امنیت کلمات عبور خود را با این پنج ابزار محک بسنجید!

 • 1390/5/19
 • محمدرضا ارجمندی
 • 3

همه ما تا کنون از خود سوالاتی از قبیل “چگونه می توانم یک رمز عبور را هک کنم” پرسیده ایم. در بسیاری موارد شخص با نیت بد به سراغ هک کردن کلمه عبور می رود تا بخواهد از سر کنجکاوی کلمه عبوری را بدست آورده و به سیستمی نفوذ کند. خب، آنها خوره اسکریپت هستند، بنابراین شنیدن نام جماعت هایی همچون- هکرها ، کرکرها و یا کلاه سیاه ها انسان را به هراس می اندازد.

شکستن کلمه عبور  امروزه در نزد برخی افراد درست همانند شکار که برای برخی یک تفریح سرگرم کننده است به شمار رفته و برخی هم آن را به عنوان یک ورزش فکری می شناسند! بنابراین ، در این اقیانوس بی رحم آیا دوست دارید در ساحل امن قرار گرفته و در کلمات عبور مهم خود بازنگری کنید؟ CXO راهنمای تصویری جالبی در مورد نقاط ضعف قوت رمز عبور دارد که بد نیست نگاهی به آن داشته باشید.

امروز ، هر وب سایتی که به خوبی طراحی شده باشد و هر برنامه تحت وبی دارای نشانگر امنیت رمز عبور وارد شده توسط کاربر در موقع ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید است. این ابزار در واقع اسکریپت ها و پلاگین هایی هستند که از قوانین اساسی ایجاد رمزهای عبور قوی پیروی می کنند. سپس دوباره، اگر شما واقعا دوست دارید کلمه عبور خود را در برابر کلاه سیاه و سفید ها نفوذ ناپذیر کنید، در این مقاله به شما پنج ابزار معرفی خواهیم کرد که رمز عبور شما را آزموده و به شما اعلام می کنند که رمز عبور شما به اندازه کافی قوی است یا خیر.

 

How Secure Is My Password

ابزار های تست ایمنی رمز عبور بسیار کمی وجود دارد که واقعا جذاب و سرگرم کننده باشد، و این یکی از آنها است. این  ابزار قادر است میزان ایمنی کلمه عبورتان را نشان دهد، اما فراتر از آن نیز حرف هایی برای گفتن دارد. به عنوان مثال، بنا بر اعلام این سایت، یک کلمه معمول مانند ” enter” در میان 500 کلمه عبور بیشتر مورد استفاده در بین کاربران است. یا مثلا برای هک کردن رمز عبور ایمیل من (که آن را به شما نخواهم گفت!) با یک کامپیوتر رومیزی معمولی به 2 میلیارد سال زمان نیاز دارد! اگرچه این ارقام ممکن است همیشه درست نباشد، اما می توانید امتحانش کنید. ضرری ندارد! (دایرکتوری mention را ببینید)

The Password Meter

این ابزار سنجش قدرت رمز عبور یکی محبوب ترین ابزارهای موجود است. این ابزار قادر است به شما ، تجزیه و تحلیل دقیقی در مورد رمز عبور خود داده و رمز عبور شما را در مقیاس اندازه گیری سفارشی خود قرار می دهد. هر عنصر از رشته رمز ورود تان یک امتیاز می گیرد و مجموع امتیازات در کل امتیاز رمز عبور را تشکیل می دهد. شما می توانید از سیستم نمره دهی برای ساخت رمزهای عبور بسیار قوی استفاده کنید، که نتیجه اش ایجاد رمز عبور تقریبا غیر قابل نفوذ است. (دایرکتوری mention را ببینید)

Test Your Password

این یک ابزار دو منظوره است – یعنی ، اگر کاراکترهایی را به برنامه بدهید، به شما کمک می کند برای تولید رمزهای عبور تصادفی و سپس شما می توانید رمز عبور ایجاد شده را از نظر میزان ایمنی به کمک برنامه بسنجید. سپس می توانید کاراکترهای اضافی را به پسورد خود اضافه کنید. چه طور است آن را امتحان کنید تا بفهمید چرا کلمه عبور هشت کاراکتری همیشه به کلمات عبور با طول کاراکتر کمتر توصیه می شود. (برای مثال موقع ثبت نام در سایت ها اعلام می شود: «یک کلمه عبور با طول حداقل 8 کاراکتر وارد کنید»)

Strength Test

این ابزار سنجش رمز عبور تحت وب احتمال نزدیکی حروف رمز عبور به یکدیگر  را جهت رتبه بندی کلمه عبور بر اساس قوی یا ضعیف در نظر می گیرد. در حالت ایده آل، کلمات عبور باید تصادفی باشند. وسیله سنجش، این را با استفاده از یک واژه به نام «آنتروپی» نشان می دهد، تخمینی بر اساس ترکیب حروف کوچک و برزگ در زبان انگلیسی.

Microsoft Safety And Security Center

مایکروسافت نیز ابزار چک کردن رمز عبور مخصوص به خود را دارد که در سایت این شرکت تعبیه شده.، این ویژگی که فراتر از یک ابزار صرف است، در عمل یک زیر سایت است که منبع مهمی برای یادگیری همه نکات ضروری در مورد قواعد امنیتی است. ابزار سنجش قدرت رمز تقریبا از نظر استفاده از سنجش میزان ایمنی با رنگ ها شبیه به دیگر ابزارهاست.

نتیجه

این برنامه های تحت وب و ابزار های تست به ما نشان می دهند که تنها چند ثانیه طول می کشد تا قدرت رمز عبور خود را آزمایش کرده و از امنیت آن برای یک عمر استفاده اطمینان حاصل کنیم. البته ایجاد یک رمز عبور خوب با توجه به همه جوانب امنیتی، کمی زمان بیشتری می برد. شما می توانید با مطالعه مقالات زیر، به این جوانب بیشتر توجه کرده و رمز عبورهای بهتری داشته باشید:

چگونه یک رمز عبور خوب بسازیم که هیچ وقت فراموشش نکنیم!

چگونه کلمات عبور قوی بسازیم که به راحتی بتوان آن را به یاد داشت؟

در آخر شما نیز به ما بگویید: آیا در هنگام انتخاب یک رمز عبور از نقش کاراکترها در کلمات عبور خود اطلاع دارید؟ در قسمت نظرات می توانید رمز عبور خود را نقد کنید و بگویید از نظر شما یک کلمه عبور مناسب حداقل باید چند کاراکتر باشد؟

منبع: makeuseof

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. سلام
  سایت های خیلی جالبیه اما این خودش می تواند یک دریچه برای هک شدن باشد یا هکر ها از این جور سایت ها سو استفاده کنند
  ممنون

  1. سلام
   اومدم پایین یه کامنت بذارم، دیدم دقیقا حرفی‌که می‌خواستم بزنم رو شما گفتی :دی

 2. اولش فکر کردم شما خیلی ایمن تر از منی که سایت اولی گفته : 2billion years
  !!!
  حالا واسه من این بود که تاحالا این عدد رو نشنیده بودم :
  It would take a desktop PC
  About 6 sextillion years
  to hack your password

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *