محافظت از کامپیوتر در برابر تروجان سرقت اطلاعات بانکی Emotet

محافظت از کامپیوتر در برابر تروجان سرقت اطلاعات بانکی Emotet
  • 1396/9/28
  • فرید دانشفر
  • 1

Emotet یک تروژان بانکی است که چند وقتی است در فضای مجازی گسترش پیدا کرده است. گزارش های موجود حاکی از آن است که اخیراً فراگیرتر شده و در برابر آنتی ویروس ها مقاومت می کند.

گویا آی تی – محققان امنیتی در Bromium Lab هشدار می دهند که توسعه دهندگان، کدهای این بدافزار را برای هر قربانی به صورت جداگانه اجرایی می کنند. به همین دلیل در برابر هرگونه سیستم شناسایی نفوذ مقاوم است.

خبر خوب این است که راهکارهایی برای محافظت از کامپیوتر در برابر این ویروس وجود دارد.

repack کردن کدها در این مقیاس بی سابقه است و به همین دلیل کنترل امنیت بسیار مهم است. محافظت پیش از شناسایی تنها راه مقابله است.

با این که این مورد را در سندهای چندشکلی دیده بودیم، اما repack کردن کدها در این مقیاس بی سابقه است. به همین دلیل راهکارهای امنیتی معمول کار نمی کنند. این نمونه ها نشان می دهند که باید مراحل بیشتری را طی کرد.

مراحل زیر را دنبال کنید تا از ورود این تروژان به کامپیوتر خود جلوگیری کنید.

محافظت از کامپیوتر در برابر تروژان Emotet

۱- یک آنتی ویروس قدرتمند نصب کنید

با این که آنتی ویروس های رایگان بسیار کاربردی هستند، اما قابلیت های محدودی دارند. در نتیجه برای محافظت از دستگاه شما در برابر حمله های بدافزاری بزرگ به اندازه کافی قدرتمند نیستند. از طرف دیگر، آنتی ویروس های پولی دارای ویژگی هایی هستند که سطح امنیت کامپیوتر شما را بالا می برند.

خبر خوب این است که نیازی نیست برای خرید یک آنتی ویروس خوب صدها هزار تومان بپردازید. می توانید یک آنتی ویروس خوب را با قیمتی معادل ۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خریداری کنید.

به عنوان یک آنتی ویروس خوب، می توانیم نرم افزارهایی مانند بیت دیفندر، بولگارد یا پاندا را پیشنهاد کنیم.

می توانید در اینترنت درباره بهترین آنتی ویروس های سال ۲۰۱۸ جستجو کنید.

۲- از ماشین مجازی (Virtual Machine) استفاده کنید

ماشین مجازی مانند کامپیوتر شما کار می کند. یکی از مزیت های استفاده از ماشین مجازی جلوگیری از ورود بدافزار و دیگر تهدیدها در یک فضای بسته است که اجازه خروج به آن ها نمی دهد. به همین دلیل قادر نیستند که کامپیوتر شما را تحت تاثیر قرار دهند.

به عنوان مثال باز کردن یک ایمیل ویروسی با یک ماشین مجازی به شما امکان ایزوله کردن تهدید و جلوگیری از آلوده شدن سیستم را می دهد.

می توانید درباره ماشین های مجازی در اینترنت جستجو کنید.

۳- وارد وب سایت هایی مشکوک نشوید

بدافزار
بدافزار

پیشگیری بهتر از درمان است. سعی کنید تا حد ممکن از ورود به وب سایت های مشکوک خودداری کنید و هیچ فایلی را از این وب سایت ها دانلود نکنید. البته در نظر داشته باشید که نرم افزارهای رایگان دارای ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و بدافزارهای دیگر هستند.

سعی کنید که نرم افزارهای خود را از مراجع معتبر یا وب سایت توسعه دهندگان دانلود کنید.

۴- ایمیل های مشکوک را باز نکنید

هکرها منابع زیادی در اختیار دارند و راه های خلاقانه ای برای آلوده کردن کامپیوتر شما می شناسند. با این حال هنوز از روش های قدیمی مانند ارسال فایل های ضمیمه آلوده در ایمیل استفاده می کنند. در این مورد بسیار احتیاط کنید.

۵- مواظب شبکه های وای فای عمومی باشید

از شبکه های وای فای عمومی فقط در موارد اضطراری استفاده کنید. به دلیل این که هر روز افراد زیادی از این شبکه ها استفاده می کنند، هکرها از این فرصت برای انتشار بدافزار خود استفاده می کنند.

۶- آخرین به روزرسانی های ویندوز را نصب کنید

به روزرسانی های مایکروسافت به صورت منظم و به منظور اضافه کردن ویژگی های جدید و ارتقا امنیت ویندوز منتشر می شوند.  بهترین راهکار این است که به روزرسانی ها را در حالت اتوماتیک قرار دهید تا مطمئن شوید در اولین فرصت نصب می شوند.

در نظر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. این مراحل را دنبال کنید و از ورود تروژان ها به کامپیوتر خود جلوگیری کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *