معرفی سرویس کیف پول گوگل (Google Wallet)

معرفی سرویس کیف پول گوگل (Google Wallet)
 • 1390/7/25
 • ناصر حردانی
 • 15

ممکن است تا کنون با شیوه‌های مختلفی از پرداخت‌های الکترونیکی کار کرده باشید. پرداخت اینترنتی، پرداخت با کارت‌های اعتباری و عضو شتاب، پرداخت از طریق کارت‌های هوشمند بدون تماس مانند کارت‌های مترو و همچنین پرداخت‌هایی از طریق دستگاه موبایل خود که به صورت‌های مختلفی همچون پیامکی، اینترنت موبایل و … در دسترس هستند.گوگل به‌ صورت رسمی از سرویس Wallet که با همکاری Subway, Macys, Walgreens, Toys R Us, First Data, Citibank و MasterCard و Sprint در آمریکا اجرا می‌شود، پرده‌برداری کرد.

گوگل Wallet، تلفن هوشمند را به ماشین پرداخت تبدیل می کند. گوگل انتظار دارد مردم به جای استفاده از کارت های اعتباری از Google Wallet استفاده کنند. با این سرویس می توانید اطلاعات کارت های اعتباری خود را در تلفن هوشمند ذخیره کرده و از تلفن خود برای پرداخت استفاده کنید.

Google Wallet با فناوری Near Field Communication – NFC کار می کند. NFC به تلفن همراه امکان اتصال بی سیم با سیستم پرداخت فروشگاهی را می دهد. سیستم عامل اندروید 2.3 یا جدیدتر از NFC پشتیبانی می کند. تنها تلفن هایی که دارای NFC هستند می توانند از سرویس Google Wallet استفاده کنند.

نحوه ی کار کرد Google Wallet

اگر تلفن هوشمند مجهز به NFC داشته باشید و اطلاعات کارت اعتباری خود را وارد تلفن خود کرده باشید. هنگام خرید PIN کد را وارد می کنید و به جای کشیدن کارت اعتباری تلفن هوشمند خود را در مقابل دستگاه پرداخت حرکت می دهید سپس عملیات پرداخت انجام می شود. Google Wallet باعث می شود مجبور به حمل انواع مختلف کارت های اعتباری نشوید و تنها با استفاده از تلفن هوشمند خود پرداخت را انجام دهید. پس از اتمام فرایند پرداخت رسید الکترونیکی به Google Wallet در تلفن ارسال می شود.چه کسی می تواند از Google Wallet استفاده کند

هر کسی که کارت اعتباری و تلفن هوشمند مجهز به NFC داشته باشد. در حال حاضر این سرویس تنها با تلفن Nexus S 4G گوگل کار می کند اما گوگل اعلام کرده این سرویس به زودی برای تلفن های هوشمند دیگر نیز ارائه خواهد شد.

آیا تلفن های بدون NFC هم می توانند به این فناوری مجهز شوند

ویژگی جالب دیگری که گوگل اعلام کرده، استفاده از گوشی‌های بدون چیپ NFC است که تنها با اتصال چسبنده NFC به گوشی مشکل حل می‌شود.

تلفن های غیراندرویدی چطور

در کنفرانس خبری IDG که گوگل در آن Google Wallet را معرفی کرد این پرسش مطرح شد ولی گوگل پاسخی به آن نداد.

آیا Google Wallet با تمام کارت های اعتباری کار می کند

Google Wallet در ابتدا تنها با MasterCard کار می کند ولی در آینده قرار است از تمام کارت های اعتباری پشتیبانی کند. این سرویس همچنین دارای یک سیستم داخلی به نام Google Prepaid Card است که می تواند پول را از هر کارت اعتباریی برداشت و در خود ذخیره کند. تا کاربر هنگام خرید از آن برداشت و خرج کند. گوگل 10 دلار به هر کسی که برای اولین بار از این سرویس استفاده کند اعتبار مجانی می دهد.

همچنین با استفاده از این سرویس از آخرین تخفیف‌ها به راحتی می‌توان استفاه کرد.

آیا اکثر فروشگاه از Google Wallet پشتیبانی می کنند

هزاران فروشگاه در سراسر امریکا از NFC و Google Wallet پشتیبانی می کنند دلیل انتخاب Master Card نیز همین موضوع بوده است چون اکثر فروشگاه های امریکا با Master Card قرارداد دارند و گوگل نیز از این موضوع استفاده کرده تا فروشگاه ها را به کمک Master Card به NFC تجهیز کند.

آیا این سیستم امن است

Google Wallet بسیار امن تر از حمل کارت های اعتباری است. اطلاعات مربوط به کارت اعتباری در تراشه مخصوصی بصورت رمزگذاری شده ذخیره می شوند. این تراشه از باقی سخت افزار تلفن مجزاست و بدون نیاز به سیستم عامل کار می کند. تنها نرم افزارهای مجاز مانند Google Wallet امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در NFC را دارند. اگر کسی سعی کند به اطلاعات داخلی NFC دسترسی یابد تراشه بصورت خودکار اطلاعات را از بین می برد.

گوگل اعلام کرده است که: سیستم عامل اندروید و تراشه طوری طراحی شده اند که نرم افزارهای خارجی نتواند به اطلاعات NFC دسترسی داشته باشند. اندروید سیاست های خاصی را برای ممانت دسترسی نرم افزارهای مخرب به اطلاعات ذخیره شده در Google Wallet در نظر گرفته است. حتی دسترسی خود نرم افزار Google Wallet به خواندن و نوشتن اطلاعات در حافظه NFC محدود شده است.

اگر تلفن دارای Google Wallet به دست کسی بیافتد آیا می تواند با آن خرید کند

خیر، کاربر قبل از اتصال تلفن به سیستم پرداخت فروشگاه باید PIN کد را وارد کند پس داشتن تلفن به تنهایی کافی نیست. حال اگر شخصی علاوه بر تلفن رمز PIN را هم داشته باشد و از آن استفاده کند همان روشی که در شرایط مشابه برای کارت های اعتباری انجام می شود پیشنهاد می گردد یعنی کاربر به بانک خود تماس می گیرد و حساب شخص مسدود می گردد تا مورد بررسی و پیگیری شود.

آیا گوگل اطلاعات خرید و پرداخت را جمع آوری می کند

گوگل قول داده است که اطلاعات کاربر را دریافت نکند و تنها اطلاعاتی کمی در مورد نوع حساب کاربر را برای گوگل ارسال کند باقی اطلاعات خرید کاربر تنها در تلفنش ذخیره خواهد شد و هر زمان که کاربر تمایل داشته باشد، می تواند آن اطلاعات را حذف کند.

گوگل از ارائه این سرویس چه سودی می برد

گوگل هیچ مبلغی از خرید و یا پرداخت دریافت نمی کند. در واقع سود گوگل در گسترش سرویس های خود و فروش بیشتر تلفن های اندرویدی است. گوگل Wallet با سرویس های دیگر گوگل مانند Google Offers نیز یکپارچه خواهد شد.

این سرویس در حال حاضر در شهر های نیویورک و سانفرانسیسکو اجرا شده و به تدریج به صورت بین المللی گسترش پیدا می کند. گوگل پیش بینی می کند تا سال ۲۰۱۴ نیمی از تلفن های هوشمند آمریکا مجهز به NFC باشند و بنابراین کاربران زیادی را مشتری بالقوه سرویس کیف پول گوگل می داند. ‏


google.com/wallet
PC World , 2

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 15 دیدگاه
 1. مرسی ، عالی بود ، …… چرا ما تو ایران به دنیا اومدیم ، تا یه مدت فقط از تکنولوؤی های جدید خبر میشنویم ، بعدشم باید کلی دعا کنیم که بیاد بعدم که اومد همه چی رو ساپورت نمیکنه :((((((

  1. تارا جان
   چرا غصه میخوری؟ واله ما هم که الان آمریکا هستیم از این چیزها نداریم. این چیزا همش مال پولدارهاست و با حقوق کارگری اینجا نمیشه ازین ولخرجی ها کرد. متاسفانه همه دوستان در ایران فکر میکنن که اینجا تو آمریکا همه مردم همه چی دارن.

 2. ممنون ، مطلب خوب و مفیدی بود .
  اما توی مورد یکی مونده به آخر من شک دارم . به نظر من گوگل اطلاعات رو جمع آوری میکنه . حالا میزانش رو نمیدونم ولی بالاخره این اطلاعات خرید خیلی ارزشمند هستن و با فروش اونها به شرکت ها و کارخونه های تولید کننده اجناس ، سود زیادی میکنه .
  در کل سرویس خوب و مفیدیه . ولی واسه ما که تو ایران هستیم معلوم نیست کی اجرا بشه .

  1. علیرضا جان اجرا نمیشه این چیزا تو ایران چون ایران تحریمه حالا گوگل والت بیاد ایران مستر کارت که نمیاد! مگر روابط عوض بشه

  2. سلام مهدی جان .
   کاملا موافقم باهات . خدا کنه عوض بشه هرچه سریعتر . مردیم بس که تکنولوژی های اونوریا رو دیدیدم 😀 .

  3. والا جیگرمون خون شد! پول برق هم گرون میشه ولی وسایل برقی ارزون نمیشه که آدما برن وسایل به روز و کم مصرف بخرن! ماشین 17000$ تو ایران میفروشن 70 میلیون تومان بجاش سمند با امکانات بسیار کمتر نسبت به اون رو به همین قیمت (اصلی خودروی خارجی) داخل میفروشن! موتور بالای 250 cc پلاک نمیشه!
   جدا دلم میخواد به یه پلک به هم زدن این چیزا درست شه دیگه بس که بهش فکر کردم خسته شدم!

 3. خیلی خوب و عالی توضیح داده بودین، بسیار ممنون.
  چند وقت پیش در مورد این NFC چیزایی شنیده بودم؛ مثه این که چون تو فاصله نزدیک بین دو چیز مرتبط کار می کنه امکان دزدیده شدن اطلاعات اون وسط خیلی خیلی میاد پایین (چیزی که تو WiFi یا Bluetooth میشه اونو دید) ، البته در کل یه چیزی مثه RFID هستش با امکانات بیشتر !

 4. مملکت امام زمانیم را با هیچ کدوم از این تکنولوژیهای شیطانی عوض نمیکنم !
  این تکنولوژی ها فقط برای نابودی معنویات انسانه

  1. من که نفهمیدم شما جدی گفتی یا شوخی!؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *