براي همه ي ما ممكن است پيش بيايد كه هنگام نوشيدن چاي .آب يا مايعاتي ديگر در كنار لپ تاپ يا كامپيوتر روي لپ تاپ ,‌موبايل يا كيبرد يا هر وسيله ي الكتريكي ديگر مقداري از آن مايع بريزد.

در چنين مو قعي است كه پيش خودتان مي گوييد لپ تاپم از دست رفت ….!

مطمئنا با دقت بيشتر مي توان از وقوع چنين اتفاقي جلوگيري كرد اما احتمال رخ دادن آن هم همچنان وجود دارد.

معمولا وقتي چنين مساله اي پيش مي آيد افراد عكس العمل هاي مختلفي دارند . بعضي ها دست و پاي خود را گم كرده و باعث مي شوند كه آسيب جدي تري به وسيله ي مورد نظر وارد شود. اما در اين مقاله مي خواهيم به نكاتي اشاره كنيم كه كمترين خسارت ممكن را ببينيد.

خب اولين و مهمترين نكته كه تاثير بسزايي در سلامتي وسيله ي شما دارد اين است كه به فورا آن را خاموش كنيد !

معمولا  وقتي گوشي موبايل با مايعي تماس پيدا مي كند خود به خود خاموش مي شود در اين موقع است كه عكس العمل شما نسبت به آن سرنوشت ساز مي شود. برخي فورا براي اطمينان يافتن از سلامت گوشي خود سعي در روشن كردن مجدد آن دارند كه اين عمل فقط باعث اتصال در مدارات وسيله و در نتيجه خسارت بيشتر مي شود.

پس نكته اولي كه حتما بايد به ياد داشته باشيد!

*به هيچ وجه براي روشن كردن وسيله وسوسه نشويد !

نكات مهم ديگري هم وجود دارند كه انجام به موقع و درست آن ها از آسيب ديدگي جدي جلو گيري مي كند.

نكات به ترتيب گفته شده اند اما بعضي مراحل آن در تمام مواقع لازم نيست.

*اگر لپ تاپ خود به خود خاموش نشد شما حتما آن را خاموش بكنيد!

سريعا كابل هاي متصل به آن (كابل برق.‌شارژر .  هارد اكسترنال و …) را جدا كنيد. همچنين اگر وسيله ي مورد نظر باتري داشت حتما باتري آن را هم خارج كنيد.

*وضعيت وسيله را طوري قرار دهيد كه از پخش شدن بيشتر مايع در آن جلو گيري شود.

* وضعيت وسيله را طوري قرار دهيد كه در جهت خروج مايع از آن باشد. معمولا در كيبرد و لپ تاپ ها مي توانيد آن را بر عكس رو به زمين بگيريد تا مقداري از مايع خارج شود.

*سطح آن را با يك حوله يا دستمال پاك كنيد . البته توجه داشته باشيد كه مايع بيشتر پخش نشود.

*بعضي از كيبرد ها يك لايه ي بيروني دارند كه از ورود آب جلو گيري مي كند در اين صورت فورا مايع را از روي سطح آن پاك كنيد.

*در صورتي كه مايع به داخل لپ تاپ شما نفوذ كرده مي توانيد در صورتي كه تمايل داشتيد آن را باز كنيد و تا جايي كه ممكن بود كارت ها و درايو هاي  مختلف روي آن را جدا كنيد تا صدمه نبينند.( در صورتي كه فكر مي كنيد توانايي لازم براي باز كردن لپ تاپ خود را نداريد حتما آن را به دست افراد متخصص بسپاريد.)

*اگر مايعي به جز آب روي آن ريخته بود با اسپري هاي هوا يا يك وكيوم پودر هاي باقي مانده را پاك كنيد.

همچنين در صورتي كه بعد از خشك شدن مايع(‌مثل نوشابه يا هرچيز ديگر)‌خواستيد آن را پاك كنيد حتما بررسي كنيد كه با چه ماده اي پاك مي شود معمولا مي توان آن را با الكل يا حتي آب شستشو داد.

*يكي ديگر از مراحل مهم خشك كردن است !

-خشك كردن مي تواند بسته به شرايط به روشهاي مختلفي انجام بگيرد.

مثلا مي توان سطح آسيب ديده را فقط در معرض جريان هوا قرار داد تا خشك شود. در اين صورت بايد به مدت 1 تا 2 روز سطح آن را آزاد بگذاريد تا هوا جريان داشته باشد.

-خشك كردن با گرما:‌مي توانيد وسيله را در شرايطي كه گرماي ملايمي به آن برسد قرار دهيد تا خشك شود. معمولا با قرار دادن بالاي رادياتور يا مكان هايي كه خشك و گرم اند مي توان اين كار را كرد.در اين صورت

بايد حداقل 12 ساعت آن را در چنين شرايطي بگذاريد.(‌اين روش توصيه نمي شود چون باعث ذوب شدن بعضي قطعات موجود در برد مي شود همچنين امكان اكسيد شدن آن)

اما حتما به اين نكته توجه داشته باشيد اگر با سشوار يا وسيله ي ديگري مي خواهيد اين كار را بكنيد حتما آن را روي حالت خنك كننده اش قرار دهيد البته به هيچ وجه استفاده از چنين روشي توصيه نمي شود چون اين كار باعث مي شود كه رطوبت بيشتر نفوذ كند و باعث اكسيد شدن برد و مدار ها شود. همچنين رطوبت نفوذ كرده ممكن است باعث ايجاد اتصال در مدار ها و باعث خراب شدن برد آسيب ديده شود.

پس اگر وسيله ي شما آسيب ديد بهترين راه داشتن صبر و گشتن به دنبال روشي مناسب با آسيب ديدگي است.

در صورتي كه مايع بر روي آن ريخت خونسردي خود را حفظ كرده و با توجه به نوع مايع به دانبال پاك كننده ي مناسب باشيد.

براي خشك شدن هم بهترين راه خشك شدن بر اثر جريان هواست ! با اينكه مدت زمان بيشتري لازم دارد اما بسيار مناسب تر از روش هاي ديگر است.

در آخر هم لپ تاپ خود را سر هم كنيد و آن را روشن كنيد ببينيد همه چيز درست كار مي كند يا نه در صورتي كه مشكلي وجود داشت تعميير آن را به افراد متخصص بسپاريد.

*هشدار:‌در صورتي كه وسيله ي شما گارانتي دارد به هيچ وجه آن را باز نكنيد و فقط مراحل اوليه را براي جلو گيري از صدمه انجام دهيد.*

اگر شما هم نكته يا تجربه اي در اين مورد داريد حتما در قسمت نظرات آن را به مطلب اضافه كنيد.

*همانطور كه دوستان خوبمون در نظرات اشاره كردند مي توانيد از برنج هم براي كشيدن آبي كه درون وسيله رفته استفاده كنيد. فكر نكنم امتحانش ضرر داشته باشه .