آموزش استفاده از disk Cleanup و بهبود عملکرد کامپیوتر در ویندوز ۷ به بالا

آموزش استفاده از disk Cleanup و بهبود عملکرد کامپیوتر در ویندوز ۷ به بالا
 • 1394/1/24
 • مبين
 • 5

استفاده مداوم از رایانه های شخصی موجب کم شدن سرعت آن ها نیز می شود اما با مراقبت های مناسب می توان از این اتفاق جلوگیری کرد و یا در صورت رخ دادن آن به حالت اولیه باز گشت.

دلیل اصلی کاهش سرعت در رایانه های شخصی پر شدن فضای دیسک سخت از داده ها است و از آنجا که ریجستری ویندوز بیش تر و بیش تر می شود فاضی خالی هم سریع تر پر خواهد شد. با یان حال فضای دیسک سخت شما با بسیاری از فایل های موقت و تکراری نیز پر می شود که شما از آن ها مطلع نیستید. اکنون قصد داریم که نحوه پاک کردن این فایل های اضافی را به شما آموزش دهیم و سرعت آن را نیز بالا ببریم پس با ما در گویا آی تی همراه باشید.

مرحله ۱- نرم افزار disk Cleanup را در ویندوز اجرا کنید.

استفاده از ویژگی های ویندوز بسیار ساده است. در هر درایو فایل های موقتی و فایل های دانلود شده بسیاری وجود دارد که باید حذف شوند شما می توانید که این داده ها را شناسایی و سپس حذف کنید.

open-All-Programs

در ویندوز ۷ شما می توانید که تمامی برنامه های نصب شده  و پیش فرض را در منوی استارت ببینید پس آن را باز کرده و روی گزینه All Programs کلیک کنید.

open-accessories

open-System-Tools

در بخش All Programs روی Accessories کلیک کرده و پس از آن روی System Tools کلیک کنید حال ابزارهای سیستمی شما مشاهده می شوند.

open-Disk-Cleanup

click-OK

حال در بخش System Tools روی برنامه Disk Cleanup کلیک کنید تا باز شود. هنگامی که برنامه باز می شود شما می توانید در پنجره باز شده درایو مورد نظر خود را برای پاک سازی انتخاب کنید.

 click-on-OK

click-on-Delete-Files

پس از آنالیز کردن شما می توانید داده ها را برای حذف کردن انتخاب کنید و روی دکمه OK برای پایان دادن به کار کلیک کنید. یک پنجره برای شما ظاهر خواهد شد که متن “Are you sure you want to permanently delete these files?” را برای شما به نمایش در می آورد که به معنی “آیا مطمئن هستید که می خواهید این فایل ها به طور دائم حذف کنید؟” است.

مرحله ۲ – حذف فایل های تکراری.

شما همچنین می توانید که فایل های تکراری روی رایانه شخصی خود را که بدون استفاده هستند و از فایل های اصلی گرفته شده اند حذف کنید. البته هیچ آسیبی در حذف این فایل ها به سیستم نمی رسد. با حذف این فایل ها ممکن است فضای خالی خوبی را به دست آورید که نمونه های دانلود  تکراری یا فایل های موقت هستند.

شما باید بدانید که آیا واقعا این فایل ها تکراری هستند و قباید از حذف کردن آنها اطمینان را حاصل کنید. برای حذف فایل های تکراری ابتدا باید آن ها را شناسایی کنید و برای این کار به یک ابزار ثالث نیاز دارید و برای این کار هزاران ابزار وجود دارد که شما می توانید به صورت رایگان از آن ها استفاده کرده و فایل های تکراری به درد نخور را حذف کنید. تنها چیز مورد نیاز پیدا کردن ابزاری متناسب با کار شما است.

در این آموزش ما از نرم افزار Duplicate File Finder که محصول ASHISOFT است استفاده کرده ایم که یک ابزار رایگان قدیمی و مشهور است. دلی انتخاب این برنامه سادگی و سریع بودن آن است که باعث می شود افراد مبتدی بهتر استفاده آن را یاد بگیرند و بدون هیچ زحمتی این عمل مفید را انجام دهند. با این حال نیاز به یادگیری مهمی نیست و شما می توانید آن را با ابزار های Easy Duplicate Finder یا Auslogics Duplicate File Finder عوض کنید که رایگان هستند.

Duplicate File Finder

choose-add-path

choose-and-click-OK

برنامه را دانلود و اجرا کنید و پس از باز شدن روی گزینه Add Path کلیک کرده و فایل مورد نظر را برای اسکن کردن انتخاب کنید. ( شما همچنین می توانید که یک درایو را برای اسکن کلی انتخاب نمایید).

Click-Start-Search

بعد از این که شما فایل مورد نظر را انتخاب کردید باید روی گزینه Start Search کلیک کنید تا جستجو را آغاز کند که بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول خواهد کشید.

click-delete

Click-Yes

اکنون تمام فایل های تکراری در یک لیست برای شما ظاهر شده اند سپس شما می توانید که تیک فایل هایی را که نمی خواهید حذف شوند را بردارید. روی گزینه Delete Duplicates کلیک کنید دو گزینه دیگر با عناوی “Send to Recycle Bin” یا “Delete Duplicates” برای شما به نمایش در خواهند آمد یکی از آن ها را انتخاب کرده و روی گزینه “OK” کلیک کنید تا فایل های تکراری حذف شوند.

مرحله -پاک کردن داده های مرورگر

تمامی دادهای روی مرورگر شما در هارد دیسک کامپیوتر شما نیز ذخیره می شوند که شامل فایل های موقت، کش های دانلود و … نیز می شوند که حذف کردن آن ها شانس شما را برای سرعت بخشیدن به رایانه شخصی را بیش تر می کنند.

برای حذف این داده ها باید از یک ابزار ثالث استفاده کنید که ما در این آموزش از CCleaner که محصول Piriform استفاده کرده ایم. این یکی از بهترین ابزارها برای پاک سازی فایل های ناخواسته است که عملکرد عمده آن روی مرورگر می باشد که حذف شدن آن ها بهتر است.

choose-option

نرم افزار CCleaner را دانلود و اجرا کنید. در صفحه اصلی باز شده شما می توانید که نواحی مختلف ویندوز و برنامه ای کاربردی را برای اسکن وحذف نیز انتخاب کنید.

choose-analyze-or-Run-cleaner

پس ز انتخاب ناحیه مورد نظر خود روی Analyze کلید کنید تا فایل های ناخواسته ذخیره شده پیدا شوند. همچنین شما می توانید که اطلاعاتی را که نمی خواهید حذف شوند را انتخاب کنید.

Click-on-Yes

Data-removed

لازم به ذکر است که در طول کار CCleaner نباید مرورگر های کروم و یا فایرفاکس را که برای آنالیز انتخاب کرده اید باز کنید و در پایان آنالیز می توانید آن ها را به طور دائم حذف کنید. قبل از استفاده از CCleaner مطمئن شوید که تمام مرورگرهای شما نیز بسته باشند و در زمان استفاده آن ها را باز نکنید.

مرحله ۴ – حذف برنامه های بلا استفاده

احتمالا این مهم ترین مرحله برای افزایش سرعت سیستم باشد. شما باید هر برنامه ای که برای شما استفاده ای ندارند حذف کنید.

click-on-control-panel

برای حذف برنامه های بلا استفاده باید به منوی استارت بروید و برنامه Control Panel را باز کنید.

click-on-uninstall-a-program

در Control Panel گزینه Uninstall a program را انتخاب کنید تا لیست برنامه های نصب شده برای شما باز شود.

Uninstall-program

در اینجا برنامهای شما با مقدار فضا اشغال شده نیز مشخص هستند. تنها کاری که در این مرحله باید انجام دهید دوبار کلیک کردن روی آن ها است پس از آن به سادگی عملیات حذف نیز انجام خواهد شد.

مرحله ۵ – حذف برنامه از استارت آپ

ممکنا است که با بوت شدن سیستم و بالا آمدن ویندوز برخی از برنامه ها به صورت خودکار و ناخواسته اجرا شوند. این فرایند هیچ داده ای را حذف نمی کند و فقط به سرعت بوت شدن کمک خواهد کرد.

type-and-click-on-OK

برای حذف برنامه ها از استارت آپ ویندوز کلید پنجره+R را بزنید. برنامه “Run” برای شما اجرا خواهد شد در پنجره باز شده “msconfig” را تایپ کنید و “OK” را بزنید. (همچنین شما می توانید که “msconfig” را در منوی استارت تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بزنید.

choose-Startup

select-and-click-OK

حال پنجره تنظیمات برای شما باز شده است اکنون به “Startup” بروید و تیک برنامه هایی را که نمی خواهید با بالا آمدن ویندوز اجرا شوند را بردارید سپس کلید “OK” را بزنید تا این عمل انجام شود.

مرحله ۶ – یکپارچه سازی هارد دیسک – Hard drive Defragmentation

عمل Hard drive Defragmentation هر داده یا فضای اضافی  را حذف نخواهد کرد و فقط به بهبود عملکرد رایانه شخصی شما نیز کمک خواهد کرد.

click-on-All-programs

برای Defrag کردن شما ابتدا به باز کردن منوی استارت نیاز دارید.

click-on-System-tools

روی Accessories کلیک کرده و در بخش Accessories بر روی “System Tools” کلیک کنید.

click-on-Disk-Defragmenter

حال از “System Tools” روی برنامه “Disk Defragmenter” کلیک کنید تا باز شود.

click-on-Defragment-disk

در برنامه باز شده درایو مورد نظر را انتخاب کرده و “Defragment Disk” را بزنید.

click-on-Configure-schedule

check-and-click-on-OK

همچنین می توانید این عمل را زمان بندی کرده و در زمان های خاصی آن را به طور خودکار انجام دهید. برای تنظیم کردن این عمل می توانید به “Configure Schedule” بروید. مطمئن شوید که تیک گزینه “(Run on a Schedule (Recommended” فعال باشد. حال عملیات defrag را بسته به نیاز خود برنامه ریزی کنید.

این چند مرحله ساده بر سرعت و بهبود عملکرد رایانه شخصی شما نیز تاثیر بسیاری را دارند پس پیشنهاید می شود که حتما آن ها را انجام دهید. نظر شما درباره این آموزش چیست؟

منبع: [ubergizmo]

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. سلام
  اموزش – در گوگل ها ی مختلف وقتی جستجوی اینترنتی می کنیم بغییر از هستوری و کوکی ها ی که ذخیر می شود . بغییر از هیستوری و کوکی ها در کجای کامپیوتر ذخیر می شود و اموزش پاک سازی بصورت ساده لطفا ایمیل کنید مرسی
  فتوشاپ
  اموزش – مثلا چندتا عکس داریم می خوایم بغل هم گذاشته و تبدیل به یک عکس کنیم.
  اموزش- توخالی کردن عکس در فتوشاپ
  اگر ممکن برام ایمیل کنید این اموزش ها مرســــــــی

  1. خواهش می کنم دوست عزیز خوشحالیم که مطالب رو می پسندید

 2. درود بر شما
  میدونم ازین پست ۶ ماه میگذره ولی یه سوالی واسم پیش اومده و امیدوارم جواب بدید
  بجای استفاده از disk cleaner و Duplicate File Finder و Hard drive Defragmentation
  میشه از سی کلینر استفاده کرد؟
  منظورم اینه که سی کلینر به تنهایی میتونه کار هرسه اینها رو انجام بده؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *