبلاً در سایت CNET اشاره شده بود، مزایای صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند Round و Flex به خوبی روشن نیست. هر چند افزایش خوانایی و تابش کمتر نور خورشید از مزایای این صفحه‌ها محسوب می‌شود.
این صفحه نمایش‌ها کمتر در معرض شکستگی قرار دارند و شاید به این دلیل است که جنس صفحه نمایش از شیشه نیست و از پلاستیک ساخته شده است.

موانعی که بر سر ساخت گوشی‌های هوشمند وجود دارد، چیست؟
ساخت یک گوشی هوشمند مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. در حال حاضر باتری و دیگر مدارهای قرار گرفته شده در گوشی‌های هوشمند به صورت مستقیم قرار می‌گیرند.
باید تکنولوژی‌های جدیدی برای ساخت باتری این گوشی‌های انعطاف پذیر طراحی شود.
اگرچه تاکنون این دو گوشی هوشمند معرفی شده به صورت کج شده هستند، خم نشده‌اند ولی هر دو شرکت سامسونگ و ال‌جی نسبت به تولید این دستگاه‌ها مصر هستند.
کدام یک بهتر است، صفحه نمایش‌های انعطاف پذیر OLED یا صفحه نمایش‌های LCD قدیمی؟
هنگامی که شرکت‌ها صفحه نمایش‌های منحنی را به بازار عرضه کرده‌اند، بسیاری از کاربران جذب OLED شدند.

LCD و یا نمایشگرهای کریستال‌های مایع، رایج‌ترین نوع موجود است که از دو ورق شیشه ای ساخته می‌شود و OLED ها تنها نیاز به یک قطعه شیشه ای و یا پلاستیکی دارند (که پلاستیکی بهتر است).
آیا صفحه نمایش گوشی‌های انعطاف پذیر از شیشه ساخته شده است؟
من امیدوار بودم که بتوانم به صورت قاطع به این سؤال شما جواب دهم، اما متأسفانه من هم به طور دقیق نمی‌دانم.
شرکت سامسونگ جزئیات خود را به اشتراک نگذاشته است و کورنینگ (سازنده شیشه Gorilla) از دادن توضیحات خودداری می‌کند.
برخی گمانه زنی‌ها حاکی از این است که سامسونگ از یک صفحه نمایش پلیمر پلاستیکی استفاده کرده است در حالی که ممکن است از یک لایه نازک شیشه ای که خم شده است هم استفاده کرده باشد.
پس باید از پلاستیک استفاده کنیم؟ آیا این کار درست است؟

استفاده از صفحه نمایش لمسی پلاستیکی به شما اجازه می‌دهد تا صفحه نمایش بیشتر انعطاف پذیر باشد.
اما پلاستیک هم برای خود دارای مشکلاتی برای است.
یکی از اساسی‌ترین مشکلات پلاستیک این است که ممکن است هوا و یا آب وارد دستگاه شود.
شرکت‌ها اعلام کرده‌اند با کمی زمان و یا پول بیشتر قادر هستند این مشکل را حل کنند و درپوش‌های خاصی برای حفاظت دستگاه‌ها طراحی کنند.
بسیاری از این مشکلات با سرمایه گذاری قابل حل هستند.
باید منتظر بمانیم و توسعه این تکنولوژی را مشاهده کنیم.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *