5 نکته شگفت انگیز در مورد Dropbox

 • 1389/10/2
 • سپهر خيري
 • 8

از زمانی که مردم مجبور بودن از فلاپی ها ، دیسک های فشرده ، سی دی ، DVD و بلوری ها ، درایوهای شخصی ، ایمیل و غیره برای دریافت فایل های مورد نیاز استفاده کنند. الان ، یک DropBox وجود دارد که – حدودا نصف سال یا از زمانی که نسخه Beta عرضه شده است – بهترین روش مورد علاقه ما برای اینکه مطمئن شویم که همیشه مهم ترین فایل های مورد نظرمان را در دسترس داریم ، تبدیل شده است .

اگر شما با نحوه کارایی Dropbox آشنایی ندارید ، ساده است : شما یک اکانت مجانی در Dropbox ایجاد میکنید ، و یک نرم افزار ساده و کوچک بر روی کامپیوتر شخصی خود نصب میکنید . این نرم افزار یک پوشه بر روی کامپیوتر شما ایجاد میکند ( هر مسیری که شما انتخاب کنید ) و آن پوشه را برای شما همیشه نمایش میدهد .

هرزمانی که شما محتویات پوشه را تغییر بدهید ، با اضافه کردن ، تغییر دادن ، یا حذف کردن فایل ها ، نرم افزار Dropbox به صورت اتوماتیک ، همه تغییرات را با پوشه ای که در حساب کاربری خود دارید بر روی سرور خود سنکرون میکند .

علاوه بر اینکه هرکامپیوتری که وارد حساب کاربری شما شود ، همان پوشه سنکرون شده در سرورهای نرم افزار Dropbox را مشاهده میکند . هیچ چیز تکان دهنده ای راجع به این قابلیت وجود ندارد اما تمامی پروسه ها به صورت شگفت آوری ساده است و یک همکاری قاطع به وجود می آورد .

هنوز ، با یکم خلاقیت ، Dropbox میتواند خیلی بیشتر از انتقال فایل ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر باشد . ما یک لیست وارد شده از 5 قابلیت جالب و ترفندهای Dropbox که تا الان شنیده ایم آماده کرده ایم ، پس برای پیدا کردن اینکه چگونه از Dropbox بتوانید استفاده کنید و دیگر نرم افزارها برای بازگردانی یک لپتاپ به سرقت برده شده ، مدیریت کردن تورنت های خود ، نگهداری از پسورد های خود و غیره به خواندن ادامه دهید .

1. همه ی پسورد های خود را نگهداری کنید

همه میدانند که حفاظت از پسورد ها نیازمند این است که پسورد شما الف) طولانی باشد ب) پیچیده باشد ج) برای هر سایت و سرویس که استفاده میکنید متغیر باشد . البته این 3 نیاز باعث میشود که از حفظ کردن همه ی پسورد هایی که نیاز دارید عذاب بکشید ، این بدان معنی است اکثر مردم از قوانین پیروی نمیکنند ، و همچنان از یک پسورد برای تعداد زیادی سرویس استفاده میکنند ( یک ریسک امنیتی ) یا پسورد های خود را در کنار کامپیوتر یادداشت میکنند ( و همچنان یک ریسک امنیتی ) .

و در این قسمت KeePass وارد میشود . KeePass یک نرم افزار رایگان و متن باز است که از پسوردهای شما نگهداری میکند . این نرم افزار به شما این امکان را میدهد که یک پسورد منحصر به فرد و کاملا تصادفی برای هر سایت یا سرویسی که شما استفاده میکنید تولید کند ، در حالی که شما احتیاج به این دارید که فقط یک واژه را حفظ کنید .

هر زمان که شما به یک سرویس مورد نظر وارد میشوید ، نرم افزار KeePass از شما برای واژه تعریف شده سئوال میکند ، سپس به صورت اتوماتیک پسورد از پیش تعریف شده در این نرم افزار را از گاوصندوق شما در سایت یا سرویس مورد نظر وارد میکند .

همه ی آنها خوب و مفید است ، اما شما اگر به صورت متداوم از 2 کامپیوتر استفاده کنید چه کار خواهید کرد؟ ( مثلا یک کامپیوتر شخصی و یک لپتاپ ) شما میتوانید از یک درایو USB برای نگهداری آرشیو پسورد های KeePass استفاده کنید و همه جا آن را با خود داشته باشید ، اما آن بیشتر از یک سخت افزار است که شما باید همیشه با خود داشته باشید .

در عوض ، از Dropbox برای نگهداری یک کپی آپدیت از آرشیو پسوردها که هردو کامپیوتر را در همه ی مواقع در با خود داشته باشید استفاده کنید . فقط به KeePass بگویید که پسورد شما را در جایی از Dropbox آرشیو کند .

در مورد امنیت نگرانید ؟ فراموش کنید . نرم افزار KeePass پسورد شما را در یک آرشیو کدگذاری شده به همراه 9 AES کد ناشکننده محافظت میشود . این بدان معنی است که تا زمانی که شما یک پسورد قوی و طویل داشته باشید و از فایل KeePass خود نگهداری کنید ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد هکر ها نیست .

2. دزدان لپ‌تاپ را دستگیر کنید

به عنوان علاقه مندان کامپیوترهای شخصی ، هیچ چیز به جز دزدیدن لپتاپ خون انسان را به جوش نمی آورد ! با Dropbox ، گرچه ، یک شانس برای این کار وجود دارد ، یک انتقام شیرین . این ترفند به این صورت است که شما یک Key Logger بر روی دستگاه خود نصب کنید ، و آن را برای ذخیره سازی فایل های ورودی بر روی پوشه به اشتراک گذاشته شده در این برنامه ست کنید .

اگر هرکسی لپتاپ شما را به سرقت ببرد ،  پوشه Dropbox به شما یک گزارش کامل از اینکه دزد لپتاپ با آن چه کارهایی انجام میدهد به شما ارائه میدهد . اگر شخص مورد نظر به یکی از سرویس های اینترنتی مانند MySpace ( و پژوهش های شخصی ما به آن اشاره دارد که بیشتر کاربران به MySpace علاقه دارند ) سپس شما دقیقا میدانید که چه کسی لپتاپ شما را دزدیده است .

با اجازه دادن به Dropbox همسان سازی را برطرف کند ، آنگاه شما به این احتیاج نخواهید داشت که یک Key Logger که از بستر اینترنت فعال شده است ، از دیواره آتشین شما بگذرد ( چون کسی نمیداند که چه کسی ممکن است اطلاعات را ارسال کند ) . البته ، Keylogger ها تجارت ناقصی هستند ، پس اگر شما میخواهید این ترفند را امتحان کنید ، شما باید یک بار برای خود امتحان و تست کنید .

3. دسترسی به یک درایو رمزگذاری شده در هرجا

ما Dropbox را دوست داریم . ما TrueCrypt را دوست داریم . پس چه میشد اگر … ؟ چه میشد اگر ، ما بتوانیم از هر2 استفاده کنیم . این دیوانگی است ، ما میدانیم ، اما با ترکیب کردن بالاترین سطح کد گذاری در TrueCrypt به همراه همسان کردن Dropbox ، شما میتوانید یک درایو با دسترسی رمزگذاری شده در هر کامپیوتری ایجاد کنید .

برای این کار ، نرم افزار TrueCrypt را دانلود کنید ، اجرا کنید و از حالت فشرده ( بهتر از نصب کردن است ) برای پوشه Dropbox خود خارج کنید . از آنجا ، یک Volume کدگذاری شده ایجاد کنید ، همانطور که در این مقاله توضیح داده شده است . این به شما این امکان را میدهد که برنامه TrueCrypt را اجرا کنید و به Volume کدگذاری شده خود به صورت مستقیم در پوشه Dropbox یا هر کامپیوتر دیگری مقدار دهی کنید .

یک مسئله در مورد این متد وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید : اولا ، هر زمان Dropbox یک فایل آپدیت کند ، این برنامه ابتدا فایل قدیمی را با فایل جدید مقایسه میکند ، سپس بیت هایی که تغییر کرده اند فقط آپلود یا فقط دانلود میکند . در یک طرف دیگر ، این کار مفید است چون این بدان معنی است که شما احتیاج ندارید که کل 500مگابایت Volume کدگذاری شده را هر دفعه که یک چیزی را به آن اضافه کنید دوباره آپلود کنید .

در طرف دیگر ، یک هکر میتواند ( از دیدگاه تئوری ) ببیند که هر اطلاعاتی که در حال تغییر است در صورتی که شما فایل هایی اضافه میکنید یا تغییراتی در آن Volume انجام میدهید چگونه تغییر میکند ؛ یک نمونه کدگذاری شده نه-نه . هنوز ، این چیزی نیست که شما قطعا باید نگران آن باشید اگر شما یک نگاهی به تنظیمات امنیتی اضافه برای Dropbox خود بیاندازید .

برای اینکه بفهمید چگونه از Dropbox برای کنترل نرم افزار BitTorrent و همسان کردن همه ی پیام های فوری ورودی ، به خواندن ادامه دهید .

4. کنترل کردن یک سرویس گیرنده BitTorrent از راه دور

هر چند وقت یک بار شما خود را در موقع کار یافتید ، فقط برای پیدا کردن یک فایل که مد نظر شماست ( برای مثال یک نسخه آزمایشی از یک بازی که شما را هیجان زده کرده است ) که به تازگی در اینترنت موجود شده است . البته ، شما میتوانید با کمال خونسردی آنجا بنشینید ، و منتظر باشید تا به خانه برسید و آن را دانلود کنید ؛ اما چرا خودتان را با صبر کردن اذیت کنید در حالی که شما میتوانید فایل مورد نظر در به محض اینکه به خانه میرسید داشته باشید .

اکثر کاربران کله گنده BitTorrent یک کنترل مبتنی بر وب دارند، اما نصب آنها مقداری ترفند نیاز دارد ، و نیازمند آن است که شما یک IP Static داشته باشید ( یا یک حساب کاربری DynDNS نصب کنید ) . استفاده از DropBox بسیار ساده تر است .

این مراحل کاری است که شما باید انجام دهید : اول ، مطمئن شوید که شما یک نرم افزار سرویس گیرنده BitTorrent که قابلیت لود اتوماتیک فایلهایی با پسوند .torrentرا از یک پوشه را دارد داشته باشید . همه ی نرم افزار های بزرگ این قابلیت را دارند ، به عنوان مثال نرم افزارهای Utorrent ، Vuze ، و نرم افزار استاندارد BitTorrent .

گام بعدی ، نصب کردن برنامه برای مشاهده نرم افزار DropBox شما ، یا یک پوشه در Dropbox شما ( برای مثال My Documents/My Dropbox/Torrents ) و به صورت اتوماتیک هر فایل با پسوند .torrent را به آن پوشه اضافه کند .

حالا ، اگر شما یک فایل که قصد دریافت آن را دارید را دیدید ، فقط فایل با پسوند .torrent را در پوشه Dropbox خود Dropbox/Torrents دانلود کنید ، و سپس کامپیوتر شخصی شما دانلود را به محض همسان سازی Dropbox آغاز میکند . به این سادگی میتوانید این کار را انجام دهید .

البته ، این متد نیازمند این است که شما کامپیوتر خود را تمام روز بدون استفاده بگذارید ، یک تصمیم محیطی غیر دوستانه که ما اصلا پیشنهاد نمیکنیم . اما اگر شما نمیتوانید صبر کنید که چیزی را دانلود کنید ( یک تست نسخه آزمایشی MMO ، شاید ؟ ) ما تقصیر یک روز را برگردن شما نمی اندازیم .

5. دسترسی به فایل های ورودی برنامه پیام رسان شما از هر کامپیوتری

بسیاری  از مردم از نرم افزارهای  پیام رسان فوری  برای در ارتباط بودن همکارهای  خود در  طول روز استفاده  میکنند . ما مطمئن هستیم  که حداکثر با کامپیوترهای  اداری هم  انجام میدهند ، اما از  این هم مطمئن  هستیم که این قضیه  برای بسیاری از  دفاتری که که از تکنولوژی  کمتری برخوردار هستند نیز صدق میکند .

به همین دلیل ، مواقعی وجود دارد که زمانی شما در خانه هستید ، شما میخواهید یک چیزی از گفتگویی که شما در حین کار داشته اید به یاد آورید ، اما نمیتوانید ، چون فایل های ذخیره شده برنامه پیام رسان شما در کامپیوتر محل کار ذخیره شده اند .

گرچه ، لازم نیست که این وضعیت به وجود آید. اگر شما از Pidgin ، یک نرم افزار رایگان ، متن باز و قابلیت استفاده از چندین پروتکل پیام رسان را دارد استفاده کنید ، شما میتوانید به برنامه بگویید که فایل های ذخیره شده برنامه پیام رسان را در پوشه Dropbox ذخیره کند .

تا زمانی که شما نرم افزار Pidgin را بر روی کامپیوتر های خود با آن تنظیمات دارید ، آنها به تمامی فایل های ذخیره شده نرم افزار پیام رسان که به اشتراک گذاشته شده اند ، دسترسی دارند .

در واقع ، برپا کردن این برنامه که Pidgin اطلاعات پیام رسان شما را در یک کامپیوتر دیگر ذخیره میکند ، مقداری بیشتر از آنچه تصور میکنید زیرکانه است . شما به این احتیاج خواهید یافت که Purplehome محیط را بر روی سیستم خود که تعیین میکند که Pidgin فایل های پیام رسان و تنظیمات را کجا ذخیره کند را عوض کنید . برای این کار ، Control Panel را باز کنید و گزینه System را انتخاب کنید .

سپس تب Advanced را انتخاب کرده و بر روی Environment Variables کلیک کنید . حالا ، بر روی گزینه New زیر جعبه System Variables کلیک کنید . در قسمت Variable Name ، متن PURPLEHOME را وارد کنید و در قسمت Variable Value ، مسیر نصب برنامه Dropbox خود را وارد کنید . حالا نرم افزار Pidgin یک پوشه با پسوند .purple در Dropbox شما ایجاد میکند که فایل ها در این مسیر ذخیره میشوند .

اگر شما  با کار کردن  با یک نسخه  تازه از Pidgin راحت نیستید ، تمام  کاری که لازم  است انجام  دهید همان  است . اگر شما  تنظیمات و مکالمات  از قبل دارید که  میخواهید همچنان  از آنها  استفاده کنید ، فقط  پوشه با پسوند  .purple را در مسیر  پیشفرض  نرم افزار  Dropbox خود ( Application Data ) کپی کنید .

خب حالا که باحال ترین ترفند نرم افزار Dropbox را پیدا کردیم ، اما بهتر است که ما مطمئن شویم که ترفند های بیشتر وجود دارد . شما هم اگر ترفند و روش های بهتری در مورد کار کردن با Dropbox را میشناسید میتوانید در قسمت نظرات به ما معرفی کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 8 دیدگاه
  1. منم هميشه از دراپ باكس استفاده ميكنم !
   بنظرم راحت ترين راه براي انتقال فايل به صورت مداوم بين 2 سيستم هست

 1. اگر متن رو یک انسان ترجمه کرده بود شاید بهتر بود(نه نرم افزار یا google Translate)
  خیلی درهم ریخته و نامفهوم بود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *