نقد و بررسی Apple iMac 27inch

نقد و بررسی Apple iMac 27inch
  • 1391/6/15
  • امين قاسمي‌زاده
  • 1

منبع: اینجا و اینجا در صورت تایید این خط پاک شود.

مزایا: iMac جدید شرکت اپل در بین کامپیوترهای All-in-ones بهترین عملکرد را از خود نشان داده است، صفحه نمایش 27 اینچی و طراحی زیبا به همراه پورت Thunderbolt توانسته کاربران زیادی را به سمت خود جذب کند.

معایب: نداشتن پورت داخلی HDMI برای ارتباط راحت با بخش مدیا و همچنین طبق معمول تنها آپشن ارتقاع سخت‌افزار به طور سفارشی می‌باشد، قیمت قطعات در مقابل سیستم‌هایی که از ویندوز استفاده می‌کنند سرسام آور است.

خلاصه: Apple iMac 27inch را به طراحان و دیگر افرادی که نیاز به سرعت بالا برای پردازش و کارهای گرافیکی دارند پیشنهاد می‌شود.

قیمت:‌ حداقل 1.859.99$ و حداکثر 1.999.00$

به همراه نسل دوم سی‌پی‌یوهای Core i5 شرکت Intel، کارت گرافیک 3 بعدی فوق‌العاده، پشتیبانی از پورت پرسرعت Thunderbolt، این iMac می‌تواند بهترین انتخاب برای حرفه‌ای‌ها و علاقه‌مندان سرعت به دستگاه‌های انعطاف‌پذیر باشد. از نظر مشتری iMac همچنان جز بهترین از لحاظ صفحه نمایش و طراحی می‌باشد، البته باید در نظر داشته باشید که ما گران‌ترین قیمت iMac را برای تجربه سیستم عامل Mac OS پیشنهاد نمی‌کنیم، سیستم‌های دیگر All-in-ones تحت ویندوز وجود دارد که می‌توان از آنها برای استفاده‌های هم‌شکل استفاده کرد. اما برای سردبیران حرفه‌ای مدیا و یا افراد رویاپرداز iMac 1.999$ پرسرعت‌ترین در میان سیستم‌های موجود حساب می‌شود.

کامپیوتر All-in-ones شرکت‌های دیگر همانند Dell، HP و Sony طراحی سیستم‌های خود را در طی یک یا دو سال گذشته تغییر داده‌اند، اما هیچ کدام از این شرکت‌ها حتی نتوانستند یک ذره خود را به iMac نزدیک کنند. بدنه براق و متال به همراه صفحه نمایش 27 اینچ iMac طی 18 ماه گذشته توانسته رتبه اول را برای خود نگه دارد. البته این به نظر عجیب می‌آید که چرا تنها iMac از صفحه نمایش 27 اینچ برخوردار اما سایر محصولات اپل از این صفحه نمایش محرومند.

در حالی که طراحی iMac از بیرون تغییری نکرده است، اما این قطعات سخت‌افزاری است که در مقابل مدل‌های قبلی تغییر بسزایی کرده است. همان‌طور که اپل در اول این سال MacBook Pro laptops را ارتقاء داد، همزمان iMac جدید را با پردازنده نسل بعدی Intel که به آن Sandy Bridge گفته می‌شود ارتقاء داد. همچنین اپل آخرین مدل کارت گرافیک شرکت AMD سری Radeon HD 6000 را به iMac اضافه کرد. کاربران iPhone و هواداران آن مطمئناً پشتیبانی FaceTime در iMac جدید را برتری خاصی فرض می‌کنند. FaceTime همان تماس تصویری از طریق اینترنت و یک برنامه انحصاری اپل می‌باشد.

 

طبق آخرین گزارشات، اپل پورت Thunderbolt جدید به iMac اضافه کرده است. iMac از دو پورت Thunderbolt تشکیل شده است که این دو پورت جایگزین پورت Mini Display input که در مدل قبلی بوده، شده است. این پورت که توسعه یافته به دست Intel می‌باشد برای جایگزین کردن USB و FireWire طراحی شده است و سرعتی معادل 10Gbps را برای مسیر ورودی و خروجی همزمان از یک پورت را به کاربر می‌دهد. این پورت نه تنها برای انتقال داده‌ها بلکه برای برقراری ارتباط ویدئویی و یا اتصال سخت‌افزارهای خارجی به کار می‌رود.

نکته جالب اینجاست که پورت Thunderbolt قرار نبود تا پایان تابستان امسال به بازار وارد شود، این به این معناست که اپل می‌خواهد همیشه یک پله از دیگر شرکت‌ها جلو باشد. پورت Thunderbolt دیر یا زود برای ویندوز هم ارائه خواهد شد و ممکن است ما شاهد دیگر دستگاه‌ها برای رقابت با این پورت در مدت آینده باشیم اما در حال حاضر این پورت جز بهترین و پرسرعت‌ترین در جهان محسوب می‌شود که کار را برای Workstation ها ساده کرده است.

به دلیل اینکه این پورت می‌تواند به عنوان یک پورت ویدئو عمل کند، در هماهنگی با چیپ کارت گرافیک Radeon HD 6970M عملکرد خوبی از خود نشان داده است، همچنین شما می‌توانید به وسیله این دو پورت دو مانیتور را به iMac وصل کنید. اگرچه توانایی iMac در انجام اتصال قابل پسند است اما پشتیبانی از چند مانیتور برای iMac یک چیز خاص محسوب نمی‌شود. در بین تکنولوژی کارت‌گرافیک‌های چند‌مانیتوره شرکت AMD سال گذشته با معرفی سری جدید کارت گرافیک خود Eyefinity که از شش مانیتور LCD پشتیبانی می‌کند بهتر از iMac عمل کرده است.

ما اینجا iMac را طبق جدول بالا با دو سیستم All-in-ones دیگر تحت ویندوز به نام‌های TouchSmart 610q 1065qd و Dell XPS 8300 desktop مقایسه کرده‌ایم. دلیل اضافه شدن Dell به این جدول صرفاً جهت مقایسه قیمت، عملکرد در مقابل Mac بوده است. XPS 8300 در مقایسه با iMac زیبایی کمتری دارد اما برای کسانی که به دنبال صفحه نمایش بزرگ و مقایسه سرعت هستند می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

از لحاظ امکاناتی iMac و HP TouchSmart تفاوتی ندارند. صفحه نمایش بزرگ تنها برتری iMac محسوب می‌شود. اما باید در نظر گرفت که کارت‌گرافیک و سی‌پی‌یو iMac به‌روزرسانی بهتری نسبت به HP دارد. در عوض HP به کاربران درایور Blu-ray ارائه داده است که در مقابل قیمت آن بسیار مناسب است. از طرف دیگر صفحه نمایش لمسی HP برای برنامه‌های خاص یکی دیگر از برتری‌های آن محصوب می‌شود. البته HP به هیج عنوان نمی‌تواند در مقابل پورت Thunderbolt کامپیوتر iMac رقابت کند. از نگاه دیگر HP با داشتن پورت HDMI داخلی برای ارتباطات دستگاه‌های ویدئویی برتر از iMac محصوب می‌شود.

مقایسه iMac با Dell در سرعت مطابق همدیگر هستند، یکی از امکاناتی که در iMac دیده شده است برنامه iLife digital media می‌باشد اما در مقابل آن TouchSmart شرکت HP کاربردهایی ارائه داده که کاربران خانگی به آنها نیاز بیشتری دارند. از طرف دیگر صفحه نمایش بزرگ و پورت‌های مناسب برای اتصال دیگر سخت‌افزار می‌تواند iMac را بیش از حد قدرتمند نشان دهد.

طبق تست‌های بالا iMac در میان تمام کامپیوترهای All-in-ones پرسرعت‌ترین محسوب می‌شود. البته در مقابل تست سی‌پی‌یو HP بازنده شد. دلیل آن بخاطر قدرت هسته سی‌پی‌یو HP یعنی Core i7 820 2.93Ghz می‌باشد که البته از نسل سی‌پی‌یوهای Intel می‌باشد که از هشت هسته تشکیل شده است. از طرف دیگر سی‌پی‌یو Core i5 2400 3.1Ghz کامپوتر iMac از تکنولوژی Hyper محروم است به همین دلیل چهار هسته بیشتر ندارد.

همانطور که پیش‌بینی شده بود Dell XPS 8300 با پردازشگر Core i7 2600 رقابت سختی به iMac داد. توانایی iMac در تبدیل فایل صوتی در iTunes و عملکرد چندتکلیفی(Multitasking) میان iTunes و QuickTime برتری خاص خود دارد، البته باید در نظر داشته باشید که این برنامه‌ها همه توسط اپل انحصاری ساخته شده‌اند. عملکرد Dell در هر دو ورژن Photoshop فاصله زیادی با iMac ندارد اما Dell در بخش عملکرد چندتکلیفی به وسیله پردازشگر Core i7 2600 Hyper کمی بهتر عمل کرده است.

تنها راه برای ارتقاع سی‌پی‌یو iMac به Core i7 اضافه شدن 200$ به قیمت آن می‌باشد که فعلا اپل نسبت به انجام این کار اقدام نکرده است. iMac با کمی تلاش نزدیک و حداکثر از XPS 8300 در عملکرد و سرعت جلوتر خواهد رفت اما باز در مقابل قطعات سخت‌افزاری و صفحه نمایش بزرگ iMac رتبه خود را حفظ کرده است. پس تنها پیشنهاد برای iMac ارتقاع سی‌پی‌یو می‌باشد.

تست بازی بر روی iMac همانند تمرین شب مدرسه می‌ماند، محصولات اپل در بازی وقتی از خود نمایی نشان دادند که Steam Digital Distribution server سال گذشته برای OS X ارائه شد. تعداد بازی‌های مخصوص iMac محدود است و نمی‌توان تمام بازی‌هایی که بر روی يک پی‌سی تحت ویندوز اجرا می‌شود را بر روی iMac اجرا کرد. البته شما می‌توانید با استفاده از برنامه ویندوز مجازی و نصب ویندوز بر روی OS X از بازی‌های تحت ویندوز بهرمند بشوید اما سرعت و عملکرد قابل قبولی دریافت نخواهید کرد.

اما این به این معنا نیست که iMac در بازی از خود کوتاهی نشان می‌دهد، شرکت اپل برای خودنمایی از کارت‌گرافیک Radeon HD 6970 خود بازی Portal 2 را به نمایش گذاشته است، اگر چه بازی Portal 2 به روز تر از بازی Call Of Duty 4: Modern Warfare می‌باشد اما توانسته گرافیک 3 بعدی در حد عالی به نمایش بگذارد. مخصوصاً در iMac با رزولوشن 1440*2560 و فعال بودن High-detail توانست با فریم 60 در ثانیه از تست بیرون بیاید.

اگر به دنبال سرعت و عملکرد بیشتر از iMac هستید، اپل برای شما آپشن‌هایی تعیین کرده است که می‌توان به ارتقاء رم به 16GB و یا هارد دیسک قوی‌تر و حتی همان کارت گرافیک Radeon HD 6970 3D اما این بار با 1GB از 2GB رم استفاده کند. همان‌طور که می‌دانید اضافه شدن هر یک از سخت‌افزارهای یاد شده هزینه سرسام‌آوری برای شما به همراه می‌آورد که باید از قبل سفارش آن را هم داده باشید. تنها خوشحالی که برای مشتری‌های iMac باقی مانده است ارائه موس و ردیاب جادوئی به طور مجانی در قبال خرید این محصول می‌باشد.

در کنار پورت‌های Thunderbolt که در محل Displayport مدل قبلی جای گرفته است بقیه پورت‌های اتصال بدون تغییر باقی‌مانده است. شما از چهار پورت USB 2.0 و یک پورت Firewall 800، Ethernet adapter خروجی تشکیل شده است.

بهره‌وری قدرت استفاده از نسل دوم پردازشگر شرکت Intel نشانه برتری iMac کنونی نسبت به مدل قبلی آن می‌باشد، اگرچه Dell XPS 8300 نسبت به iMac مصرف برق دو برابر دارد، اما در بعضی از تست‌ها XPS بهتر از iMac عمل کرده است. این مصرف بیش از اندازه مربوط به صفحه نمایش نمی‌باشد بلکه سخت‌افزاری است.

نتیجه‌گیری

پردازشگر پرسرعت Intel و چیپ گرافیک AMD به همراه صفحه نمایش 27 اینچ، iMac را در رقابت سخت با قیمت خود گذاشته است، بعلاوه پورت Thunderbolt که قدرت فوق‌العاده‌ای به iMac برای اتصال سخت‌افزارهایی که در طی مدت آینده همین سال ارائه می‌شوند می‌دهد. به نظر می‌رسد که Apple بیشتر به کاربران خانگی توجه دارد تا بتواند با سیستم‌های All-in-ones تحت ویندوز رقابت کند، اما اگر نگرانی شما فقط استفاده حرفه‌ای برای تدوین و کار‌های گرافیکی می‌باشد مطمئناً iMac بهترین انتخاب برای شما می‌باشد.

جزئیات سخت‌افزاری

Apple iMac 27-inch (3.1GHz, Spring 2011)
Apple OS X Snow Leopard 10.6.7; 3.1GHz Intel Core i5 (second generation); 4GB 1,333MHz DDR3 SDRAM; 1GB ATI Radeon HD 6970M graphics card; 1TB 7,200rpm hard drive

Apple iMac 27-inch (2.8GHz, Summer 2010)
Apple OS X Snow Leopard 10.6.7; 3.1GHz Intel Core i5 (second generation); 4GB 1,333MHz DDR3 SDRAM; 1GB ATI Radeon HD 6970M graphics card; 1TB 7,200rpm hard drive

Dell XPS 8300
Windows 7 Home Premium 64-bit; 3.4GHz Intel Core i7 2600; 8GB 1,333MHz DDR3 SDRAM; 1GB AMD Radeon HD 5870

HP TouchSmart 610q 1065qd
Windows 7 Home Premium SP1 (64-bit); 2.93GHz Intel Core i7 870; 8GB 1,333MHz DDR3 SDRAM; 2GB AMD Radeon HD 5570; 1TB 7,200rpm Seagate hard drive

Sony Vaio L21SFX
Windows 7 Home Premium SP1 (64-bit); 2.0GHz Intel Core i7 2360qM; 8GB 1,333MHz DDR3 SDRAM; 1GB Nvidia GeForce GT 540M; 2TB 7,200rpm Western Digital hard drive

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. با این میشه بازیهای روزو بدون مشکل بازی کرد؟
    مثلا batman rkhm city رو با جزعیات بالا چند فریم میده؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *