آموزش نصب همزمان نسخه ویندوز ۷ و ۸ در یک سیستم

آموزش نصب همزمان نسخه ویندوز ۷ و ۸ در یک سیستم
  • 1395/6/28
  • زهرا معبودی
  • 0

ویندوز ۸ را میتوان به تابو شکن مایکروسافت دانست. به این دلیل که این غول تکنولوژی با ویندوز ۸ به همگان ثابت کرد که برخلاف باور عام مردم بر روی سنت های خود خیلی پایبند نیست و در این نسخه تغییرات بسیار زیادی را در آن ایجاد کرد تا کاربران پس از ویندوز ۷ وارد محیطی بسیار نو شوند که پیشتر با آن مواجه نشده بودند. با این تفاسیر شاید برای خیلی از کاربران اُخت شدن با ۸ کمی سخت باشد و تمایل داشته باشند هر دو ویندوز را در کنار یکدیگر و بر روی یک سیستم داشته باشند. پس با ادامه این مقاله با گویا آی تی همراه باشید تا به شما آموزش دهیم که چگونه اینکار امکان پذیر است.

how-to-install-windows-8-without-ditching-windows-7-1a7f763f12

سراغ ویندوز ۸ بروید !

اولین کاری که ملزم به اجرای آن هستید دانلود و یا خرید ویندوز ۸ نسخه pro هستید که آنچنان نیازی به توضیح ندارد و به سراغ مرحله بعدی میرویم.

آیا ویندوز ۸ سازگار است ؟

download-windows-8-pro

حتما راهنمای آپدیت ویندوز ۸ را دانلود نمایید و آن را اجرا نمایید که پس از اینکار با پیام “Let’s see what’s compatible” مواجه خواهید شد، این به شما این امکان را میدهد تا اطمینان پیدا کنید آیا نرم افزارهایی که درحال حاضر در حال استفاده از آنها هستید بر روی ویندوز ۸ قابل اجراست یا خیر !

مثل اینکه چیزهایی پیدا شده…

۵۲df3112

زمانی که کار دستیار بروزرسان ویندوز ۸ به پایان رسید شما با پیغام “here’s what we found” مواجه خواهید شد که جزییات سازگاری را برای شما نشان خواهد داد. البته چونکه ما قصد آپدیت نداریم آن را در نظر نگرفته و بر روی گزینه Next کلیک میکنیم.

چه چیزهایی برایتان اهمیت دارد ؟

۶۲۶a33ba

در واقع هیچ چیز یعنی “ Nothing “ چراکه قصد ما این است بوت دوگانه داشته باشیم و کاری با ۲ گزینه بالا نداریم.

ویندوز را بخرید

در این مرحله شما باید ضربه ای به حساب بانکی خود بزنید و ویندوز را خریداری نمایید و پس از عملیات پرداخت حتما شماره سریال را در جایی امن یادداشت کنید، چراکه در مراحل بعدی به آن نیاز خواهیم داشت. البته توجه داشته باشید، درصورتیکه قصد نصب ویندوز با دی وی دی خریداری شده دارید با این مرحله مواجه نخواهید شد.

دانلود ویندوز ۸

پس از عملیات پرداخت حال میبایست ویندوز مربوطه را دانلود نمایید. ” در صورت نصب از طریق دی وی دی با این مرحله مواجه نخواهید شد ”

مدیا بسازید

e4251d68

در این مرحله میبایست گزینه Install by creating media را انتخاب و بر روی گزینه Next کلیک نمایید

ISO را انتخاب کنید

install-by-creating-media

انتخاب کنید که با این ویندوز دانلود شده میخواهید چه کار کنید؟ به آن در فلش مموری اسکان خواهید داد یا جایش در دی وی دی است ؟ چنانچه سیستم شما دارای دی وی دی رایتر نیست مجبور به این هستید که ویندوز را داخل یک فلش مموری بریزید. البته میتوانید فایل ISO را نیز دانلود و سپس بر روی یک دی وی دی رایتر نیز بریزید، سپس بر روی گزینه Save کلیک کنید.

creating-the-iso-file

ما در این مرحله فایل ISO را انتخاب کردیم و کار ساخت آن شروع شد. سپس آن را بر روی دی وی دی رایت خواهیم کرد تا چنانچه هارد سیستم ما با مشکل مواجه شد، این فایل نصبی ارزشمند از بین نرود.

نوبت به رایت رسید !

open-dvd-birner

در این مرحله میبایست دی وی دی رایتر خود را باز نمایید و یک دی وی دی خام در درون آن قرار دهید و عملیات رایت فایل ISO را آغاز کنید. توصیه ما این است که این کار را انجام داده و به زمان دیگری موکول نکنید چراکه امکان دارد فراموش کنید.

how-to-install-dual-win-on-one-sys

سپس در مرحله بعدی بر روی گزینه Burn کلیک کرده و مابقی کار را به خود سیستم واگذار کنید تا مراحل رایت را انجام دهد.

پارتیشن های مربوط را انتخاب کنید

create-a-partition

اینجا جاییست که قرار است دو نسخه ویندوز ۷ و ۸ در کنار همدیگر قرار بگیرند.

برای اینکار ابتدا بر روی گزینه Start کلیک نمایید و سپس گزینه Computer کلیک راست کرده و گزینه Manage را برگزینید. در اینجا Strong را انتخاب و در آخر نیز Disk Management را انتخاب نمایید. سپس با تصویری همانند زیر مواجه خواهید شد که درایورهای موجود را به شما نشان خواهد داد.

جای ۸ کجاست ؟

shrink-that-volume

بررسی کنید که تمایل دارید به ویندوز ۸ کجا اسکان دهید. سپس بر روی درایوی که قصد نصب ویندوز را در آنجا را دارید کلیک راست کرده و Shrink That Volume را انتخاب کنید. این گزینه به شما نشان میدهد که درایو انتخابی چه مقدار فضای خالی دارد.

چقدر فضا برای ۸ درنظر دارید ؟

give-it-some-space

اینجا جاییست که شما باید میزان فضایی که قصد دارید به ویندوز ۸ اختصاص دهید را مشخص کنید. حداقل فضای مورد نیاز ۲۰ گیگابایت میباشد که پیشنهاد میکنیم این مقدار را به ۳۰ گیگابایت برسانید تا ویندوز شما عملکرد بهتری داشته باشد.

انتخاب کنید

allocate

در این قسمت شما کادری با نواری مشکی رنگ که با نام Unallocated مشخص شده است که میبایست بر روی آن کلیک نمایید و تا اینکه به صفحه Format Partition وارد شوید بر روی Next کلیک کنید.

نامی را انتخاب نمایید

name-it-something-meaningful

یک نام دلخواه بر روی درایوی که قصد نصب ویندوز بر روی آن را دارید بگذارید، توجه کنید که هیچ تفائتی ندارد که چه اسمی برای آن انتخاب میکنید. سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

b1bbd31c

به صفحه ای منتقل خواهید شد که پیغام Press any key to boot from CD or DVD … مواجه خواهید شد که در این مرحله یک دکمه ای را فشار دهید.

off-and-running

سپس زبان مورد نظر را انتخاب و گزینه Install Now بفشرید. اینجاست که عملیات نصب آغاز خواهد شد.

نیازمند سریال

سریالی که در مرحله خرید ویندوز یادداشت کرده بودید را میبایست در این قسمت وارد نمایید. البته چنانچه از دی وی دی جهت نصب ویندوز استفاده نمایید، سریال بر روی بسته آن نوشته شده است. البته در برخی از دی وی دی ها نیازی به وارد کردن سریال نمی باشد.

careful-choose-custom

در این مرحله شما باید حواستان را جمع کنید تا حتما گزینه Custom را انتخاب کنید، چراکه در غیر اینصورت تنظیمات بهم خواهد ریخت.

درایوی را که در مراحل قبلی برای نصب ویندور ۸ ساخته بودیم را باید در این قسمت انتخاب نماییم و گزینه Next را برمیگزینیم.

carefully-choose-the-new-partition

مراحل نصب ویندوز آغاز خواهد شد و کار شما این است که منتظر بمانید با این مرحله نیز به پایان برسد.

تمام شد

پس از اتمام این مرحله، سیستم شما دارای ۲ ویندوز ۷ و ۸ با دو بوت مختلف میباشد که میتوانید همزمان از آنها استفاده نمایید.

how-to-install-dual-win-on-one-sys2

نظرات و دیدگاه های خود را با گویا آی تی در میان بگذارید.

 

“برای آگاهی از اخبار روز تکنولوژی و آموزشهای کاربردی با کانال تلگرام گویا آی تی همراه باشید”

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *