چندي است كه در ميان افرادي كه در دنياي نرم افزار فعاليت دارند بحث هايي پيرامون نرم افزار هاي مبدل تبديل گفتار به نوشتار و بالعكس رواج يافته است كه ما در اين مقاله تنها به بحث پيرامون نرم افزار هاي مبدل گفتار به نوشتارخواهيم پرداخت .

Nuance Dragon Naturally Speaking Preferred
اولين نرم افزاري كه امروزه بيشتر مورد تقاضا قرار گرفته است نرم افزار مبدل گفتار به نوشتار با نام
Nuance Dragon Naturally Speaking Preferred مي باشد كه قابليت هاي فراواني دارد.
براي افرادي كه به هر دليل تمايل به نوشتن با كيبورد را ندارند اين نرم افزار ،نرم افزار كارايي است
اين نرم افزار به دليل اينكه باب دنياي جديدي را بر عرصه نرم افزاري باز كرد مورد تحليل و تشويق 175 تحليل گر قرار گرفته است.
شما به وسيله اين نرم افزار مبدل ميتوانيد در هر محيط تكست از قبيل Microsoft Word, Excel با آن كار كنيد البته در داخل خود نرم افزار هم يك محيط تكست وجود دارد كه مي توانيد به راحتي متن خود را در آن تايپ كنيد و سپس با استفاده از كپي آن را به هر سند مورد نظر paste كنيد.
در نسخه جدید این نرم افزار طبق گفته های سازنده سریعتر از قبل شده، امکان تایپ از طریق میکروفن در محیط وب و در هنگام Browse کردن نيز فراهم شده است. همچنين سازگاري فراواني با Internet Explorer دارد .
با تغيير دادن برخي منو ها پس از نصب نرم افزار شما قادر خواهيد بود به سيستم فرمان دهيد تا منو ها را باز كند و عمليات ويرايش همچون Bold , Copy , Paste , Cut , و یا متن را Underline کند.
(در مقاله بعدي حتما طرز كار با اين نرم افزار براي شما شرح خواهم داد)

طی تحقیقات به عمل آمده از سوی کمپانی سازنده این نرم افزار به این نتیجه رسیده اند که هر فرد میتواند در هر دقیقه 120 کلمه حرف بزند ولی در تایپ به این گونه نیست و فقط قادر هست در هر دقیقه 40 کلمه را تایپ کند. اين بدين معناست كه سرعت كار شما بااين نرم افزار تقريبا سه برابر خواهد شد.و اين مي تواند صرفه جويي فراواني در وقت باشد.
درمحيط نرم افزاري Microoft Outlook اين نرم افزار مبدل به راحتي كار كرده و نياز شنا را مرتفع مي سازد.
اين نرم افزار به طور كامل از Headset های بلوتوث پشتيباني مي كند.
در نسخه جديد اين نرم افزار از مرور گر Firefox برای گشت و گذار در وب و همچنين گشت و جستجو در سيستم كامپيوتري خود هم پشتيباني شده است.

در نسخه هاي جديد پشتیبانی قوی از تمامی لهجه ها در گفتار ها وجود دارد.( البته در نسخه اي از اين نرم افزار كه من بر روي سيستم نصب كردم فقط از يك لهجه ( انگليسي ) پشتيباني مي شد كه براي شناساندن صدا ي كار بر به نرم افزار حتما بايد كلمات را با لهجه خاص ادا كرد تا سيستم آن را قبول كند .با اين حال اگر دوستان طرز يافتن لهجه ها را مي دانند لطفا در ديدگاه بيان كنند تا به وسيله نظرات سازنده مقاله تكميل تر شود.)
سیستم مورد نیاز جهت اجرای نرم افزار:

# CPU: Intel® Pentium4® or later or AMD Athlon 64 1 GHz or later. (SSE2 instruction set required).
# Memory: 512 MB RAM (1 GB RAM for Windows Vista™)
# Free hard disk space: 1 GB (2 GB for localized non-English versions)
# L2 Cache: 512 KB
# Supported Operating Systems:
* Windows Server 2000
* Windows Server 2003
* Windows XP SP2 or higher, 32-bit
* Windows 2000 SP4 or higher
* Windows Vista™ or Windows Vista™ SP1, 32-bit and 64-bit

لينك هاي دانلود نرم افزار بالا به شرح زير است :

قسمت اول دانلود:

http://dl2.vatandownload.com/software/exclusive/vip/2/Dragon%20NaturallySpeaking%2010.10(wwww.vatandownload.com).part1.rar

قسمت دوم :

http://dl2.vatandownload.com/software/exclusive/vip/2/Dragon%20NaturallySpeaking%2010.10(wwww.vatandownload.com).part2.rar

قسمت سوم دانلود:

http://dl2.vatandownload.com/software/exclusive/vip/2/Dragon%20NaturallySpeaking%2010.10(wwww.vatandownload.com).part3.rar

قسمت چهارم دانلود:

http://dl2.vatandownload.com/software/exclusive/vip/2/Dragon%20NaturallySpeaking%2010.10(wwww.vatandownload.com).part4.rar

حجم فايل ها مجموعا 1.2 گیگا بایت مي باشد
پسورد فایل فشردهwww.vatandownload.com مي باشد.

نكته : تنها مشكلي كه اين نرم افزار براي ايرانيان فارسي زبان دارد اين است كه اين نرم افزار زبان فارسي را پشتيباني نمي كند و تنها شما ميتوانيد براي تايپ كلمات انگليسي از آن استفاده كنيد . كه البته براي كاربران عزيز مشهود است كه براي تايپ انگليسي ديگر لازم به خريدن يا نصب اين نرم افزار نيست چون خود مايكروسافت آفيس اين نرم افزار مبدل گفتار به نوشتار را خودش جاي داده و شما كافي است كه با وارد شدن به مايكروسافت آفيس و همچنين ورود به محيط ويرايشي ( word,excel و …) و استفاده از منوي tools و بعد انتخاب speech اين نرم افزار را بر روي سيستم خود نصب كنيد.
روش نصب اين نرم افزار از طريق برنامه آفيس شبيه به نصب نرم افزار Nuance Dragon Naturally Speaking Preferred مي باشد كه در مقالات بعد به شرح آن خواهيم پرداخت.

نرم افزار نويسا

البته محققان ايراني توانسته اند نسخه فارسي اين نرم افزار را تدارك ببينند كه متاسفانه با قيمت بسيار بالا تا حدود دو و نيم ميليون به فروش مي رسد كه اصلا مقرون به صرفه نمي باشد .نام اين نرم افزار “نويسا” مي باشد كه ويژگي هاي زير را دارا مي باشد:
مهندس باقر بابا علی، دانشجوی دکتری کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و مدیر بخش تحقیقات شرکت سازنده این نرم افزار درباره کاربردهای نرم افزار طراحی شده به ایسنا گفت: نرم افزار تایپ گفتار که با بهره گیری از سیستم نرم افزاری تشخیص گفتار فارسی طراحی شده توسط متخصصان این شرکت تولید شده قادر به تشخیص گفتار پیوسته زبان فارسی با واژگان بزرگ می باشد … وی خاطرنشان کرد: این نسخه از سیستم «نویسا» دارای دقت تشخیص 95 درصد در محیط اداری و قابلیت تغییر، افزایش و تخصصی کردن دایره کلمات (مثلا اضافه کردن اسامی خاص یا کلمات تخصصی) است. (توجه داشته باشيد كه نسخه خارجي اين نرم افزار داراي دقت 80 در صد است )
. قابلیت تشخیص جملات به صورت طبیعی و پیوسته
. اين نرم افزار قدرتمند شامل حدود هزار کلمه پر کاربرد زبان فارسی مي باشد.
امكان تخصصي كردن دامنه كلمات وجود دارد
. اين نرم افزار قابلیت استفاده در اغلب محیط‌های تایپ رایج مانند Microsoft Word, Notepad و … و همچنين قابلیت استفاده در فرم‌ها یا قسمت‌هایی که امکان تایپ فارسی دارند را دارا مي باشد. قابلیت ویرایش متون در هنگام تایپ گفتاری یا بعد از آن ( شما مي توانيد در هنگام تايپ يا بعد از آن توسط كيبورد و … به ويرايش كلمات بپردازيد)
. امکان استفاده از تایپ برای کلمات خاص، لاتین یا عربی در هنگام استفاده از سیستم گفتاری .
. قابلیت اضافه نمودن کلماتی که در بانک کلمات سیستم موجود نیستند (مانند اسامی خاص)
. قابلیت تشخیص علایم خاص مانند نقطه، خط بعد، ویرگول، … به صورت صوتی
.این سیستم با سرعت های مختلف گفتاری قابل استفاده می‌باشد ولی لازم است که گفتار به صورت شمرده، واضح و کتابی باشد.
. زمان تشخیص و تایپ متن به صورت بلادرنگ ( تایپ متن همزمان با بیان جملات).
به همراه اين نرم افزار يك هدفون بسيار قوي نيز عرضه مي شود .
اگر دست اندر كاران مربوطه تدابيري براي كاهش قيمت اين نرم افزار بينديشند بر مزيت هاي اين نرم افزار خواهند افزود.