چگونگی تاثیر گجت های پوشیدنی بر خدمات پزشکی و سطح سلامت افراد

چگونگی تاثیر گجت های پوشیدنی بر خدمات پزشکی و سطح سلامت افراد
  • 1397/4/17
  • سینا اشتری
  • 0

پیدایش گجت پوشیدنی و از جمله آن ساعت هوشمند، انقلابی در عرصه خدمات پزشکی و سلامتی افراد به راه انداخت. انقلابی که روز به روز ابعاد پیچیده تری به خود می گیرد.چند سالی از پیدایش گجت های پوشیدنی می گذرد. این گجت ها شامل ساعت های هوشمند، مچ بند های ورزشی و انواع دیگر هستند که با پایش وضعیت ضربان قلب، وضعیت خواب، محاسبه کالری های سوزانده شده در طول شبانه روز و … تصویری کلی از وضعیت سلامتی کاربر ترسیم می کنند.

ساعت های هوشمند و سایر گجت های پوشیدنی دیگر در ابتدا کاربرد های فوق العاده ساده ای داشتند. بسیاری از این گجت ها در ابتدای کار چیزی بیشتر از یک ساعت فانتزی نبودند. اما با پیشرفت زمان و فناوری امروز کار به جایی رسیده است که گجت  پوشیدنی امروزه می تواند جان شما را نیز نجات دهند.

گجت های پوشیدنی بار ها و بار ها جان کاربران را از مرگ نجات داده اند. در ادامه به بررسی چند نمونه می پردازیم.

دیانا رکتنوالد کاربری ۱۸ ساله است که جانش را مدیون ساعت هوشمند خود است. ساعت هوشمند او اخظاری را به وی نشان می دهد که طبق آن دیانا به طبیعی نبودن ضربان قلب خود پی می برد. تعداد ضربان قلب دیانا در حالت استراحت از حالت عادی بسیار بیشتر بود. همین عامل باعث شد تا او سریعا به مرکز درمانی مراجعه کند و از وجود مشکل در کلیه خود آگاه شود. پزشک دیانا معتقد است که اگر دیانا چند ساعت دیرتر به پزشک مراجعه کرده بود احتمال مرگ او وجود داشته است.

سارا جین کاربر دیگری است که زندگی خود را به گجت تندرستی اش مدیون است. مچ بند ورزشی Fitbit او در اخطاری فوری به سارا نشان می‌دهد که ضربان قلبش تقریبا ۳ برابر حد طبیعی است. پزشکان معتقدند که اگر سارا بلافاصله با مرکز اورژانس تماس نگرفته بود و یا اگر آمبولانس چند دقیقه دیر کرده بود سارا احتمالا در اثر سکته مغزی و یا حمله قلبی جان خود را از دست می داد.

در موقعیتی دیگر گفته می شود که پس از مراجعه بیماری ۴۲ ساله به بیمارستان و پس از اینکه فرد نمی توانست توضیح دقیقی در مورد سابقه بیماری خود ارائه کند، پزشک با چک کردن سوابق فشار خون و ضربان قلب ثبت شده در گجت پوشیدنی در کنار معاینات خود توانست تا تشخیص دقیق تری از وضعیت بیماری او داشته باشد.

نمونه های زیادی از این دست وجود دارند و هیچ کس نمی تواند کاربرد های مفید و جامع گجت های پوشیدنی در سلامتی افراد را انکار کند.

گجت پوشیدنی، پزشک همراه شما

گجت های پوشیدنی در طول عمر خود پیشرفت های زیادی را نشان داده اند. برای مثال آخرین نمونه های تولید شده از ساعت های هوشمند شرکت اپل و یا اپل واچ علاوه بر پایش وضعیت ضربان قلب، می توانند ابتلا کاربران به بیماری دیابت را نیز تشخیص دهند.

اما امکانات و ویژگی های مربوط به سلامتی این گجت ها به همین جا ختم نمی شود. شایعاتی در مورد ساعت هوشمند بعدی شرکت سامسونگ وجود دارند که طبق آنها گفته شده که این گجت و یا Gear S4 توانایی های بیشتری در پایش وضعیت سلامتی خواهد داشت که اندازه گیری فشار خون کاربر تنها یکی از این توانایی های جدید است.

گجت های پوشیدنی در حال تغییر نحوه زندگی و همچنین مرگ ما هستند. یکی از مهم ترین عوامل مرگ زودرس در افراد مربوط به سبک زندگی نا سالم است.

سبک زندگی نا سالم تنها به استعمال دخانیات و استفاده از مشروبات الکلی محدود نمی شود. رژیم های غذایی نا مناسب و نیز عدم داشتن تحرک مهم ترین عواملی هستند که می توانند مرگ زودرس را برای افراد رقم بزنند.

گجت پوشیدنی می تواند افراد را در اصلاح عادات نا سالم در زندگی روزمره یاری نماید. تاثیر استفاده از گجت های پوشیدنی در ارتقاء سطح سلامت افراد به قدری ثابت شده و ملموس است که امروز در برخی از کشور ها سازمان های ارائه دهنده بیمه های خدمات درمانی تخفیف هایی قابل توجه را برای کاربرانی که از گجت پوشیدنی استفاده می کنند  در نظر می گیرند.گجت پوشیدنی

ویژگی های گجت های پوشیدنی به پایش تعداد ضربان قلب، و محاسبه کالری های مصرفی در روز محدود نمی شود. ویژگی ها و سنسور های بیشتری  قرار است در یک گجت پوشیدنی قرار داده شود.

ساعت هوشمند شرکت Biovotion می تواند مثال روشنی برای پیشرفت روز به روز در عملکرد و هوشمندی  گجت های پوشیدنی باشد؛ این ساعت علاوه بر پایش وضعیت ضربان قلب کاربر می تواند سطح اکسیژن موجود در خون، درجه دمای پوست و برنامه خواب وی را به طور منظم مطالعه کرده و نتایج آن را به او اطلاع دهد.

محققان داشنگاه واترلو کانادا در حال طراحی سیستمی برای تشخیص بیماری دیابت هستند که در آن نیازی به سوراخ کردن انگشت افراد نباشد؛ این سیستم تشخیص پزشکی وابسته به استفاده از نوعی گجت پوشیدنی بوده که نتیجه همکاری شرکت گوگل با یک شرکت دانش بنیان آلمانی به نام Infineon است. این گجت از هوش مصنوعی و نوعی رادار برای تشخیص ابتلا به دیابت استفاده می کند.

شرکت های فعال در حوزه تولید محصولات سلامتی و پوست و مو نیز علاقه زیادی به ورود به بازار گجت های پوشیدنی دارند. L’Oreal نام یکی از مطرح ترین برند های فعال در تولید محصولات زیبایی است که به تازگی گجتی پوشیدنی را برای محافظت از افراد در برابر ابتلا به سرطان پوست طراحی کرده است.

گجت پوشیدنی L’Oreal در واقع یک سنسور اشعه UV است که با قرار گرفتن بر روی یکی از ناخن های دست کاربر شدت اشعه های نور خورشید را به طور مستمر اندازه گیری کرده و نتیجه اندازی گیری های خود را از طریق فناوری NFC برای گوشی هوشمند کاربر ارسال می کند. نرم افزار مربوطه نصب شده در گوشی هوشمند کاربر از این طریق می تواند نسبت به تابش بیش از حد اشعه های مذکور به پوست هشدار داده و خطر ابتلا به سرطان پوست را به طور چشمگیری کاهش دهد.

پایش مستمر یکی دیگر از ویژگی های مثبت موجود در یک گجت پوشیدنی است. گجت های پوشیدنی همیشه در حال اندازه گیری و بررسی پارامتر های مربوط به سلامتی افراد هستند و بدین ترتیب اطلاعاتی که در اختیار دارند بسیار جامع و کامل است.

اپل پروژه زیر ساختی دیگری را با نام ResearchKit به راه انداخته که هدف آن استفاده و مقایسه داده های اطلاعاتی کاربران اپل واچ (به صورت داوطلبانه) به منظور رسیدن به نتیجه ای مشخص در مورد بیماری های مختلف است.

پروژه بعدی اپل نیز CareKit نام دارد؛ این پروژه وابسته به نتایج پروژه ResearchKit بوده و به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا اپلیکیشن های پزشکی حرفه ای تری را تولید کنند.

بیماران آلزایمری و سایر بیمارانی که حافظه آنها تضعیف شده کاندیدای مناسبی برای استفاده از گجت های پوشیدنی خواهند بود؛ گم شدن یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که خانواده این نوع از بیماران با آن رو به رو می شوند و استفاده از گجت های پوشیدنی می تواند این مشکل را به سادگی حل نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *