بهبود زمان بوت ویندوز با برنامه Soluto

 • 1389/4/8
 • محمدرضا ارجمندی
 • 13


اگر زمان زیادی طول می کشد تا ویندوز رایانه شما اصطلاحا بالا بیاید اگر از دست ویندوز خسته نشده و هنوز به طرف نصب لینوکس نرفته اید بدانید که یک شرکت توسعه نرم افزاری درمان زمان بوت ویندوز را با برنامه ای به نام Soluto بهبود داده است.

شیوه ای که  برنامه  از آن استفاده می کند بسیار ساده است. ابتدا نصب شده، سپس از شما می خواهد رایانه خود را بوت مجدد کنید و سپس برنامه مدت زمان بوت شدن رایانه را حساب کرده و به شما می گوید چه چیزهایی سبب طولانی شدن زمان بالا امدن ویندوز می شوند. برنامه به شما اجازه می دهد تا آن چیزها را از استارت آپ ویندوز حذف کرده تا زمان بالا امدن را کمتر کنید یا شما توانید راه اندازی آن در استارت اپ را به تاخیر بیاندازید. در این صورت برنامه هایی که باعث تاخیر در بوت ویندوز می شوند تا زمانی که ویندوز بالا امده و اماده کار شود در استارت آپ بارگذارزی نخواهند شد.

این برنامه هم برای مبتدیان و هم برای حرفه ای ها به خوبی کار کرده و جوابگئی نیازهای هر دو طیف می باشد. اگر شما کاربر حرفه ای هستید می توانید کنترل  و مدیریت  همه آیتم ها را به دست گرفته و یک لیست از کارهایی که سرعت بوت رایانه شما را افزایش میدهد به برنامه بدهید. تازه کارها  قادر خواهند بود تا برنامه هایی که استفاده نمی کنند یا قبلا از رایانه حذف کرده اند را از لیست استارت آپ غیر فعال کنند تا سرعت بوت زیادتر شود.

به عنوان مثال مجموعه نرم افزار رایت سی دی Roxio ،به طور خودکار در استارت آپ بارگذاری می شود اما  آیا واقعا به آن نیاز داریم؟ فتوشاپ و آکروبات نیز فرایندهایی برای قرار گرفتن در شروع دارند ، و کلا فراموش نکنید تمام برنامه های کاربردی دارای قابلیتی هستند که می خواهند خود را با جدیدترین نسخه موجود به روز رسانی  کرده و بنابراین باید در استارت آپ ظاهر شوند تا در هنگام اتصال به اینترنت کار خود را انجام دهند.همه این موارد دست به دست هم می دهند تا سرعت بالا آمدن رایانه شما را کم کنند.

Soluto قصد دارد این موانع را از سر راه شما بردارد. حتی برنامه به کاربر این امکان را می دهد که با گزینه Frustration Detection با توجه به تجزیه و تحلیل رایانه تشخیص دهد  مشکل کندی رایانه از کجاست  و آن را برطرف کند.

برای شروع ما سری به وب سایت شرکت سازنده زده و نرم افزار را دانلود می کنیم. شما میتوانید برنامه را از اینجا دریافت کنید.

بر روی دکمه بزرگ سبز دانلود کلیک کرده و پس از دانلود نرم افزار را نصب کنید. هنگامی که عمل نصب به پایان رسید پیغام زیر را می بینید که درخواست راه اندازی مجدد رایانه شماست. می توانید از برنامه  بخواهید اندازی مجدد رایانه شما را انجام دهد(با گزینه Reboot PC Now!) یا هر زمان که دوباره رایانه خود را روشن کنید برنامه ب طور خودکار کارش را انجام می دهد در این صورت گزینه دومی را بزنید.

وقتی دفعه بعد رایانه شما شروع به بالا  امدن کرد در پایین سمت چپ صفحه نمایش خود یک تاخوردگی مبینید که در انجا برنامه در حال تجزیه و تحلیل فرایند بوت رایانه تان است.

پس از اتمام فرآیند Soluto شروع به تجیه و تحلیل لیست برنامه های کاربردی فعال در استارت آپ کرده و سپس آنها را در صفحه بعد دسته بندی می کند:

بعد از  گذشت حدود 5 دقیقه Soluto با نموداری از فرایند بوت رایانه ظاهر می شود. این نمودار به ما نشان داد که زمان بوت رایانه ما کمی بیش از یک دقیقه و نیم می باشد.در استارت آپ حدود 53 آیتم بارگذاری شده. 53 برنامه کاربردی به 3 دسته تقسیم شده اند. این سه دسته عبارتند از به درد نخور(no-brainer) ، به طور بالقوه  قابل حذف (potentially removable) و ضروری (required).

برای بهبود زمان بوت ویندوز ، کاری که ما کردیم این بود که  همه برنامه های دسته اول را غیر فعال کرده، و آنهایی که احتمال میدادیم که ممکن است در آینده به آن نیاز پیدا کنیم  فعال شدن انها را به تاخیر انداخته و آنهایی را که می دانستیم هرگز نمی خواهیم به طور کامل متوقف کردیم.

برای مثال می دانیم که گاهی اوقات از جاوا استفاده می کنیم، بنابراین دکمه تاخیر(delay) را برای این برنامه کلیک  میکنیم. این کار باعث می شود راه اندازی این برنامه تا تکمیل شدن پروسه استارت آپ به تاخیر بیافتد.یا برنامه TurboTax در  دسته بدردنخورها قرار گرفته بود و ما دکمه توقف (pause)را برای آن زدم. چون شاید سالی یک بار هم نیاز به استفاده از این برنامه پیدا نکنیم. با کلیک روی هر آیتم  برنامه توضیح می دهد که ایتم چی هست و آنچه شما باید انجام دهید را توصیه می کند. حتی یک گام فرا تر گذاشته و با نمودار دایره ای به شما نشان می دهد کاربران دیگر در مورد چنین ایتمی چه تصمیمی گرفته اند!

همانطور که مشغول زدن دکمه تاخیر یا توقف برای ایتم ها هستید می بینید که اعداد شروع به کاهش می کنند(تصویر زیر برنامه ها از 53 به 37  و زمان از1:34 به 1:11کم شده). بعد از اعمال تنظیمات دلخواه می توانید  رایانه را راه اندازی مجدد کرده و نتیجه کار را مشاهده کنید. حتی می توانید با کلیک روی گزینه history در گوشه پایین سمت راست محیط برنامه   وضعیت قبل و بعد اعمال تنظیمات را با هم  مقایسه کنید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ما با این برنامه  قادر به صرفه جویی 23 ثانیه  ای در زمان بوت و کاهش برنامه های استارت آپ از 53 آیتم به 37 ایتم شدیم.

گزینه دیگری که پیشتر به ان اشاره کردیم در مورد جستجو به دنبال دلایل کندی سرعت رایانه شما از طریق منوی سیستم تری میباشد. با راست کلیک کردن بر روی آیکون برنامه در سینی سیستم  و فعال سازی گزینه Ongoing Frustration Research  هنگامی که کامپیوتر شمابه هر دلیلی از حد معمول کند تر شود شما می توانید همان منو را باز کرده و گزینه  My PC Just Frustrated Me را بزنید.

من به طور تصادفی چنین کاری کردم و برنامه ضمن تجزیه و تحلیل فرآیندهای در حال اجرا گزارشی از عواملی که به احتمال زیاد در بروز مشکل مقصر هستند برایم لیست کرد!

بعد ازدیدن عوامل احتمالی بروز مشکل می توانید به عیب یابی از طریق آزمون و خطا بپردازید! در گذشته مقاله ای درباره برنامه Autoruns منتشر کردیم که به راه اندازی  موثر برنامه های کاربردی در استارت آپ  کمک می کند  و دیگر برنامه در این زمینه هم BootTimer بود که کاری مشابه را انجام می داد اما در مقایسه با دو برنامه بالا برنامه  Soluto بسیار بهتر عمل کرده  و کارامد تر است. این برنامه را حتما امتحان کنید ضرری ندارد!

راستی شما چگونه با زمان بوت رایانه خود کنار آمده اید؟ آیا  از برنامه خاصی استفاده می کنید که کمک می کند تا بوت کوتهاتری داشته باشید؟ کاربران مک و لینوکس  شما چه طور؟

منبع:makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 13 دیدگاه
 1. با درود و سپاسگزاری از شما

  متأسفانه در ویندوز اکس‌پی اینستال نمیشه ،تمام مراحل انجام میشه ولی‌ نصب نمیشه ،لطفا راهنمائی بفرمایید

  1. سلام لطفا به اين نكته ها در نوشته توجه كنيد
   بر روی دکمه بزرگ سبز دانلود کلیک کرده و پس از دانلود نرم افزار را نصب کنید. هنگامی که عمل نصب به پایان رسید پیغام زیر را می بینید که درخواست راه اندازی مجدد رایانه شماست. می توانید از برنامه بخواهید اندازی مجدد رایانه شما را انجام دهد(با گزینه Reboot PC Now!) یا هر زمان که دوباره رایانه خود را روشن کنید برنامه ب طور خودکار کارش را انجام می دهد در این صورت گزینه دومی را بزنید.
   وقتی دفعه بعد رایانه شما شروع به بالا امدن کرد در پایین سمت چپ صفحه نمایش خود یک تاخوردگی مبینید که در انجا برنامه در حال تجزیه و تحلیل فرایند بوت رایانه تان است.
   اميدوارم مشكلتون حل بشه… .

 2. متأسفانه در مرحله آخر موفق به نصب نرم افزار نمیشه که برسه به ریستارت و یا گزینه‌های دیگر

  1. ميتونم بدونم ويندوزتون چيه؟ ورژنش؟ همچنين نوع حرفه‌اي خانگي؟ ممنون ميشم… .!

  1. اينترنتتون ديالاپ يا ADSL
   ببينيد شما با نرم‌افزارهاي دانلود دانلودش كنيد و بعد نصبش كنيد… .

 3. اتفاقا هم از دانلود منیجر استفاده کردم هم به صورت معمولی‌ دانلود کردم.وقتی‌ برنامه برای نصب اجرا میشود از سه قسمت نصب ,دوقسمت که یکی‌ ٔنت فرم ورک است کامل میشود ولی‌ مرحله آخر قادر به نصب نیست.ٔنت فرم ورک هم ۳ می‌باشد

 4. سلام عزیزم خسته نباشی راستی چرا نرم افزاری که گذاشتی واسه بوت سیستیم چرا دانلود نمیشه ممنون متشکر

 5. آقا از من هم همينجوري شد ، مرحله آخر رو تا 7 درصد رفت و گير كرد
  لطفا كمك كنيد

 6. سلام
  من با موفقيت نصب كردم و اجرا هم شد و البته محيط گرافيكي يه كاملا منحصر به فردي داشت ولي بعد از چند روز ديگه توي ويندوز سون ام اجرا نشد
  من هم به سختي پاكش كردم كه دوباره نصب كنم ولي ديگه نصب نشد
  چاره چيه؟
  نرم افزار جالب و با اين محيط گرفيكي ديگه چي سراغ داريد؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *