ذره بین سوم : یک پزشک دات کام

 • 1390/5/16
 • سعید امیرلو
 • 52

وبلاگ های مختلفی در دنیای مجازی فعالیت می کنند و هر یک با نگاهی متفاوت از طرف مدیران،اقدام به انتشار مطالب خود با توجه به زمینه کاری شان می پردازند.هرچند تولید محتوا به ندرت در وبلاگ ها دیده می شود اما انتشار مطالب ترجمه شده و یا اعلام جدید ترین اخبار با توجه به محوریت مطالب منتشره نیز با محدودیت هایی که برای بلاگر ها وجود دارد جای شکرگذاریست.نبود هیچ نهاد یا تشکیلاتی که از وبلاگ نویسان صرف نظر از اینکه در چه حوزه ای فعالیت دارند ،حمایت کنند نیز از دیگر نیازهای وبلاگ نویسان است که می توان به آن اشاره کرد.

قصد ندارم تا به واکاوی مشکلاتی که پیش روی وبلاگ نویسان است بپردازم چون موضوعی که برای این بخش انتخاب کرده ام پرداختن به این مسئله نیست ،پس شما خواننده محترم آن را درد دلی کوتاه از طرف یک مجازی نویس قلمداد کنید.با این حال اگر شما از مشتریان همیشگی این خانه های مجازی بوده و در صورتی که به صورت مستقیم مطالب وبلاگ ها را دنبال کنید شاهد تغییرات رو به رشدی در آنها خواهید بود.

یکی از اشکالاتی که در مورد وبلاگ های مختلف می توان به آن اشاره کرد انتشار مطالب موازی است.چون همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد اکثر مطالب وبلاگ ها ترجمه مطالب سایت های مختلف است احتمال انتشار مطالب موازی زیاد می شود و در صورتی که وبلاگ شما شناخته شده نباشد وجود مطالب موازی در دیگر وبلاگ های شناخته شده تر ورودی های شما را کم خواهد کرد.بهترین راه برای جذب مخاطب وجود ویژ گی های منحصر بفردی است که بازدید کننده وبلاگ شما را با آن ویژگی های خاص شناخته و در صورت بازدید برای اولین بار مجددا به وبلاگ شما بازگردد.

این ویژگی های خاص می تواند از قالب وبلاگ تا ایجاد بخش های مختلف و امکانات ویژه  و یا حتی عنوان به کار برده شده در وبلاگ باشد که در کنار مطالب اصلی که منتشر می شود وبلاگ شما را به صورت خاص از دیگر وبلاگ ها متمایز سازد.برای درک بهتر این مطلب در ادامه وبلاگی کالبد شکافی می شود که دارای موارد یادشده بوده و از محبوب ترین و پرلایک ترین وبلاگ هاست. وبلاگ یک پزشک.

یک پزشک که در حال حاضر از سیستم مدیریت محتوای وردپرسی بهره می برد ،درابتدا از MT استفاده می کرد اما با توجه به آزادی عمل بالایی که کار با وردپرس داشت ، جایگزین MT شد. هرچند بنا به گفته آقای مجیدی مدیر وبلاگ یک پزشک ،ابتدا بلاگر را به عنوان میزبان برای شروع وبلاگ نویسی  و با نام 1physicianانتخاب کردند و بنا به گفته ایشان اولین پست منتشر شده در این وبلاگ متن ترجمه شده ای با نام دوباره همان کار را می کنی؟ بود.

بعد ها از نام های مختلف و حتی رومانتیک برای رسیدن به یک نام کامل جهت پوشش دادن تمامی مطالب منتشر شده ،استفاده شد.  اما با توجه به محدودیت هایی که احساس می شد،تصمیم به استفاده از هاست شخصی با دامین یک پزشک را گرفتند این تغییر نام چند ماه بعد انجام شد و پس از گذشت یک سال، در نظرسنجی برترین های رسانه ای در بخش وبلاگ ها به عنوان برترین وبلاگ سال از نگاه خوانندگان انتخاب شد و برای وبلاگی که تنها یک سال از تولدش می گذشت افتخاری بزرگ بود آن هم در شرایطی که مطرح کردن وبلاگ ها بسیار مشکل بود و از شبکه های اجتماعی که به عنوان ابزاری برای معرفی وبلاگ ها استفاده می شود،خبری نبود.با شروع خوبی که در یک پزشک دیده شد و انگیزه ای که برای یک بلاگر بعد از انتخاب بهترین وبلاگ آن هم از دید کاربران ایجاد شد،به راحتی می توان حدس زد که در صورت دلسرد نشدن مدیر وبلاگ از ادامه کار ،یک پزشک آینده ای روشن خواهد داشت، که چنین شد…

در ادامه پست زنی و پس از گذشت نزدیک به 6 سال یک پزشک با تجربه ای که نویسندگان این وبلاگ،در نویسندگی مجازی کسب کرده اند یکی از مطرح ترین  و محبوب ترین وبلاگ ها و ازجمله با ثبات ترین آنها محسوب می شود.نگاهی که آقای مجیدی به وبلاگ نویسی دارند برای شخص من جالب بود:

شاید بیشتر از هر روزن و پنجره‌ای به این مانیتورم در روز نگاه می‌کنم. برای من این قاب شیشه‌ای ۲۲ اینچی، پنجره زیبایی رو به آزادی است.

معمولا تا نوشتنم نگیرد، نمی‌نویسم. وقتی واقعا حس نوشتن داشته باشم، در مدت کوتاهی پست‌های بلند می‌نویسم. خودم هم نمی‌دانم هدفم از این نوشتن‌های بی‌چشمداشت چیست. آفلاینی‌ها، راستش اینگونه فعالیت‌ها را درک نمی‌کنند. ولی از آن زمان که تایم امثال ما وب‌گردهای مبتلا و سرگشته، را ارج و قربی زیاده از حد نهاد و به عنوان شخصیت سال برگزید، دیگر ذهنم را با این مسئله و چرتکه زدن مشغول نمی‌کنم.

از آنجایی که یک پزشک مطالب ارزشمند خود را در موضوعات مختلف منتشر می کند نیاز تمام کاربران را با هر سلیقه ای تامین می کند .در کنار این موضوع، مهمترین دلیل محبوبیت و پر لایک بودن این وبلاگ انتشار مطالب ترجمه شده ی به روز است. این ادعا را می توان از کامنت هایی که در انتهای مطالب منتشر شده در این وبلاگ ،توسط بازدیدکنندگان گذاشته می شود ،استنباط کرد.این وبلاگ سوژه های ناب و کمتر پست شده در سایر وبلاگ ها را جهت انتشار انتخاب می کند و حتی در صورت وجود پست های موازی آن را به شکل کامل تر و البته روان تری منتشر می کند.

همان طور که اشاره شد یک پزشک در موضوعات مختلف پست می زند! در واقع این وبلاگ محدود به یک دسته بندی خاص مانند وبلاگ های آی تی نویس نیست و از پنج دسته :فناوری و گجت ها، پزشکی،سینما،ادبیات،گوناگون تشکیل می شود و این دسته بندی در قالب وبلاگ نیز به شکل زیبایی گنجانده شده است به طوری که غیر از فناوری و گجت ها که به صورت ستونی، 8 مطلب اخیر این بخش به همراه تعداد کامنت ها، نمایش داده می شود ، در مورد چهار دسته بندی بعدی ،سه مطلب اخیر هر دسته نمایش داده می شود و تنها در جدید ترین مطلب هر دسته ،تعداد کامنت های یوزرها آورده شده است.در ضمن با قرار گرفتن موس  بر روی مطالب هر دسته ،عنوان دسته بندی مورد نظر در رنگ های متفاوتی های لایت می شود که در این حالت  بوکمارک های اشتراک گذاری نیز پدیدار می شود.

در واقع شکل قالب طوری طراحی شده است که دسته فناوری و گجت ها که به نظر می رسد مدیر وبلاگ علاقه بیشتری به این بخش داشته باشد به صورت تک ستونی آورده شده است و در ساید بار سمت چپ تبلیغات وبلاگ قرار می گیرد و در بخش زیرین این دسته،چهار دسته دیگر یاد شده در دو ستون گنجانده شده است.قبل از این دسته بندی مطالب نیز جدید ترین پست وبلاگ قرار گرفته شده است .

در ضمن در انتهای فناوری و گجت ها زوم قرار دارد که به خبرهای تصویری زوم می کند.

فوکوس:

از آنجایی که یک پزشک مطالب ارزشمند خود را در موضوعات مختلف منتشر می کند نیاز تمام کاربران را با هر سلیقه ای تامین می کند .در کنار این موضوع، مهمترین دلیل محبوبیت و پر لایک بودن این وبلاگ انتشار مطالب ترجمه شده ی به روز است. این ادعا را می توان از کامنت هایی که در انتهای مطالب منتشر شده در این وبلاگ ،توسط بازدیدکنندگان گذاشته می شود ،استنباط کرد.این وبلاگ سوژه های ناب و کمتر پست شده در سایر وبلاگ ها را جهت انتشار انتخاب می کند و حتی در صورت وجود پست های موازی آن را به شکل کامل تر و البته روان تری منتشر می کند…

جدای از انتشار مطالب کیفی در این وبلاگ،به روز بودن یک پزشک از دیگر مواردی است که آن را با وبلاگ های دیگر متمایز می سازد به نحوی که ممکن نیست به صورت روزانه از این وبلاگ بازدید شود و مطلب جدیدی در آن نباشد، که این باعث جذب مخاطب به صورت دائمی و نه موردی می گردد…

مطالب موجود در یک پزشک توسط آقای دکتر مجیدی و خواهر ایشان ،خانم فرانک مجیدی منتشر می شود هر چند اخیرا برخی از علاقه مندان به یک پزشک به صورت موردی مطالبی را در این وبلاگ منتشر کرده اند و اتفاقا آقای مجیدی در پستی جداگانه از تمامی بازدید کنندگانی که این توانایی را در خود می بینند تا مطالب با کیفیت در یک پزشک ارائه دهند را جهت همکاری دعوت کرده اند .اما با توجه به مطالب منتشره به نظر می رسد که مطالبی که با محوریت آی تی و فناوری و همین طور پزشکی هسنتد توسط آقای مجیدی و مطالب ادبی و سینما و بخشی از مطالبی که کمی چاشنی ورزشی دارند توسط خانم مجیدی منتشر می شود .از آنجایی که این مطالب ترجمه شده از سایت ها و وبلاگ های معتبر به صورت روان ترجمه می شوند ،محبوبیت زیادی در بین بازدید کنندگان یک پزشک ایجاد کرده است .

جدای از انتشار مطالب کیفی در این وبلاگ،به روز بودن یک پزشک از دیگر مواردی است که آن را با وبلاگ های دیگر متمایز می سازد به نحوی که ممکن نیست به صورت روزانه از این وبلاگ بازدید شود و مطلب جدیدی در آن نباشد، که این باعث جذب مخاطب به صورت دائمی و نه موردی می گردد.

یکی از ویژگی های متفاوتی که در قالب یک پزشک آورده شده است طراحی بخشی به نام شبکه یک پزشک است،که به معرفی برترین مطالب سایر وبلاگ ها می پردازد.شبکه یک پزشک نسبت به لینک هایی که معمولا تحت عنوان خوشمزه های اینترنتی آورده می شود متفاوت است ،چون در این حالت معرفی علاوه بر لینک مطلب تصویر و بخشی از مطلبی که لینک داده شده است مانند معرفی پست های خود وبلاگ اضافه شده است که زیبایی خاصی به این بخش می دهد.هرچند خیلی دیر به روز می شود اما علاوه بر معرفی مطالب دارای کیفیت بالای سایر وبلاگ ها ،حمایت خوبی نیز از آنها می شود.این بخش در انتهای صفحه اصلی وبلاگ قرار دارد.

در قالب یک پزشک فوتر نیز طراحی شده است که دارای سه بخش خوشمزه های اینترنتی که دارای لینک های مناسبی از سایر وبلاگ ها بوده و کاملا به روز است ، مطالب تصادفی که  در آن پست های مختلفی که طی این چند سال حیات یک پزشک منتشر شده به صورت تصادفی به بازدید پننده پیشنهاد می شود ؛جدید ترین مطالب  وبلاگ که شامل 12 مورد است.

اما از بخش های بسیار جالب یک پزشک بخش هدر آن است.همانطور که اشاره شد،یک پزشک در موضوعات مختلف و در دسته بندی های جداگانه اقدام به اننشار مطالب خود می پردازد و در صورتی که شما یکی از مطالب منشتر شده در یکی از دسته بندی ها را جهت بازدید انتخاب کنید هدر وبلاگ نیز تغییر می کند.

این تغییر هدر وبلاگ شامل 5 دسته بندی فناوری ویجت ها،پزشکی،سینما،ادبیات و گوناگون است که هر یک به شکل زیبایی طراحی شده است.

 

در ساید بار و درست در بالای قسمت تبلیغات امکان دنبال کردن مطالب به صورت غیر مستقیم و از طریق فید،توییتر،گوگل باز و اشتراک ایمیلی قرار دارد که با قرار گرفتن روی آیکن هر کدام و بدون نیاز به کلیک کردن، به شما جهت دنبال کردن یک پزشک از چهار روش یاد شده پیشنهاد می شود.در حال حاضر یک پزشک بیش از 24 هزار مشترک فیدی دارد.

هر چند موارد یاد شده مربوط به طراح قالب وبلاگ یک پزشک است اما تمامی این ویژگی ها که آن را منحصرا به یک پزشک اختصاص می دهد به دلیل انتشار مطالب با کیفیت از سوی آقای دکتر مجیدی و همین طور سرکار خانم فرانک مجیدی است که خواندن این مطالب به همراه ویژگی های اشاره شده یک پزشک را یک پزشک معرفی می کند.

انتخاب یک قالب مناسب به بازدید مطالب وبلاگ ها ،به خصوص اگر در دسته بندی های مختلف پست می زنند کمک بالایی می کند. در مورد قالب وبلاگ یک پزشک در صورتی که شما تا یک هفته از این وبلاگ بازدید نکرده باشید امکان مشاهده پست های منتشر شده در این یک هفته را خواهید داشت که این امر نه تنها به بازدید مطالب نویسنده کمک می کند که برای انتشار آنها زحمت زیادی کشیده است، بلکه بازدید کننده را ،حداقل جهت آشنایی با مطالب منتشر شده آشنا می کند و اگر عنوان یکی از مطالب باعث جذب خواننده های اکپرا بی حوصله ایرانی کند

با وجود تمام محدودیت ها از سوی مسئولان و فقر نتی از سوی کاربران ،وبلاگ هایی همچون یک پزشک غنیمتی گران و باارزش هستند که حمایت مخاطبان ، مدیران وبلاگ های این چنینی را امیدوار به ادامه راه می کند.

مداد های مجازی شما

کامنت انتخابی برای ذره بین سوم را با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان انتخاب کردم که دوستی با نام حسام الدین رحمان زاده در رادیو گویای پانزدهم گذاشته اند.ضمن التماس دعا از شما همراهان گویا آی تی امیدوارم مهمان خوبی برای میزبان اصلی این ماه باشیم…

 

پی نوشت:

سوژه هایی که ذره بین گویا دنبال می کند:

1-       نقض قانون کپی رایت

2-       ایده های جدید وبلاگ ها(راه اندازی بخش های جدید در وبلاگ و …)

3-       اشتباهات وبلاگ ها(چه در قالب و چه در محتوا و تصاویر)

4-       مچ گیری خبر های دروغ (سهوا یا تعمدی)

5-       سوتی های وبلاگ ها (اشتباهات تایپی و  کیفیت بد ترجمه و …)

6-       بحث های بازدیدکننده هادربخش نظرات وبلاگ ها

7-       نوشتن نقد های تند با موضوعات مختلف

8-       مشکلات سایت ها(نداشتن صفحه درباره ما،مشکل دار بودن صفحه تماس با ما،لینکستان،سیستم کامنت گیری،اشتراک گذاری مطالب و …)

9-       درج تبلیغات و مطالب زرد(مارک لباس یک مدیر شاخص و …)

10-    و …

خیلی از این سوژه های خبری رو شما همراهان همیشگی و البته دوستان جدید گویا آی تی می تونید به ما بدین تا اونها رو در قالب یه مقاله مفصل تو ذره بین منتشر کنیم و اگه دوست داشتین اون مطلب به اسم شما باشه که در این حالت شما باید لینک ها،عکس ها و بخشی از اسناد احتمالی رو برای ما بفرستین تا در صورت صحت خبر ،اون سوژه ارسالی تو ذره بین قرار بگیره. خواهشی که از شما دارم اینه که به هیچ وجه مطالب ارسالی تون خصومت شخصی با شخص یا اشخاص نباشه و اگه خواستین افشاگری یا بر عکس تقدیری از به قول اصطلاح جدیدی که همه گیر هم شده از فعال وبی داشته باشین، کاملا مستدل باشه  و نه بر داشت شخصی شما .هر چند میشه خیلی از این ابهاماتی که در بعضی اتفاقات وبی وجود داره رو جمع کرد و قضاوت رو به مخاطب سپرد یعنی یه موضوع خاص رو که در بعضی وبلاگ ها به اون پرداخته شده رو یه جا جمع کرد و نظر کاربران رو در مورد اون موضوع گرفت.

منتظر سوژه های ناب شما جهت درج در ذره بین هستم…

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 52 دیدگاه
 1. سلام سعید آقا .
  ممنون به خاطر مطلب جامعی که نوشتید .
  ولی من خیلی وقته که دیگه حتی یک دونه پست یک پزشک رو هم نمیخونم و نخواهم خوند . چون حس میکنم علیرضا مجیدی آدم بسیار مغروریه . چند بار توی مطالبش کامنت گذاشتم ولی تاییدشون نکرد . در صورتی که کامنت های من به هیچ وجه دارای الفاظ توهین آمیز و مواردی از این دست نبودن و ظاهرا چون مخالف نظر این آقا بوده ، تایید نشدن . یه بار هم بهش گفتم که این رفتارش درست نیست ولی ایشون به حدی مغروره که اصلا جواب هم نداد . از قدیم گفتن خدا نکند که گدا معتبر شود . نمیدونم که این آقا فکر کرده کیه ؟ بیل گیتس ؟ استیو جابز ؟ لری پیج ؟ سرگی برین ؟ اسکات گاتری ؟ استیو بالمر ؟ رونالدو ؟ مورینیو ؟
  شاید فکر کنید دارم حسادت میکنم ولی باور کنید که اینطور نیست . چون خودم قبلا از طرفدارای پروپاقرص همین یک پزشک بودم . مطمئن باشین که توی این دنیا چیزی ارزش حسادت رو نداره و حسود فقط خودش رو از درون نابود میکنه .
  از خدا میخام که غرور بیجا رو از همه دور کنه از این دوستمون هم دور کنه .

  1. سلام علی جان
   آقای مجیدی تو مصاحبه ای که با وبلاگینا داشت گفت که ایمیل های زیادی براش میاد و شاید نرسه همه رو پاسخ بده .معمولا هم کامنت های یوزر ها تایید میشه .حالا نمی دونم کامنت شما چی بوده ولی بدبین نباش چون فکر نمی کنم همچین شخصیتی داشته باشه.

 2. سلام ممنون از پست خوبتون
  در مورد دیر بروز شدن قسمت شبکه پک پزشک از آقای مجیدی قبلا سوال کرده بودم
  پاسخ داده بودند: “سلام، حق با شماست. متاسفانه مشکل فنی داره. یه این صورت که فیدش وارد فید اصلی وبلاگ می‌شه. فعلا کدنویس وبلاگم وقت کافی برای کار روی مشکل نداره”

  خود شما تو این پست اشتباه دارید که باید در ذره بین بعدی به آن بپردازید
  نویسنده گان نه نویسندگان درسته 🙂

  1. سلام
   ممنون از توجه و توضیحات تکمیلی شما
   حق با شماست تصحیح می کنم…

 3. شخصاً از زحمات آقای امیرلو برای نوشتن این مطلب ممنونم. مسلماً یک پزشک و نویسندگان اون بدون اشکال هم نیستند و ما این رو می‌پذیریم. فقط نکته‌ای رو باید بگم.
  در بخش‌هایی که من می‌نویسم، غیر از مطالب «بیوگرافی»، ترجمه‌ای در کار نیست. بالأخص بخش نقد فیلم‌ها، غیر از بخش میزان فروش، نام و سابقه‌ی کارگردان و بازیگران که نمی‌شه بدون منبع دقیق کار کرد. در ضمن، اگر عزیزان به بیوگرافی‌هایی که نوشتم، مثلاً بیوگرافی خانم استریپ مراجعه کنند، می‌بینند که با مراجعه به منابع ترجمه‌ی عینی صورت نگرفته. یا مثلاً مطالبی که من برای ۴۰ سالگی «پپ گواردیولا» و تولد «لیو مسی» نوشته‌بودم. خیلی مهم هست که فقط نقل‌قول‌ها دقیقاً ترجمه بشن و خود نویسنده، احساسش رو تماماً راجع به سوژه نشون بده. این دیگه فقط ترجمه نیست، پروراندن مطلب هم هست. این حتی درباره‌ی بیوگرافی که به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد خودکشی گوبلز، با تمام نفرتی که ازش داشتم، هم صدق می‌کنه. مهم این هست که برای کسی که بیوگرافی می‌نویسیم، چه دوستش داشته‌باشیم و چه نفرت باعث کارمون باشه، باهاش زندگی کنیم، عاشقش باشیم و ازش وحشت داشته‌باشیم و بدون ترس، احساساتمون رو لای کلمات برای خواننده جا بگذاریم. این، یعنی یک بیوگرافی که می‌تونی ادعا کنی نگاه نویسنده هم در اون دخیل بوده. امیدوارم تجربیاتم بیشتر بشه و مطالبم بتونه گروه بزرگتری از مخاطب‌های وبلاگ رو راضی کنه. باز از لطف شما در بررسی این وبلاگ ممنونم.

  1. سلام خانم مجیدی
   امیدوارم در این بررسی تونسته باشم حق مطلب رو ادا کنم و اگه کم و کاستی بود منو ببخشید
   درسته من هم از مطالب شما متوجه شدم که عینا ترجمه نشده و در جایی از همین پست اشاره کردم که ترجمه مطالب روان هست که منظورم همان پروراندن مطلب از طرف شما و آقای مجیدی بوده .به هرحال از توضیحات تکمیلی شما ممنونم.
   چون از علاقه مندان یک پزشک بودم خواستم تا به این شکل از شما و آقای مجیدی تشکر کرده باشم.
   تا یادم نرفته : فقط بارسلونا !

 4. عالی بود ف من خودم از طرفدارای یک پزشکم ، مرسی از بیان دیدگاهای قشنگتون

  1. خواهش می کنم امیدوارم همراه همیشگی ذره بین باشید

 5. الآن این قسمت پی‌نوشت چیزهایی هست که شما در همچنین پست هایی در وبلاگ‌ها دنبالشون هستید؟ مثلا نقض کپی رایت در ۱پزشک؟
  اگر بله که این آقای مجیدی بسی نقض کپی‌رایت می‌کنند! از همین لینک دادن به دانلود بابیلون گرفته تا پست لینک دانلود بعضی سریال ها !
  همینجا پیشنهاد می‌کنم جنبش حمایت از کپی‌رایت در بین وبلاگ‌های ایرانی برقرار بشه و حداقل وبلاگ‌ها در مورد کرک و دانلود ‌warez و … ننویسند.

  1. سلام
   با اصل موضوع موافقم و اصلا قصد توجیه ندارم اما امکان خرید برخی نرم افزار ها و یا سیستم عامل ها برای یوزر های ایرانی نیست و اصلا کسی حاضر نیست به عنوان مثال برای خرید فتوشاپ بیش از یک میلیون پرداخت کنه درسته؟
   اما حد اقل در مورد نشر مطالب اون هم در فضای محدودی که برای وبلاگر ها وجود داره باید این مسئله رعایت بشه .

  2. D:
   امکان خرید کدوم نرم افزار برای یوزر ایرانی نیست؟ در ضمن امکان خرید نداشتن و حاضر نبودن فرق می کنه. انگار که بگی یه دزد سابقه دار ماشین حاضر نیست ماشین بخره!
   در ضمن فتوشاپ نسخه دانش آموز نسخه Extended فقط ۱۹۹ دلاره٬ گرچه اگر ۱ میلیون هم بود نمی شد توجیه کرد.

 6. سلام سعید عزیز،

  ممنون بابت این مطلب جامع و عالی.

  من احساسم این بود که ذره‌بین قراره بره دنبال گاف‌ها و مشکلات وب‌سایتها. مثلا مایل بودم توی این نوشته از اشکالات وب‌سایت یک پزشک (که کم هم نیستند) می‌نوشتید. مثلا:

  ۱) برخی مطالب قدیمی تصاویر درون‌شون موجود نیست و لینکهایی که درونشون هست منقضی و نامعتبره.
  ۲) صفحه ۴۰۴ طراحی نشده و از همون صفحه عادی خود وردپرس استفاده شده.
  ۳) عبارت “پربازدیدشنوده‌ترین” در صفحه پذیرش آگهی از لحاظ دستور زبان فارسی غلطه.
  ۴) یا مثلا توی همون صفحه، عبارت “علاقه‌مندان” رو اشتباهاً نوشته “علاقه” در آخرین پاراگراف.

  البته یک پزشک نقاط قوت خیلی زیادی هم داره و باید از آقای مجیدی و خواهر محترمشون ممنون باشیم بابت مطالب عالی‌ای که منتشر می کنن. ولی به هر حال من احساس کردم این مطلب شما تا حدودی تحت تأثیر از علاقه‌تون به یک پزشک بوده و همش تمجید و تعریف شده.

  علاوه بر این که افراد بسیار بسیار زیادی (که خیلی هاشونم در وب فارسی خیلی مطرح هستن) وجود دارن که مثل علیرضا زارع عزیز فکر می کنن و منم تا حدی نظرم نزدیکه بهشون … شما اگر آیتم های بازنشر شده توسط آقای مجیدی در گودر یا باز رو هم دنبال کنی مشخصه که ایشون هم به یه نوعی درگیر لابی‌های موجود در بلاگستان فارسی هست. یه موردش این که ما بارها ازشون خواستیم رادیو گویا رو گوش کنن و نظرشون رو بهمون بگن برای بهتر شدن برنامه، اما ایشون جواب کامنت های ما و ایمیل‌های ما و … رو هم ندادن و به طور مشخص از پادکستهای دیگه حمایت می کنن.

  البته ما نمی تونیم ایشون رو مجبور کنیم به رادیو گویا علاقه‌مند باشن چون به هر حال جزو دوستان نزدیک و حلقه‌های ایشون در بلاگستان نیستیم اما حداقل انتظار داشتیم ایشون پاسخ ایمیلها و کامنتهای ما رو بدن و مثلا بگن وقت ندارم گوش کنم یا علاقه مند نیستم و …

  موفق باشی سعید جان.

  خیلی مراقب ذره بین باش که شیشه‌اش رو غبار نگیره …

  1. لایک به این نظر.
   و لایک مخصوص به قسمت آخر٬ چون ایشون اخیرا گفته بودن در مورد پست مهمان نوشتن اعلام آمادگی کنید و یه ایمیلی جمعی فرستاده بودن که بعدا اطلاع رسانی خواهم کرد. ولی من باید از طریق گوگل پلاس خواهرشون باید بفهمم که نویسنده ها انتخاب شدن! در حالیکه درستش اینه که به منی که انتخاب نشدم ایمیل بزنه که انتخاب نشدی. (چقدر که داشت!)

  2. یک پزشک مدتی ست که به قول خود مجیدی درجا می زند یک جورایی ! به نظر من پرداخت محض به تکنولوژی روز اصلا به صلاح هیچ وبلاگی نیست ! چرا که نیروی کار محدوده و یک جورایی انسان مجبور است که کار کند و لذت همیشگی از بین می رود .وبلاگ البته 🙂

   یکی از دوستان در مورد میزان توجه آقای مجیدی نکته ای گفته بودند که بسیار درسته ایشان هیچ وقت به میل های خوانندگان همیشگی یک پزشک هیچ توجهی ندارند و به اعتقاد خودشون تمام تلاششون در جهت افزایش کیفیت یک پزشک است اما خب هرکسی بهتر از ما می داند که تعامل در خور یکی از عوامل اصلی محبوبیت هر وبلاگی ست…

   فقط پاسخ به کامنت ها کفایت نمی کند ! البته خوب نیست جلوی خوانندگان جواب نداد

  3. سلام
   اینک وبلاگی حول یک سری موضوعات خاص پشت می زنه بستگی به میزان بازخورد ها از طرف خواننده داره و اگه در مورد تکنولوژی و امثالهم مطلب منتشر میشه به خاطر استقبال از طرف یوزر هاست.
   چون من یکی دو بار کامنت دادم و تایید شد یه دید مثبت دارم اما تا حالا میل نزدم تا ببینم جوابگو هستند یا نه؟ شاید حق با شما باشه که در این صورت بی احترامی به خواننده هاست.

  4. تأیید کامنت ها که در مورد تمام وب‌سایتها به جهت منفعت خود وبلاگ نویس و حفظ آمار بازدید وب‌سایت هستش…

  5. سلام محسن جان
   تو دو ذره بین قبلی از کامنت ها این طور برداشت کردم که انگار شما و دوستان دیگه گویا فقط دنبال سوتی،گاف،مچ گیری و نکات منفی وبلاگ ها هستنین. تو این ذره بین با یه بررسی از یه وبلاگ خواستم تا نشون بدم که اصلا قرار نیست فقط بکوبیم و دیگران رو خراب کنیم و اگه وبلاگ هایی نکات مثبتی داشته باشن اونا رو با یه نگاه ذره بین وار معرفی کنیم.تمام مواردی که به عنوان مشکل از یک پزشک اشاره کردی رو من هم می دونم و دیدم. اما این ذره بین فقط یه تحلیل مثبت بود و نه منفی.خواستم تا به این شکل همه دوستان بدونن که دو نگاه مثبت و منفی به وبلاگ ها تو ذره بین وجود داره .وجود لابی تو وبلاگ ها برای همه کسایی که مطالب وبلاگ های مختلف رو دنبال می کنن مشخصه و نمیشه کتمان کرد یه نمونش لینک هاییه که برخی وبلاگ ها به هم می دن و یه جورایی فقط خودشونو حمایت می کنن که این موضوع یکی از سوژه های من هم هست.
   اما یه سوال؟
   تا حالا شده تو یه وبلاگی که تازه راه اندازی شده کامنت بدیم؟
   یا از ما درخواست تبادل لینک داشته باشه و جواب بدیم؟
   خیلی کم هستن کسایی که جوابگو باشن .نمی خوام از مجیدی و دوستان دیگه حمایت کنم چون به وفتش براشون دارم !
   اما ما عادت نداریم تا با افرد تازه کارتر از خودمون که شاید بهتر از ما هم باشن تعامل داشته باشیم پس نباید فقط از امثال مجیدی ناراحت باشیم.
   من به این دلیل عضو گویا شدم که، دیدم دوستان نویسنده تو گویا از مدیر تا جدید ترین عضو ش اولین قانونش احترام به بازدید کننده هستش و اصلا تو قوانینی که حسین آقا تهیه کردن به اون تاکید شده.
   پس احترام به بازدید کننده برای من هم مهمه و برای اون تعریف مشخصی دارم که تو فضای مجازی یکی از این احترامات پاسخگو بودن به یوزر هاست. پس حالا که اکثر دوستان روی پاسخ ندادن شخص آقای مجیدی زوم کردن من از این کارشون متاسفم و باید دیدشونو عوض کنن چون اگه یک پزشک ،یک پزشک شده به خاطر مخاطبای بی شمارشه و بس. و انتظار تو و بقیه دوستان هم به جاست اما
   گفتم این پست یه نگاه مثبت به یک وبلاگ بود پس صرفا علاقه من باعث نشده تا جو گیر بشم و از اون تمجید کنم چون دید مثبت یعنی پرداختن به نکات مثبت قضیه حتی اگه نکات منفی زیادی هم وجود داشته باشه.
   از کنایه آخرت هم ممنون هنوز منو نشناختی محسن جان باید ادامه ذره بینو دنبال کنی.
   من خواستم تا نه سیخ بسوزه و نه کباب
   ممنون از همراهیت رو کمکت خیلی حساب می کنم .

  6. سلام سعید جان.

   برداشت شما کاملاً اشتباهه و متأسفم که باعث شده‌ام چنین دیدی نسبت به من و طرز تفکر من در مورد بلاگستان پیدا کنی. من سن بلاگستانی شما رو نمی‌دونم سعید جان. اما خودم الآن دیگه ۹ ساله که در بلاگستان هستم و دارم باهاش زندگی می‌کنم و دیگه افرادی رو که دغدغه کیفیت محتوا در بلاگستان رو دارن خوب می‌شناسم و می‌تونم برات ساعتها در مورد لابی ها و گادفادرها و زردنویس‌ها و خوب‌ها و نخبه‌های بلاگستان حرف بزنم…

   آقای مجیدی از محدود افرادیه که من بارها توی بازنشر کردن مطالبش تأکید کرده‌ام که ایشون بی‌اغراق یکی از برترین نویسنده‌ها (و یا مترجمین) در حوزه فناوری در بلاگستان فارسی هستن. هوش ایشون در انتخاب مطالب، توانایی بالاشون در ترجمه، استعداد شگفت‌انگیز ایشون در بسط دادن موضوع، باعث محبوبیت ایشون و وب‌لاگشون شده و من تقریبا بالای هر آیتمی که از ایشون نشر می‌کردم این سؤال رو از مخاطبینم می‌پرسیدم که “آیا کسی می‌تونه ادعا کنه در بلاگستان فارسی و در حوزه فناوری اطلاعات قلمش توانمندتر از دکتر هست؟” بنابراین تفکر اینکه من با دکتر مشکل دارم، تفکر خیلی خامیه.

   پاسخ من به نظر شما یه پاسخ طولانی هستش که در حال حاضر فرصتش رو ندارم. حالا ایشالا در وقت مناسب میام و از خودم در مقابل این فضایی که شما تصویر کردی که من “فقط دنبال کوبیدن دیگران و خراب کردنشون” هستم دفاع بکنم.

   برای ذره‌بین آرزوی موفقیت دارم و می‌دونم اگر همه رو با یک نوع نگاه (یا مثبت یا منفی یا هر میانه) ببینه خیلی موفق‌تر خواهد بود تا اینکه بعضی‌ها رو نقد کنه و بعضی‌ها رو تحسین … این انتخاب سلیقه‌ای باعث می‌شه از خط عدالت و انصاف خارج بشی سعید جان و این دامیه که نمی‌شه ازش فرار کرد و فقط باید از گرفتار شدن توش اجتناب بشه.

   راه حلی که من پیشنهاد می کنم اینه که توی ذره‌بینهای بعدی مطلبت رو ۲ بخش بکنی و در یک بخش نکات مثبت رو لیست کنی و در بخش دیگه نکات منفی رو و در یک پست هر دو جنبه رو پوشش بدی تا به قول خودت نه سیخ بسوزه و نه کباب.

   کنایه آخرم هم به این دلیل بوده که شما رو از خطر خروج از خط انصاف آگاه کنم. چون تمجید مطلق از یک پزشک (یا هر سایت دیگه‌ای) باعث می‌شه یک پزشک (یا هر سایت دیگه‌ای) از ایرادات خودش باخبر نشه و نتونه خودش رو کامل‌تر و محبوب تر بکنه و اگر این اتفاق بیفته به خاطر تحسین بدون چون و چرای شما از یک پزشک (یا هر سایت دیگه‌ای) در این مطالب خواهد بود و شما مسؤولی در قبالش.

   نکته آخر: خاصیت ذره‌بین به درشت‌نمایی همه خصوصیات اون چیزیه که روش زوم می کنه. نه فقط دید مثبت… دید مثبت داشتن یعنی فیلتر کردن ورودی ها و این با تعریفی که من از ذره‌بین بلدم متفاوته. دید صرفاً مثبت داشتن یعنی همون غبار روی ذره‌بین که باعث می‌شه همه چیز رو نتونی ببینی. ذره‌بین باید همه چیز (تأکید می‌کنم، همه نکات ریز و درشت) رو مد نظر قرار بده … بنابراین از کنایه‌ی من دلخور نشو چون من و شما از یه بدنه هستیم و موفقیت شما، موفقیت منه …

   طاعاتت قبول و امیدوارم ماه مبارک امسال برات پر از برکتهای مادی و معنوی باشه

  7. سلام محسن جان
   پسر خوب من کی تو رو محکوم کردم؟
   دوباره کامنتمو بخون ..گفتم که دید تو و بقیه دوستان از ذره بین اینه که فقط نقد منفی از وبلاگ ها زیر ذره بین بره (لا اقل برداشت من این بوده) . اگه خطاب به تو بود به خاطر این جمله تو، تو کامنتت بود که گفتی:من احساسم این بود که ذره‌بین قراره بره دنبال گاف‌ها و مشکلات وب‌سایتها.
   ذره بین می تونه هم مثبت وهم منفی ببینه .(ذره بین نه بد بین)
   شاید من جملم خیلی تند بود و گفتم: بکوبه و خراب کنه و اصلا روی صحبت من فقط تو نبودی و یه جواب کلی بود ولی تو به خودت گرفتی .
   چون وقتی نقد منفی اونم فقط تو ذره بین باشه یعنی کوبیدن که از نظر من هیچ اشکالی هم نداره!
   وقتی من برای مطلبی که ساعت ها وقت گذاشتم حالا صرف نظر از اینکه محتوای تولیدی باشه یا ترجمه ای که اونم جای بحث داره و همون مطلب خیلی راحت به اسم یکی دیگه در جای دیگه منتشر میشه بایدم بکوبیم.
   من نگفتم که دید کلی تو اینه .منظورم مطالبی بود که تو ذره بین میاد و نه کل بلاگستان محسن جان.
   سن بلاگستانی من به زور ۱ سال هم نمیشه و مطمئنا تجربه تو بیشتر از منه و خوب می تونی بلاگر های واقعی رو از زرد نویس ها تشخیص بدی اما گفتم برداشتت از کامنت من اشتباه و عجولانه بود.
   بعدم تو چرا فقط چند خط اول کامنت منو دیدی در ادامش می بینی که با هم هم عقیده ایم و اصلا یه جورایی نظرت رو تایید کردم و در ادامش هم درد دل بود که انگار ندیدی و جازه می خوام تا ازت دلگیر بشم!
   گفتی نباید بعضی ها فقط نقد بشن و بعضی ها فقط تحسین .باهات موافقم و قرار نیست سلیقه ای عمل بشه .چرا فکر می کنی حالا که من از یک پزشک تمجید کردم دیگه نکات منفی اونو نمی بینم .براش بعد ها برنامه دارم.اینکه خوب و بدو کنار هم نمیارم به خاطر اینه که می خوام جداگانه بهش نگاه کنم .
   تو ذره بین اول گویا رو یه نگاه منفی بهش داشتم اما تو یه ذره بین دیگه به شکل متفاوتی که بعد ها می بینی ازش تمجید میشه چون سزاوارش هست.می خوام بگم حالا که خوب یا بد وبی گفته شد عکسش هم گفته میشه حالا یا به صورت تک تحلیلی یا به صورت موردی از چند وب.
   اما یه انتظار ازت دارم حالا که تو فضای بلاگستان خوب می تونی مو رو از ماست بیرون بکشی و حتی چند مورد منفی از یک پزشک رو هم گفتی چرا بهم کمک نمی کنی؟
   چرا سوژه بهم نمی دی؟
   اگه موفقیت ما که از یه خونواده ایم به هم بستگی داره باید به هم کمک کنیم .
   تو به من بد و بیرا هم بگی چون دوستت دارم برام دلنشینه و اصلا نمی خوام ازم دلگیر باشی
   اگه من بد منظورمو رسوندم ببخشید…
   نماز روزه هات قبول

 7. یکمی جنبه ی تبلیغی داست،البته به نظر من؛همون کپی رایتا سراغش می رفتی بهتر بود

  1. سلام
   ذره بین دو نگاه مثبت و منفی به وبلاگ ها داره و قرار نیست فقط وبلاگ ها و نویسنده هاشو بکوبه .

 8. بنظر من یک پزشک یکی از بهترین وبلاگهاییست ک تا بحال دیده ام. خود من یکی از خواننده های همیشگی این وبلاگ هستم و بخاطر اینکه خودم توسعه دهنده وبسایت هستم از طراحی زیبای این وبسایت لذت میبرم زیرا در عین سادگی بسیار گیراست.

  1. سلام
   ممنون از نظرتون امیدوارم موفق باشید

 9. به نظر من ذره بین گاهی وقتها برود سراغ سایتها یا وبلاگهایی که زیاد شناخته شده نیستند ولی بسیار خلاقانه و جدی دارند روی موضوعی کار می‌کنند.
  کم نیست سایتهای فارسی که حتی من و شما اسمشان را نشنیدیم ولی چون هزینه تبلیغات ندارند یا اهل تبلیغات نیستند ما از وجودشان بی خبریم.
  یک پزشک هم خوب است ولی عالی نیست.

  1. سلام
   موافقم اما در صورتی که شما و بقیه دوستان این وبلاگ ها رو به ما معرفی کنید جون شخصا از وبلاگ های تازه کار و البته پر محتوا حمایت می کنم.

 10. ببخشید کامنت مقداری تند بود ! فراموش کردم که بگویم بنده از فن های دو آتشه یک پزشک هستم

 11. با سلام
  بنده برای آقای دکتر مجیدی احترام بالایی قایلم و ایشان را اقلاً از نظر نگارش از افراد باسابقه و پیشگام میدانم.
  اما ایشان و افراد مشابه وبلاگ نویس قلمداد نمی شوند بلکه geek هستند.
  بلاگر کسی است که جسارت نوشتن در عین حفظ خطوط قرمز و حریمها را داشته باشد. وبلاگنویس به معنای مترجم مفید و ارزشمند است اما موجب ارتقای جامعه و بهبود تفکر نمی شود.
  در مورد طنز نویسان هم چنین موضوعی برقرار است و من بارها به دوستان طنزنویس هم گفته ام کسی که طنز خنده دار بدون نگاه به جامعه می نویسد طناز نیست بلکه دلقک است.
  سایتهای بزرگی با ادمهایی بزرگ مانند دکتر مجیدی و جناب هنرمند در نارنجی داریم که اقلاً می توانند در حیطه ای که علاقه دارند جز ترجمه تحت اللفظی تحلیل کنند و خوراک فکری فراهم کنند.
  اگر قشر قلم به دست جامعه که روشنفکر هستند توان تحلیل نداشته باشند که فاتحه آن مملکت خوانده است.

  1. سلام آقای بخششی
   از تحلیل شما بین بلاگر و geek ممنون .با شما موافقم اما یکی از مشکلاتی که بلاگر ها دارند نبود فضای مناسب جهت تولید محتواست.در واقع حتی در صورت داشتن توانایی در پروراندن مطلب ترجمه شده چون اصل خبر توسط بلاگر ایرانی ایجاد نشده است،نباید انتظار ایجاد خوراک فکری به بازدید کننده را داشت و در این صورت فقط خبر ترجمه شده با کمی تغییر با توجه به نگاه نویسنده به موضوع به خورد خواننده داده می شود.
   اکثر مطالب منتشره در وبلاگ ها صرفا مطالب خبری و جهت اطلاع رسانی بوده و امکان تحلیل در آن نیست .در کنار این موضوع خیلی کمند بلاگر هایی که توانایی تحلیل داشته باشند .باید نگاه ها به وبلاگ نویسی تغییر کند تا نتیجه آن تبدیل به نگاه شما به بلاگر شود.

  2. تا موقعی که یک پزشک رو دنبال میکردم ، همه مطالب ترجمه ای بود .
   حالا هم که شده مطالب ترجمه ای + مطالب نویسندگان میهمان . شما به مترجم میگید گیک ؟؟؟
   حالا نارنجی هر از گاهی چندتا مطلب آموزشی میزاره ولی یک پزشک = ترجمه .
   خوب میشد آقای مجیدی یه مطلب آموزشی هم میزاشتن ما استفاده میکردیم . اینقدر به قول خودشون مطالعه داشتن فقط سنگین کردن خودشون نباشه ، یه خورده هم سود برسونن به دیگران . وگرنه میشه یه نفر رو پیدا کرد که صبح تا شب توی تک کرانچ و گیزمودو چرخ بزنه و ترجمه کنه .

   موفق باشید ………

  3. (نکته: مورد صحبت من یک پزشک نیست بلکه فضای کلی بلاگستان رو دارم می‌بینم)

   دقیقا به همین خاطره که درصد بالایی از آی‌تی نویس‌های ما هیچ دیدی از فناوری اطلاعات ندارن و مثلا فکر می‌کنن ۱۰ تویت برتر هفته رو اگر بنویسن یعنی آی‌تی نویسی کرده‌ان یا اگر بگن فلان تبلت اومد به بازار یعنی دیگه سلطان فناوری اطلاعات بلاگستان شده‌ان.

   حرف علیرضا کاملا صحیحه. خیلی از ماها فقط و فقط دانش زبان انگلسی خوبی داریم که اون رو با علاقه‌مون به دنیای رایانه و آر اس اس چند تا سایت مهم خبری فناوری تجمیع کردیم و اسم خودمون رو گذاشتیم آی‌تی نویس.

   آی‌تی نویسی که بگه مسائل آی‌تی کشور مهم نیست یعنی هیچ چیز از آی‌تی نمی‌دونه. آی‌تی نویسی که نتونه ۴ تا رخداد فناوری داخلی رو نقد و تحلیل کنه یعنی بی‌سواده در حوزه آی‌تی.

   اگر اینطوری باشه، بهترین آی‌تی نویس کشور کسیه که سرعت بیشتری در ترجمه مطالب از تک کرانچ و گیزمودو داشته باشه. که خب اینجور افراد کم هم نیستن توی بلاگستان و از همین عدم آگاهی ما نسبت به مفهوم واقعی فناوری اطلاعات برای خودشون هزارها بازدید کننده دست و پا کرده‌ان و مطالبق زرد و بی‌مصرفشون رو به خورد ما می‌دن و وقتمون رو تلف می‌کنن بابت خوندن اون مطالب. مثلا این که ما بدونیم مارک زوکربرگ خونه اش چقدر قیمت داره چه بار دانشی فناوری اطلاعاتی رو به ما منتقل می کنه که این مطلب رو توی اینجور وب‌سایتها می‌بینیم؟ این مطلب جاش توی یه وب‌سایت اجتماعی و سرگرمیه نه توی یه وب‌سایت فناوری اطلاعات که دغدغه تولید محتوا در این حوزه رو داره.

   من کسانی رو می‌شناسم که کارشون برای محبوب شدن اینه:

   ۰) درامد خوبی از کار آزاد و … دارن.
   ۱) آر اس اس سایتهای به روز فناوری رو رصد می‌کنن.
   ۲) سرتیتر خبرهای مهم رو می خونن و بوکمارک می‌کنن.
   ۳) آدرس اون اخبار بوکمارک شده رو برای مترجم ارسال می کنن.
   ۴) مطلب ترجمه شده رو توی وب‌سایتشون می‌ذارن و پول مترجم رو پرداخت میکنن.

   بعدشم ما می‌ریم می خونیمشون و فکر می کنیم اینا دیگه دنیای فناوری رو تا تهش رفته‌ان و برگشته‌ان!

   فکر می‌کنید با روش بالا، راه انداختن یه مجله اینترنتی که بیاد گویا آی تی و نارنجی و … رو بخوره و کاسبیشونو کساد کنه کار سختیه؟ نه خیر. فقط یه نفر رو می‌خواد که بتونه ماهی ۲ میلیون تومن حق التحریر چند تا دانشجوی سال دوم رشته زبان انگلیسی رو بده و مطالبی رو که اونا ترجمه می‌کنن بذاره توی سایتش. همین و بس.

   هیچ فکر کرده‌اید که چرا این مطالبی که ما توی گویا آی تی داریم ترجمه می‌کنیم به درد نشریات خوب آی‌تی کشور نمی‌خوره و حاضر نیستن بابتش پول خوبی بدن؟ هیچ فکر کرده‌اید چرا نویسنده های مطرح آی‌تی کشور توی نشریات چاپی فعالن و نه توی بلاگستان. (یا اینکه بعد از چاپ مطالبشون توی نشریه تازه اونو توی بلاگستان منتشر می کنن)

   همش به خاطر اینه که کار ما تولید محتوای زرده و نه تحلیل و نقد و بررسی و تولید محتوای ارزشمند. کار ما فقط و فقط ترجمه است و نه مطالعه و تحقیق و مقاله نویسی. (البته نه همه مطالب و نه همه نویسنده‌ها اینجوری نیستن. بلکه درصد بالایی از فعالیت ما بلاگستانی ها از این نوعه)

   شما می‌دونید مثلا محمدرضا ارجمندی (که من بهش ارادت دارم و خیلی قبولش دارم) اگه این مطالب ترجمه‌ایش در مورد بررسی تخصصی سخت‌افزارها رو کمی با چاشنی تحلیل شخصی قاطی کنه چه دستمزدهای بالایی می‌تونه توی نشریات بگیره. خب چرا نمی‌ره اونجا کار کنه؟ چون تخصصش فقط و فقط ترجمه است و آی تی نویس نیست. خیلی های دیگه (من جمله خود من) هم همینطوری هستیم.

   زیاد حرف زدم و ممنون از علیرضا که با نظر خوبش باعث شد من کمی درد و دل کنم اینجا.

   موفق باشید

  4. محسن جان حرف شما کاملا” درسته
   متاسفانه در این مورد هم همه چیزمون به همه چیزمون میخوره !!!

   اغلب کسانی که تخصص آی تی دارند به دلایلی میل به نوشتن ندارند
   من علت آن را نه فقط مالی بلکه در چیزی شبیه دلزدگی آشپز ها از غذا می بینم

   آی تی برای کسانی که جنبه تفریح داره جذابه نه برای کسانی که زندگیشون وابسته است بهش

 12. دوستان من حس می کنم ایراداتی که به یک پزشک گرفته می شه رو می شه به دو دسته تقسیم کرد .مواردی که درست و از روی دلسوزی ست ومواردی که قصد و غرضی پشت آن است و مشکل صرفا بهانه است.مشکلی که در مورد جواب ندادن آقای مجیدی به میل های خوانندگان هست کاملا قابل توجیح است. ولی نمی دونم چرا دوستان کمی مغرضانه دارند ناجوانمردانه می کوبانند ! در مورد غرور و کلاً اخلاق کاری آقای مجیدی باید خود ایشون پاسخگو باشند .امیدوارم مسئله لابی های وبلاگستان هم صحت نداشته باشه و ایشون معتقد به همکاری برای ایجاد یک فضای منصفانه برای همه باشند.
  در آخر یک تشکر و یک توصیه داشتم : حرکت جدید یک پزشک جهت همکاری از نویسندگان مهمان بسیار خوب و قابل تقدیر است.اما خواهش دارم از آقای مجیدی که شرایطی رو فراهم کنند که مطالب به نام خود نویسندگان عزیز که زحمت زیادی برای تهیه مطلب می کشند منتشر شود.قطعا این امر از لحاظ فنی با رعایت برخی محدودیت ها امکان پذیر است .ممنون

 13. من از نزدیک آقای مجیدی رو نمیشناسم ولی با اطیمنان میتونم بگم که تو این ۵ سالی که خودم هر روز به سایتشون سر میزنم و همیشه هم سعی میکنم روی مطالبشون کامنت بزارم بجز یکی دو مورد که خودم خواستم، همشون پابلیش شده. این نکته رو هم باید در مورد خودم بگم که من بدون حمایت آقای مجیدی بهیچ وجه نمیتونستم کارم رو ارتقاء بدم و حتی به فکر سایت زدن بیفتم…
  از مطلب خود شما هم تشکر میکنم

 14. با خواندن بیش‌تر کامنت‌ها، می‌بینم که مشکل بیش‌تر خوانندگان با «یک پزشک»، عدم جواب گرفتن آن‌ها در کامنت‌ها و ای‌میل‌هاست.
  بخشی از این کندی و سستی، به حساب کار برادرم در بخش اورژانس بیمارستان دولتی و خستگی غالب بر او است. اما این نمی‌تواند توجیه‌کننده‌ی عدم پاسخگویی ما باشد. باید بپذیریم مخاطبان ما، تنها وبلاگ‌نویسان شناخته‌شده‌ی ایران نیستند و ما باید در زمان مناسب، پاسخگوی بیش از ۲۴۰۰۰ دنبال‌کننده‌ی خود باشیم. بنابراین از رنجشی که پیش آمده، متأسفیم و خود را در این قبال مسئول می‌دانیم و می‌پذیریم که در این زمینه، باید تغییر موضع اساسی دهیم و این نباید تنها یک وعده باشد.
  دوستانی که در زمینه‌ی کاری وبلاگ به برادر من ایمیل می‌زنند و پاسخی نمی‌گیرند، می‌توانند در صفحه‌ی «درباره‌ی ما»ی وبلاگ، آدرس ایمیل من را پیدا کنند و آن سئوال را از من بپرسند تا شخصاً موضوع را با برادرم مطرح کنم و پاسخگوی آن‌ها باشم. تجربه صابت کرده که من کمتر از برادرم در پاسخ دادن با پیام‌ها تنبل هستم! 🙂
  از پیشنهادات و انتقادات دوستان تشکر می‌کنم. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا بهتر باشیم، جذب نویسندگان مهمان هم به همین منظور بوده و مسلماً نام آن‌ها به‌عنوان نویسنده مطرح می‌شود و آن‌ها هم باید پاسخگوی سئوالات در نظرات پست‌هایشان باشند.

  1. پیشنهاد می‌کنم با جواب‌های جمعی و کلی٬ مقداری از این بار درخواست پاسخ رو کم کنید.
   مثلا در قسمت درباره ما بنویسید که “به دلیل مشکلاتی ممکنه نظرات شما دیده نشه و تایید نشه٬ اسپم حساب بشه و … ”
   یا مثلا بنویسید” به دلیل مشغله کاری و … فرصت بررسی محصولات و …. اغلب به وجود نمیاد و همین که ایمیل بزنید و درموردش اطلاع بدید کافیه و اگر خواستیم در موردش نظر میدیم و متاسفانه امکان پاسخ تکی وجود ندارد”
   البته در مورد بحث هایی مثل درخواست همکاری فرق می‌کنه! در این بحث ها باید رسما در پستی از وبلاگ یا ارسال ایمیل جمعی اطلاع بدید که افراد انتخاب شدند و بقیه متاسفانه امکان همکاری رو ندارند.

 15. سلام خدمت آقا محسن گل .
  آی قربونت محسن جون که دقیقا اون چیزی رو که من میخاستم بگم ، تو خیلی جامع و کامل گفتی .
  بابا اگه یه متن ترجمه ای میزاریم ، بیایم حداقل یه خورده تحلیلش و بررسیش هم بکنیم . یا حداقل نیایم هرچی رو که نویسنده منبع گفته رو داخل متن ترجمه شده هم بیاریم . مثلا مترجم میاد خاطرات نویسنده اصلی از گجتش رو توی متن ترجمه شده میاره . یعنی در واقع کلمه به کلمه رو ترجمه میکنن . خواننده وبلاگ میاد میبینه هــــــــــــــــــــــــــــو چه مطلب بلندی و بیخیال میشه . در صورتی که اگه خود مترجم بیاد مغز و محتوای اصلی رو استخراج کنه ، یه مطلب بسیار عالی در میاد . البته نمیگم خودم خیلی مطالب بسیار عالی مینویسم ولی همیشه سعی کردم از گفتن مواردی که دارای اهمیت نیستن پرهیز کنم و از این به بعد هم بیشتر سعیم رو میکنم . تحلیلش رو هم تا اونجایی که دانشم اجازه بده انجام میدم .

  موفق باشید ………

  1. سلام
   با این که بحث یه چیز دیگه هست؛ ولی علیرضا جان 400% با حرفت موافقم. من 2-3 تا مطلب اولیم ترجمشون خشک و عینی بود. ولی مطلبای بعدی رو سعی کردم یا ترجمه نکنم یا اگه میکنم هم خودم هم یه توضیح تکمیلی یا چیزی کنارش بگم…

 16. ضمناً، من نمی‌بینم که در هیچ کامنتی از جنبه‌های دیگر وبلاگ نوشته شده‌باشد. این وبلاگ تنها درباره‌ی آی‌تی نیست و شامل ادبیات، گوناگون، پزشکی و سینما هم می‌شود. نظر دوستان تنها به گونه‌ای است که انگار یک جنبه‌ی این وبلاگ را در نظر گرفته‌اند و یا خود علاقمندی دیگری جز آی‌تی ندارند.

  1. سلام سرکار خانم مجیدی بزرگوار.

   خب یه دلیلش اینه که مثلا من طرفدار رئال هستم و وقتی شما طرفداری دو آتیشه از بارسا می کنید به نظرتون من جذب می‌شم برای نظر دادن؟

   دلیل دیگه‌اش اینه که دوستان گویا آی‌تی ای اکثرا آی تی دوست هستن و همین باعث شده که بیشتر روی اون جنبه تمرکز کنن. مثلا من خودم معمولا اصلا پست‌های غیر آی تی یک پزشک رو نمی خونم. (البته مطالب پزشکی اونجا هم برام خیلی جالبه مخصوصا اگر به آی تی هم ربط پیدا بکنه)

   یه پیشنهاد دارم برای مدیریت نظرات و جلب رضایت نظر دهندگان‌تون. اون هم اینکه مثلا بین هر ۲۰ تا نظر، یه نظر از سمت شما یا برادر گرامی تون منتشر بشه و یکی دو تا نظر رو بهش اشاره کنه و از باقی هم فقط تشکر کنه. اینجوری حداقل ما می‌فهمیم که شما همراه هستید باهامون.

   موفق باشید.

  2. البته در انتقاد یا بیان بدی ها بیشتر اونی که به نظر نویسنده مشکل داره توجه میشه نه کل.
   اما انصافا شما و برادرتون در ضمینه معرفی کتاب و فیلم مطالب خوبی می‌نویسید٬ مطالب پزشکی هم گرچه جنبه تخصصیشون به نسبت بالاست ولی هنوز جذاب هستند.
   نویسنده‌ های مهمان هم اکثرا خوب می‌نویسند٬ مطالبی مثل تقسیم کلاس جذاب و عالی هستند ولی مطلبی مثل تیکسل ها خوب پرورده نشده.
   در ضمن الآن یک انتقادی که به ذهنم رسید٬ در مطالبی که تصاویر زیادی دارند (مثل مطلب گزارش کنفرانس اپل)
   چون قالبتان تصاویر رو بعد از اسکرول کردن لود می کنه٬ وقتی می آییم نظر بدیم و تمام تصاویر لود نشده اند یا وقتی فقط متن رو می خونیم این لود و بالا پایین شدن صفحه بسی اذیت می کنه.
   (گفتم حالا که پیگیر هستید تمام نظرات رو بگم!)

  3. خانوم مجیدی شما فکر میکنید شهرت فعلی که یک پزشک بدست آورده به خاطر مطالب پزشکی و ادبیات و گوناگون و یا سینماست ؟؟؟ من که اینطور فکر نمیکنم . حداقل از مقایسه تعداد کامنت هایی که در بخش ادبیات ، پزشکی و سینما میاد با تعداد کامنت های بخش گجت ها میشه این موضوع رو فهمید . بیشتر افراد یک پزشک رو به خاطر آی تی دنبال میکنن . پس شما و برادرتون سعی کنید قسمت آی تی رو بهتر کنید و هر از گاهی مطالبی از خودتون هم بنویسید . صرفا ترجمه خالص نباشه .
   راستی قسمت ورزشی رو هم اگه میشه جانبدارانه ننویسید . نظرات مخالف رو هم تایید کنید نه اینکه یک راست بفرستیدشون به زباله دان . یک بار هم نظر ما مخالف بود که واقعا متاسفم ( هم برای خودم و هم برای شما ) تایید نشد .
   البته فقط این مورد نیست . تقریبا یادم نمیاد یکی از نظرات من توی یک پزشک ، تایید شده باشه . حالا نمیدونم مشکل شما و برادرتون با من چیه ؟؟؟؟

  4. ما مشکلی با خواننده‌ها نداریم، البته با خوندن نظرات شما می‌بینم شما مشکلات زیادی بین خودتون و ما می‌بینید.
   بله من فکر می‌کنم بخشی از شهرت یک پزشک بخاطر بخش ادبیات، گوناگون، پزشکی و سینماست. اتفاقاً بیشتر نظرات ما الآن از اون بخش‌ها تأمین می‌شه. این ما هستیم که آمار دقیق استقبال و کامنت‌ها رو داریم. وظایف ما تقسیم شده‌ هست و هر بخش رو با صلاحدید خودمون مدیریت می‌کنیم.
   چطور بخش ورزشی رو جانبدارانه ننویسم؟ به‌هر حال این وبلاگ ماست و مخارجش رو می‌پردازیم و طبعاً از تیم‌هایی که دوست داریم می‌نویسیم و این حق مسلم ماست. تا اون‌جایی که من می‌دونم، نظرات دوستان رئالی و منچستری در بخش نظرات مطالب من تأیید شده، مگر این‌که توهینی در کار بوده‌باشه که به طرفداران بارسلونا یا مردم کاتالونیا بی‌احترامی شده‌باشه. ما بی‌احترامی به هیچ شخص و قومی رو به هیچ‌وجه تأیید نخواهیم کرد. هرگز!
   نظرات در بخش وبلاگ، بر اساس ادبیات کامنت مدیریت می‌شن و هرگونه خصومت با اشخاص رو تکذیب می‌کنیم.

  5. شما خودتون با تایید نکردن کامنت های من باعث شدین که من مشکلات زیادی بین خودم و شما احساس کنم . خانوم مجیدی من گفتم 4 به 1 ؟؟؟؟ شما رفتین کل آمار 4 بخش دیگه رو با آمار بخش گجت ها مقایسه کردین ؟؟؟ خب معلومه آمار 4 بخش بیشتر از یه بخشه .
   دلیل نمیشه بخاطر طرفداری از تیم خودتون ، انصاف رو زیر پا بزارید و چیزایی که اصلا بارسا در حد و اندازشون هم نیست رو بیان کنید . اینکه مخارجش رو میپردازید و مال خودتونه دلیل محکمی نیست . البته فکر کنم شما مسابقات رو جدی دنبال نمیکنید و باید اول بدونید چه مسابقه هایی در چه دورهایی برگزار شده و بعد اقدام به نوشتن مطلب کنید .
   به عنوان مثال این مطلبتون : http://bit.ly/n5Yb5i
   زیر عکس قدیمی بارسا نوشتید که “هر دو تیم ( یعنی بارسا و منچستر ) در نیمه نهایی 2010 حذف شدند” . واقــــــــعا ؟؟؟؟ تا اونجایی که من یادم میاد و داخل ویکیپدیا هم بهش اشاره شده ، منچستر توی یک چهارم نهایی حذف شد نه توی نیمه نهایی . نیمه نهایی بین اینتر ، بارسا و بایرن ، لیون بود . البته بحث من سر این مسئله نیست . سر اینه که دقت کنید و از شدت شور و هیجان بدون مطالعه و دست به انتشار مطلب نزنید .
   نمیدونم شاید انتقاد مودبانه از کری خوندن های بیجای آقای پپ و مسی قبل از بازی برگشت با اینتر از نظر شما توهین حساب میشه . البته میدونم حق مسلم شماست که کامنت های مخالف خودتون رو تایید نکنید . چون وبلاگ مال خودتونه . چون شما هستین که هزینشو میدین . چون شما هستین که با صلاحدید خودتون مدیریت میکنین .
   چی ؟؟؟ مردم کاتالونیا ؟؟؟ ببخشید ولی ما جنگ و پدر کشتگی که با این مردم نداریم که بخایم بهشون توهین کنیم . بحث ما سر یه باشگاه معمولی به اسم بارساست . چیکار به مردم کاتالونیا داریم ؟؟؟ البته این جمله رو از هوادارای بارسا زیاد شنیدم که همینطور دم از کاتالان میزنن . کسی ندونه فکر میکنه زاده ی اونجا هستن . واقعا اینطور رفتارها تازه به دوران رسیدگی رو نشون میده نه طرفداری یه باشگاه رو . البته ناراحت نشید ، منظور شخص شما نیست . منظورم هر کسی هست که اینطور رفتارهایی رو از خودش بروز میده .

   موفق باشید ……………..

  6. مثل این‌که مطلب رو نتونستم درست برسونم. ببینید، این آمار «یک پزشک» در لایک‌خور هست: http://likekhor.com/search/?site=http://1pezeshk.com با کلیک روی پست‌ها و یه مقایسه، می‌بینید خیلی از پست‌های سینمایی، پزشکی، گوناگون و ادبیات ما (به‌صورت تک‌تک) حتی بیشتر از یه پست آی‌تی لایک گرفته. کامنت‌ها هم همین‌طوره. اصلاً پرلایک‌ترین نوشته‌ی وبلاگ با ۸۲۳ تا لایک، آی‌تی نیست!
   آقای زارع! بهتر نیست قضاوت درباره‌ی بخش‌هایی رو مدیریت یک وبلاگ می‌تونه درباره‌اش نظر بده، یا اون‌قدر شخصی‌ه که فقط خودم ازش خبر دارم رو از حیطه‌ی بینش دانای کل‌تون خارج کنید؟ من شخصاً کامنتی داشتم برای مطلب «وقتی از ۵ حرق می‌زنم …» کامنتی داشتم که مردم کاتالونیا رو «حمال» و طرفداران بارسا رو به یک چهارپا با اصوات بلند تشبیه کرده‌بود. شما می‌یاید و می‌گید «ما» پدرکشتگی نداریم و «ما» این حرفا رو از طرفداران بارسا زیاد شنیدیم. شما چند نفر رو می‌تونید نمایندگی کنید؟ تمام دوستان غیربارسایی رو؟!
   یا این‌که من فوتبال رو جدی دنبال نمی‌کنم. دوستان توییتری من اقلاً می‌دونن که من تک‌تک بازی‌های بارسا و هم رئال و اغلب بازی‌های من‌یو نایتد رو تماشا می‌کنم. تمام توییت‌های من شاهدند. عنوان وبلاگ ما، «نگاه علیرضا و فرانک مجیدی به دنیا…» تعریف شده. این نگاه، شامل سلایق ما هم هست. شما بارسا رو دوست ندارید؟ بازیکنانش و مربی‌ش رو دوست ندارید؟ این اصلاً یک مشکل نیست! یک سلیقه‌ی متفاوت هست و این‌که از خوندن مطالب بر اساس سلایق متفاوت ناراحت نشیم، نشون می‌ده برای دموکرات‌منشی چقدر بالغ شدیم. شما یک وبلاگ بزنید و از کری خواندن غیر اخلاقی گواردیولا بنویسید و از این‌که چه تحملی داره مورینیو و چه فلسفه‌ای داره ابراز نظرهاش.خب، من چرا باید ناراحت بشم؟ این به علاقمندی من چه ربطی داره؟
   بیاید آقای زارع بدون زخم‌ربون زدن، یه مطلب رو نه برای من، برای خودتون روشن کنید. من دارم از طرف یک پزشک تلاش می‌کنم حسن‌نیت‌م رو نشون بدم و بگم که روند یک پزشک در سکوت در برابر خواننده‌ها اشتباه بوده. (هرچند از حذف بعضی از کامنت‌ها پشیمون نیستیم) تاکید می‌کنیم ممکن هست حذف سهوی از طرف ما یا وردپرس صورت گرفته‌باشه. شما می‌خواید همین دید منفی رو نسبت به وبلاگ ما حفظ کنید؟ این هم به خودتون مربوط هست آقای زارع. من اصراری نمی‌کنم ابداً که خواننده رو مدیون و مجبور به کامنت گذاشتن کنه. من به‌عنوان کسی که اسمم زیر عنوان وبلاگ اومده، فقط می‌تونم بگم روند ما تغییر خواهد کرد، و ما تمام تلاشمون رو می‌کنیم که بهتر باشیم و شما یا شخص دیگه‌ای، مجبور به دوست داشتن ما نیست. حتی می‌تونه از ما متنفر باشه. پذیرش این از سوی ما هم بخشی از داشتن شخصیت دموکرات‌منش مطلوب می‌تونه باشه.
   به‌هر صورت، اگر نظرتون عوض شد و باز نظراتتون تایید نشد، می‌تونید به همون روشی که گفتم با بنده تماس بگیرید تا نگاهی به بخش کامنت‌های وردپرس‌مون بندازم. اگر هم ترجیح می‌دید «مشکلات زیادی رو بین خودتون و ما احساس کنید»، امیدوارم در بقیه‌ی زندگی مجازی و حقیقی‌تون موفق باشید. 🙂

  7. اتفاقا من فکر می‌کنم معروفیت یک پزشک به خاطر همین متنوع بودنش هست. مثلا من اولین آشنایی هام با ۱پزشک به خاطر جست و جوی مقاله در مورد خاص بود که آخرش به نوشته های پزشکی یا گوناگون وبلاگ ختم میشد. مثلا به شخصه از علاقه ام به ۱پزشک کم میشه اگر مطالب ITیش رو خیلی زیاد بکنه.
   در مورد تایید نشدن نظراتتون به نظر عجیب و مشکل دار میاد. چون من بعد از چند سال یادم نمیاد موردی که نظرم تایید نشده باشه٬ احتمالا سیستم وردپرس باعث میشه نظرات شما تایید نشه٬ مثلا اسپمشون حساب کنه. چند دفعه نظرتون رو یک بار با مشخصات عادیتون و یک بار با یک مشخصات دیگه وارد کنید ببینید هر دوش تایید نمیشه؟ (نکاتی مثل نگزاشتن چند لینک در نظر رو برای اسپم نشدن هم رعایت کنید)

  8. من کاری به تنوع یک پزشک ندارم و به نظر شما دوست عزیز هم احترام میزارم . ولی اینطور که من نتیجه گیری کردم بیشتر محبوبیت یک پزشک به خاطر بخش آی تی هست . تمام دوستان آنلاین من هم همین نظر رو دارن .
   من که توی همین سیستم وردپرس گویا آی تی تا حالا ندیدم نظر کسی ( به غیر از اسپمرها که برنامه هستن ) جزو دسته اسپم ها قرار بگیره . نمیدونم شاید مال آقای مجیدی اینطوریه .
   تا اونجایی که یادمه چند باری هم که نظر دادم هیچ لینکی داخل کامنت نبود .

  9. این نظر آقای زارع دکمه پاسخ نداره!
   در دنیای نرم افزا خیلی چیزها و باگ ها اصلا بعید نیست. به نظر من شما نظراتی که فکر می کنید حذف می شوند رو یک بار با یک مشخصات دیگه هم وارد کنید٬ احیانا مشکل از سیستم باشه.

 17. درود
  تمام کامنت های دوستان رو خوندم و بررسی کردم. با توجه به حیطه کاری وبلاگ «گویا آی تی» دور از ذهن نبود که بیشتر، دوستان درباره جنبه «فناوری و IT» وبلاگ «یک پزشک» بحث کنند. برعکس سایر دوستان، من عاشق سینما و منچستر هستم!
  خانم «مجیدی» مطمئن باشید حوزه «سینما» در حال حاضر جزو برترین های وبلاگتان محسوب میشه و شک نکنید تمام مطالب این حوزه را دنبال می کنم. تنها مشکل اینه که شما کامنت ها رو با دقت نمی خونید و جواب نمیدید؛ حداقل جواب کامنت های پست های خودتون رو بدید.
  ممنون از شما که به این وبلاگ خوب و مفید پرداختید. به امید ادامه این جریان و روند…

 18. خوب ! حق با همه دوستان است . اما دوستانی که گفته بودن نظرات تایید نمی شن ، باید بگم که دکتر نمیخواد جو وبلاگ به خاطر نظرات طعنه آمیز بهم بخوره . ولی خدایی وبلاگ خوبی و پردرآمدی دارن

 19. سلام
  تمام دوستان نظرات شون رو با توجه به برداشتی که از یک پزشک داشتن گفتن از اینکه آقای مجیدی نظرات یوزر ها رو چه به صورت میل و چه به صورت کامنت نادیده می گیرن تا پست هایی که به صورت ترجمه ای هستن و نمیشه به خاطر مطالب صرفا ترجمه ای ،آقای مجیدی رو بلاگر دونست
  خیلی خوب بود که آقای مجیدی هم نظرشون رو اعلام می کردن و اگه احیانا سوتفاهمی هست برطرف بشه .در غیر اینصورت این طور برداشت میشه که حق با دوستان هست.

  1. من آنچه را که لازم به توضیح بوده گفتم و مطلبی رو نگفته باقی نگذاشتم برای پاسخگویی برادرم. روند این یکی دو روز بعد از انتشار مطلب شما هم نشون می‌ده ما تلاش کردیم در تعامل با خوانندگان تغییر ایجاد کنیم و همون‌طوری که گفتم، تا الآن در تعامل با خوانندگان اشتباه زیادی کردیم و از این به بعد، جبران می‌کنیم. با نگاهی به منابع اصلی خبر و مطالب برادرم هم، می‌شه تشخیص داد ایشون صرفاً مترجم بودن یا مطلب اضافه‌ای هم ذکر کردند. این مقاله در زمانی منتشر شد که برادر من به‌شدت درگیر شغل خودش در اورژانس بود و بنابراین، نفر بعدی وبلاگ که من بودم تا جایی که تونستم در پاسخگویی مضایقه نکردم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *