ساخت چوب متراکم با سختی ۱۰ برابر فولاد

ساخت چوب متراکم با سختی ۱۰ برابر فولاد
  • 1396/11/20
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

محققان دانشگاه مریلند واقع در واشنگتن آمریکا راهکار جدیدی را برای تولید چوب با استحکام سختی مشابه فولاد ابداع کردند.

گویا آی تی – ساخت چوب متراکم با سختی ۱۰ برابر فولادبه گزارش ایران اکونومیست به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، این شیوه در واقع روشی برای افزایش تراکم چوب پیش از به‌کارگیری آن است. برای این منظور یک فرآیند دو مرحله‌ای اجرا می‌شود که در مرحله اول آن قطعات چوب در ترکیب سدیم سولفیت و سدیم هیدروکسید جوشانده می‌شود تا لیگنین و همی سلولز از آن جدا شود. سپس چوب به دست آمده در گرما تحت فشار قرار می‌گیرد تا دیواره سلول‌های آن تخریب شده و نانوفیبرهای بسیار فشرده تشکیل شوند. محصول نهایی این فرآیند چوب بسیار فشرده است که ۱۲ برابر محکم‌تر و ۱۰ برابر سخت تر از چوب موجود در طبیعت است. این ماده بسیار پایدار بوده و یک رقیب جدی برای فولاد و حتی ترکیبات تیتانیوم محسوب می‌شود و حتی می‌توان آن را با فیبر کربن مقایسه کرد.

محققان برای آزمایش استحکام این ماده از پرتابه‌های مختلف استفاده کردند. در این آزمایشات با وجود این که پرتابه‌ها از درون چوب طبیعی عبور کرده و از طرف دیگر آن خارج می‌شدند، هنگام برخورد با چوب فشرده، کاملا متوقف شده و درون آن گیر کردند.
به گفته محققان این شیوه متراکم‌سازی را می‌توان برای انواع مختلف چوب به‌کار گرفت. برای شکل دادن به چوب کافی است در ابتدای فرآیند متراکم‌سازی، شکل موردنظر به آن داده شود. این نوع چوب فشرده در ساخت هواپیماها، اتومبیل‌ها، ساختمان‌ها و هر نوع مصنوعاتی که اکنون با استفاده از فولاد ساخته می‌شود، کاربرد دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *