وبلاگ نویسان: 10 اشتباه SEO که باید از آنها پرهیز کنید

وبلاگ نویسان: 10 اشتباه SEO که باید از آنها پرهیز کنید
 • 1392/2/21
 • مژگان فنائی
 • 8

بهنیه سازی موتور جستجو (SEO) برای هرگونه مبارزه و رقابت موفق وبلاگ نویسی بسیار مهم و حیاتی است. بنابراین، می بایست به شیوه ای درست اجرا شود. SEO خود به دلایل بیشماری کاملا پیچیده و دشوار است، اما بیشتر به دلیل استفاده گوگل از یک محاسبه عددی (الگوریتم) است که عوامل مختلفی را هنگام رتبه بندی یک صفحه وب مورد محاسبه قرار می دهد، و همچنان به تغییر دادن آن ادامه می دهند.

در اصل اسطوره و افسانه SEO بسیار زیادی وجود دارد که دانستن اینکه چه چیزی 100% درست بوده بسیار دشوار شده است، اما می توانم توصیه کنم که کدامیک از اشتباه هایSEO  را نباید مرتکب شوید:

1. خرید لینک ها

چنانچه وبگاه شما پیش از این محبوب باشد، ممکن است با خرید پیوند (لینک) ها به ترقی کوتاه مدت دست یابید، اما هنوز هم در اینجا در حال خطر کردن هستید. پیوندهای پولی گاهی اوقات بوسیله کارشناسان موتور جستجوی گوگل نشانه گذاری و متوقف می شوند. ممکن است از خود بپرسید، چگونه آنها مرا به دام خواهند انداخت؟ ربات های گوگل و یک گروه ویژه در شرکت، هر روز به دنبال الگوهای پیوند دهنده مشکوک و پرسش برانگیز هستند!

به عنوان مثال، چنانچه هزینه چند صد پیوندی که درست همان روز به وبگاه شما اشاره می کنند را پرداخت نمایید، برخی پیوندها به عنوان نوعی ’ فعالیت پیوند دهنده نامنظم ‘ نشانه گذاری می شوند. پیوندهایی از مقوله ای کاملا بی ربط نیز مشکوک به نظر خواهند رسید.

مایلم روش قدیمی پیوند دادن نظر و نقدها (کامنت)، به صورت دستی را توصیه نمایم – وبلاگ تان هنوز هم قادر به رشد و ترقی خواهد بود، البته با آهنگی ثابت و پایدار. با سپری شدن زمان، نتایج نهایی ارزشمند خواهند بود. با این وجود چنانچه تصمیم به خرید پیوندها دارید، متن خبری یکسان را برای تمامی آنها بکار نبرید؛ اندکی آن را ادغام کنید.

2. تکرار مطالب

بسیاری از وبلاگ نویسان را می شناسم که تلاش می کنند موضوعی یکسان با دگرگونی اساسی واژگان کلیدی بسیار مشابه را هدف قرار دهند. به عنوان مثال، ’ در فیسبوک پول درآورید‘ یا ’ با فیسبوک خود پول درآورید‘ کاملا مشابه هستند، و ایجاد صفحه ای کاملا متفاوت برای هر واژه کلیدی ارزش زیادی به وبگاه شما نخواهد افزود.

تا چه اندازه واقعا می توانید با موضوع ها و واژگان کلیدی که اساسا یکسان هستند، بازی کنید؟ چنانچه نمی توانید، پس احتمالا به نوشتن مطالب یکسان برای هر دو واژه کلیدی، که خطر مجازات موتور جستجو را به همراه دارد، خاتمه خواهید داد. در عوض، می بایست تلاش کنید تا یک موضوع یا واژه کلیدی تازه را با جزئیات شکافته و برای تقویت هر پست تلاش نمایید.

3. دنبال نمودن رتبه صفحه ها

اشتباه نکنید، رتبه صفحه برای موفقیت هر وبگاهی مهم است. هرچه رتبه صفحه بالاتری داشته باشید، از رتبه بهتری در موتورهای جستجو برخوردارید، و بازدید کنندگان بیشتری خواهید داشت. هرچند، این قطعا تنها معیاری نیست که به شما در افزایش موفقیت وبلاگ تان یاری خواهد رساند. وانگهی، گوگل پیش از این یادآور شد، رتبه صفحه یکی از دویست (اوه!) شاخص مورد استفاده برای خزیدن و رتبه بندی یک وبگاه است. در عوض، شما می بایست بر تجزیه و تحلیل، RIO ، و ارتباط ، همان گونه که توسط خود گوگل توصیه شده است، تمرکز نمایید.

4. واگذاشتن برچسب های عنوان به صورت خودکار

برچسب (تگ) عنوان به طور انکارناپذیری یکی از مهمترین جنبه ها است هنگامی که به رتبه بندی های موتور جستجو می انجامد. وبلاگ نویسان تازه کار به طور معمول یک پست با عنوان طولانی می نویسند که موضوع را با واژگانی بسیار زیاد شرح می دهد. نخست، شما می خواهید عنوان تا اندازه ای کوتاه بماند (نه بیش از 60 کاراکتر) اما مهمتر از همه، می بایست هدف شما تمرکز بر بهینه سازی برچسب های عنوان (Title Tags) باشد.

به عنوان مثال، چنانچه شما پستی با عنوان “یک وبلاگ مناسب چیست و چگونه آن را ایجاد کنم؟” می نویسید، برچسب عنوان شما می بایست بیشتر یک واژه کلیدی را هدف قرار دهد، شاید چیزی مانند “یک وبلاگ مناسب چیست؟” به همراه “یک وبلاگ مناسب” یک واژه کلیدی معقول است. شما قطعا می خواهید محبوبیت واژه کلیدی مربوط را با یک ابزار واژه کلیدی همچون Google Adwords پیش از بهینه سازی آن، بررسی نمایید. با توجه و مدنظر قرار دادن تغییر آن، شاید از جایگاهی بهتر در موتورهای جستجو و در نتیجه، بازدید کنندگان بیشتر لذت ببرید.

5. زیبایی را فدای محتوا نمودن

در حالی که وبلاگ نویسان بسیاری برای رشد و ترقی وبلاگ خود به محتوا وابسته هستند، برخی نیز ذهن خود را به طراحی وبلاگ شان مشغول کرده اند. اشتباه نکنید، اگر از طراحی گیرا برخوردار نباشید، برخی بازدید کنندگان گرایشی به وبگاه تان نخواهند داشت. هرچند، استفاده بسیار زیاد از گرافیک و تصاویر، صفحه شما را شلوغ کرده و سرعت آن را کاهش می دهد.

وبگاه های بسیاری را می بینم که با بکار بردن فلش، سرعت صفحه را فدای حرکت و صدا ها می کنند. به یقین تنظیمات گیرا و جذاب، مهم است، اما آنقدر ارزش ندارد که چیزی را فدای آن کنید. همچنین این مانع ربات های موتور جستجو خواهد شد از اینکه بتوانند به میزان سریع تری در میان صفحه های شما بخزند.

6. استفاده از وبلاگ های میزبان رایگان

خدمات وبلاگی که میزبانی رایگان همچون Blogger ، TypePad ، و بسیاری دیگر ارائه می دهند، می توانند پلتفرمی مطلوب و ارزش و معیاری عالی را عرضه نمایند. هرچند، آنها به قدر کافی انعطاف پذیر نبوده تا بتوانند پلاگین ها، تم ها، و امکانات دیگری که شما واقعا خواستار نتایج برتر SEO هستید، را نصب کنند.

همه آن چیزی که نیاز خواهید داشت، اینکه دامنه خود را ثبت کنید، و یک طرح میزبانی ارزان قیمت خریداری نمایید. چنانچه به اندازه کافی قیمت کنید، نباید بیش از 50$ برای هر دو، در سال هزینه نمایید. ارزش چند دلار در ماه را دارد که نظارت کامل بر روی وبگاه خود داشته باشید. قدرت استقلال می تواند در هنگامی که فعالیت و عملکرد وبلاگ نویسی تان رشد و افزایش می یابد، پاداش های بزرگی را درو کند.

7. جوهره واژه کلیدی

احتمالا یکی از فراگیر ترین اشتباه های SEO جوهره و ماده ابتدایی (stuffing) مشترک است. این نه تنها غیر اخلاقی است، بلکه همچنین به رتبه بندی جستجوی شما آسیب خواهد رساند. چنانچه واقعا می خواهید گروهی از واژگان کلیدی را رتبه بندی کنید، صفحه ای جداگانه برای هر واژه کلیدی و بنابراین بهینه سازی برای آن ایجاد نمایید. به جای بکار بردن متن پنهان یا تکراری، روی صفحه های سودمندی که واژگان کلیدی شما را به عنوان بخشی از محتوا پیاده سازی می نمایند، تمرکز کنید. تلاش برای دستکاری یک موتور جستجو همچون گوگل، کاملا ممنوع است.

8. نوشتن مطالب کوتاه

وبگاه های بسیاری، به ویژه وبلاگ ها، از مطالب ارسالی (پست) که بسیار کوتاه هستند رنج می برند. من به طور شخصی چندین پست ارسالی مهمان در هر روز دریافت می کنم، که بیشتر اوقات، مجبورم آنها را بر اساس اینکه برای انتشار بسیار کوتاه هستند، رد کنم. چقدر یک قطعه می تواند عالی و ارزشمند باشد چنانچه تنها در 400 کلمه نگاشته شده باشد؟ نوشتن پست های بسیار کوتاه به وفاداری خواننده لطمه می زند، افزون بر این که صفحه شما در هنگامی که با رتبه بندی های SEO روبرو می گردد کیفیت آن پایین در نظر گرفته می شود.

9. انجام ندادن SEO به درستی

تنها یک راه درست برای بهینه سازی مطالب ارسالی تان برای موتور جستجو وجود ندارد، بلکه روش های اثبات شده کلی وجود دارند که می توانید مورد استفاده قرار دهید. به عنوان نمونه، در مورد ساختن پیوند، چندین وبلاگ نویس را می شناسم که مرتکب اشتباه شده و تنها به صفحه اول وبگاه خود پیوند (لینک) می دهند. در عوض، می بایست پیوند هایی را ایجاد کنید که همچنین به محبوب ترین و برترین مطالب ارسالی اشاره می نمایند. همیشه چیز تازه ای برای یادگیری در مورد SEO وجود دارد، پس حواستان باشد که دانش بهینه سازی تان با خواندن مقاله ها یا راهنمایی های نویسندگان واجد شرایط همچون مت کاتس از گوگل، به روز باشد.

10. فراموش نمودن برچسب ALT

در حالی که گوگل بر اساس گزارشی (نرم افزار WebCEO) اهمیت زیادی به برچسب (تگ) ALT نمی دهد، موتورهای جستجوی دیگری همچون AOL ، Bing ، Yahoo این موضوع را مورد توجه قرار می دهند. حقیقت این است که یک عکس تنها یک فایل تصویری است چنانچه برای یک واژه کلیدی بهینه سازی نشده باشد. برای بهینه سازی آن، برچسب ALT را هنگام وارد نمودن یک تصویر در پست، بکار برید؛ به یقین شاهد نتایج بهتری خواهید بود. همچنین، به نامگذاری فایل تصویری به عنوان واژه کلیدی یا حداقل برای تعریف نمودن یک عبارت توجه نمایید. چنانچه در مورد قوانین کپی رایت وبلاگ نویسی می کنید، تصویر خود را به عنوان ‘copyright-laws.jpg’ نامگذاری کنید، نه چیزی همانند ‘picture10.jpg’ – که اصلا برای شما نتیجه خوبی نخواهد داشت.

نتیجه

من اشتباه های SEO بیشتری را به طور مرتب مشاهده می کنم، همچون بکار بردن توصیف های عمومی برای مطالب ارسالی، به روز نکردن نقشه سایت، صفحه های 404 خراب، و اشتباه های دستوری در مطالب مختلف وبگاه. بیشتر از همه، مطالبی را می بینم که فاقد انسجام و سازماندهی بوده و تنها شامل متن بسیار زیاد بدون جداسازی از هر نوع همچون فاصله گذاری یا سرفصل هستند. این تنها احساس ناخوشایندی به خوانندگان ارزشمند شما می بخشد. به تجربه و مهارت کلی صدمه می زند و کیفیت وبگاه شما لطمه خواهد خورد. این اشتباه های SEO ممکن است برای برخی مقدماتی به نظر برسند اما نباید نادیده انگاشته شده یا چشم پوشی شوند. با این حال بهتر است، ارزیابی وبلاگ خود را بی درنگ مورد توجه قرار دهید تا از اینکه SEO کلی شما مورد بررسی است، اطمینان حاصل کنید.

منبع: Hongkiat

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 8 دیدگاه
 1. بسیار عالی خانم فنائی ؛ جسارتا چند مورد هم بنده حقیر اضافه کنم ؛ دوستان یادتون باشه اصلا از فونت مخفی استفاده نکنین ( منظورم اینه که نوشته هایی که به رنگ پس زمینه هستند و نمایش داده نمی شوند ! ) ربات و الگوریتم جدید گوگل برای این ماجرا امتیاز منفی قابل توجهی میده !
  مورد بعدی که باید اشاره کنم این هست که حتما حتما حتما ! ( خیلی تاکیبد کردم چون واقعا مهمه ) یک اکانت با نام وب سایتتون داخل توئیتر ؛ فیسبوک و گوگل پلاس داشته باشین ! و مطالبتون رو توئیت کنین ( کوتاه با عنوان مناسب و جذاب ) و در فیسبوک از دوستانتون بخواهید لایک کنن مطالبتون رو.
  دکمه محبوب کن گوگل یا همون گوگل +1 هم از الزامات هست !

 2. سلام ممنون مطلب مفیدی فقط اگر “در مورد من اشتباه نکنید”، “بد برداشت نکنید” یا “اشتباه نکنید” یا حتی “دچار سوء تفاهم نشوید” ترجمه میشد بهتر بود

 3. سلام و درود
  از لطف و مهرتان و نیز انتقادهای بجا و سازنده همگی شما عزیزان سپاسگذارم.
  جا دارد که به صورت جداگانه از آقای دارائی بابت اطلاعات مفید و ارزنده شان نیز سپاسگذاری نمایم.
  مطلب حاضر تقریبا یک سال پیش ترجمه شده و اینک منتشر شده است و می شود گفت که خود من تقریبا آن را به فراموشی سپرده بودم. با گذشت یک سال و کسب تجربه های بیشتر شاید امروز اگر اقدام به ترجمه این مطلب می کردم حال و هوا و ساختار دیگری داشت، اما تلاش می کنم تا در صورت امکان اندکی این متن را ویرایش کنم تا کمی قابل پذیرش تر باشد.
  اگر هم این مطلب قدیمی یا تکراری به نظر برسد حق با شماست اما همیشه قدیمی بودن به معنای کهنگی نیست و گاهی نکات ریز و ارزشمندی در قدیمی هاست که راهگشا و کارآمد است.
  در پایان بابت کاستی های موجود عذرخواهی می کنم.
  پاینده باشید

 4. سلام و خسته نباشید واقعا

  میخواستم بابت تمامی زحماتتون ،کل گروهتون تشکر کنم چون کارتون بیسته.

  خــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدا قوت و ارزوی سعادت و سلامتی

 5. سلام
  یعنی میفرمایید که پاپ آپ باعث میشه تو سرچ کمرنگ تر دیده بشیم؟
  اگر حذف کنیم اصلاح میشه؟

  ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *