آموزش گرفتن پشتیبان از جیمیل + بکاپ زمانبندی شده

آموزش گرفتن پشتیبان از جیمیل + بکاپ زمانبندی شده
 • 1391/7/6
 • مهيار سوري
 • 1

همه ما اهمیت بکاپ را می دانیم. بکاپ ها فایل های حیاتی هستند که اگر فایل های اصلی تان پاک شوند تنها راه نجاتتان خواهد بود! اگر به دنبال یک راه چاره برای گرفتن پشتیبان هستید، برنامه ای کاربردی به نام GMVault را به شما معرفی می کنیم. این برنامه علاوه بر پشتیبان گرفتن از ایمیل ها به صورت خودکار، این امکان را به شما می دهد تا هر زمان که خواستید یک بکاپ دستی نیز بگیرید. شیوه کار این برنامه به این صورت است که رایانامه هایتان را با توجه به زمانبندی خودکاری که برایش تعیین کرده اید، در مکانی مشخص  از رایانه تان ذخیره می کند. به علاوه قابلیت سوییچ سریع بین چند اکانت گوگل را نیز دارد.

شاید برای بعضی از شما این سوال پیش بیاید؛ قبلا هم که می توانستیم با استفاده از Thunderbird از ایمیل های مان بکاپ داشته باشیم؟ بله اما جی ام والت علاوه بر کاربرد کامل تری که دارد، هماهنگی خاصی را در هنگام بکاپ و ریستور بوجود می آورد که حتی با استفاده از Task Scheduler خود ویندوز هم می توانید این برنامه را بکاپ هماهنگ کنید.

تنظیمات Gmail

اگر واقعا می خواهید از این برنامه استفاده کنید، باید چند تغییر را در حساب کاربری گوگلتان ایجاد کنید. ابتدا مطمئن شوید IMAP در تب Forwarding and POP/IMAP (مطابق شکل) فعال است.

در قسمت Labels نیز اطمینان حاصل کنید تا همه گزینه های مورد نیازتان برای بکاپ به IMAP ست شده باشند. هر کدام که تیک نخورده باشند، در بکاپ قرار نخواهند گرفت.

تنظیمات GMVault

جی ام والت را از اینجا دانلود کنید. پس آنکه نصب به اتمام رسید، می توانید  آن را از دسکتاپ رایانه خود اجرا کنید. البته جی ام از ظاهر گرافیکی ای بهره نمی برد و محیطش تقریبا مثل داس است.

برای همگام سازی جی ام والت و حساب (های) کاربری خود این نوشته را همراه با وارد کردن رایانامه خود به جای account درونش تایپ نمائید:

gmvault sync account@gmail.com

*قبل از انجام این کار مطمئن شوید در مرورگر پیشفرض تان، در حساب گوگل وارد شده اید.*

اکنون GMVault یک درخواست دسترسی به حساب کاربری تان ارسال می کند. بر روی Grant access کلیک کنید.

به جی ام بازگردید. حال اینتر را زده و منتظر باشید تا رایانامه هایتان به طور خودکار در رایانه تان ذخیره شوند.

آپدیت پشتیبان ها

برای بکاپ دستی و آپدیت رایانامه هایتان در آینده این کد را اجرا کنید:

gmvault sync account@gmail.com

همچنین می توانید ازگزینه سریع –t  استفاده کنید. با این آپشن، جی ام والت پشتیبان هایتان را با ایمیل های کنونی تان مقایسه می کند تا در صورت پاک شدن و اضافه شدن رایانامه های بیشتر، آن ها را به روزرسانی کند. این عملیات بکاپ را سرعت می بخشد.

gmvault sync -t quick account@gmail.com

بازگردانی رایانامه ها (ریستور) به حساب کاربری دیگر

برای انتقال به حساب دیگر gmvault restore anotheraccount@gmail.com را تایپ کنید

(به جای anotheraccount، رایانامه ای که می خواهید ایمیل ها به آن منتقل شوند، وارد کنید)

تائیدیه حساب های کاربریتان در پوشه C:UsersNAME.gmvault folder و بکاپ هایتان در پوشه C:UsersNAMEgmvault-db folder ذخیره شده اند. در صورتی که می خواهید بکاپ جداگانه ای در دفعه بعد داشته باشید، می توانید محتویات پوشه دوم را در جای مناسب کپی کنید تا در دفعه بعد، بکاپ جدید انجام شود.

انجام پشتیبانی زمانبندی شده

با استفاده از دستوراتی که در بالا گفتیم، می توانید هر زمان که خواستید بکاپ بگیرید و آن را در دسترس داشته باشید. اما با دستور عمل های زیر امکان این را دارید تا زمان بندی ای داشته باشید که چه زمان و چه روز هایی به روزرسانی های خودکار (سفارشی) داشته باشید.

به Run بروید. عبارت Task Scheduler را تایپ نمائید. برنامه را باز کنید.

مطابف شکل به پیش بروید؛

Create Basic Task را از منوی سمت راست انتخاب کنید.

می توانید تعیین کنید که چه موقع بکاپ داشته باشید (روزانه؟ روزی مشخص در هفته؟ هر ماه؟ هر زمان سیستم بالا می آید؟ یا هر وقت وارد سیستم می شوم؟ و …)

حالا زمان و تاریخ را تعیین کنید.

توجه داشته باشید کد –t که در بالا گفتیم برای به روزرسانی رایانامه های قبلی به صورت دستی است. پس اگر می خواهید این عملیات به طور خودکار انجام شود، نیاز دارید تا از این گزینه برای حداقل یک روز در هفته استفاده کامل را ببرید.

در قسمت Action، Start a Program را انتخاب کنید. از این آدرس برای باز کردن جی ام والت استفاده کنید. به طور پیشفرض C:UsersNAMEAppDataLocalgmvaultgmvault.bat است.

در قسمت آرگومانت، این مقدار را مجددا همراه با ایمیل خودتان قرار دهید.

sync -t quick account@gmail.com

برای کسب اطمینان از کار کردن صحیح تسک، روی تسک اسکجولار راست کلیک کرده و آن را اجرا کنید. اگر بکاپ به درستی انجام شود، دیگر باید خیالتان راحت باشد!

حال دیگر در داشتن پشتیبان از رایانامه هایتان مشکلی خاصی نخواهید داشت. اگر هم یک موقع احساس کردید که نیاز به یک بکاپ کامل دارید، از این عبارت استفاده نمائید؛

sync account@gmail.com

روز خوبی داشته باشید

منبع: How-To-Geek

 

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
 1. با سلام و تشکر از مطلب خوب شما
  در مورد gmvault از شما سوالی داشتم.
  آیا زمانی که میخواهیم ایمیلی را که توسط gmvault از آن بکاپ گرفته ایم restore کنیم، در GMVAULT-SHELL باید آدرس ایمیل دوم را وارد کنیم؟
  در مرورگر دیفالت، یوزر و پسورد وارد شده و ایمیل نیز باز می باشد.
  ولی زمانی که میخواهم دستور بکاپ آن را وارد کنم، با پیغام خطای زیر در محیط GMVAULT-SHELL مواجه می شوم.

  error:
  invalid credentials, cannot login to the gmail server. please check your login and password for oauth token

  ابتدا فکر کردم که باید از ایمیل اصلی در بروز اینترنتی خارج شوم و ایمیل دوم باز باشد. ولی باز هم این پیغام خطا مشاهده می شود.

  سوال من این است که وقتی جهت ریستور gmvault را باز می کنیم و طبق دستور بالا ایمیل مقصد (ایمیل دوم جهت ریستور) را وارد می کنیم، همزمان کدام ایمیل باید در مرورگر ما باز باشد؟ آیا لارم است قبل از دستور ریستور مجددا در gmvault دستور gmvault sync account@gmail.com را وارد کنیم؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *