10 ترفند جالب رجیستری

  • 1389/2/6
  • سپهر خيري
  • 3

اول  از همه کمی  در مورد  نقش  رجیستری  و چگونگی  رجیستری  صحبت  میکنیم. رجیستری  در حقیقت  یک منبع بزرگ  از اطلاعات  سیستم عامل  شما را تشکیل  میدهد. اگر بخواهیم  رجیستری را تعریف  کنیم میشود یک  برنامه ای که  ویندوز آن را در اختیار  کاربر داده هست تا بتواند  تمام مقادیر  و دستورها  را جا به جا یا عوض کند.

در کل شما میتوانید با رجیستری تمام چیز های که روی ویندوز شما در حال فعالیت هستند را کنترل کنید یا آنها را تغییر دهید. این تغییرات همگی با کلید های داخل رجیستری اعمال میشود و شما با تغییر یا ایجاد کلید های موجود میتوانید این تغییرات را انجام دهید.

نرم افزار رجیستری فقط منحصر ویندوز بوده و مایکروسافت آن را برای کاربران ویندوز آماده کرده ولی هیچ راهنمایی و دستور کاری برای آن تعیین نکرده. حال ما میخواهیم به شما راهنمایی های در مورد رجیستری نشان دهیم که با آنها میتوانید ویندوز خود را تا حدی تغییر دهید یا به نوعی ترفند بزنید.

برای شروع نحوه اجرا رجیستری در ویندوز را نشان میدهیم

وارد START شوید و در سمت  راست نرم افزار RUN… را باز کنید. سپس  یک پنجره کوچک  باز میشود که باید در آن کلمه regedit را تایپ  کرده و Enter را فشار  دهید. حال برای شما یک  پنجره همانند  تصویر زیر باز میشود:

اگر همین  صفحه برای  شما باز شد ، میتوانید از ترفند های  این مقاله استفاده کنید ، توجه کنید که تمامی  این ترفند ها در نرم افزار  رجیستری انجام میگیرد و پس از انجام  هر یک از ترفند ها باید سیستم  خود را یکبار ریستارت کنید تا آنها اعمال شوند.

توجه کنید  ممکن است با انجام اشتباه  این ترفند ها به ویندوز شما صدمه وارد شود  که سایت گویا آی تی هیچ خسارتی در این باره را قبول نمیکند.

قطع کردن صدای اسپیکر داخل کیس

حتما تا حالا صدای اسپیکر کوچکی که داخل کیس شما وجود دارد را شنیده اید ، حال اگر از آن خسته شده اید میتوانید آن را قطع کنید.

برای این کار از دستور زیر استفاده کنید:

وارد فولدر HKEY_CURRENT_USER و سپس Control Panel و سپس Sound شوید. حال در آنجا دنبال کلید Beep بگردید و داخل آن شوید و کلمه Yes را به No تغییر دهید. در صورت نبودن کلیک Beep آنرا خودتان بسازید و مقدار آن را NO بگذارید.

قطع کردن صدای این اسپیکر به درد کسانی هم میخورد که از مودم دیال آپ استفاده میکنند و میخواهند صدای آن را قطع کنند.

سریع تر کردن منوی START

این یک ترفند مفید برای سریع تر کردن کار های خود هست. منظور از سریع تر کردن منوی استارت این است که وقتی ماوس را روی گزینه های داخل استارت میبرید سریع تر ظاهر میشود و این برای کاربران حرفه ای مفید است.

برای این کار از دستور زیر استفاده کنید:

وارد فولدر HKEY_CURRENT_USER و سپس Control Panel و سپس DESKTOP شوید. حال در آنجا دنبال کلید MENU SHOW DELAY بگردید و داخل آ شوید و مقدار را 1 بگذارید. منظور از 1 یعنی 1 میلی ثانیه بعد از قرار گرفتن ماوس روی گزینه ، گزینه باز میشود.

حذف برنامه های که پاک نمیشوند

احتمالا برای شما هم پیش آمده که میخواهید یک برنامه یا بازی را حذف کنید ولی حذف نمیشوند. حال شما میتوانید در رجیستری با چند کلیک هر برنامه ای را که دوست دارید را حذف کنید.

برای اینکار از دستور زیر استفاده کنید.:

وارد فولدر HKEY_LOCAL_MACHINE و سپس Microsoft و سپس Windows و سپس Curent Version و سپس uninstall شوید و در آنجا دنبال اسم برنامه مورد نظر خود بگردید و آن را حذف کنید. حال برنامه شما برای همیشه و از ریشه پاک شد.

مخفی کردن my computer

با این ترفند شما میتوانید آیکون my computer را در استارت منو و دسکتاپ حذف کنید ، به صورتی که دیگر شما هیچ جا اثری از my computer نمیبینید. البته بدانید که فقط آیکون آن مخفی میشود و از اطلاعات شما در داخل آن باقی میمانند و نگران پاک شدن فایل های خود نباشید.

برای این کار از دستور زیر استفاده کنید:

وارد فولدر HKEY_LOCAL_MACHINE و سپس Software و سپس Microsoft و سپس Windows و سپس Current Version و سپس Policies و سپس Nonennum شوید و در آنجا کلیک راست کنید و New را انتخاب کنید و یک متغییر DWORD بسازید. حال اسم آن را {20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} بگذارید و داخل آن شوید و عدد 0 را وارد کنید.

حالا my computer شما مخفی شد و اگر میخواهید آن را دوباره ظاهر کنید باید به جای عدد 0 عدد 1 را جایگزین کنید.

با کیفیت تر کردن آیکون های ویندوز

اگر میخواهید آیکون های داخل ویندوز خود را با کیفیت تر کنید از این ترفند استفاده کنید. البته قبل از انجام کار توجه کنید که بعد از با کیفیت تر کردن آیکون ها سرعت ویندوز شما کمی کاسته میشود.

برای این کار از دستور زیر استفاده کنید:

وارد فولدر HKEY _CURRENT_USER و سپس CONTROL Panel و سپس Desktop و سپس WindowsMetrics شوید و در آنجا کلیک راست کنید و New را انتخاب کنید و یک متغییر STRING بسازید و نام آن را SHELL ICON BPP بگذارید و داخل آن شوید و این مقادیر را مانند این متن زیر اعمال کنید:

256 = 256 COLOR BIT

16=16 BIT COLOR

24 = 24 BIT COLOR

32 = 32 BIT COLOR

برای برگرداندن به حالت اول مقدار 16 را در کلید SHELL ICON BP وارد کنید.

پاک کردن سایت های که در قبل به آنها سر زدید

اگر از اینترنت استفاده میکنید و در قبل یک یا چند سایت را باز کرده اید و میخواهید معلوم نشود که در قبل چه سایتی را باز کرده اید از این ترفند استفاده کنید:

وارد فولدر HKEY_CURRENT_USER و سپس Software و سپس Microsoft و سپس Internet Explorer و سپس Typed URLs شوید و در آنجا میتوانید فهرست سایت های را که در قبل به آنها رفته اید را ببینید و هر کدام را که میخواهید میتوانید حذف کنید.

توجه کنید با پاک کردن آدرس ها در این قسمت ، آدرس های داخل history هم حذف میشوند.

مخفی کردن Recycle Bin یا سطل آشعال

اگر توجه کرده باشید میفهمید که تنها آیکونی که در دسکتاپ قابل حذف کردن نیست همین Recycle Bin یا سطل آشغال هست. حال با این ترفند میتوانید حتی Recycle Bin را هم مخفی یا حذف کنید.

برای این کار از دستور زیر استفاده کنید:

وارد فولدر Recycle Bin و سپس Software و سپس Microsoft و سپس Current Version و سپس ExplorerHideDesktopIcons شوید و در آنجا کلیک راست کنید و New را انتخاب کنید و یک متغیر DWORD بسازید و نام آن را {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} بگذارید و داخل آن شوید و مقدار 1 را وارد کنید. سپس وارد دسکتاپ شوید و F5 را فشار دهید و اگر همه چیز را خوب انجام داده باشید Recycle Bin محفی شده است . اگر اینطور نبود باید از این دستور استفاده کنید:

در همان  فولدر ریجستری یک کلید به نام ClassicStartMenu بسازید و وارد آن شوید و مقدار آنرا 1 را قرار دهید.

ظاهر کردن Folder Options

امکان دارد Folder Options ویندوز شما حذف یا مخفی شده است که برای ظاهر کردن آن باید از این دستور استفاده کنید:

وارد فولدر HEKY_CURRENT_USER و سپس Software و سپس Microsoft و سپس Windows و سپس CurrentVersion و سپس Policies و سپس Explorer شوید و  در آنجا دنبال کلید NoFolderOptions بگردید و آن را باز کنید و مقادیر داخل آن را به 00 00 00 00 تغییر دهید.

حال تنظیمات Folder Options شما به حالت اول برگردانده شد.

حذف تبلیغات در یاهو مسنجر با ریجستری

با این کار تمام تبلیغات داخل یاهو مسنجر برای شما حذف میشوند ، برای استفاده از این ترفند باید نرم افزار یاهو مسنجر روی ویندوز شما نصب باشد.

وارد فولدر HKEY_CURRENT_USER و سپس Software و سپس Yahoo و سپس Pager و سپس YUrl شوید. حال در آنجا 2 متغیر با نام های Chat Adurl و Conf Adurl از نوع String Value بسازید و مقدار هر 2 متغییر را به :file:///C تغییر دهید.

حال دیگر در هیچ جای یاهو مسنجر تبلیغاتی را میبینید.

عوض کردن رنگ صفحه خوش آمد گویی

همانطور که میدانید با عوض کردن تم روی ویندوز هر چیزی عوض میشود ولی صفحه خوش آمد گویی که اول شروع کار ویندوز برای شما ظاهر میشود تغییر نمیکند. حال برای تغییر رنگ این صفحه از این ترفند استفاده کنید:

وارد فولدر HKEY_USER_DEFAULT و سپس Software و سپس Microsoft و سپس Current version و سپس Theme manager شوید و در آنجا دنبال کلیک color Name بگردید و روی آن کلیک راست کنید و Modify را انتخاب کنید و سپس مقدار را در قسمت value data کلمه Metallic وارد کنید.

حال از این به بعد صفحه خوش آمد گویی ویندوز شما نقره ای رنگ میشود.

این بود 10 ترفند جالب رجیستری که ما آنها را از بین 100 ها ترفند گلچین کردیم و برای شما آماده کردیم. لطفاً نظرات خود را در مورد این مطلب در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید تا در مقاله های بعدی بهتر بتوانیم به شما اطلاعات دهیم.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. به نام خدا.من خيلي زياد به مطالب كامپيوتري نياز دارم اگه ميشه بيشتر بگين از دنياي كامپيوتر.ممنون

  2. اگر صدای اسپیکر داخل کیس حذف بشه به مشکل بر نمی خوریم
    از اطلاعاتتون بسیار ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *