بررسی امکانات ویندوز برای مرتب کردن پنجره ها و معرفی یک نرم افزار عالی برای کار با پنجره های مختلف در ویندوز

بررسی امکانات ویندوز برای مرتب کردن پنجره ها و معرفی یک نرم افزار عالی برای کار با پنجره های مختلف در ویندوز
 • 1391/7/25
 • عليرضا شیری
 • 3

همه چیز از جایی شروع می‌شود که چند نرم‌افزار مختلف را اجرا می‌کنید و صفحه نمایش کاملاً شلوغ می‌شود. درگ کردن پنجره ها و مرزهای هر یک کار وقت گیری است و حوصله ی آن را نداریم. اما چه طور پنجره‌ها را به شکل خاصی که دوست داریم مرتب کنیم، آن هم بدون دردسر؟

راه‌های مختلفی وجود دارد، از خود ویندوز شروع می‌کنیم.

مرتب‌سازی به صورت ستونی و ردیفی

شاید از قابلیت نمایش پنجره‌ها به صورت آبشاری، ردیفی و ستونی استفاده کرده باشید، سه حالت نمایش پنجره‌ها در ویندوز که در ویندوز XP هم داریم.

البته شاید نرم‌افزارهای جدید با این سه نوع نمایش سازگاری نباشند! به هر حال برای استفاده از این سه حالت روی Taskbar ویندوز راست کلیک کنید و گزینه‌های Stacked (ردیفی)، side by side یا ستونی و cascade یا آبشاری را مثل شکل زیر انتخاب نمائید.

به عنوان مثال در حالت ستونی، پنجره‌ها به صورت زیر دیده می‌شوند.

تنظیم پیشرفته‌تری نداریم. عرض و یا ارتفاع همه پنجره‌ها مساوی است و در بسیاری از کاربردها به کارمان نمی‌آید. مرورگر Chrome در ویندوز 7 بنده یکی از نرم افزارهایی است که این چیدمان ها را پشتیبانی نمی کند و مرتب نمی شود!

مرتب‌سازی به کمک Aero Snap در Windows 7

با معرفی ویندوز 7 کار ساده‌تر شده است. Aero Snap یا به اصطلاح گیر دادن Aero همان‌طور که از نامش پیداست به این موضوع اشاره می‌کند که اگر پنجره‌ای را به کمک موس درگ کنید و به کناره‌های صفحه بکشید، ویندوز به صورت خودکار اندازه‌ی پنجره و مکان آن را تغییر می‌دهد.

کشیدن به کناره‌ی چپ و راست باعث می‌شود که پنجره به صورت نیم‌صفحه نمایش داده شود. کشیدن به سمت لبه‌ی بالایی باعث می‌شود که پنجره به صورت تمام صفحه نمایش داده شود. پایین صفحه هم کار خاصی انجام نمی‌دهد.

از دیگر قابلیت‌های Aero Snap این است که اگر مرز بالا یا پایین یک پنجره را بگیرید و به کناره‌ی بالایی یا پایینی صفحه بکشید، پنجره به صورت تمام ارتفاع نمایش داده می‌شود و عرض آن تغییری نمی‌کند. به پیش نمایش اندازه در شکل زیر توجه کنید:

برای بزرگنمایی کلید کنید

Aero Snap همراه با افکت‌های انمیمیشنی جذابش بسیار ساده و پرکابرد است. اما اگر بخواهید آن را نافعال کنید باید به Control Panel بروید و مسیر زیر را جست‌وجو کنید:

Ease of AccessEase of Access CenterMake the mouse easier to use

گزینه‌ی Prevent windows … را تیک بگذارید تا لبه‌های صفحه مزاحم کارتان نشوند!

اما کلیدهای میانبر که همیشه مورد علاقه‌ی کاربران حرفه‌ای است، برای نمایش یک پنجره در نیمه‌ی راست یا چپ صفحه از ترکیب کلیدهای windows و جهت چپ یا راست استفاده کنید، با هر بار فشار دادن کلیدهای جهت، حالت نمایش تغییر می‌کند و بین سه حالت نمایش در نیم صفحه‌ی چپ، نیم صفحه‌ی راست و معمولی سوییچ صورت می شود.

ترکیب کلیدهای windows با جهت پایین موجب می‌شود که پنجره مینیمایز شود و ترکیب کلید windows با جهت بالا هم باعث می‌شود که پنجره ماکسیمایز شود.

کلید ترکیبی دیگر Shift و Windows و جهت بالا است که باعث می‌شود پنجره به صورت تمام ارتفاع درآید و عرض آن بدون تغییر باقی بماند.

معرفی Win Split revolution برای بهترین کنترل نحوه‌ی نمایش

یکی از بهترین نرم‌افزارها که به صورت رایگان قابل استفاده است، Win Split revolution است. برای دانلود آن به دو صورت نصبی و پرتابل به آدرس http://winsplit-revolution.com/download بروید.

نصب آن بسیار ساده است، در آخرین مرحله‌ی نصب، دو گزینه برای اجرای خودکار نرم‌افزار بعد از نصب و در هر بار بوت شدن ویندوز، وجود دارد.

تنظیم انواع چیدمان پنجره‌ها

آیکان نرم‌افزار در سینی ویندوز (کنار ساعت) دیده می‌شود. روی آن راست کلیک کنید و ابتدا سراغ تنظیمات مربوط به چیدمان پنجره‌ها یا Layout Setttings بروید.

یک پنجره در 9 موقعیت کلی قرار می‌گیرد که البته می‌توانید حالت های فرعی مختلفی را اضافه کنید و یا حذف نمائید. این حالات شامل چپ، راست، پایین، بالا، 4 گوشه‌ی صفحه و وسط می‌شود. برای هر یک از حالت‌های اصلی، می‌توان چند اندازه‌ی مختلف هم تنظیم کرد.

مثلاً برای نمایش در سمت گوشه‌ی بالا، راست، سه حالت پیش فرض تعریف شده است. در هر سه حالت ارتفاع پنجره 50 درصد ارتفاع کل بوده و عرض آن یک سوم، نصف و یا دو سوم عرضه صفحه نمایش می‌باشد.

این سه حالت با 4 عدد مشخص شده است. به شکل زیر توجه کنید:

عدد 1 مشخص کرده که منظور از x و y فاصله‌ی گوشه‌ی بالا و چپ پنجره از گوشه ی بالا و چپ صفحه نمایش و البته بر حسب درصد است. عدد 2 هم 4 مشخصه‌ی یک حالت را لیست می‌کند، توجه کنید که عرض و ارتفاع (width و height هم بر حسب درصد و قابل تنظیم است). عدد 3 نشان می‌دهد که حالت مورد نظر در کدام مکان یک لیست قرار دارد.

می‌توان حالات را به هر شکلی مرتب کرد و تنظیماتی مثل عرض و ارتفاع و موقعیت پنجره را تغییر داد.

مثالی بزنیم، اگر بخواهیم پنجره در گوشه ی پایین و راست صفحه قرار بگیرد و 90 درصد ارتفاع را پر کند، عرض آن هم 33.33 درصد یا یک سوم عرض نمایشگر باشد، باید به صورت زیر عمل کنیم:

در واقع پیش نمایشی که در تصویر فوق می بینید به نظر برعکس است و شاید از باگ های نسخه ی فعلی نرم افزار باشد. لذا به پیش نمایش توجهی نکنید و اعداد را مطابق تعریف ارائه شده وارد کنید. نتیجه ی نمایش حالت فوق به صورت زیر است:

در قدم بعدی کلیدهای میانبر را تنظیم می‌کنیم و به راحتی می‌توانیم یکی از حالت‌های تنظیم شده را فعال کنیم.

تنظیم کلیدهای میانبر

در سینی ویندوز روی آیکان نرم‌افزار راست کلیک کنید و گزینه‌ی Hotkeys settings را انتخاب نمائید. لیستی از کلیدهای میانبر نمایش داده می‌شود.

تنظیم پیش‌فرض بسیار عالی است و بهتر است آن را تغییر ندهید. برای نمایش در 9 حالت ذکر شده، ترکیب دو کلید Alt و Ctrl با یکی از کلید‌های Num Pad کاربرد دارد. مثلاً کلید 9 که در گوشه‌ی سمت بالا و راست اعداد قرار دارد، پنجره را به گوشه ی راست و بالا منتقل می‌کند. اگر با نگه داشتن دو کلید Alt و Ctrl مجدداً عدد 9 را فشار دهیم، پنجره در سه اندازه‌ی مختلف و البته چسبیده به گوشه‌ی راست و بالای صفحه، نمایش داده می‌شود.

جمع‌بندی

هدف از این مقاله علاوه بر آشنایی با Aero Snap و مرتب کردن پنجره‌ها و همچنین آشنایی با کلید‌های میانبر مفید در این زمینه، معرفی یک نرم‌افزار قدرتمند برای نمایش پنجره‌ها در مکان و اندازه‌ی مطلوب و آموزش کار با آن بود، آن را امتحان کنید و اگر مشکلی داشتید در بخش نظرات مطرح کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. سلام تم قشنگی دارین . از کجا میتونم این تم ویندوز دانلود کنم؟
  (میبخشید سوال بی ربط بود*)

  1. اگر تم ویندوز منظورتونه من از تم ویندوز ۸ که گوشه های تیز داره و نظم و سبکی خوبی داره استفاده می کنم.
   سایت منبعش یادم نیست ولی اسمش اینه، سرچ کنید:
   Windows 8 Transformation Pack 6.0

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *