شش ویژگی جدید و تازه در فایرفاکس 4

 • 1389/5/6
 • مهرداد ارجمندی
 • 25

در این مقاله ما قصد دروغ گفتن نداریم .همه ی ما همیشه فایرفاکس را دوست می داشتیم .با اینکه فایرفاکس از یک اسلحه ی عکاسی سریع تر نیست ولی به طور زیادی قابلیت انعطاف پذیری دارد و همچنین قابیلت سفارشی کردن خوبی دارد و از زمانی هم که آمده است کارش را به خوبی انجام داده است با این حال هر دو مرورگر Chrome و Opera از لحاظ سرعت از این مرورگر پیشی گرفته اند و آنها در حال بهبود دادن به ویژگی های جانبی خود هستند و باعث شده اند که فایرفاکس حالتی تدافعی به خود بگیرد

تازه ترین نسخه ی مرورگر بتا به هیچ وجه با طراحی آیروگلاس ویندوز 7 سازگاری ندارد . و ویژگی های به روز طراحی شده رابط کاربری خوبی با  Chrome دارد . ما یک صبح را به ویژگی های جدید و طراحی آن اختصاص دادیم. در اینجا  چندین  مورد از این موارد سنگین را بررسی می کنیم

1) تب رابط کاربری جدید

مهمترین تغییر قابل مشاهده ای که در فایرفاکس رخ داده  در رابط کاربری جدید فایرفاکس است که در بالاترین نقطه قرار دارد و آن حالتهای پیش فرض جدیدی است که برای تب کاربری در نظر گرفته اند( برای کاربران ویندوز ، سیستم عامل X  و کاربران لینوکس که نمی توانستند اینها را به عنوان انتخاب های پیش فرض خود پیدا کنند)همیشه و در همه حال، شما می توانید به حالت قبل بازگردید ولی این سئویچ کردن به حالت قبل اخیرا با نظرات عده ای از کاربران مواجه شده است ، کاربرانی که بیشترشان مرورگر را به اسم کلونی گوگل کروم می نامند.فایرفاکس به طور آشکار برخی از مشکلاتی که ممکن بوده در این زمینه  بوجود بیاید را پیش بینی کرده و برای همین هم یک ویدیوی کلی در مورد نحوه ی تصمیم گیری در مورد پیش فرض های تب ها در بالا  را منتشر کرده است. ادعای آنها این است که تب در بالا در تمام کنترل گروههای بصری نتیجه ی خوبی  می دهد که تاثیرش  بر روی تب فعال مشاهده می شود که باعث می شود کنترل ها در یک موقعیت  کارآمد و مناسب باشند.

همچنین کاربران می توانند در میان تب ها با استفاده از قسمت “awesome” جستجو کنند و سپس به آن تبی که مورد نظرشان است بروند. در واقع رابط کاربری کلی به گونه ای است که بسیار کلی و جامه شده است طوری که آیتم های زیادی که در ویندوز وجود دارند حالا در این تب نمایان شده اند(مانند Add-On Manager ) همچنین یک ویژگی جدید به اسم  App Tabs وجود دارد که فایرفاکس آن را به صورت  “تب کوچکی که شامل محتویاتی است و در گوشه سمت چپ تبها قرار داد  ”  توصیف می کند  که این تب برای برنامه های کاربردی که شما می خواهید آن ها را باز رها کنید مفید است .برنامه هایی چون Pandora یا Gmail . اینها چیزهایی هستند که این نسخه برای کاربران در حال انجام دادن است ولی بهتر است که اینها را به صورت طبیعی رها کنیم. جعبه های اطلاع رسانی برای مواردی مانند وارد کردن Http ، جغرافیای مکانی و مدیریت رمزها در زیر جعبه ی URL قرار دارد و شما می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید : که باعث می شود راحت تر قابل مشاهده باشد و در صورت نیاز دستورات را لغو یا به حالت قبل برگردانید .

2) دکمه ی جدید منوی فایر فاکس

در حال حاضر این نسخه فقط برای ویندوز ویستا و هفت موجود می باشد. دکمه ی  منوی قدیمی حالا به صورت یک قرص نارنجی درآمده است که تمام دستورات ضروری فایرفاکس را در بر دارد.  با این وجود مانند گوگل کروم یک پارچه  و یک دست نیستند ولی بیشتر اختیارات و آپشن ها مانند ( پرینت کردن، به اشتراک گذاشتن و سفارشی کردن ) تنها با یک کلیک در دسترس است. صحبت در باره ی تک کلیک هاست . کلید توقف و شروع به یک کلید تبدیل شده است و ابزار بوک مارک کردن هم به یک کلید جدید تبدیل شده است . موزیلا می گوید این ویژگی ها بدون اینکه قصد خاصی پشت آن باشد فراهم شده است (  و باعث می شود بعضی از دستورات و سبک ها از دست برود) بنابراین اگر در این مورد گیج و خسته شدید فقط کلید  Alt را بزنید تا آپشن ها را به حالت معمول خود برگردانید.

3) HTML5

موزیلا به طور آشکار به دنبال پیش گامی در این زمینه است . نه تنها به صورت طبیعی از فرمت بسیار با کیفیت ویدویهای HTML5   پشتیبانی می کند  بلکه از کنترل های بیشتری از HTML5  پشتیبانی می کند و همچنین تجزیه کننده جدید HTML5  را نیز پشتیبانی می کند . تجزیه کننده ی جدید HTML5 به جای تجزیه کننده ی فعلی جایگزین شده است ، تجزیه ی کننده فعلی دیگر قدیمی شده است ،تجزیه کننده ی  جدید Gecko ،  فایرفاکس را سریع تر کرده است همچنین باعث شده است که سازگاری بیشتری با توسعه دهنده ها داشته باشد. درکنار توسعه دهنده ،تجزیه ی کننده ی HTML5 ابزاری است که مرورگر را قادر می سازد تا از SVG و MATHML به طور آنلاین در صفحات HTML5  استفاده کند .

4) CSS

در حالی که انتقال های  CSS تنها به صورت جزیی پشتیبانی می شوند ،در آن سایتهایی که قبلامشاهده شده اند مشخص  می شوند تا کاربر نیازی به  چک کردن وب سایت ها در تاریخچه ی مرور گر خود نداشته باشد. فایرفاکس 4  همچنین چهار ویژگی برای رفع عیبهایش در برخی از استانداردهای وب دارد که می تواند پتانسیلی برای آشکار کردن تاریخچه ی مرورگر کاربر باشد.

5) ویژگی مدیریتadd-ons

به نظر می رسد این تغییر محبوبترین چیزی باشد که به آن اضافه شده است. از زمانی که سفارشی کردن برای طرفردارن فایرفاکس حیاتی شد این حس بوجود آمد که راهی پیدا شود تا آنها بتوانند به سادگی قسمت add-ons را مدیریت کنند .اکنون مدیریت Add-Ons  به جای آنکه مانند قبل در یک پنجره باز شود در یک تب مجزا باز می شود و طوری طراحی شده است که  می توان plug-in ها را به طوری عملی و کارآمدی پیدا کرد . کاربران ورژن بتا می توانند همچنین برای سازگاری بهتر یک گزارش دهنده برای  Add-On بگیرند  تا قبل از آنکه به طور عملی آن را داشته باشند آن را برای سازگاری تست کنند .

6) اشاره ها ی افتخاری

حفاظت ازآسیب   این اسم قسمتی است که برای کاربران ویندوز در نسخه های قدیمی موجود می باشد. ولی اکنون برای سیستم عامل X  و لینوکس نیز به همان خوبی توسعه یافته است . استفاده از پلاگ این در خارج از پروسه ( که به صورت مستعار   OOPPنامیده می شود ) این ویژگی از مرورگر و سیستم عامل از آسیب های پلاگ این ها محافظت می کند. بنابراین یک آسیب فقط می تواند بر روی خود تب تاثیر بگذارد به جای اینکه بر روی کل مرورگر تاثیر بگذارد.

WEBGL – حالت پیش فرض آن خاموش است.  این نرم افزارباز که به صورت استاندارد موجود می باشد کمک می کند تا فایرفاکس چیزهای سه بعدی را هم نشان دهد. همزمان با گسترش صنعت سه بعدی موزیلا هم به دنبال ابزار آلات نمایش تصایر سه بعدی است

7)جایزه ی توسعه دهنده

قاب تنبل ساخت ! نام قسمتی است که کمک می کند تا صفحات وب متحرک با سرعت بیشتری رندر شوند.

WEBSOCKETS : پیچیدگی کمتر، API دو طرفه که برنامه های کاربردی تحت وب را قادر می سازد به سرورهایی که از پروتوکلهای قراردادی استفاده می کنند دسترسی داشته باشند.

JETPACK SDK  طراحی شده است تا add-on  هایی که برای نصب به ری استارت شدن نیازی ندارند را خلق و تولید کند

منبع :  MAXIMUMPC

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 25 دیدگاه
  1. با سلام برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم عامل X می تونید به این سایتها مراجعه کنید یا در گوگل جستجو کنید
   http://whatis.techtarget.com/definition/0,,sid9_gci534379,00.html
   http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X

  1. احتمالا انتهاي مطلب رو دقت نكرديد در خواندن مطالب بيشتر دقت كنيد
   موفق و پيروز باشيد… .

 1. به نظ من نسخه آزمايشي جندان جالب نبود ، خداكنه نسخه اصلي مانند نسخه 3 خوب باشد

 2. بازتاب: pligg.com
 3. این که همش کپی از opera شده! کپی برابر اصل
  البته فایرفاکس از روز اول پیدایش همش از اپرا کپی کرده!

 4. متاسفم واسه فایرفاکس که نتوسنته یه نو آوری داشته باشه,و اومده محیط برنامه رو از Opera 10.60 تقلید کرده .

  بهترین مروگرها در حال حاضر اول اپرا بعد کروم بعدش فایرفاکس آخریم اکسپلورر

  1. بهتره برای اپرا متاسف باشی که کمترین امکانات رو داره.
   اپرا فقط به درد آدم هایی میخوره که وبگرد خیلی خیلی ساده هستند(احتمالا مثل تو).
   بهترین مرورگر فایرفاکسه اگرچه کروم از اون سریعتره ولی بازهم به خاطر افزونه هایی که داره فایرفاکس بهتره.

 5. به نظرم فایرفاکس دیگه نمی تونه مجبوبیتی رو که هنگام انتشار نسخه 3 و اون جنجال ها و رکرد زنی ها به دست آورد دوباره کسب کنه…

  1. درسته فايرفاكس داره كمي خودش رو منزوي ميكنه؟ الان گوگل كروم با اون سبكي و افزونه هاش محبوب حالام اپرا كه داره مي‌تازه توي عرصه وب… .

 6. این مطلب ترجمه ی بدی بود. درست ترجمه کردن رو لطفا تمرین کنید تا اینطور جملات رو به لحاظ دستوری غلط ننویسین.
  در یک جمله بعد از “نقطه” استفاده از “و” آیا درسته؟

  فایرفاکس هم که نوآوری نداشت. انگار هدفش این بود که یک تقلید کامل از کروم و اپرا رو منتشر کنه.

 7. http://internet-browser-review.toptenreviews.com/

  این وبسایت اپرا را در رده چهارم و Firefox در رده اول قرار داده

 8. آخه اینم شد browser ؟ خب Opera خیلی وقته این کار ها رو کرده ! خدایی قیافش رو که عینا از Opera کپی زدن !!! بهترین و سریع ترین browser در جهان فقط Opera !!!

 9. باور کنید یا نه Opera میتونه پیچیده ترین کاررا رو بهتر از firefox انجام بده اونم در کمترین زمان. من الان 4 ساله که از Opera استفاده میکنم. به لحاظ امنیت تقریبا بدون باگ و خطاست. سرعت و قابلیت هاش بی نظیرن. لطفاً تعصبی به قضیه نگا نکنید. تنها دلیل عدم فراگیری Opera اینه که آمریکایی نیست. میشه گفت بجز در زمینه Add-on تو تمام زمینه ها Opera از بقیه مرورگرها جلوتره. خیلی هم تابلو که Firefox4 یه کپی از محیط کار مینیمالیستی Opera10 و نه چیز دیگه. امیدوارم کاربران حرفه ای اینترنت برن سمت Opera.

 10. من نسخه قبلی فایر فاکس ام را به 4 ارتقائ دادم.اما الان وقتی در گوگل سرچ فارسی میکنم؛ بعضی از حروف را به شکل مربع نشان میدهد
  در ضمن این مشکل را در دیگر مرورگرهای اکسپلولر و کروم اصلا ندارم
  لطفا من را راهنمایی کنید
  تشکر

 11. من هروقت سايتي را با اپرا باز ميكنم دير باز ميشود مخصوصا تصويرها ولي در فايرفاكس اينطوري نيست پس شما چطور ميگيد كه سرعت اپرا بيشتر از فايرفاكس است در ضمن يه نگاهي به افزونه هاي فايرفكس بياندازيد كه مرورگر را واقعا حرفه اي ميكند در حالي كه در مرورگرهاي ديگه اين چيزها نيست.
  خودم هم از اپرا و هم از فايرفاكس استفاده ميكنم

  1. ببینید منظور از سرعت سرعت باز کردن عکس نیست . چون خیلی وقتا شما اصلا عکس مد نظرتون نیست و بیشتر به دنبل محتوا هنستید اگه این طور باشه اپرا عالیه وگرنه اصلا اپر بدرد نمی خوره

   ممنون از نظرات مو شکافانه و خوب شما دوستان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *