ضدآب یا مقاوم در برابر آب؟ بدانید دیوایس شما واقعا از آب نمی ترسد یا فقط وانمود می کند

ضدآب یا مقاوم در برابر آب؟ بدانید دیوایس شما واقعا از آب نمی ترسد یا فقط وانمود می کند
  • 1392/12/8
  • بهراد جاود
  • 4

دیروز Loic Poirier مدیر Archos مثال کاملا آموزنده ای از تفاوت دیوایس های ضدآب و مقاوم در برابر آب به ما نشان داد و با وارد کردن یک دیوایس به داخل آب بدون اینکه بداند آن را از بین برد. شما لازم نیست مثل ایشان از راه سختش این درس را بیاموزید فقط کافی است کمی بیشتر دقت کنید تا یک دیوایس را که احتمالا گران قیمت خریده اید را از بین نبرید. شاید از این سو و آن سو شنیده باشید که دیوایسی که اکنون در دست دارید مقاوم در برابر گرد و غبار و آب است ولی آیا واقعا در جریان هستید که چقدر این ادعا درست است؟ اگر کاملا در این مورد مطمئن هستید که مشکلی نیست ولی اگر شک داشته باشید ممکن است دیوایس شما در معرض خطر جدی باشد.

اگر دقت کرده باشید شرکت های سازنده دیوایس ها معمولا در تبلیغات محصولات خود ادعا می کنند که این محصول ضد آب و گرد و غبار است یا در برابر گرد و غبار و آب مقاوم است و در جایی از تبلیغ که زیاد هم در چشم نباشد خیلی ریز رتبه IP دیوایس را می نویسند. ما تصور می کنیم همان اطلاعات ریز در تبلیغات هم برای جلوگیری از هر گونه درگیری قانونی است وگرنه سازندگان تبلیغات محصولات این شرکت ها اینگونه در نظر می گیرند که خود کاربر می داند که رتبه IP یک دیوایس چیست و مثلا IP57 چه معنایی دارد.

IP_Rate

قطعا در دفترچه راهنمای محصول ذکر شده است که برای زنده نگه داشتن دیوایس باید آن را در چه شرایطی قرار ندهید ولی متاسفانه شما زمانی به دفترچه راهنما دسترسی پیدا می کنید که دیوایس « ضدآب » را خریده باشید و جعبه آن را باز کرده باشید و دست آخر هم بدانید این دیوایس از آب می ترسد! تازه معمولا کاربران حوصله ندارند تمام دفترچه راهنمای دیوایس را تا انتها بخوانند که البته این بی حوصلگی کاربر به شرکت سازنده و پشتیبان آن دیوایس هیچ ارتباطی ندارد.

با توجه به بازار رقابتی بین دیوایس ها در این روزها، مشکل « دیوایس های غرق شده » هم خیلی رواج یافته است چون این ادعا که این دیوایس ضد آب است یا در برابر آب مقاوم است در بین شرکت های سازنده بسیار متداول شده است. وقتی مدیر شرکت Archos نمی داند که دیوایس شرکت خودش که استاندارد IP54 دارد تا چه حد در برابر آب مقاوم است، یک کاربر معمولی هم می تواند در این مورد به سادگی دچار اشتباه شود.

IP_Rate

مسلما ما نمی توانیم شرکت های سازنده را مقصر بدانیم یا کاری کنیم که سبک کاری خود را تغییر دهند. هدف آنها فروش بیشتر است نه آموزش دادن به کاربران. ضمن اینکه ما نمی توانیم تفاوت بین ضدآب و مقاوم در برابر آب را تشخیص دهیم چون این کاری است که به عهده کمیسیون بین المللی علوم الکترونیکی است که این کمیسیون هم با رتبه بندی IP همین کار را کرده، گرچه متاسفانه در این زمینه کم کاری کرده و به اندازه کافی به خاطر این موضوع با شرکت های سازنده جدی برخورد نکرده است.

مشکل اینجاست که با اینکه استاندارد IP برای رفع این دسته از ابهامات به وجود آمده ولی باز هم شرکت های سازنده می توانند هر طور که خواستند دیوایس خود را تفسیر کنند. مثلا فرض کنید یک دیوایس دارای استاندارد IP54 است. این استاندارد یعنی « ورود گرد و غبار به دیوایس به طور کامل قابل پیشگیری نیست ولی در عملیات دیوایس دخالتی ایجاد نمی کند » و « پاشیده شدن آب روی قاب دیوایس مشکلی ایجاد نمی کند ». با اینکه این دیوایس در برابر گرد و غبار به طور کامل مقاوم نیست و در زمان غوطه ور شدن در آب از بین می رود، اما به دلیل اینکه قانون در این مورد سخت نمی گیرد شرکت سازنده خیلی راحت ادعا می کند که دیوایسش در برابر آب و گرد و غبار مقاوم است یا ضد آب و گرد و غبار است یا هر ادعای دیگر.

به عنوان یک مثال واقعی دیگر: سال گذشته میلادی اکسپریا Z سونی که دارای استاندارد IP57 است به عنوان یک دیوایس « ضدآب » شناخته می شد. اما با توجه به رتبه بندی IP، عدد ۷ در IP57 به این معنی است که اکسپریا Z می تواند برای مدت نیم ساعت در عمق یک متری آب غوطه ور بماند. هر شرایط دیگری ممکن است این دیوایس را از بین ببرد و شما مجبور شوید اکسپریا Z خود را به ماهی های داخل آکواریوم خود بسپارید!

IP_Rate

برای اینکه بعد از خالی کردن جیب خود برای خریدن یک دیوایس کاملا جدید و شاید « ضدآب » شما هم دچار این مشکل نشوید شما را با استاندارد IP آشنا می کنیم تا با هوشیاری کامل بدانید که پشت عبارت « ضدآب » چه حقایقی وجود دارد. یادگیری این استاندارد اصلا کار سختی نیست، نگران نباشید.

– IP مخفف  Ingress Protection است که یعنی « حفاظت داخلی ».

– رقم اول این استاندارد نشان دهنده میزان مقاومت دیوایس در برابر گرد و غبار است.

– رقم دوم این استاندارد نشان دهنده میزان مقاومت دیوایس در برابر آب است.

– اگر به جای رقم اول یک x قرار داشت یعنی دیوایس فقط در برابر آب مقاومت دارد و در برابر گرد و غبار مقاومتی ندارد.

– اگر به جای رقم دوم یک x قرار داشت یعنی دیوایس فقط در برابر گرد و غبار مقاومت دارد و در برابر آب مقاومتی ندارد.

از اطلاعات نوشته شده در این نوشتار استفاده کنید تا بدانید دیوایس شما واقعا چقدر در برابر آب و گرد و غبار مقاوم است. به عنوان مثال در مورد گلکسی اس ۵ سامسونگ که دارای استاندارد IP67 است می توانید بدانید که این دیوایس « ضد گرد و غبار » است و « غوطه وری تا عمق یک متر » بدون محدودیت را می تواند تحمل کند. همینطور سونی اکسپریا Z2 دارای استاندارد IP58 است که این یعنی « مقاوم در برابر گرد و غبار » است و « غوطه وری بیشتر از عمق یک متر » بدون محدودیت را می تواند تحمل کند. ضمنا این نشان می دهد که Z2 غواص ماهرتری نسبت به گلکسی اس ۵ است.

مراحل مقاومت در برابر گرد و غبار:

مرحله ۰: هیچ مقاومتی در برابر تماس با اشیاء ریز یا ورود اشیاء ریز ندارد.

مرحله ۱: مقاوم در برابر اشیاء بزرگتر از ۵۰ میلی متر

مرحله ۲: مقاوم در برابر اشیاء بزرگتر از ۱۲.۵ میلی متر

مرحله ۳: مقاوم در برابر اشیاء بزرگتر از ۲.۵ میلی متر

مرحله ۴: مقاوم در برابر اشیاء بزرگتر از ۱ میلی متر

مرحله ۵: مقاوم در برابر گرد و غبار؛ در این مرحله دیوایس به طور کامل در برابر تماس با گرد و غبار مقاوم است ولی در زمان ورود گرد و غبار و اشیاء ریز به دیوایس مقاوت کامل تضمین نمی شود.

مرحله ۶: ضد گرد و غبار؛ دارای مقاومت کامل در برابر تماس با گرد و غبار و همین طور ورود گرد و غبار.

مراحل مقاومت در برابر آب:

مرحله ۰: ——

مرحله ۱: چکیدن آب به صورت عمودی می تواند بی خطر باشد؛ مدت زمان آزمایش شده: ۱۰ دقیقه؛ میزان آب برابر با ۱ میلی متر بارش در دقیقه.

مرحله ۲: چکیدن آب به صورت عمودی وقتی قاب دیوایس در زاویه ۱۵ درجه ای قرار دارد می تواند بی خطر باشد؛ مدت زمان آزمایش شده: ۱۰ دقیقه؛ میزان آب برابر با ۳ میلی متر بارش در دقیقه.

مرحله ۳: پاشیده شدن آب از موقعیت عمودی تا زاویه حداکثر ۶۰ درجه می تواند بی خطر باشد؛ مدت زمان آزمایش شده: ۵ دقیقه؛ حجم آب: ۰.۷ لیتر در دقیقه؛ فشار: ۸۰ تا ۱۰۰ کیلو پاسکال.

مرحله ۴: پاشیده شدن آب روی قاب دیوایس از هر زاویه می تواند بی خطر باشد؛ مدت زمان آزمایش شده: ۵ دقیقه؛ حجم آب: ۱۰ لیتر در دقیقه؛ فشار: ۸۰ تا ۱۰۰ کیلو پاسکال.

مرحله ۵: پاشیده شدن آب از یک نازل ( ۶.۳ میلی متری ) به قاب دیوایس از هر زاویه ای می تواند بی خطر باشد؛ مدت زمان آزمایش شده: حداقل ۱۵ دقیقه؛ حجم آب: ۱۲.۵ لیتر در دقیقه؛ فشار: ۳۰ کیلو پاسکال از فاصله ۳ متری.

مرحله ۶: پاشیده شدن آب از جت های قدرتمند ( نازل های ۱۲.۵ میلی متری ) به قاب دیوایس از هر زاویه ای می تواند بی خطر باشد؛ مدت زمان آزمایش شده: حداقل ۳ دقیقه؛ حجم آب: ۱۰۰ لیتر در دقیقه؛ فشار: ۱۰۰ کیلو پاسکال از فاصله ۳ متری.

مرحله ۶K: پاشیده شدن آب از جت های قدرتمند ( نازل های ۱۲.۵ میلی متری ) با فشار بالا به قاب دیوایس از هر زاویه ای می تواند بی خطر باشد؛ مدت زمان آزمایش شده: حداقل ۳ دقیقه؛ حجم آب: ۷۵ لیتر در دقیقه؛ فشار: ۱۰۰۰ کیلو پاسکال از فاصله ۳ متری.

مرحله ۷: تحت شرایط مشخص زمان و فشار ( تا ۱ متر فرورفتگی در داخل آب ) ورود میزان خطرناک از آب به داخل دیوایس ممکن نیست؛ مدت زمان آزمایش شده: ۳۰ دقیقه؛ حداکثر میزان ممکن غوطه وری در داخل آب: ۱ متر از پایین دیوایس و ۱۵ سانتیمتر از بالای دیوایس.

مرحله ۸: در این مرحله دیوایس تحت شرایطی که شرکت سازنده عنوان می کند می تواند به طور مداوم در آب غوطه ور بماند. معمولا این مرحله به این معنی است که دیوایس مقاومت بالایی در برابر آب دارد، همچنین می تواند به این معنی باشد که ممکن است آب وارد دیوایس بشود ولی نه به اندازه خطرناک؛ مدت زمان آزمایش شده: غوطه وری مداوم در آب؛ عمق آب توسط شرکت سازنده ذکر می شود ولی معمولا در این مرحله تا عمق ۳ متر تحمل می شود.

مرحله ۹K: محافظت شده در برابر آب با فشار بالا.

مرجع: phonearena.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
    1. خواهش می کنم. پس شما هم گول اسم « ضدآب » رو نخور.

  1. با سلام من خودم یک z2 داشتم و اون رو زیر شیر آب به صورت عمودی گرفتم اما دیدم که گوشی من همش خاموش و روشن میشه بعد از حدود یک ربع خاموش و روشن شدن درست شد و من اون رو فروختم و الان هم از اس ۵ استفاده میکنم که به نظرم خیلی بهتر از z2 هست و اون رو زیر آب گرفتم البته قبل اون دفترچه راهنما رو خوندم تا مطمعن بشم و دیدم که هیچ مشکلی واسش به وجود نیومد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *