چگونه می توانید برنامه‌های Dropbox و Skype و Adobe Airو Codecs را بر روی سیستم عامل نت‌بوک Meego اجرا کنید!

  • 1389/3/29
  • مهرداد ارجمندی
  • 2

سیستم عامل MeeGo  سیستم عاملی  سریع با ایده هایی خارق العاده  برای نت بوک ها  می باشد . در مقاله ای هم که اخیرا آن را منتشر کردم به این مطلب اشاره کردم.  همچنین این سیستم عامل از زمانی که لینوکس منتشر شده بسیار جوان و تازه به نظر می رسد. این  مطلب می تواند هیجان انگیز باشد ، چرا که امتحان کردن چیزهای جدید همیشه سرگرم کننده است . در عین حال  می تواند خسته کننده باشد ، چرا که شما  نمی توانید با برنامه های ضروری و مورد نیاز خود کار کنید.

برای من ، برنامه های ضروری  شامل  Dropboxو , Skypeو TweetDeck و proprietary codecs  است.برای این که بتوانم همه ی این برنامه ها را در این سیستم عامل اجرا کنم  مجبور شدم قسمتی از یک بعد از ظهر خاطرانگیز را صرف این کار  کنم،  البته  برای این کار مقداری هم از اینترنت کمک گرفتم حالا بذارید یک نگاهی به کار بیاندازیم !

1.چگونگی نصب  برنامه ی Dropbox   بر روی سیستم عامل Meego

برنامه ی Dropbox ، برای من ،یک برنامه ی عالی برای بستن برنامه های باز در نت بوک است. بلافاصله و به طور خودکار فایلهایی را که در دسکتاپ تغییر می دهم به نت بوکم می فرستم و بدین ترتیب نت بوک من به یک منبع اطلاعاتی قابل حمل از  دسکتاپم تبدیل شده است! واقعا چه چیز دیگری می تواند از این بهتر باشد !

با این حال  سیستم عامل   MeeGo راه ساده ای برای نصب برنامه ی  Dropbox ندارد.راه اندازی آن کمی مشکلات و درگیری دارد ولی با این حال کار غیر ممکنی نیست.

برای شروع کار به صفحه دانلود لینوکس Dropbox رفته  و بسته   Fedora x86را دریافت کنید . سپس ترمینال خودرا باز کنید (به این ترتیب عمل کنید که  بر روی “Applications”  کلیک کنید سپس بر روی  “System Tools,”  و در انتها بر روی “Terminal.” )  تایپ کنید “cd Downloads” سپس   “Enter” تا مسیر دانلود مشخص شود ، سپس عبارت “sudo yum localinstall nautilus-dropbox-0.6.2-1.fedora.i386.rpm”  را تایپ کنید

اطمینان حاصل کنید که  شماره نسخه ای که در فرمان command  هست با شماره ی فایلی که شما دانلود کرده اید هم خوان است . و بدین صورت شما برنامه ی Dropbox را نصب کرده اید !

هر زمان که اراده کنید می توانید  برنامه ی Dropbox را باز کنید و از آن استفاده کنید این برنامه برای بیشتر مردم کار می کند.

اگر سعی در جابجایی مکان فولدر Dropbox بکنید به هر حال متوجه خواهید شد که Dropbox آسیب می بیند    من و  Bry ( کسی که در مورد این کشمکش در روز دوشنبه مقاله ای نوشت)  این کار را کردیم و متوجه این امر شدیم

با این حال، من در نهایت راه حلی برای این معضل  پیدا کردم.  پوشه  ی  “.dropbox-dist” را در فولدر  اصلی   خود باز کنید (در Nautilus  بوسیله ی فشردن Ctrl+H  تا فولدر های پنهان را آشکار کنید .) به سادگی فایل “libdbus-glib-1.so.2” را پاک کنید و بدین صورت شما مکان  Dropbox خود را به آسانی و نحو احسن تغییر داده اید.

می خواهید بدانید که چرا این روش کار میکند؟ در اینجا توضیحی برایش پیدا می کنید ولی آگاه باشید که این یک مسئله ی  پیچیده است .

یک کاردیگر باید انجام دهید یا منتظر این باشید که کار شما خراب شود .یک بار دیگر  ترمینال خود راباز کنید ، سپس عبارت   “cd /etc/yum.repos.d/”  را به همراه “sudo rm dropbox.repo“   تایپ کنید . این کار باعث می شود که  مخزن  Dropbox  که به صورت خودکار در هنگام نصب اضافه شده بود و بر روی سیستم عامل MeeGo کار نمی کند،  پاک شود.

2. چگونه  Skype را بر روی Meego نصب کنیم.

نیازی نیست تا به مشکلات و ترس از استفاده از Skype بپردازیم   ؛چرا که همه ی اینها قبلا توضیح داده شده اند. .راه اندازی Skype بر روی  MeeGo کار آسانی نیست ولی به هر حال این کار شدنی است این مطلب در مورد MeeGo همه چیز را توضیح می دهد.

در ابتدا چیزی که شما نیاز دارید انجام دهید این است که به صفحه ی دانلود Skype Linux رفته و بر اساس شماره و توضیحاتی که در بخش بالا در مورد Dropbox آمد ، آن را نصب کنید   : “sudo yum localinstall skype-2.1.0.81-fc10.i586.rpm –nogpgcheck” ،

به کلمه اضافه شده “–nogpgcheck“  توجه داشته باشید . بدون وجود  این کلمه  نصب صورت نمی گیرد و به مانند زمانی است  که  Skype ساین نشده باشد.

3. چگونه می توان  Adobe Air Apps را بر روی MeeGo اجرا کرد.

سعی کنید  Adobe Air Apps  را در MeeGo نصب کنید به سرعت خواهید دید که نصب اولیه ی مرورگر کار نمی کند.یک راه برای این که بتوان آن را به کار انداخت وجود دارد ، اما کمی نیاز به هک کردن سیستم عامل دارد.به صفحه ی دانلود  Adobe Air Apps بروید ، سپس دکمه ی “Download.” را بزنید فایل .bin  را در پوشه ی دانلود خود خواهید دید.بر روی آن راست کلیک کنید ، سپس بر روی  دکمه ی  “Properties.”  کلیک کنید . در تب  “Permissions” بر روی “Allow executing this file as a program کلیک کنید .

ترمینال را باز کنید  و سپس  “cd Downloads” را تایپ کنید و اینتر را بزنید .سپس تایپ کنید “./AdobeAIRInstaller.bin” تا نصب برنامه آغاز شود .

هنگامی که شما این کار را انجام می دهید  شما متوجه خواهید شد که به سادگی در حال رفتن به Tweetdeck  یا Times Reader هستید وب سایتهایی که برای نصب کار نمی کنند. با مراجعه به آنها چیزی جز ناراحتی نصیبتان نمی شود.

اما راه حلی وجود دارد :نیاز دارید که فایلهایی با پسوند .air  را به طور مستقیم  دانلود کرده و آنها را بوسیله برنامه ی Adobe Air که در  “Accessories” در منوی Program است ، نصب کنید  .  پیدا کردن فایلهایی با پسوند .air   می تواند مشکل باشد ولی غیر ممکن نیست. اینجا TweetDeck و Times Reader اینجا هستند و چند برنامه ی Google-fu می تواند احتمالا به شما کمک کند تا هر برنامه ی دیگری را که به دنبال آن هستید پیدا کنید

پس از اینکه تمام این کار ها را کردید ، متوجه شدم که Flash بیشتر ازاین در  گوگل کروم کار نمی کند  . راه حل ساده ای برای این مشکل وجود دارد : حذف و نصب  مجدد فلش. ترمینال  را باز کنید و تایپ کنید : “sudo yum remove flash-plugin” کلید اینتر را بزنید . وقتی که این پروسه  و عملیات به پایان رسید تایپ کنید “sudo yum install flash-plugin” تا Flash مجددا نصب شود . خواهید دید که بعد از این کار همه چیز به خوبی کار می کند .

4. چگونگی نصب Proprietary Codecs  در Meego

من شخصا  از نت بوکم برای کارهای مدیا مثل فیلم و آهنگ و..  زیاد استفاده نمی کنم ، اما اگر شما این کار را انجام می دهید شما نیاز به برنامه ی Proprietary Codecs دارید.من در اینجا سعی کردم به ساده ترین شکل ممکن همه چیز را توضیح دهم ولی هیچ راه آسانی را برای  تنظیم MeeGo با  Proprietary Codecs پیدا نکردم .در ادامه دستورالعمل هایی برای تدوین کردن تمامی  codec بر روی سیستم عامل MeeGo خواهید یافت.

بدیهی است که این دستورالعمل ها برای برطرف کردن ضعف اصلی نیست ، اما به هر حال آنها کار می کنند. اگر MeeGoبرای شما  ارزش دارد پس این دستورالعمل ها را چک کنید و کار خود را بر اساس آنها انجام دهید  ولی من راه ساده تری برای اینکه برای شما توصیح دهم که چگونه شروع کنید را نیافتم .

نتیجه :

هیچکدام از این کارها برای سیستم  نوت بوک های دیگر  مانند  Ubuntu  (که بسته های از پیش ساخته شده برای همه این چیزها دارد ) و یا Jolicloud (که برای Adobe Air  و Dropbox و Skype اجازه می دهد تا تنها با یک کلیک عملیات نصب صورت پذیرد و همچنین شامل تمام codec ها به طور پیش فرض  است) خیلی مشکل نیست . با این حال MeeGo  رابط کاربری بسیار جذاب و بسیار سریعی دارد. در حال حاضر امکان دریافت MeeGo یی که با همه چیز کار کند با استفاده از راهنمای بالا امکان پذیر می باشد، اما راه حل بسیار ساده تری وجود دارد  . پکیجهایی حاوی نسل سوم که شامل همه ی این چیز ها می باشند.

اگر هرکسی که این مقاله را خوانده هر اطلاعی در مورد ساختن چنین پکیجهایی دارد من خیلی خوشحال می شوم که به من هم یاد بدهد، و مطمئن باشید اگر شما این کار را بکنید برای شما نمایشگاهی ترتیب خواهیم داد . اگر شما دوست دارید  هر برنامه ی دیگری در MeeGo کار کند خیلی خوشحال می شوم در نظرهای خود در همین زیر اعلام کنید . همیچنین خیلی خوشحال می شوم که در هریک از این مراحلی که توصیح دادم کمکتان کنم یا اگر راه حل ساده تری پیدا کردید حتما آن را مطرح کنید

منبع : MAKEUSEOF.COM

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. با سلام لطفا اینجانب را راهنمایی کنید که من چگونه میتوانم آخرین فلش پلیمر را نصب کنم که بتوانم فیلم هاو اسلاید ها را ببینم

  2. سلام من اسکایپ نصب کردم و هیچ مشکلی نداشت ولی بدون هیچ دلیلی دیگه کانکت نمیشه و اسم کاربری من شناسایی نمسکنه علیرغم اینکه پسوردم درست وارد میکنم ولی قبول نمیکنه. چندتا یوزر دیگه هم ساختم error میده.
    دوباره برنامش خواستم نصب کنم error 1603 میده
    ممنون میشم راهنمایی کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *