هک شدن شبکه‌ی پلی‌استیشن ۱۷۰ میلیون دلار هزینه بر دوش سوني گذاشت! 

 • 1390/3/6
 • ITTeach
 • 2

شرکت سونی در روز دوشنبه اعلام کرد که در انتظار هک شدن شبکه‌ی پلی استیشن به سر می‌‌برد و در این سال مالی‌، ۱۴ بیلیون یورو ( ۱۷۰ میلیون دلار ) برای آن هزینه خواهد کرد.

هکرهای ناشناخته، در ماه آوریل با نفوذ به سیستم و سرقت اطلاعات نزدیک به ۷۷ میلیون حساب کاربری بر روی شبکه‌ی پلی استیشن و سرویس مشابه، کریوسیتی ( Qriocity )، به سرویس شبکه بازی حمله کردند. حملهٔ دوم متوجه شبکه سرگرمی آنلاین سونی، که برای بازیهای رایانه‌ای استفاده می‌‌شد، بود.

سونی با آفلاین کردن سیستم‌ها به این حملات پاسخ گفت. برای رسیدگی‌های قانونی و باز سازی سیستم امنیتی خود از چندین شرکت امنیت کامپیوتر کمک گرفت.

کاربران کشور‌های مختلف به مدت ۱ سال از برنامهٔ حفاظت سرقت هویّت و بازیهای رایگان بهره‌مند می‌‌شوند. ماسارو کاتو، مدیر مالی‌ شرکت، در نشستی خبری در توکیو اظهار کرد که هزینهٔ احتمالی‌ شامل آن اقدامات و هزینه‌های قانونی مربوطه می شود.

کاتو اظهار داشت: ” تا به امروز هیچگونه سوء استفاده ای از اطلاعات شخصی‌ یا کارتهای اعتباری به تأیید ما نرسیده است.”

هزینه‌های مزبور در دفتر مالی‌ سال جاری سونی، که در ماه مارس به پایان می‌‌رسد، ثبت می‌‌شود.

سونی علت انتشار عمومی این خبر را انتظار خود برای ثبت یک ضرر خالص ۲۶۰ بیلیون یورویی بیان کرد که در سال مالی‌ گذشته به علت هزینه‌های مربوط به قوانین GAAP ( اعمال حسابداری مورد قبول عموم ) ایالات متحده متحمل شد.

زمین لرزه و تسونامی ۱۱ مارس تنها ۳ هفته پیش از اتمام سال مالی‌ اتفاق افتاد و ضربهٔ بزرگی‌ به کارایی‌ مالی‌ جهانی‌ شرکت وارد نکرد، اما شرکت‌های ژاپنی سونی را با ضرر مواجه کرد.

آن شرکت‌های ژاپنی در ۲ سال گذشته مقداری پول از دست دادند، اما سونی با پیش بینی سود سالی‌ که به اتمام رسید، اعتبارات مالیاتی را که باید می‌‌پرداخت ضبط نمود. گرچه قوانین GAAP مبیّن این هستند که اعتبارات مالی‌ نمی‌‌توانند برای ۳ سال متوالی‌ ضبط شوند، بنابر این سونی اعتباراتی که گرفته بود را نقدی می‌‌پردازد.

این زمین لرزه  در ۲ هفتهٔ پایانی ماه مارس به شرکت‌های بومی سونی ضربه زد و  به سقوط شدید در درخواست مشتریان در ژاپن انجامید، اما اثر آن بر روی تجارت وسایل الکترونیکی‌ سونی محدود بود زیرا این اتفاق، بسیار نزدیک به پایان سال مالی‌ رخ داد. طبقه تخمین سونی، این حادثه به ۲۲ بیلیون یورو افت در فروش و ۱۷ بیلیون یورو مخارج مرتبط با زمین لرزه منتج شد.

روی هم رفته شرکت اظهار کرد که فروش سال گذشته حدود 2/7 تریلیون بود.

شرکت، سود یک بخش را حدود ۲۰۰ بیلیون یورو گزارش خواهد کرد، اما هزینهٔ مربوط به GAAP موجب متضرّر شدن سونی در حدود ۲۶۰ بیلیون یورو خواهد شد. درآمد بخش‌ها بیشتر مربوط به کارایی‌ شرکت در مناطق اصلی‌ است و بسیاری از هزینه‌ها را براي بار اول شامل نمی‌‌شود.

سونی نتایج واقعی سال مالی‌، از آوریل ۲۰۱۰ تا مارس ۲۰۱۱، را روز سه شنبه گزارش خواهد کرد.

منبع: computerworld

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. salam!
  1 kam bideghat Yen ro be Euro tarjome kardin ke baes shod dast o del bandeh mogheye khoondane in matn belarze! ba in vasfi ke shoma neveshtin kollan sony bayad be khake siah neshasteh bashe! akhe midoonin ke in a’daad mitoone che ghadeh koochiktar beshe age nerkhe barabari Yen be Euro re bedoonin!
  MerC!

 2. سلام
  مطلب خوبی بود. فقط در ترجمه اشتباهی رخ داده و باید جای یورو را با ین عوض کنید!
  ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *