چین ۲۴ هزار دلار برای جاسوسی در گوشی های هوشمند هزینه میکند

چین ۲۴ هزار دلار برای جاسوسی در گوشی های هوشمند هزینه میکند
  • 1393/10/20
  • نادر عظیمی
  • 2

دپارتمان پلیس شهر ونژو در جنوب چین برای خرید بدافزاری که قادر است با نصب تروجان در گوشی های هوشمند از کاربران آنها جاسوسی کند ۲۴ هزار دلار هزینه کرده است. این خبر اولین بار توسط گزارشگری به نام لی هو از روزنامه چنگ جیانگ به بیرون درز کرد. وی برای اولین بار تصویری از گوشی های هوشمندی که دپارتمان پلیس شهر ونژو برای امتحان جاسوسی خریداری کرده بود را در وبسایت دپارتمان فناوری اقتصادی ونژو منتشر کرد.

 

طرح مذکور در واقع ۱۴۹ هزار یوان (واحد پول چین) هزینه داشته است که ۴۹ هزار یوان آن صرف خرید تروجان و ۱۰۰ هزار یوان آن برای خرید سخت افزاری صرف شده است که قادر است تروجان را وارد گوشی های اندرویدی یا آیفون های جیل برک شده کند. هدف از نصب این تروجان جاسوسی در مورد تماس های کاربران، پیامک ها، تصاویر و دیگر اطلاعات آنهاست و توسعه دهنده آن شرکت Wuhan Hongxin Telecommunication Technologies واقع در ایالت مرکزی هوبی در چین میباشد.

 

China-Cyber-Attacks-650-x-427

 

اقدام مذکور واکنش های تندی را از جانب کاربران چینی در پی داشته است. البته در این میان کاربرانی نیز هستند که از این طرح حمایت میکنند و اعتقاد دارند نشر خبر فوق نشان دهنده شفافیت عملکرد دولت چین در جلوگیری از جرایم سایبری است. یکی از این کاربران میگوید: “اگر مسئولان دولتی از فناوری های مدرن استفاده نکنند چطور میتوان انتظار داشت که بتوانند جرایم سایبری را پیگیری و متوقف کنند؟” به هر حال همانطور که گفته شد واکنش ها به این اقدام متفاوت بوده از جمله یکی دیگر از کاربران که میگوید: “اقدامات نظارتی در فضای سایبری مثل شکستن دیوار یک سد است. وقتی دیوار سد شکسته شود کنترل آب پشت آن کار بسیار مشکلی است و اگر نتوان آن را کنترل کرد باید منتظر عواقب ناگوار آن نیز بود.”

 

با تمام این صحبت ها هنوز هم دپارتمان پلیس شهر ونژو هنوز خرید بدافزار جاسوسی در گوشی های هوشمند را رسما تایید نکرده است. دفتر تامین ایمنی همگانی شهرداری ونژو پیگیر این قضیه است تا صحت یا سقم آن را به طور کامل مشخص کند.

 

تروجان به نوعی از بدافزار گفته میشود که با نفوذ به یک رایانه، گوشی هوشمند و … میتواند بدون اطلاع کاربر اطلاعات وی را برای شخص دیگری ارسال کند. چین رسما اعلام کرده که با حملات سایبری و تروریسم سایبری در هر شکلی مقابله خواهد کرد و همواره خود را به عنوان یکی از قربانیان حملات سایبری و هک ها قلمداد کرده است.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *