5 افزونه کاربردی فایرفاکس برای مدیریت بر دانلودها

 • 1389/5/29
 • مهدی صمصامی
 • 11

همانطور که می دانید مرورگر فایرفاکس یکی از محبوب ترین مرورگرهای جهان و نسل بعدی و منبع باز مرورگر Netscape است. تا کنون برای این – مرورگر که در ایران هم محبوبیت خاصی پیدا کرده – افزونه ها و پلاگین های بسیاری با کاربردها و عملکردهای مختلف ساخته شده است. ما در اینجا برای شما 5 افزونه کاربردی را برای مدیریت بر فایل های دانلود شده در مرورگر معرفی خواهیم کرد. هدف ارائه این افزونه ها افزایش امکانات فایرفاکس در زمینه مدیریت دانلود و کاهش نیاز کاربران به یک نرم افزار مدیریت دانلود است (گرچه هیچ چیز نمی تواند جای IDM را بگیرد).

Download Statusbar

این اولین افزونه ای است که برای شما معرفی خواهم کرد. با استفاده از افزونه Download Statusbar می توانید بدون مشاهده پنجره دانلود فایل، فایل های مورد نظر خود را به راحتی در Statusbar (نوار وضعیت) دانلود کنید. با استفاده از این افزونه دیگر برای دانلود هر فایل، پنجره دانلود فایرفاکس اجرا نمی شود و شما می توانید بدون مزاحمت همراه با جستجو در اینترنت، دانلودهای خود را انجام دهید.


همچنین این افزونه روند دانلود فایل مورد نظر شما را هم در نوار وظیفه نشان خواهد داد. امکان دیگری که این افزونه به شما می دهد این است که شما می توانید با کلیک بر روی هر دانلود، با باز شدن یک پنجره در بالای آن، مشخصات و اطلاعاتی را درباره فایل دانلود شده (مانند لینک دانلود، محل ذخیره و … ) را مشاهده کنید. شما می توانید بعد از اتمام دانلود (یا دانلودها) با استفاده از گزینه Clear در سمت، این نوار نوار وظیفه را خالی کنید.


مشخصات کلی :

توسعه دهنده (برنامه نویس) : Devon Jensen
وب سایت افزونه : http://downloadstatusbar.mozdev.org
نسخه های قابل پشتیبانی : نسخه 3.0 به بالا
آدرس دریافت در سایت فایرفاکس : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/26

Open IT Online

Open IT Online یکی دیگر از افزونه های کاربردی است که به شما معرفی خواهم کرد. با استفاده از این افزونه می توانید اسناد و تصاویر خود را بدون نصب هیچ نرم افزار اضافی، در مرورگر مشاهده کنید. این افزونه محبوب از اسنادی مثل Google Docs، Zoho، View Docs Online و Vuzit را برای اسناد و Snipshot، Pixlr، Sumo Paint، و … را برای تصاویر پشتیانی می کند. با استفاده از این افزونه علاوه بر مشاهده عکس ها و اسناد امکان ویرایش آن ها را نیز خواهید داشت.


فرمت های کلی که در این افزونه پشتیبانی می شوند را می توانید در زیر مشاهده کنید :
اسناد : (doc – docx – rtf – odt – sxw)
صفحات گسترده : (xls – xlsx – csv – ods – sxc)
فایل های Presentations (ارائه ها) : (ppt – pptx – pps – odp – sxi)
تصاویر : (jpg – gif – png)

کار کرد این افزونه به این شکل است که وقتی فایرفاکس با یکی از فایل های پشتیبانی شده توسط Open IT Online مواجه میشود، پنجره Open With را به شما نشان خواهد داد که اگر شما این افزونه را نصب کرده باشید، می توانید در بین دیگر گزینه ها باز کردن فایل با این افزونه را نیز مشاهده کنید. همچنین شما در افزونه مشخص کنید که به طور پیشفرض از چه سرویس هایی برای دریافت فایل ها استفاده کند. علاوه بر ویژگی های گفته شده، این افزونه حجم تصویر یا سند را به شما نشان می دهد و به شما کمک می کند که آیا می خواهید فایل را باز کنید یا نه.

مشخصات کلی :

توسعه دهنده (برنامه نویس) : Denis Remondini
وب سایت افزونه : http://www.openitonline.com
نسخه های قابل پشتیبانی : نسخه 1.5 به بالا
آدرس دریافت در سایت فایرفاکس : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/6350

1-Click YouTube Video Download

همانطور که از اسم این افزونه معلوم است، با استفاده از آن می توانید به راحتی فیلم های Youtube را در فایرفاکس دانلود کنید. شاید بتوان گفت این افزونه بهترین گزینه برای دریافت ویدئوها از Youtube است؛ چون با استفاده از آن می توانید با یک کلیک ویدئو مورد نظرتان را دانلود کنید. همچنین در نظر داشته باشید که این افزونه از طرح بندی و حالت های جدید Youtube نیز پشتیبانی می کند. با استفاده از این افزونه می توانید فیلم های Youtube را با فرمت های MP4، FLV، 3GP و فرمت های HD با کیفیت بالا (که همگی قابل پخش و پشتیبانی توسط iPod هستند) دانلود کنید. طریقه کار افزونه به این شکل است که وقتی شما وارد یک صفحه ویدئو Youtube می شوید کمی پایین تر بخش مشاهده فیلم، قسمتی را ماننده تصویر زیر برای دانلود فیلم مشاهده می کنید که با کلیک بر روی هر یک از فرمت ها، فیلم را همان فرمت دانلود خواهید کرد.


مطمئنا این افزونه می تواند نیاز شما درباره دانلود ویدئوهای Youtube به طور کامل برطرف کند.

مشخصات کلی :

توسعه دهنده (برنامه نویس) :  The 1-Click YouTube Video Download Team
وب سایت افزونه : www.clickyoutubedownload.com
نسخه های قابل پشتیبانی : نسخه 1.5 به بالا
آدرس دریافت در سایت فایرفاکس : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/13990

Download Manager Tweak

شاید بتوان افزونه Download Manager Tweak را به عنوان قوی ترین کاربردی افزونه مدیریت دانلود در فایرفاکس دانست. با استفاده از این افزونه می توانید یک Download Manager با تمام امکانات را در مرورگر خود داشته باشید. این افزونه علاوه بر افزایش سرعت دانلود فایرفاکس، به شما امکان مدیریت بر دانلود فایل های در قسمت های مختلف مانند صفحه اصلی خود افزونه، در بخش سمت راست فایرفاکس و همچنین زیر تب ها را به شما می دهد. همچنین این افزونه دارای امکاناتی مانند حذف یک فایل دانلود شده و همچنین دانلود دوباره یک فایل حذف شده می باشد. در ضمن پس از اتمام دانلود یک فایل، در زیر تب ها بخشی مانند، بخش اتمام دانلود نرم افزار های Download Manager باز می شود که به شما اجازه میدهد که فایل یا پوشه ای که فایل درون آن است را اجرا کنید و فایل را به طور کلی یا فقط از لیست دانلودها حذف کنید.


این افزونه دارای تنظیمات و گزینه های بسیاری است که می توانید آن ها را طبق سلیقه خود تنظیم کنید و از آن ها استفاده کافی را ببرید. بی شک این افزونه می تواند امکانات یک دانلود منجر حرفه ای را با گزینه های بسیار در فایرفاکس به شما ارائه کند.

مشخصات کلی :

توسعه دهنده (برنامه نویس) : squashr1979 و andman42
وب سایت افزونه : http://dmextension.mozdev.org
نسخه های قابل پشتیبانی : نسخه 3.0 به بالا
آدرس دریافت در سایت فایرفاکس : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/256

ImageHost Grabber

این افزونه، آخرین گزینه از لیست فعلی ماست که در این مطلب به شما معرفی خواهم کرد. افزونه ImageHost Grabber یک افزونه کوچک برای دانلود تصاویر به طور یکجا از سایت های میزبان دانلود تصویر است. با استفاده از این افزونه می توانید تصاویر جمع شده در یک صفحه یا یک سایت یا وبلاگ یا انجمن را به طور یکجا دانلود کنید. همچنین این افزونه امکان دانلود تصاویر را از سایت های بزرگ میزبان تصاویر مانند ImageVenue، ImageBam و ImageShack را نیز به شما می دهد. با استفاده از این افزونه می توانید تصاویری که لینک مستقیم ندارند را به صورت یکجا و کامل دانلود. همچنین لینک های Html تصاویری نیز که در صفحه نشان داده نمی شوند هم به وسیله این افزونه قابل دانلود هستند.

مشخصات کلی :

توسعه دهنده (برنامه نویس) : cybormatt
وب سایت افزونه : http://imagehost-grabber.com
نسخه های قابل پشتیبانی : نسخه 1.5 به بالا
آدرس دریافت در سایت فایرفاکس : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/12249

نتیجه

افزونه های بسیار زیادی برای این مرورگر محبوب در دسترس هستند که کاربران می توانند طبق نیاز خود از آن ها استفاده کنند. افزونه هایی که در این مطلب معرفی شد، بهترین گزینه ها در نوع خود هستند و می توانند فایرفاکس را علاوه بر یک مرورگر قدرتمند و پرسرعت به یک Download Manager مناسب و قوی تبدیل کنند. در مطالب آینده که در گویا آی تی منتشر خواهیم کرد علاوه بر افزونه ها و امکانات فایرفاکس، درباره دیگر مرورگرها هم نیز بحث خواهیم کرد و امکانات و قابلیت های اساسی و همچنین افزونه های برتر آن ها را به شما معرفی می کنیم.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 11 دیدگاه
  1. درسته؛ ولی افزونه های گفته شده هم از بهترین ها هستن…

  2. بله واقعا . این افزونه یکی از محبوب ترین افزونه های فایرفاکس هستش که آمار دانلود میلیونی داره .

 1. ممنون از سایت خوبتون
  میخواستم بدونم چطوری میشه افزونه هارو طوری دانلود کرد که بشه بدون استفاده از سایت موزیلاhttps://addons.mozilla.org آنها رو بعدا دوباره بعد از نصب ویندوز استفاده کرد

  1. باید از افزونه FEBE استفاده کنید . این افزونه میتونه از افزونه های شما یه پشتیبان کامل تهیه کنه .
   موفق باشید ………

 2. سلام
  لينك اولين افزونه اشتباهه. صفحه مربوط به افزونه Open IT Online رو باز مي كنه.

  1. ممنون از تذکرتون. لینک تصحیح شد…

 3. سلام
  من نمیتونم با فایرفاکس 9 به صورت آنلاین فیلم نگا کنم
  حتی جدیدترین نسخه flash player رو دانلود کردم اما نشد
  راه حلی واسش دارید؟
  ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *