ناسا:۱۰ تا ۲۰ سال آینده حیات فرازمینی را پیدا می کنیم

ناسا:۱۰ تا ۲۰ سال آینده حیات فرازمینی را پیدا می کنیم
  • 1394/1/20
  • علی رضاپور
  • 0

آیا ما تنها هستیم؟ این سوالی است که دانشمندان ناسا به آن پاسخ منفی داده اند؛ ما در این دنیا تنها نیستیم ولی اگر حیات فرازمینی وجود دارد کجا هستند؟ چرا تا به حال آن ها را ندیده ایم؟ آیا آن ها از ما هوشمند تر اند؟ یا فقط یک زندگی میکروبی ساده دارند؟ در ادامه با گویا آی تی همراه باشید.

Ellen Stofan، رهبر بخش تحقیقات اداره ی ملی هوا و فضا (National Aeronautics and Space Administration یا به اختصار NASA) در این باره در تاریخ سه شنبه ی اخیر در واشنگتن می گوید:

من ایمان دارم که در دهه ی آینده روش های جدیدی را توسعه می دهیم و مدارک قانع کننده ای از وجود حیات فرازمینی پیدا می کنیم. این فرایند ۱۰ تا ۲۰ سال به طول می انجامد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:

ما می دانیم کجا را باید جستجو کنیم، ما می دانیم چه چیز را باید جستجو کنیم، ما فناوری این جستجو را داریم. تنها چیزی که نیاز داریم زمان است.

Jeffery Newmark، مدیر موقت بخش اختر فیزیک در آژانس ناسا، درباره ی حیات فرازمینی اذعان داشته است:

وجود حیات فرازمینی یک احتمال نیست، یک زمان معین است که هر وقت زمانش برسد متوجه آن خواهیم شد. ما به دنبال آدم های سبز رنگ کوچک نیستیم، بلکه ما به دنبال حیات میکروبی هستیم.

theories-of-possible-martian-thigh-bone-debunked-by-nasa-scientists

در بسیاری از فیلم های علمی و تخیلی که در مورد فضا است، بیگانگان را مهاجم نشان داده اند. این فیلم ها به قدری بر روی ضمیر ناخود آگاه ما تاثیر گذاشته اند که هر زمان نام «فرازمینی» به گوشمان می خورد، به یاد حمله و هجوم آن ها می افتیم. البته اگر شرایط وجود رشد میکروب در جایی فراهم باشد، قطعا موجودات پیچیده تری مانند جانوران نیز در آن جا وجود خواهند داشت.

سران آژانس ناسا در جلسه ای عمومی واقع در واشنگتن به رشد چشمگیر نجوم و فناوری های ناسا در این چند سال اشاره کردند. یکی از سران ناسا خاطر نشان کرده است که:

اکنون ما مدارک مهمی را در اختیار داریم که فعلا نمی توانیم آن ها را علنی کنیم اما در چند سال آینده مدارک مهم تری می یابیم که محل حیات فرازمینی را در منظومه ی شمسی خودمان پیدا کنیم.

اخیرا محققان دریافتند که در مریخ آب وجود دارد اما به شکل یخ؛ حجم آب موجود در مریخ آن چنان زیاد است که می تواند تمام مریخ را زیر آب فرو ببرد. این مایع ۱٫۲ میلیارد سال در سیاره ی سرخ وجود داشته است. همچنین در نیمکره ی شمالی آن ضخامت یخ ها به یک مایل می رسد.

Ellen Stofan در ادامه گفت:

زمان، کلید اصلی موفقیت ما در این پروژه است. هر چه زمان بیشتری بگذرد درک ما نیز بیشتر خواهد شد. احتمال وجود جانوران و یا موجوداتی مانند انسان نیز در سیاره های دیگر وجود دارد اما فعلا نمی توانیم نتیجه ی قطعی آن را علنی کنیم چون مطمئن نیستیم. برای این کار باید سیارات همسایه را زیر و رو کنیم و فسیل هایی از آن ها پیدا کنیم.

همچنین احتمالات آماری نشان می دهد که در قمر ژوپیتر (مشتری) اقیانوسی از مایع وجود دارد که زیر پوسته ی خشک و یخی آن قرار گرفته است. در گذشته دانشمندان تصور می کردند که هر جایی آب و اکسیژن باشد حیات وجود خواهد داشت اما امروزه تحقیقات نشان می دهد که حیات با عوامل دیگری هم امکان پذیر است. کشف میکروب های فرازمینی می تواند درک زیست شناسان را در «حیات» بهبود بخشد.

Jim Green، مدیر بخش سیارات در آزانس ناسا، در این باره اذعان داشته است:

ما مطمئن هستیم که مکان های قابل سکونت فقط اطراف ستاره ها نیستند بلکه می تواند در سیارات غول پیکر مثل مشتری هم باشد. ناسا در صدد شروع یک ماموریت جدید به سوی «اروپا»، یکی از قمر های مشتری، می باشد. من نمی دانم که چه چیزی در آن جا پیدا خواهیم کرد.

allenarray

محققان ناسا در حال تحقیقاتی هستند تا بفهمند که میدان مغناطیسی زمین چه نقشی در دفع امواج خورشیدی دارد. نتایج این تحقیقات می تواند ما را در انتخاب سیاره ی قابل سکونت یاری دهد. یکی از دلایلی که مریخ فاقد حیات است، فقدان میدان مغناطیسی است که باعث بی دفاع ماندن این سیاره در مقابل باد های خورشیدی شده است. Paul Hertz ، یکی از محققان بخش اختر فیزیک ناسا، امیدوار است که تلسکوپ های آینده ما را در شناسایی ترکیب های شیمیایی یاری دهد.

John Grunsfeld ، معاون آزانس ناسا، درباره ی حیات فرازمینی گفته است:

حیات فرازمینی با روی کار آمدن داشمندان و ستاره شناسان جدید و جوان بیشتر مشخص می شود.

علم نجوم و فضا نیازمند زمان زیادی است به همین خاطر از علوم دیگر کمی عقب تر مانده است اما اگر حیات فرازمینی یافت شود، انقلابی در علوم مختلف زمین رخ می دهد.

[منبع:Phys]

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *