۱۰ باور غلط رایانه ای که حقیقت ندارند [قسمت دوم]

۱۰ باور غلط رایانه ای که حقیقت ندارند [قسمت دوم]
  • 1394/5/30
  • پرهام
  • 1

در بخش اول مقاله به بررسی سه باور غلط و رایج در زمینه نگه داری و استفاده از رایانه پرداختیم. در ادامه خلاصه وار این سه مورد را با هم بررسی می کنیم:

  • نیازی به یکپارچه سازی هارد درایو ویندوز خود ندارید؛ در رایانه های مدرن یک قابلیت یکپارچه ساز به صورت داخلی تعبیه شده است و در این زمینه نیازی به کاربر و اجرای Defragment به صورت دستی نیست.
  • ویروس ها و فایل های جاسوسی سرعت عملکرد سیستم را پایین نمی آورند؛ ویروس های مدرن آنقدر پیشرفته و حرفه ای هستند که تمایل دارند عمیات های تخریبی خود را با کمترین سر و صدا و جلب توجه به انجام برسانند.
  • برنامه های “غیر رایگان” تحت عنوان Cleaner و یا Booster عملکرد ویژه ای ندارند و اصطلاحا جادو نمی کنند.

حال در ادامه با بررسی موارد دیگر همراه گویا آی تی باشید.

به نرم افزار های آنتی ویروس نیازی ندارید

virus-red-on-blue-640x300

دو دلیل اصلی برای این که بگوییم نیازی به آنتی ویروس نداریم، معمولا این دو هستند؛ “سیستم عامل من مک هست و این سیستم نیازی به آنتی ویروس ندارد” و یا ” من کاری را آنلاین انجام نمی دهد (به عنوان مثال استفاده از تورنت و مشاهده سایت های اسپم که بخواهد سیستم من را آلوده کند”.

هر دو مورد بالا کاملا غلط هستند. شما همیشه به آنتی ویروس نیاز دارید.

ابتدا بگذارید در مورد مک بگوییم. مک ها برای مدتی کاملا از شر ویروس و فایل های مخرب دور بودند اما تنها دلیل این موضوع عدم تمایل برنامه نویسان به گذر زمان طولانی جهت نوشتن ویروس برای مک بود. آن ها بیشتر به ویندوز توجه می کردند، چرا که اولا محبوب تر و ثانیا سیستم آزاد تری داشت. با این حال هر چه که می گذرد سیستم عامل مک نیز به فایل های مخرب آسیب پذیرتر شده و استفاده از آنتی ویروس در آن ضروری است.

اما در مورد کاربرانی که می گویند ما کار آنلاین و اسپم در رایانه نداریم؛ شما هیچ وقت در استفاده از یک رایانه امنیت کامل ندارید ( البته منظور امنیت سیستم شماست).  هر بار که سیستم را روشن می کنید، هیچ ضمانتی نیست که با زدن دکمه اشتباه سیستم را آلوده و مشکل دار نمایید. آنلاین نبودن و باز نکردن بخش های اسپم اینترنت دلیل کافی برای نصب نبودن آنتی ویروس بر روی رایانه شما نیست.

خاموش و روشن کردن زیاد رایانه در طول روز خوب نیست / خاموش نکردن رایانه در طول شب بد است

۱

در این موضوع که خاموش نکردن رایانه در هنگام عدم استفاده و رفتن آن به حالت خواب جهت دسترسی سریع به دسکتاپ بهتر از این است که هر بار سیستم را خاموش کرده و روشن کنید؛ چرا که با هر بار روشن کردن، رایانه انرژی خاصی را معطوف بالا آمدن سیستم خود می کند.

با این حال بهتر است رایانه خود را مدتی یک بار ، مثلا هر ۷ ساعت در طی روز، خاموش نمایید. با این حال این میزان به استفاده شما از رایانه بر می گردد.

حذف کردن اطلاعات از هارد درایو، آن ها را کاملا حذف می نماید / جهت حذف امن دیتا از یک آهنربا استفاده کنید!!

۲

این موضوع که اگر هر چیزی را از کامپیوتر خود حذف کنیم برای همیشه از بین می رفت می توانست تسلی خاطری برای ما باشد، با این حال چنین نیست. وقتی دیتا خاصی را پاک می کنید ممکن است اثرات ظاهری آن از بین برود با این حال طبق فعالیت خاص بخش حافظه، تا زمینه که بر روی آن دیتا خاص چیزی دوباره ریخته نشود (Overwritten)، نمی توانید از پاک شدن کامل آن مطمئن شوید. در واقع برنامه های ریکاوری نیز چنین کاربردی دارند.

فایل های پاک شده به بخش حافظه خالی شما بدل می گردند و تا زمانی که فایلی روی آن ها قرار نگیرد به طور کامل حذف نمی شوند. برای پاک کردن کامل دیتا برخی ها استفاده از آهنربا را پیشنهاد می دهند. این ایده برای زمانی که از دیسک های فلاپی استفاده می کردیم عالی بود. اما با HDDs یا فلش استورهای مدرن این کار می تواند موجب آسیب های جدی به هارد درایو گردد.

امیدواریم این بخش مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. منتظر بخش بعد با بررسی چهار مورد نهایی در زمینه باور های غلط رایانه ای باشید.

نظرات خود را در بخش زیر با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

منبع: Makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *