راه اندازی شبکه موبایلی گوگل برای کاربران نکسوس ۶

راه اندازی شبکه موبایلی گوگل برای کاربران نکسوس ۶
  • 1394/2/4
  • علیرضا یوسفی زاده
  • 0

گوگل حالا تبدیل به یک سرویس دهنده مخابراتی شده است. روز گذشته این کمپانی از برنامه ارائه خدمات بی سیم برای صاحبان تلفن های هوشمند نکسوس ۶ پرده برداری کرد. این سرویس، پروژه فی یا “Project Fi” نام دارد و برنامه دعوت به آن از دیروز آغاز شده است. گوگل در پستی در لاگ این شرکت نوشت: “پروژه فی همانند برنامه سخت افزاری نکسوس شرکت، ما را قادر می سازد تا ارتباط نزدیک تری با سرویس دهندگان مخابراتی برتر، تولید کنندگان سخت افزار و همه کاربرانمان داشته باشیم و مرز ممکن ها را جا به جا کنیم”.

این سرویس تنها برای تلفن های هوشمند نکسوس ۶ در دسترس است و برای فعال سازی آن به یک سیم کارت مخصوص نیاز دارید. همه کاربران فعلی و جدید این تلفن می توانند از پروژه فی استفاده کنند. گوگل عنوان کرده است که در حال حاضر این سرویس تنها به صورت “برنامه ای ابتدایی” در دسترس است و تحت این شرایط بر روی سایر تلفن ها جوابگو نیست.

پیشنهاد جدید گوگل بی نظیر است و مصرف کنندگان تنها هزینه مقدار داده هایی که مصرف کرده اند را می پردازند و خبری از خرید بسته هایی با حجم های مشخص و به صورت ماهانه نخواهد بود. اگر کاربری نتوانست به اندازه میزان داده ای که خریداری کرده از آن استفاده کند، گوگل هزینه اضافی را به خریدار باز خواهد گرداند.

با مبلغ ۲۰ دلار در ماه، کاربران می توانند از تمامی سرویس های اولیه (مکالمه، پیام کوتاه، Wi-Fi و پشتیبانی بین المللی در بیش از ۱۲۰ کشور جهان) بهره ببرند و می توانند برای استفاده از سرویس اینترنت موبایلی در آمریکا و خارج از این کشور ۱۰ دلار به ازای هر گیگابایت پرداخت کنند. در واقع ۱ گیگابایت حجم ۱۰ دلار در ماه، ۲ گیگابایت حجم ۲۰ دلار در ماه، ۳ گیگابایت حجم ۳۰ دلار در ماه و به همین ترتیب خواهد بود. از آنجا که پیش بینی میزان مصرف کاربران مشکل است، می توانید ارزش کامل داده های مصرف نشده خود را در اختیار داشته باشید. برای مثال اگر ۳۰ دلار برای ۳ گیگابایت در ماه پرداخت کنید و تنها ۱٫۴ گیگابایت مصرف داشته باشید، ۱۶ دلار به شما بازگردانده خواهد شد، بنابراین تنها مبلغی را می پردازید که از آن استفاده کرده اید.

xjalzcgfoakx6mgckpin

اگر از این طرح ها استفاده کنید، گوگل هزینه ۱۰ دلار به ازای هر گیگابایت با رده حرفه ای را از شما دریافت می کند. به عبارت دیگر، اگر مبلغ داده ها را پرداخت کرده ولی از آنها استفاده نکنید، مبلغ اضافی به شما برگردانده می شود. اگر داده ای نخرید اما از سرویس استفاده کنید نیز همین میزان را پرداخت خواهید کرد. در این سرویس، طرح های خانوادگی وجود ندارند و نیازی به هیچ گونه قرارداد برای استفاده از آن نیست.

همان طور که قبلآ هم گزارش شده بود، گوگل برای عرضه این سرویس از T-Mobile و Sprint کمک خواهد گرفت؛ مصرف کنندگان می بایست به هر دو شبکه دسترسی داشته باشند و سرویس گوگل به صورت هوشمند بین آنها و شبکه WiFi سوئیچ خواهد شد. گوگل گفته است: “ما تکنولوژی جدیدی عرضه کرده ایم که به وسیله اتصال هوشمند کاربران به سریعترین شبکه های در دسترس در محل زندگی آنها، بهترین پوشش را از طریق WiFi و یا شبکه های LTE به همراه خواهد داشت”. همچنین پروژه فی از تماس های صوتی و ارسال پیام روی WiFi نیز پشتیبانی می کند که انعطاف پذیری بیشتری برای کاربران به ارمغان آورده و راه های در دسترس آنها برای برقراری ارتباط را افزایش می دهد. همچنین گوگل عنوان کرده که در این سرویس، زمانی که از شبکه های WiFi عمومی استفاده کنید، از تکنولوژی های امن بهره گرفته است (در زمان برقراری ارتباط تصویر یک کلید در بالای نمایشگر ظاهر می شود).

به گفته گوگل شماره تلفن های پروژه فی به صورت ابری هستند و کاربران را قادر می سازند به کمک لپ تاپ، تبلت و یا تلفن همراه به ارسال پیام متنی و یا برقراری تماس بپردازند. زمانی که از تلفن استفاده کنید، در صورت خروج از پوشش شبکه WiFi، تماس ها به صورت آنی به LTE منتقل می شوند. به نظر می رسد گوگل از زیرساخت های جدید و ترکیب شده Hangouts / Google Voice در پروژه فی استفاده کرده باشد.

نظر شما درباره سرویس جدید گوگل چیست؟ آیا امکان دارد در آینده ای نزدیک این سرویس برای سایر کشورها و اپراتورهای دیگر نیز فعال شوند؟

[منبع: The Verge ]

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *