دو میانبر جستجوی نوار آدرس شگفت انگیز فایرفاکس برای یادآوری

 • 1390/2/7
 • ITTeach
 • 2

نوار شگفت انگیز فایر فاکس به منظور صرفه جویی در وقت برای نوشتن آدرس های اینترنتی (URL) بکار می رود: کافی است فقط شروع به نوشتن قسمتی از نام دامنه کنید؛ مسیر آدرس یا عنوان صفحه، فایر فاکس حدس می زند که شما قصد دارید به کجا بروید. ممکن است فردی این ویژگی را بیش از حد هوشمند بداند در صورتیکه برای من سال هاست که شگفت انگیز می باشد. من به ندرت بوک مارک های (Bookmarks) خود را باز می کنم تا صفحات ذخیره شده را پیدا کنم یا در گوگل برای پیدا کردن صفحه ای که زمانی آن را بازدید کرده ام و فراموش کرده آدرس را ذخیره کنم به جستجو می پردازم.

 

الگوریتم ((فرکانس+تاخر))، (frequency+recency) نوار شکفت انگیز فایرفاکس برای یافتن سریع آنچه نیاز دارم و آن جایی که می خواهم بروم به خوبی عمل می کند. الگوريتم فركانس و تاخر امتیازی است که به هر آدرس اینترنتی مخصوص مکان ها، بوک مارک های فراگیر، تاریخچه ها و تگ ها داده می شود. این مورد بر اساس revisitation انوع بازدیدها، جدید بودن آنها و بوک مارک شدن یا برچسب خوردن آدرس های اینترنتی را تعیین می کند. اما حتی با وجود سالها استفاده از آن، من از نکات نوار شگفت انگیز فایر فاکس که آن را شگفت انگیزتر می کند آگاه نبودم.

1. سه نکته جستجوی شگفت انگیز نوار شکفت انگیز

نوستن آنچه در مورد آدرس یک یاست بخاطر دارید، تقریبا همیشه کافی است تا بلافاصله آنچه را نیاز دارید بیابید، اما آیا می دانید که می توانید پیشنهادهای نوار شگفت انگیز را بر اساس نوع آنها فیلتر کنید؟

 

جستجوی محض در بوک مارک های شما

فقط یک علامت * و سپس عبارت مورد نظر خور را بنویسید. تنها صفحاتی که بوک مارک شده اند جستجو می شوند و علاوه بر این تگ های مرتبط نیز نمایش داده شده و اسامی تگ ها نیز (درصورت امکان) به جستجوی شما اضافه خواهد شد:

 

نکته! آیا می خواهید فهرست جدیدترین بوک مارک های خود را ببینید؟ فقط یک علامت * در نوار شگفت انگیز نوشته و فهرست را مشاهده کنید.

 

جستجوی محض در تاریخچه شما (history)

از علامت ^ برای فیلتر جستجو به مرورگر تاریخی خود (در صفحات جداگانه ای که با ستاره * آنها را مشاهده کرده اید) استفاده کنید:

نکته! از علامت ^ (بدون هیچ گونه عبارت اضافی) برای یافتن صفحاتی که غالبا از آنها بازدید می کنید، استفاده کرده تا آنها را بوک مارک کنید و یا برچسب بزنید. (tag)

جستجوی محض در صفحات برچسب خورده شما

از علامت + برای محدود کردن جستجوی صفحات برچسب خورده (و جستجو در تگ ها) استفاده کنید.

جستجوی سریع تب های باز

اگر شما یکی از طرفداران قابلیت ((تبدیل به برگه)) فایرفاکس 4 هستید که اجازه می دهد به سرعت به تب فعلی بروید، (بجای آنکه دوباره همان صفحه را در یک تب جدید باز کنید) حتما عاشق این نکته خواهید شد! برای مشاهده فهرست همه تب های حاضر در مرور گر خود، فقط علامت % را در نوار شگفت انگیز نوشته و سپس فهرست را مشاهده خواهید کرد، بعلاوه امکان رفتن به هریک از آنها را نیز خواهید داشت:

 

نکته! اگر تب های باز زیادی دارید می توانید به راحتی تبی را که در نظر دارید پیدا کنید: فقط پس از علامت% شروع به نوشتن کلمه مربوطه کنید:

 

در صورتیکه بدنبال نکات بیشتری در مورد نوار آدرس فایرفاکس هستید، در این قسمت یک مطلب قدیمی وجود دارد که آن را به منظور ارتقاء بهره وری نوار آدرس فایرفاکس قرار داده ایم. این مطلب شامل فهرستی از برخی میانبرهای کلیدی برای فعال کردن و نوار شگفت انگیز مرورگر و برخی افزودنی ها و نکات دیگر می باشد. آیا در خصوص سایر نکات جستجوی نوار شگفت انگیز و میانبرها اطلاع دارید؟ لطفا در قسمت نظرات آنها را با ما در میان بگذارید!

منبع: makeuseof.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. آخه کسی هست که اینا رو ندونه؟؟ :دی
  برین دنبال چارتا چیز بگردین بزارین که کسی بلد نسیت!!
  اینطوری میگین که متفاوت ترین مجله ی آی تی نویس هستین؟؟ ما که والا تفاوتی حس نکردیم!!

 2. آره داداش من نمیدونم
  عرفان جان با شماما که میگی همه اینارو بلدن
  من از مدیریت سایت تشکر میکنم
  درضمن یه خواسته هم دارم
  اگه کسی میدونه چه جوری میشه کاری کرد که وقتی داریم تو گوگل دنبال چیزی میگردیم و وقتی تو سرچش میخوایم تایپ کنیم خودش یه چندتا سایتو با توجه به برچسب یا کلمات کلیدی مورد نظر ما نشون بده . به منم بگه ممنون
  قبلا اینجوری بود اما الان نیست
  ورجن فایرفاکسمم هست 10
  تا بعد
  alimemar2007@gmail.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *