وقتی اکسپلور خراب میشه این ۶ کار را انجام بدهید

وقتی اکسپلور خراب میشه این ۶ کار را انجام بدهید
 • 1403/3/6
 • زهرا معبودی
 • 0

اینستاگرام یکی از بهترین جاهایی است که شاید بدون کمترین زحمت محتوای دلخواه ما را به ما نشان می دهد و بدون این که به آن مستقیما بگوییم نیازمندی های نمایشی نظیر فیلم و استوری و عکس را نمایش می دهد. همه این موارد در قسمت اکسپلور اینستاگرام قرار دارد. اما گاهی شاهد بهم ریختن اکسپلور هستیم. در چنین مواقعی ممکن است محتوای اکسپلور کاملا یک دست به محتوای خاص مثل طبیعیت، محتوایی به زبان خاص مثل هندی یا ارمنی یا غیره و حتی با تصاویر خاص تبدیل شود. در چنین شرایطی می دانیم که اکسپلورم خراب شده و باید به دنبال راه حل بهم ریختگی اکسپلور باشیم. قبل از هر چیز بیایید کمی ماهیت کار کردن اکسپلور را متوجه شویم.

اکسپلور چیه و چکار می کنه

اکسپلور صفحه کاووش اینستاگرام است که معمولا با فشردن دکمه ذره بین در پایین صفحه نمایش داده می شود. الگوریتم اینستاگرام با کارهایی که شما روی صفحه خود می کنید و به تناسب محتوایی که روی صفحه خود می بینید یا لایک می کنید یا کامنت گذاری می کنید، فرمولی برای شما اختصاصا در نظر می گیرد. طبق این فرمول اکسپلور شما را پر از محتوایی می کند که شما به آن علاقه دارید یا نیاز دارید.

چرا اکسپلورم خارجی شده

معمولا اگر به مدت ۳ روز تا ۱ هفته محتواهای خاصی را مشاهده کنید اکسپلور شما بعد از این مدت به محتوای خاص شما (اقلا در دسته بندی مورد توجه شما) تبدیل می شود. مثلا اگر شما مدتی است که اکسپلورتان تبدیل به صفحه فلان خواننده ایتالیایی شده یا محتواهایی مربوط به جاهای خاص نشان می دهد به این فکر کنید که آیا در روزهای اخیر به این مطالب توجه داشته اید یا نه! با راهکارهایی که در ادامه می گوییم در کمترین زمان ممکن می توانید صفحه اکسپلورتان را از چنگال این محتواهای ناخواسته و ناخواه نجات دهید.

ممکن است کارهای زیر را زیاد انجام داده باشید:

 • روی پست های خارجی لایک و کامنت داده باشید
 • چندین ویدیوی خارجی را تمام صفحه تا انتها دیده باشید
 • پست های خارجی را ذخیره کرده باشید.
 • این پست ها را یا پست های مشابه را به اشتراک گذاشته باشید.

اکسپلورم طبیعت شده علت چیه

وقتی به این نتیجه می رسید که اکسپلورم خراب شده و یا اکسپلورم طبیعت شده این یعنی شما در روزهای اخیر به هر نحوی علاقه شدیدی به طبیعت از خود نشان داده اید و در میان پست ها و ریلز ها به دنبال مشاهده محتوای مرتبط با طبیعت بوده اید. دقت کنید که اکسپلور  مثل بومرنگ عمل می کند! هر کاری کنید و هر چه را که اعلام کنید دوست دارید را برای شما نمایش می دهد.

به طور کلی هر وقت اکسپلور شما با موضوع خاصی پر می شود این بدین معنی است که شما نسبت به چنین پست هایی با لایک و SHARE یا سیو و ذخیره سازی و نظر دهی ابراز تمایل کرده اید.

 

۶ راه حل درست کردن اکسپلور اینستاگرام

در ادامه ۶ راه حل برای درست کردن اکسپلور اینستاگرام و جلوگیری از خرابی بیشتر آن توضیح داده ایم. با این روش ها به طول حداقل ۳ الی ۷ روز اکسپلور شما به حالت طبیعی و دلخواه شما بر می گردد.

 

تاریخچه جستجوی اینستاگرام را پاک کنید

در روزهای اخیر بیشتر چه چیزی را سرچ کرده اید؟

معمولا وقتی شروع به جستجو در مورد موضوعی خاص می کنید، ماشین اینستاگرام به سرچ شما توجه می کند و تمام چیزهایی که مرتبط با جستجوی شما هستند را برایتان در اکسپلور لیست می کند. اگر آنچه جستجو کرده اید و آن چه نمایش داده می شود را دوست ندارید باید به عنوان اولین کار تاریخچه جستجوی خود را پاک کنید تا فرمول اینستاگرام برای شما تغییر کند.

نحوه پاک کردن جستجوها در اینستاگرام

 1. ابتدا به صفحه پروفایل خود بروید.
 2. از سمت راست و بالا وارد آیکون همبرگر (۳ خط موازی روی هم در آیفون) و یا ۳ نقطه آپشن (سه نقطه عمودی در اندروید)‌ شوید.
 3. در آن جا در میان لیست به دنبال گزینه Your Activity باشید.
  اکسپلورم خراب شده
 4. گزینه Recent Searches را پیدا کنید و انتخاب کنید.
  اکسپلورم خراب شده
 5. دوبار پشت سر هم Clear All را انتخاب کنید تا تاریخچه جستجو کامل پاک شود.

اکسپلورم خراب شده

بدین ترتیب اولین گام برای حل مشکل بهم ریختگی اکسپلور اینستاگرام را انجام می دهید.

 

کش اینستاگرام را پاک کنید

اینستاگرام مثل هر اپلیکیشن محتوا محور، فولدری دارد به نام کش! که تمام محتواهایی که بارها نیاز به دیدن آن دارید را در خود نگه می دارد. این سیاست کمک می کند که شما در مرحله دوم به بعد از مشاهده پست یا محتوایی با سرعت بیشتر و در کمترین زمان به آن محتوا دسترسی داشته باشید. این اطلاعات شامل اطلاعاتی در مورد حساب هایی که با آن ها ارتباط برقرار کرده اید یا محتواهای آن دیده اید می باشند.

همانطور که گفته شد اینستاگرام و فرمول آن به سابقه جستجوی شما توجه می کند تا محتوای جدید به تناسب سابقه بازدید و جستجوی شما را نمایش دهد. وقتی کش را پاک می کنید در واقع دست اینستاگرام را از این جهت خالی می کنید تا بر اساس آن چه که قبلا دیده اید بخواهد دوباره تصمیم بگیرد. به عبارتی فرمول اینستاگرام از این جهت دارای ورودی نخواهد بود مگر اقدامات جدیدی کنید و بعد از پاک کردن کش پیج های دلخواه خود را مشاهده کنید.

برای پاک کردن کش اینستاگرام آموزشی نوشته ایم که می توانید آن را برای اندروید و iOS با دقت بخوانید و روی اپلیکیشن خود اجرا کنید تا کش کامل پاک شود.

 

به طور دستی محتوای دلخواه خود را دسته بندی و مشخص کنید

اینستاگرام به شما اجازه می دهد تا مشخص کنید که از چه محتوایی خوشتان می آید با برعکس! اگر در صفحه اکسپلور خود محتوایی می بینید که از آن خوشتان نمی آید به راحتی می توانید با انتخاب گزینه Not Interested به اینستاگرام بفهمانید که از این قبیل پست ها به شما نمایش ندهد.

برای انجام این تنظیمات پستی که به آن علاقه ندارید را باز کنید و روی سه نقطه کناری آن که معمولا در سمت راست قرار دارد ضربه بزنید.

اکسپلورم خراب شده

از میان آپشن های قابل نمایش گزینه Not Interested را می بینید. روی ان ضربه بزنید تا به اینستاگرام و فرمول آن بفهمانید که باید پست هایی از این قبیل را برایتان حذف کند و نمایش ندهد. با این کار بهم ریختگی اکسپلور درست می شود و دیگر شاهد چیزی نخواهید بود که برآیند آن در ذهن شما این باشد که اکسپلورم خراب شده است!

این کار را به طور برعکس هم می توانید انجام دهید. مثلا اگر به پستی علاقه دارید و می خواهید پست های بیشتری مطابق آن به شما نمایش دهد کافی است دوباره همان سه نقطه کنار پست را بزنید و از میان آپشن ها این بار به جای انتخاب Not Interested گزینه Interested را انتخاب کنید.

با این کار اینستاگرام تلاش می کند تا چنین محتوایی را بیشتر روی صفحه شما نمایش دهد.

 

هنگام درگیر شدن با پست ها مراقب باشید چه می کنید

انگار که اینستاگرام ۴ چشم دارد و فعالیت های شما را به طور ذره بینی مورد بازبینی قرار می دهد. فرمول اینستا این نظارت را صرفا به این هدف انجام می دهد تا محتوا را بر اساس ترجیحات شما پر کند. اگر ساده ترین چیز را در اکسپلور خود ببنیید و بارها نمونه آن را مشاهده کنید و هر بار یا لایک کنید یا کامنت بگذارید و یا حتی ویدیوی مورد نظر را تا انتها ببینید این به اینستاگرام هشدار می دهد که شما به این قبیل پست ها علاقه دارید.

همچنین اگر پستی را به صورت تماس صفحه مشاهده کنید و زمان برای آن صرف کنید نیز توسط اینستاگرام به عنوان محتوای منتخب در نظر گرفته می شود. بنابراین توجه کنید که با چه محتوایی در اینستاگرام تعامل می کنید.

همچنین اگر قبلا به محتوایی علاقه داشته اید اما دیگر به این موضوع علاقه ندارید باید با اقدامات خود به اینستاگرام بگویید که نمی خواهید دیگر این قبیل محتوا را مشاهده کنید. یکی از بهترین کارها که می تواند این کار را برای تان انجام دهد این است که لایک روی پست های گذشته را کامل پاک کنید.

نحوه پاک کردن لایک ها در اینستاگرام

برای این تنظیمات از قسمت تنظیمات پروفایل دوباره به Your Activity بروید.

در این قسمت روی گزینه Likes کلیک کنید تا پست هایی که لایک کرده اید را ببینید.

نحوه پاک کردن لایک ها در اینستاگرام

در قسمت Likes ضمن مشاهده تمام پست هایی که لایک کرده اید، باید به دنبال پست هایی باشید که قبلا بدان ها علاقه داشته اید و دیگر به آن ها علاقه ندارید.

نحوه پاک کردن لایک ها در اینستاگرام

به محض پیدا کردن آن ها روی قلب قرمز کلیک کنید تا از حالت قرمز خارج شود و این یعنی UNLike!

با این کار اینستاگرام می فهمد که باید این قبیل محتوا را از فرمول اختصاصی شما پاک کند. بنابراین بعد از مدتی متوجه می شوید که وقتی بر این باور بودید که اکسپلورم خراب شده صرفا به دلیل این بوده که به طور هیجانی پست های خاصی را لایک می کرده اید.

 

 

تنظیمات کنترل محتوای حساس را با دقت تغییر دهید

در این باره خوب است که به مسیر profile > hamburger icon > Settings and Privacy > Suggested Content بروید.

اکسپلورم خراب شده

در ادامه گزینه Sensitive Content را انتخاب کنید.

اکسپلورم خراب شده

سپس گزینه Less را انتخاب کنید.

اکسپلورم خراب شده

بعد از این که تنظیمات را انجام دادید کافی است برنامه را بسته و دوباره باز کنید (می توانید گوشی را ریبوت کنید) بعد از بالا آمدن اینستاگرام متوجه می شوید که محتویات مربوط به بزرگسالان به تناسب گذشته کمتر نشان می دهد.

 

اکانت هایی که محتوایشان را نمی پسندید را آنفالو کنید

معمولا کسانی که آن ها را فالو می کنیم پست هایی با محتواهای مختلفی نشر می کنند. طبیعی است که در بین آن ها پست هایی ببینید که بدان ها علاقه ندارید. گاهی شما بدون قصد قبلی و به طور کاملا اتفاقی درگیر پست های آن ها می شوید. این درگیری و تعامل به اینستاگرام سیگنال می دهد که چه نوع محتوایی را دوست دارید. در چنین شرایطی می توانید آن ها را از حالت LIKE خارج کنید یا به عنوان محتوایی که به آن علاقه ندارید تنظیم کنید (طبق آموزش های بالا). اما اگر این پست ها به کرات در پروفایل یکی از افرادی که فالو کرده اید مشاهده می کنید بهتر است که این کاربر را آنفالو کنید.

 

اکسپلورم بالا نمیاد

گاهی اوقات مشکل ورود به اینستاگرام و بهم ریختن صفحه موجب می شود که شما فکر کنید اکسپلورم خراب شده است! در چنین شرایطی توصیه می کنیم نکات مهم هنگام ورود به اینستاگرام را مد نظر قرار دهید. پیش از این مطلبی با عنوان حل مشکل ورود به اینستاگرام نوشته ایم که راهکارهای آن راهگشاست.

با کارهایی که گفته شد مطمین باشید که به زودی صفحه اکسپلور شما کاملا به حالت دلخواه تان باز خواهد گشت. درست کردن اکسپلور برای کسانی که می خواهند محتوای صفحه خود را به اکسپلور بکشانند بسیار اهمیت دارد. در آموزه هایی که در راهنمای رفتن به اکسپلور اینستاگرام داشته ایم این موضوع را به جدیت یادآور شده ایم.

اگر تجربه ای در رابطه با خراب شدن اکسپلور اینستاگرام و حل مشکلات اینچنینی دارید یا کارهایی که در زمانی که می گفتید اکسپلورم خراب شده روی پیج خود انجام داده اید و همه مشکلات آن را حل کرده اید، لطفا تجربه خود را در بخش نظرات بنویسید.

 

منبع کمکی:

وبسایت howtogeek

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *