چگونه دمای مک بوک پرو را متعادل نگه داریم

چگونه دمای مک بوک پرو را متعادل نگه داریم
  • 1395/8/26
  • زهرا معبودی
  • 0

دلایل زیادی وجود دارند که می توانند باعث گرم شدن مک بوک ها شوند. اگر شما هم از دارندگان این دسته لپ تاپ ها هستید و همواره با این مشکل دست به گریبان هستید با گویا آی تی همراه باشید تا به بررسی ۶ عامل مهم که می توانند باعث این اتفاق شوند بپردازیم و راه کارهایی عملی برای رفع آن به شما بیاموزیم.

۱-تا حد ممکن از گوگل کروم استفاده نکنید!

شرکت اپل اعلام کرده برنامه هایی که خارج از عملکرد اصلی این دستگاه ها هستندمی توانند  cpu را به مدت طولانی درگیر خود کنند. باز این رو اشغال شدن بیش از حد CPU باعث بالا رفتن دمای سیستم خواهد شد. زمانی که پردازنده ی مک بوک به مدت طولانی  کار کند. فن خنک کننده ی مک بوک برای از بین بردن گرما شروع به کار می کند. اگر برنامه هایی که در مک بوک پرو مورد استفاده قرار میگیرند را مانند یک مسابقه ی ماشین در نظر بگیرید “Google Chrome”از همه ی ماشین ها جلوتر است.به این معنا که بیشتر از همه cpu  مک بوک شما را اشغال می نماید.

activity-monitor

اگر می خواهید بدانید که کدام برنامه ها بیش از همه  cpuاستفاده می کنند.” Activity Monitor”را باز کنید و برروی برگه ی cpu کلیک کنید همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید برنامه هایی که بیشترین منابع cpu را به خود اختصاص داده اند در بالا لیست قابل مشاهده هستند. این برنامه ها عبارتند از”Google Chrome Helper”  و “Google Chrome”. اگر شما نیز با چنین موردی برخورد کرده‌اید. کروم را کنار بگذارید و از Safai یا سایر مرورگر ها استفاده کنید.

۲-برگه های کمی در مرورگر باز کنید!

از هر مرورگری که استفاده می کنید سعی کنید برگه های کمی را باز کنید هرچه برگه بیشتری باز کنید منابع بیشتری از cpu را درگیر می کنید برگه هایی که در حال حاضر از ان استفاده نمی کنید و به ان نیازی ندارید ببندید یا ان ها را “BOOKMAK” کنید با این کار حجم مصرفی مرورگر از cpu را کاهش می دهید.

مرورگر  “Chrome” ابزار مفید و جالبی به نام “Task Manager” دارد. این ابزار میزان استفاده برگه ها از CPU را نشان می دهند. برای دسترسی به این ابزار روی ایکن سه نقطه زیر هم که در سمت راست نوار ادرس کروم قرار دارد کلیک کنید. سپس از قسمت More Tools گزینه، Task Manager را انتخاب کنید.

۳-از اجرای هم زمان برنامه های متعدد اجتناب کنید!

زمانی که چندین برنامه را همزمان اجرا کرده باشید مثلا iTunes و Photos، مک‌بوک پرو به شدت درگیر شده و داغ می‌کند. برای حل این مشکل می توانید به عنوان مثال گوش دادن موزیک را از تلفن همراه خود انجام دهید و برنامه”iTunes”را فقط در مواقع ضروری اجرا کنید. اگر مک بوک شما نیز مشکل دارد برنامه های اضافی و غیرضروری را ببندید و با این روش بار پردازشی سیستم را کاهش دهید.

۴-مک بوک را روی زانوی خود یا در معرض نور خورشید قرار ندهید!

اگر هنگام استفاده از مک بوک ان را روی زانو یا بدن خود یا روی تخت یا مبل قرار داده باشید. حتما متوجه شده اید که فن لب تاپ به سرعت زیادی شروع به کار می کند. اگر واقعا مجبور هستید روی تخت خود از مک بوکتان استفاده کنید حتما زیر ان یک کتاب یا چیزی شبیه ان قرار بدهید. بطوری که مانعی در مقابل دریچه ی فن لپ تاپ وجود نداشته باشد.

baselift_bench_gallery

همچنین وقتی مک بوکتان در معرض نور خورشید قرار بگیرد. فن آن با سرعتی به مراتب بیشتر از حالت عادی شروع به چرخش می کند. اپل اعلام کرده است که بهترین دمای نگهداری مک بوک بین ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد است.

۵- فن های مک بوک را تست کنید!

یکی از دلایلی که می تواند باعث داغ شدن مک بوک گردد. بروز اشکال در عملکرد فن های ان است. MAC یک ابزار عیب یابی سخت افزاری دارد. برای مک بوک هایی که پیش ازماه JUNE سال ۲۰۱۴ تولید شده اند این قابلیت با نام “Apple Hardware Test” و برای بعد از این تاریخ با نام”Apple Diagnostic”در دسترس خواهد بود.

نحوه ی عملکرد این دو ابزار شبیه هم هستند . برای فعال سازی مک بوک رابه برق وصل کنید و تمام وسیله های جانبی را از ان جدا کنید سیستم را ریستارت کنید و  کلید d را نگه دارید. تا برنامه مربوط به عیب یابی اجرا شوذ سپس دستور عمل را دنبال کنید تا مراحل انجام تست شروع شود. تست استاندارد فقط چند دقیقه به طول می انجامد و در نهایت گزارشی از تمام مسائل سخت افزاری ارایه می کند. برای بررسی کامل تر می توانید تست “Extended” را انجام دهید که حدود یک ساعت طول می کشد.

hardware_test

پس از تمام شدن تست صفحه ای با عنوان تست به شما نمایش داده خواهد شد که یک سری کد در ان نوشته شده است که هر کد برای بخش خاصی از سخت افزار سیستم اختصاص دارد. به عنوان مثال کد های مربوط به فن دستگاه با””ppf شروع می شوند.

۶-بروز باشید

شرکت اپل نسخه ی جدید سیستم عامل mac و برنامه های ان را منتشر کرده است که به صورت رایگان می توانید سیستم خود را اپدیت کنید . پس دلیلی وجود ندارد که به روز  نباشید نسخه ی جدید سیستم عامل”mac” پیشرفته تر است و با ایجاد مسائل امنیتی بسیاری مک بوک شما را در نهایت امنیت خنک نگه می دارد.

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *