رونمایی نیکون از دوربین عکاسی فول فریم حرفه ای Nikon D5

رونمایی نیکون از دوربین عکاسی فول فریم حرفه ای Nikon D5
  • 1394/10/23
  • گویا آی تی
  • 1

رونمایی نیکون از دوربین عکاسی فول فریم حرفه ای Nikon D5

شرکت نیکون بالاخره در آغاز سال جدید میلادی ۲۰۱۶ از دوربین عکاسی Nikon D5، یک دوربین فول فریم ۲۰٫۸ مگا پیکسل با قابلیت گرفتن عکس با حداکثر سرعت ۱۲ فریم در ثانیه همراه با فوکوس خودکار و ۱۴ فریم در ثانیه بدون فوکوس خودکار، رونمایی کرد. این دوربین مجهز به یک سیستم فوکوس خودکار کاملا جدید با ۱۵۳ نقطه فوکوس، شامل ۹۹ نقطه از نوع متقاطع، است که هم نسبت به جزئیات افقی حساس می باشد و هم نسبت به جزئیات عمودی. رزلوشن سنسور نورسنجی RGB دوربین دیجیتال Nikon D5 نیز نسبت به مدل قبلی دو برابر شده است و از ۹۱۰۰۰ پیکسل به ۱۸۰۰۰۰ پیکسل افزایش یافته است. این افزایش رزلوشن نورسنجی و رهگیری سوژه دقیق تری را با فوکوس خودکار پیوسته به همراه دارد. از طرف دیگر، این دوربین عکاسی اولین دوربین DSLR شرکت نیکون است که قابلیت ضبط فیلم های ۴K را ارائه می کند و همچنین اولین مدل سطح بالا در مجموعه دوربین های حرفه ای ین شرکت است که مجهز به یک صفحه نمایش لمسی است.

nikon-d5بررسی فروشگاه دوربین عکاسی پارس کانن

دوربین Nikon D5 بر اساس یک موتور پردازش تصویر جدید طراحی شده است که شرکت نیکون نام آن را EXPEED 5 گذاشته است. این موتور پردازش دامنه ISO استاندارد وسیعی از ISO 100 تا ISO 102400 را ارائه می کند، که از سمت پایین تا ISO 50 و از سمت بالا حداکثر تا ISO 3280000 قابل افزایش و گسترش است. طبق ادعای شرکت نیکون، تنظیمات بالای ISO از مزیت انتقال نور ارتقاء یافته آرایه فیلتر رنگ بهره می برند تا نور بیشتری را به سنسور تصویر منتقل کنند. شرکت نیکون در دوربین دیجیتالی فول فریم جدید Nikon D5 از یک صفحه نمایش XGA LCD 3.2 اینچ با کاربری لمسی استفاده کرده است. متاسفانه این صفحه نمایش برخلاف صفحه های نمایش بکار رفته در دوربین های D500 و D5500 به هنگام گرفتن عکس در حالت نمای زنده قابلیت انتخاب نقطه فوکوس خودکار به صورت لمسی ( که به فوکوس خودکار لمسی معروف است ) را ارائه نمی کند.

شرکت نیکون در سیستم فوکوس خودکار دوربین Nikon D5 ارتقاء قابل ملاحظه ای را ایجاد کرده است. این سیستم در ترکیب با قابلیت بی نظیر رهگیری سوژه در دوربین های شرکت نیکون ( با استفاده از سیستم اختصاصی رهگیری سه بعدی این شرکت ) باعث می شود این دوربین از قابلیت خارق العاده ای در دنبال کردن سوژه ها و نگه داشتن آنها در فوکوس کامل داشته باشد، صرفنظر از اینکه حرکت سوژه کند باشد یا تند و اینکه سوژه از چه نقطه ای وارد کارد و فریم شود. چه در عکاسی ورزشی، عکاسی از مجالس یا گرفتن عکس های پرتره، تراکم بالای نقاط فوکوس موجود در این ماژول فوکوس خودکار دقت بالاتری را در دنبال کردن سوژه با فوکوس کاملا دقیق ایجاد می کند، ویژگی ای که در حال حاضر شرکت نیکون و دوربین های عکاسی تولیدی این شرکت در آن یک سر و گردن از سایر رقبا برتر هستند. وجود نقاط فوکوس متقاطع بیشتر در ماژول فوکوس خودکرا دوربین Nikon D5 به معنی ارائه عملکرد فوکوس خودکار بهتر در شرایط نوری دشوار با سوژه های دشوار است، از قبیل عکاسی در نور کم یا موقعیت هایی که در پشت سوژه اصلی نور پشت سر وجود داشته باشد. عکاس ورزشی آقای مت هیاس هنگست ادعا می کند دوربین عکاسی Nikon D5 بهترین عملکرد فوکوس خودکار را ارائه می کند و توانایی دوربین در دنبال کردن و رهگیری سوژه های دارای حرکت نامنظم عالی است.

 

متن زیر: عکاس ورزشی آقای مت هیاس هنگست ادعا می کند عملکرد رهگیری سوژه فوکوس خودکار دوربین عکاسی Nikon D5 خارق العاده بوده، این دوربین قادر است سوژه های دارای حرکت نامنظم را حتی در شرایط نوری دشوار، نظیر وحود نور پشت سر در کادر مثل تصویر بالا، به خوبی دنبال کند.

ماژول فوکوس خودکار دوربین نیکون D5 مجهز به پردازشگر مختص به خود است، که احتمالا به دلیل اطلاعات زیادی تعبیه شده است که ۱۵۳ نقطه فوکوس خودکار و سنسور نورسنجی RGB 180 کیلو پیکسل برای رهگیری سوژه ارسال می کنند. ترکیب این فوکوس خودکار بی نظیر با زمان های قطع تصویر ارسالی آینه دوربین بسیار پایین در طول عکاسی متوالی منتج به قابلیت بالاتر در دنبال کردن سوژه های متحرک در فریم ریت های بالا می شود، که شرکت نیکون تاکید دارد که ایجاد این قابلیت در دوربین های بدون آینه دشوار است.

میزان حساسیت به نور سیستم فوکوس خودکار دوربین Nikon D5 نیز افزایش یافته است و حال نقطه فوکوس مرکزی تا -۴EV و سایر نقاط فوکوس در این ماژول تا -۳EV حساس هستند. این ارقام حاکی از آن است که این دوربین فول فریم جدید در قابلیت فوکوس در نور کم در بین دوربین های موجود در حال حاضر بازار سرآمد و بی رقیب است. البته شرکت نیکون هنوز هیچ ادعایی درباره دقت فوکوس بالاتر این دوربین به همراه لنزهای سریع هیچ ادعایی را مطرح نکرده است.

یکی از ویژگی های جدید دوربین عکاسی Nikon D5 قابلیت ضبط فیلم های ۴K این دوربین است که شرکت نیکون در تبلیغات خود تاکید زیادی بر روی آن دارد، اما این قابلیت این دوربین فول فریم جدید تا اندازه محدود است: قابلیت ضبط این گونه فیلم ها تنها در یک حالت کراپ شده شدید، و تنها ۳ دقیقه در هر نوبت ضبط وجود دارد. و با وجودی که دوربین Nikon D5 شامل گزینه هایی از قبیل پروفایل تصویر تخت است، شرکت نیکون هنوز هیچ اطلاعاتی درباره اینکه این دوربین جدید ابزارهایی از قبیل قله فوکوس یا هشدار نوارهای گوره خری را ساپورت می کند، ارائه نکرده است. فیلم های ۴K در این دوربین با استفاده از کدک H.264 ضبط می شوند، اما هنوز هیچ اطلاعاتی درباره بیت ریت ضبط فیلم ارائه نشده است. در کل، دوربین های عکاسی نیکون در فیلمبرداری از بیت ریت های پایینی برخوردار هستند، و اغلب کیفیت ویدئویی پایین تری دارند. دوربین عکاسی Nikon D5 در ماه مارس ۲۰۱۶ ( اواخر امسال ) با قیمت خرده فروشی پیشنهادی ۶۵۰۰ دلار به بازار عرضه می شود.

ما در آینده نزدیک بررسی دقیق تری از دوربین عکاسی Nikon D5 و همچنین دوربین Nikon D500 که به همراه این مدل فول فریم رونمایی شده و یک دوربین فرمت DX ( فرمت APS-C اختصاصی شرکت نیکون ) است، ارائه خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر به متن خبری زیر مراجعه کنید.

رونمایی شرکت نیکون از محصولات جدید این شرکت

شرکت نیکون در آغاز سال جدید میلادی از چند محصول جدید این شرکت رونمایی کرده است. برجسته ترین محصول جدید این شرکت برای سال جدید میلادی دوربین عکاسی DSLR فول فریم پرچمدار حرفه ای این شرکت موسوم به Nikon D5 است. این دوربین جدید که آغازگر نسل جدیدی از دوربین های عکاسی این شرکت، بویژه در کلاس دوربین های فول فریم، است شامل چندین نوآوری قدرتمند در حوزه تولید تصویر است، از جمله یک سنسور تصویر CMOS 20.8 مگا پیکسل ساخت خود شرکت نیکون، یک ماژول فوکوس خودکار کاملا جدید و پرقدرت ۱۵۳ نقطه، قابلیت ضبط فیلم های ۴K و موتور پردازش تصویر EXPEED 5 برای ارائه بهترین توازن عملکرد، دقت و قابلیت های تصویربرداری خارق العاده در نور کم برای کاربران. شرکت نیکون به همراه این دوربین فول فریم جدید از چند محصول دیگر نیز رونمایی کرده است، از جمله فرستند بی سیم WT-6A Wireless و فلاش پرقدرت SB-5000 Speedlight، که اولین فلاش شرکت نیکون است که با فرکانس رادیوئی کنترل می شود.

دوربین جدید Nikon D5 که خبر طراحی و تولید آن چند ماه قبل منتشر شد مجهز به یک سنسور تصویر FX ( فرمت فول فریم اختصاصی شرکت نیکون ) با رزلوشن ۲۰٫۸ مگا پیکسل، ماژول فوکوس خودکار ۱۵۳ نقطه همراه با ۹۹ سنسور فوکوس از نوع متقاطع، حداکثر سرعت عکاسی ۱۴ فریم در ثانیه در رزلوشن کامل ( ۱۲ فریم در ثاینه همراه با فوکوس خودکار )، و همچنین قابلیت ضبط فیلم های ۴K است. بافر افزایش یافته دوربین Nikon D5 این امکان را برای عکاسان فراهم می کند به هنگام استفاده از کارت های حافظه XQD حداکثر تا ۲۰۰ فایل RAW/NEF + JEPG را به تصویر بکشند. از میان ۱۵۳ نقطه فوکوس موجود در ماژول فوکوس خودکار این دوربین، ۵۵ نقطه فوکوس از این قابلیت برخوردار هستند که مستقیم توسط خود عکاس انتخاب شوند.

این ماژول فوکوس خودکار کاملا جدید با یک سنسور نورسنجی RGB با رزلوشن ۱۸۰ کیلو پیکسل و سیستم Advanced Scene Recognition یا تشخیص صحنه پیشرفته ترکیب شده، به کاربران کمک می کند حتی در دشوارترین شرایط نوری به نوردهی های بسیار متوازن و توازن نور سفید بسیار دقیقی برسند. دامنه حساسیت به نور استاندارد دوربین دیجیتالی Nikon D5 بازه ISO 100-102400 را پوشش می دهد ( که تا تنظیم بی سابقه ISO 3280000 قابل افزایش می باشد ) و این دوربین پرچمدار جدید مجهز به اتصال ۱۰۰۰ Base-T 400MBps Ethernet داخلی و یک صفحه نمایش لمسی ۳٫۲ اینچ با رزلوشن ۲۳۵۹ کیلو نقطه است. دوربین عکاسی Nikon D5 در ماه مارس ۲۰۱۶ ( اواخر سال جاری ) با قیمت خرده فروشی پیشنهادی ۵۲۰۰ پوند / ۶۹۹۰ یورو / ۶۵۰۰دلار در دو نسخه، مجهز به شکاف کارت حافظه XQD یا مجهز به دو شکاف کارت حافظه CF، به بازار عرضه خواهد شد.

از قابلیت های ارتقاء یافته در بدست آوردن سوژه های متحرک گرفته تا قابلیت ضبط فیلم های UHD 4K، دوربین عکاسی دیجیتال Nikon D5 در موقعیت های عکاسی دشوار برای عکاسان حرفه ای فرصت های فراوانی را برای ارتقاء و گسترش مهارت های خود در عکاسی و فیلمبرداری فراهم می کند. با مجهز بودن به یک سیستم فوکوس خودکار جدید، قابلیت رهگیری هوشمند و کارآمد سوژه های متحرک در این دوربین افق های جدیدی را پیش روی عکاسان علاقمند باز می کند و این امکان را فراهم می کند بتواند لحظه هایی که طول عمر آنها تنها کسری از ثانیه است را نیز با کیفیت تصویری خارق العاده به تصویر کشید. دوربین Nikon D5 دامنه حساسیت به نور گسترده ای حداکثر تا ISO 102400 را ارائه می کند، که با استفاده از تنظیم Hi 5 تا ISO 3280000 قابل افزایش است. این دامنه گسترده ترین دامنه حساسیت به نور در تاریخ دوربین های عکاسی شرکت نیکون بوده و برای عکاسی فضایی با حداقل میزان نور مناست است و قادر است جزئیات و رنگ هایی خارج از توانایی چشم انسان را نیز به تصویر بکشد.

دوربین دیجیتال Nikon D5 با برخوردار بودن از یک سیستم فوکوس خودکار ۱۵۳ نقطه بسیار پیشرفته و جدید و یک تصویر چشمی باثبات که دنبال کردن سوژه های متحرک را آسان می کند، قابلیت به تصویر کشیدن سوژه های متحرک با دقت بسیار بالایی را در دشوارترین شرایط نوری فراهم می کند، حتی در طول عکسبرداری متوالی سرعت بالا با حداکثر سرعت ۱۲ فریم در ثانیه. این ویژگی منحصربفرد از دوربین عکاسی Nikon D5 برای همه عکاسان ورزشی و حیات وحش یک دوربین ایده آل می سازد. کیفیت تصویر دوربین عکاسی دیجیتالی Nikon D5 با ترکیب کردن یک سنسور تصویر FX ( فرمت فول فریم اختصاصی شرکت نیکون ) با یک موتور پردازش تصویر EXPEED 5 اختصاصی این شرکت ارتقاء قابل ملاحظه ای یافته است. این ترکیب به همراه بالاترین سرعت ISO استاندارد در تاریخ دوربین های عکاسی نیکون، ISO 102400، عکاسان را از چالش ها و دشواری های گرفتن عکس در محیط های کم نور می رهاند. یکی دیگر از ویژگی های جدید دوربین Nikon D5 که در بین مدل های فول فریم این شرکت برای اولین بار است که ارائه می شود، قابلیت ضبط فیلم های ۴K UHD 2160/30p است.

از سایر ویژگی های برجسته دوربین Nikon D5 می توان به صفحه نمایش LCD لمسی رزلوشن بالا، شبکه های سیمی ( از طریق کانکتور Ethernet داخلی ) و شبکه های بی سیم سریع تر، و دو شکاف کارت حافظه نام برد که برای سادگی کار و افزایش سرعت از یک نوع کارت حافظه استفاده می کنند. سیستم Advanced Scene Recognition یا تشخیص صحنه پیشرفته این دوربین فول فریم جدید، که از وجود یک سنسور نورسنجی RGB 180 کیلو نقطه بهره می برد، باعث ارتقاء عملکرد فوکوس خودکار، نوردهی خودکار، و توازن نور سفید خودکار دوربین می شود. از طرف دیگر، دوربین دیجیتال نیکون D5 به خوبی با لوازم جانبی گسترده شرکت نیکون سازگار است، از جمله سازگاری با سیستم Nikon Creative Lighting System یا سیستم نورپردازی ابتکاری شرکت نیکون، سیستم نورپردازی کنترل رادیویی Advanced Wireless Lighting (AWL) و کنترل فلاش های یکپارچه.

نسل جدید سیستم فوکوس خودکار شرکت نیکون

سیستم فوکوس خودکار دوربین عکاسی Nikon D5 با استفاده از ماژول سنسور فوکوس خودکار Multi-CAM 20K در این دوربین کاملا متحول شده است. این ماژول سنسور دارای ۱۵۳ نقطه فوکوس ( شامل ۹۹ نقطه از نوع متقاطع ) است که کل سطح فریم و تصویر را پوشش می دهد. نقطه فوکوس مرکزی این سیستم دارای دامنه تشخیصی است که از شدت نور خارق العاده -۴EV آغاز می شود، و نرخ تشخیص و میزان حساسیت به نور سایر نقاط فوکوس -۳EV است و این قابلیت رسیدن به فوکوس خودکار را در شرایط بسیار کم نور و در سوژه هایی با کنتراست بسیار کم نیز امکان پذیر می کند. علاوه بر این، تجهیز دوربین نیکون D5 با یک موتور فوکوس خودکار اختصاصی که همراه با سنسور RGB 180 کیلو پیکسل قادر به محاسبه و تنظیم بسیار سریع است تضمین می کند که این دوربین در صحنه های گوناگون از عملکرد فوکوس خودکار بسیار مطمئن و دقیقی برخوردار است.

عکاسی متوالی سرعت بالا

دوربین نیکون D5 دارای یک حالت عکاسی متوالی سرعت بالاست که قادر به گرفتن عکس با حداکثر سرعت ۱۲ فریم در ثانیه ( همراه با فوکوس و نوردهی خودکار ) در تمام حالت های کیفیت تصویر و در تمام سرعت های ISO است. علاوه بر این، استفاده از یک مکانیسم درایو آینه جدید باعث می شود این دوربین به تصویر چشمی باثبات تری برسد که باعث می شود ذنبال کردن متوالی سوژه های دارای حرکت سریع، حتی در عکاسی متوالی سرعت بالا، آسان شود. این دوربین قادر است در یک توالی حداکثر تا ۲۰۰ تصویر RAW 12 بیتی فشرده را به تصویر بکشد.

قابلیت های پیشرفته در فیلمبرداری با رزلوشن ۴K UHD

دوربین عکاسی دیجیتال Nikon D5 قابلیت ضبط فیلم های ۴K را ارائه می کند، که رزلوشنی بالاتر از فیلم های HD یا فول HD فراهم می کند و این ویژگی این دوربین فول فریم برای فیلمسازان حرفه ای قابلیت قابل ملاحظه ای است. فیلم های رزلوشن بالای ۴K UHD ( با حداکثر رزلوشن ۳۸۴۰ x 2160 پیکسل ) با حداکثر سرعت ۳۰، ۲۵، و ۲۴ فریم در ثانیه را می توان بر روی یک کارت حافظه که در داخل دوربین قرار گرفته باشد یا همزمان به صورت خروجی غیر فشرده از طریق پورت HDMI دوربین بر روی یک دستگاه ضبط خارجی ضبط کرد. با ساپورت حداکثر حساسیت به نور استاندارد ISO 102400، و حتی تنظیمات بالاتر از آن حداکثر تا Hi 5 ( معادل ISO 3280000 )، حتی فیلم های گرفته شده در این تنظیمات بسیار بالای حساسیت به نور از کیفیت تصویر بسیار خوبی برخوردار هستند. امکان تولید فیلم های تایم لپس یا گذر زمان ۴K UHD در داخل دوربین عکاسی Nikon D5 نیز وجود دارد.

فلاش SB-5000 Speedlight با کنترل رادیوئی: نورپردازی بدون مرز و محدودیت

دوربین عکاسی فول فریم جدید و پرچمدار Nikon D5 برای کار کردن با این فلاش اسپیدلایت جدید SB-5000 بهینه شده است، که این ویژگی قابلیت های جدیدی را در نورپردازی ابتکاری برای کاربران فراهم می کند. برای اولین بار در فلاش های شرکت نیکون، این فلاش جدید از طریق فرکانس رادیوئی کار می کند و بدون خط دید مستقیم با برد تقریبا ۳۰ متر کار می کند. این آزادی عمل جدید این امکان را برای عکاسان فراهم می کند فلاش ها را در اتاق های مختلف مستقر کرده، و با حداکثر کارآیی در نور محیطی روشن کار کنند. زمانی که فلاش Nikon SB-5000 Speedlight با آداپتور کنترل از راه دور بی سیم WR-R10 و دوربین عکاسی D5 یا D500 تزویج شود، این فلاش قادر است حداکثر تا ۶ گروه ( A-F) یا ۱۸ فلاش اسپیدلایت را برای نورپردازی بی سیم پیشرفته کنترل کند. از طرف دیگر، امکان انجام نورپردازی بی سیم پیشرفته با استفاده از واحد کنترل رادئویی ( حداکثر تا سه گروه ) و / یا واحد کنترل اپتیکال ( حداکثر تا سه گروه ) تنها با بستن یک فلاش اسپیدلایت دارای کنترل اپتیکال یا واحد فرمان دهی SU-800 ( به عنوان واحد مستر یا فرمان ده ) یا یک WR-R10 ( به عنوان یک فرمان ده ) بر روی دوربین Nikon D5 وجود دارد.

دوربین های دیگر نیکون : دوربین نیکون d7100

فلاش سبکتر SB-5000 Speedlight همچنین از یک طراحی کاملا جدید برخوردار است که مجهز به یک سیستم خنک کننده داخلی می باشد، که از گرم شدن بیش از اندازه پنل فلاش در اثر فلاش زنی های متوالی جلوگیری می کند. در نتیجه، فلاش SB-5000 در مقایسه با مدل های قبلی قادر است بدون نیاز به خنک کردن فلاش در بین شات های متوالی، به مدت بیشتری به صورت پشت سرهم فلاش بزند، و قادر است در هر سری حداکثر تا ۱۲۰ شات را با فواصل ۵ ثانیه فلاش بزند. طراحی این فلاش جدید همچنین قابلیت فلاش انعکاسی مفیدی را نیز ارائه می کند و حال سر این فلاش از ۷- درجه تا ۹۰ درجه به سمت پایین و بالا خم شده، و در راستای افقی به میزان ۱۸۰ درجه به سمت راست و چپ می چرخد. فلاش Nikon SB-5000 AF Speedlight در ماه مارس سال جدید میلادی ( اواخر امسال ) با قیمت ۶۰۰ دلار به بازار عرضه می شود.

فرستنده جدید WT-6A Wireless Transmitter

شرکت نیکون از فرستنده WT-6A Wireless Transmitter نیز برای استفاده با دوربین جدید Nikon D5 رونمایی کرده است. این فرستنده که ابزار مناسبی برای انتقال حرفه ای تصاویر است قادر است به صورت بی سیم با حداکثر سرعت ۱۳۰ مگا بایت بر ثانیه فایل ها را منتقل کند و استاندارد سریع IEEE802.11ac ساپورت می کند. برد این فرستنده به تقریبا ۶۵۶ فو افزایش یافته است و از آن می توان برای انتقال تصاویر به یک سرور FTP یا یک کامپیوتر استفاده کرد. هنگام قرار داشتن در حالت HTTP، از واحد فرستنده WT-6A می توان برای کنترل دوربین، چه به هنگام عکاسی نمای زنده یا شروع / توقف ضبط فیلم، استفاده کرد. دوربین عکاسی Nikon D5، فلاش Nikon SB-5000 و فرستنده بی سیم WT-6A در ماه مارس سال جدید میلادی ( اواخر امسال ) به ترتیب با قیمت ۶۵۰۰ دلار، ۶۰۰ دلرا و ۷۵۰ دلار به بازار عرضه خواهند شد.

لنز های دوربین نیکون

برای خرید میتوانید با فروشگاه پارس کانن تماس بگیرید .

banner-parcanon

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *