تجارت نام ها و دامنه ها

 • 1389/7/25
 • علیرضا
 • 21

همه چیز از تصمیم برای راه اندازی یک وبسایت شروع میشود . حالا کاری نداریم که شما چطور این فکر به سرتان زده است ولی در هر صورت میخواهید یک وبسایت راه اندازی کنید . شاید میخواهید درآمد کسب کنید و شاید هم میخواهید برای خود یک خانه اینترنتی داشته باشید و حال و احوال خود را درون آن منتشر کنید و هزاران دلیل دیگر که نوشتن آنها به اندازه تمامی مقالات این سایت صفحه میبرد .

پس از این مرحله بلافاصله محتوای وبسایت ذهن شما را مشغول میکنید . خیلی چیزها میتوانند محتوای یک وبسایت را تشکیل دهند و این مورد کاملا بستگی به خودتان دارد . مواردی از قبیل :

1- خبری

2- ورزشی

3- مسائل اجتماعی

4- مسائل سیاسی

5- دست نوشته های خودتان

6- شبکه های اجتماعی

7- بازیهای آنلاین

8- آموزشی

و باز هم هزاران مورد دیگر ………………

همانطور که گفتیم مورد بالا کاملا به خودتان بستگی دارد .

پس از این مرحله باید مرحله دیگری را پشت سر بگذارید . این مرحله یکی از مهمترین مراحل راه اندازی وبسایت است . در این مرحله شما باید یک نام برای وبسایت خود انتخاب کنید و سپس یک دامنه نیز برای آن ردیف کنید .

ماجرای این مقاله ما از اینجا شروع میشود .

فرض را بر این میگیریم که قصد دارید یک وبسایت ورزشی راه اندازی کنید . این وبسایت ممکن است در مورد پرطرفدارترین رشته ورزشی دنیا ، یعنی فوتبال باشد . پس شما هم ممکن از نام یک باشگاه برای نام وبسایت خود استفاده کنید . به احتمال 90 درصد شما هم طرفدار یکی از باشگاه های معتبر اروپایی هستید . حالا کاری نداریم که طرفدار کدام تیم هستید . خواه این تیم ها اینتر ، بارسا ، رئال ، میلان ، منچستر و یا هر تیم دیگری باشد . بالاخره نام تیم مورد علاقه خود را با استفاده از سایت های Who is برای دامنه های مورد نظرتان چک میکنید که آیا این نام ها با آن دامنه ها ثبت شده اند یا خیر .

در اینجا ما تیم اینتر را در نظر گرفته و شروع به جستجو برای ثبت نام INTER به عنوان نام وبسایت مان میکنیم .

به وبسایت شرکت ایران هاست که قابلیت چک کردن چندین دامنه با هم را دارد میرویم .

در باکس جستجو مورد زیر را وارد کرده و گزینه های Com  ، Net و ir را فعال میکنیم تا با یک جستجو از وضعیت نام اینتر برای سه دامنه مطلع شویم :

inter

نیازی به حدس زدن نیست . دامنه دات کام که همان اول معلوم بود که ثبت شده و دامنه ی دات نت هم از این قاعده مستثنا نبود .

دامنه دات آی آر هم به دلیل طرافداران بسیار زیاد این تیم در کشورمان قبلا ثبت شده بود .

پس باید به دنبال یک نام دیگر باشیم . FCINTER چطور است ؟؟؟

بسیار خب ، نام بالا را وارد کرده و سه گزینه قبل را نیز همانطور فعال باقی میگذاریم .

جالب است ، این نام هم برای هر سه دامنه ثبت شده است .

ولی آیا واقعا این نام ها همگی در مورد تیم اینتر میلان فعالیت میکنند و یا اصلا به غیر تیم اینتر ، فعالیت دیگری هم دارند ؟؟؟

به وبسایت اول یعنی fcinter.com میرویم . این وبسایت فعال است .

وبسایت دوم را چک میکنیم . این وبسایت فعال نیست و فقط ثبت شده است و برای فروش آماده است .

وبسایت سوم که از دامنه کشور خودمان استفاده میکند را نیز بررسی میکنیم . بله این وبسایت نیز فعال است .

در بین این سه وبسایت دو تا فعال و یکی غیر فعال بود . در واقع وبسایت های اول و سوم فعالیت داشتند ولی وبسایت دوم به منظور فروش گذاشته شده بود و این یعنی تجارت نام ها و دامنه ها . یک نفر ( یا یک شرکت ) نامی را با یک دامنه مشهور ثبت میکنید که در عوض آن بتواند در موقعیت مناسب آن نام را بفروشد و در واقع بدون هیچ فعالیتی ، برای خود کسب درآمد کند .

شاید شما بتوانید مثلا نام باشگاه اینتر را با مقداری کم زیاد کردنش ( مثلا اضافه کردن پیشوند FC و یا پسوند Club ) به عنوان نام وبسایت برای خود ثبت کنید ولی مطمئنا نمیتوانید این کار را با یک نام بسیار مشهور و تک انجام دهید .

این بار بزرگترین شرکت نرم افزاری دنیا ، یعنی مایکروسافت را در نظر بگیرید . شما سعی دارید نام آن را به عنوان وبسایت برای خود ثبت کنید . دوباره به یک سایت whois بروید .

در باکس جستجو نام Microsoft را وارد کنید . برای دامنه دات کام خود را خسته نکنید ، چون این نام سال ها پیش برای شرکت مایکروسافت ثبت شده است . این مورد را همه به جز خواجه حافظ شیرازی میدانند . پس گزینه های Net ، ir ، org را فعال میکنیم .

نتیجه :

دات نت : ثبت شده .

دات آی آر : ثبت شده .

دات اورگ : ثبت شده .

حالا کاری به دات نت و دات اورگ نداریم ولی ثبت شدن نام مایکروسافت با دامنه دات آی آر واقعا جالب است .

شاید در نگاه اول با خود بگویید که احتمالا مایکروسافت میخواهد یک وبسایت نیز برای کاربران داخل ایران افتتاح کند . ولی باید بگویم سخت در اشتباه هستید . این مورد هم جزو همان تجارت نام ها و دامنه ها میباشد .

اگر به قسمت جزئیات مربوط به ثبت کننده این آدرس نگاهی بیاندازید ، متوجه میشوید که شرکت مایکروسافت این آدرس را ثبت نکرده است و این کار ، کار یک فرد یا شرکت ایرانیست .

این افراد و یا شرکت ها برای خود آینده ای را ترسیم میکنند به صورت زیر :

امروز میروم و Microsoft.ir را ثبت میکنم . خدا را چه دیدی ، شاید همین فردا از شرکت مایکروسافت به من زنگ بزنند و این آدرس را تقاضا کنند . من هم با دادن یک رقم نجومی پدر بیل گیتس را در می آورم . برای من که هزینه ای ندارد ، فوقش سالی 12000 تومان پول میدهم ولی اگر همچین اتفاقی بیافتد وضعیت مالی ام از این رو به آن رو میشود .

شاید یکی از دلایلی که یکسری از افراد و شرکت ها دست به انجام این کار میزنند ، شنیدن ماجرای مربوط به بنیامین کوهن و نام iTunes باشد و خیلی از موارد دیگری که یک فرد از فروش یک آدرس ثروتمند شده است .

بنده خودم سایت های زیاد دیگری را نیز چک کردم .

این لیستی است که بنده برای دامنه دات آی آر چک کردم و همگی آن ها ثبت شده بودند :

1- Google ( توسط خود گوگل به ثبت رسیده بود )

2- intel

3- Dell ( توسط خود کمپانی دل به ثبت رسیده )

4- AMD

5- Adobe

6- Apple

7- Nokia

8- sonyericsson

9- iphone

10- oracle

11- sun

12- telecom

13- ATI

و موارد بسیار دیگری که گفتن آنها روزها طول خواهد کشید . البته بعضی از وبسایت ها نیز فعالیتی دارند ولی نیم نگاهی نیز به خریده شدن آدرسشان از سوی شرکت های غول آسای جهانی دارند .

اما این افراد باید بدانند اگر شرکتهایی که دامنشهایشان توسط آنها ثبت شده است بخواهند این نام ها را ثبت کنند ، میتوانند بدون اجازه ی مالک دامنه ، اقدام به ثبت آن با نام خودشان کنند .

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 21 دیدگاه
 1. اقای زارع خجالت بکش
  اصلا حرفت رو قبول ندارم
  خدای مرورگر ها اپرا است

  Opera
  قوربون اون لوگوی قرمزش برم

  1. جناب مهدی فخر ، شما اول فرهنگت رو بالاتر ببر و درست صحبت کن .
   من نمیگم اپرا بده ولی اگه مرورگر خیلی خوبی بود همیشه آمار یوزرهاش در حد یک یا دو درصد نبود .
   البته نیازی نیست شما قربون لوگوی قرمزش بری ، چون همین لوگوی اپرا پر از اشکاله . میتونی داخل گوگل یه سرچ بزنی .

 2. ولی فکر کنم ثبت این دامنه هایی که به اسم شرکت های معروف است غیر قانونی است و دامین به نام همون شرکت معروف است و مثلا شرکت یاهو و مایکروسافت هر وقت اراده کنن میتونن مجانی دامین آی ار رو از چنگش در بیارند و یک قرون هم گیر ثبت کننده نرسه فکر کنم برای بعضی ها مثل فیس بوک همچین اتفاقی افتاده بود.

  1. شاید هم شما درست میفرمایید .
   ولی اینجا ایرانه و هر کسی بالاخره باید طرف مقابل رو یه تیغ بزنه .

 3. مهندس چرا اطلاعات غلط به مردم میدی؟

  هیچ احد الناسی نمیتونه دامنه های شرکتهای بزرگ رو ثبت کنه چون همه اینا TM هستند (trade mark) و در صورت شکایت بدون اینکه شما اجازه بدید دامین رو ازتون میگیرند…

  بعد شما اومدی این اخر برند ها و شرکت های معروف رو مثال زدی ؟ :دی

  1. عزیز جان فعلا که ثبت کردن . باور نمیکنی ، سایت ایران هاست و هزاران سایت دیگه میتونن به شما اطلاعات مربوط به ثبت کننده رو بدن .
   موفق باشی ………..

  2. کی همچین حرفی زده پسر خوب ؟ دامین google.ir یا yahoo.ir یا هر tld دیگه رو کسی حق ثبت کردن نداره.. شما دامین google روی پسوند چرت برای مثال lgkhjf :دی هم ثبت کنی گوگل بدون اجازه ازت میگیره.

   ضمن اینکه رجیسترارها امکان ثبت چنین دامینهایی رو نمیدن ، مثل همین nic.ir خودمون که اگه شما دامین مثلا حتی Pmc.ir رو ثبت کنی مدرک کتبی باید براشون بفرستی که اگه این شبکه ازت شکایت کرد دامین رو باید بهشون پس بدی.

   آدم اشتباه میکنه باید قبول کنه !

  3. فعلا که اجازه ثبتش رو دادن . بازم میگم ایران هاست و خیلی از سایتهای دیگه اطلاعات مربوط به ثبت کننده رو بهت میدن .
   شاید من اشتباه کنم ولی طبق مدارک و شواهد موجود فعلا اشتباه من ثابت نشده .
   موفق باشی ………..

 4. اسمم اون بالا اومد حسن :دی
  اشتباه شد

  ضمن اینکه کروم مروگر سبک و پر سرعتی هست اما مشکلات زیادی داره و نمیشه به عنوان مرورگر دیفالت روش حساب باز کرد ! من جمله اینکه قابلیت WYSIWYG توی ادیتور ها رو نداره ! و مشکل temporary داره و idm یا همون (internet download manager) درست روش set نمیشه.

  فعلا فقط فایرفاکس 4 رو عشقه ! (نسخه جدید منتشر شده idm هم به خاطر فایرفاکس جون بوده که روش set بشه)

  1. سلام حسین جان .
   اتفاقا شما میتونی مثل من و خیلی های دیگه کروم رو مرورگر پیشفرض سیستم عاملتون قرار بدید . چون مشکل نداره و به راحتی جواب گو هست . IDM هم که خیلی راحت با کروم مچ میشه . شاید اشکال از مرورگر یا دانلودر شماست .
   البته فایرفاکس هم مرورگر خوبیه ولی من کروم رو بیشتر میپسندم و الان مدتهاست دیگه از فایرفاکس استفاده زیادی نمیکنم . شاید ماهی 1 بار .

   موفق باشی ………..

 5. نقل قول :

  ” امروز میروم و Microsoft.ir را ثبت میکنم . خدا را چه دیدی ، شاید همین فردا از شرکت مایکروسافت به من زنگ بزنند و این آدرس را تقاضا کنند . من هم با دادن یک رقم نجومی پدر بیل گیتس را در می آورم . برای من که هزینه ای ندارد ، فوقش سالی ۱۲۰۰۰ تومان پول میدهم ولی اگر همچین اتفاقی بیافتد وضعیت مالی ام از این رو به آن رو میشود . ”

  خیلی خندیدم .. تو رو خدا این مطلب رو پاک کنید که اطلاعات غلط به مردم منتقل نشه.

  تشکر از شما و اینکه کمی قبل نوشتن مقاله تحقیق کنید.

  1. چه خوب شد گفتی !!! بـــــــــــــــاشه . چون تو گفتی همین الان مطلب رو پاک میکنم 🙂 .

  2. متاسفم از مدیر این سایت که چنین افرادی پرورش میده !
   شما اگر اشتباهی میکنی باید تصحیحش کنی نه اینکه…

   البته با توجه به سنتون توقع زیادی هم ازتون نمیره.

  3. حسین جان ، عزیز من ، شما میگی من اشتباه میکنم ؟؟؟
   من میگم باشه . چاکرتم هستم .
   من میگم این مدرک . شما برو سایت های whois ، اطلاعات ثبت کننده رو ببین .
   شاید شما درست بگی . ولی من فعلا مدرکی که اشتباه منو ثبات کنه ، ندیدم .

   قربانت . موفق و سربلند و پیروز و شاد و کامروا باشی ……….

 6. دوستان دوستان
  هر دو منطقی می فرمایید.
  فکر کنم دامنه (هر چند خلاف قانون) امکان ثبتش هست ولی در صورتی که مایکروسافت هوس کنه دامنه آی ار رو بگیره نمیره هزاران دلار پول بده سه سوت مجانی دامنه رو دستش میگیره
  اینم لینک مقاله ای درباره دامنه فیس بوک که مثال زدم:
  http://www.parhamb.net/2009/07/facebookir.html
  اون itunes هم چون احتمالا قبل از ایجاد برند itunes ثبت کرده بوده پس حق تقدمش با کوهن بوده و اپل ازش خریده
  تجارت دامین اصلش هم همینه که بری دامنه با نام درجه یک بخری که اگر بعدا شرکتی هوس کرد این اسم رو روی محصولاتش بذاره بیاد از شما اونو بخره وگرنه شرکتی که قبلا موجوده ثبت کردن دامینش پول دور ریختنه و اینهایی هم که ثبت کردن به قول شما فکر کردن شاید شرکت ازشون بخره و پولی گیرشون بیاد و احتمالا از قوانین مطلع نبودند که این کار نشدنیه(فروختن به شرکت اصلی). یا اینکه فکر کردند مثلا یکی طرفدار ویندوز بیاد این سایت مایکروسافت رو ازش بخره و برای دل خودش سایت بزنه (البته این هم قانونی نیست و زندان و جریمه داره ولی بازار سیاهه دیگه).
  در هر صورت اگر مطلبت رو تصحیح کنی و بگی که این کار غیر قانونی است و پولی گیرشون نمیاد (بلکه شاید جریمه هم بشوند)مطلبت کامل میشه.
  ممنون

  1. سلام محمود جان .
   بله شما درست میفرمایید . البته من موقعی که مقاله رو نوشتم فقط طبق مدارک و شواهد موجود اومدم و کاری که این افراد میکنن رو مورد بررسی قرار دادم .
   مطلب رو تصحیح خواهم کرد .
   همینجا هم از حسین آقا اگه بهشون برخورده ، عذر میخام .
   موفق باشید ………….

  2. خواهش میکنم. بنده خواستم اشتباه خودتون رو متوجه بشید. مهم این هست یاد گرفتید. این هم قوانین tm برای دامین ir :

   “فصل سوم- حمايت از علائم تجاری (Trade Names)
   ماده 66- به منظور حمايت از حقوق مصرف كنندگان و تشويق رقابت‌های مشروع در بستر مبادلات الكترونيكي استفاده از علائم تجاری به صورت نام دامنه (Domain Name) و يا هر نوع نمايش برخط (Online) علائم تجاري كه موجب فريب يا مشتبه شدن طرف به اصالت كالا و خدمات شود ممنوع و متخلف به مجازات مقرر در اين قانون خواهد رسيد.

   فصل سوم- نقض علايم تجاری
   ماده 76- متخلفان از ماده (66) اين قانون به يك تا سه سال حبس و جزای نقدی از بيست ميليون (20.000.000) ريال تا يكصد ميليون (10.000.000) ريال محكوم خواهند شد.”

  3. بازم ممنون حسین جان . شما درست میفرمایید من باید یه خورده بیشتر تحقیق میکردم .
   موفق و سربلند باشی ………..

  4. دامنه را نتونستن بگیرن.
   میتونید برید و ببینید.

  5. سلام سعید جون .
   منظورت چیه ؟ کدوم دامنه رو نتونستن بگیرن ؟

 7. چه بحث بیخودی
  من خودم ۴ دامنه از ۴ برند صنعتی “های تک” دنیا ثبت کردم ، هیچکس نگفت خرت چند
  حالا نهایتش اونا میخوان ازم بگیرنش خب بگیرن
  همشون آمریکایی و ژاپنی هستن و ما تحریم شده ایم پس قانون کپی رایت و بقیه قوانین در اینجا صادق نیست
  شاید برای برندهای ایرانی سخت گیری بشه ولی خارجی اصلا از این خبرا نیست
  اتفاقا من هیچ استفاده ای هم ازشون نکردم شاید بزارم برای فروش
  قیمت هر کدوم هم از ۲۰ میلیون در نظر گرفتم اگر جایی معتبر برای فروش میشناسید معرفی کنید
  سپاس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *