چطور هنگام وبگردی با موبایل میزان استفاده اطلاعات را به حداقل برسانیم؟

چطور هنگام وبگردی با موبایل میزان استفاده اطلاعات را به حداقل برسانیم؟
  • 1393/4/14
  • Jeff Mosawy
  • 0

مواقعی ممکن است برای شما پیش آمده باشد که بخواهید با استفاده از دستگاه Android و یا iPhone خود شروع به وبگردی کنید، اما اگر از طریق اینترنت سیم‌کارت خود بخواهید چنین کاری را انجام دهید، قطعاً هزینه‌ی هر کیلوبایت برای شما ممکن است گران تمام شود. حتی اگر یکی از بسته‌های اینترنت را نیز خریده باشید باز هم محدودیت حجمی وجود دارد.

در مقاله روبرو، با چند روش متداول که ممکن است کمی باعث می‌شود صفحات بصورت فشرده برای شما بارگذاری شوند، آشنا خواهید شد.

چطور این قابلیت کار می‌کند؟

وقتی که شما بخواهید صفحه‌ای را از طریق تلفن‌همراه خود بارگذاری نمایید، مرورگر مستقیماً به سرور مورد نظر ارتباط برقرار می‌کند و در نتیجه صفحه‌ی درخواستی شما را برایتان ارسال می‌کند. اپراتور تلفن‌همراه شما نیز بعنوان یک شخص واسط تنها ترافیک را میان شما و سرور ارسال و دریافت می‌کند؛ و دقیقاً بابت همین کار از شما هزینه کم می‌کند.

با فعال نمودن قابلیت Data Compression در مرورگر Google Chrome و یا Off-Road در مرورگر Opera، داستان کمی متفاوت خواهد شد. شما درخواستی را به یکی از سرورهای گوگل و یا اپرا ارسال خواهید کرد، آن‌ها صفحه‌ی مورد نظرتان را در سرور خود بارگذاری می‌کند، سپس آن را فشرده کرده و در نهایت برایتان ارسال می‌کند. این کار باعث می‌شود که شما حجم کمتری از اطلاعات را بارگذاری کنید.

در رابطه با عکس‌های موجود در یک صفحه نیز چنین اتفاق مشابهی می‌افتد. عکس‌هایی که در صفحه موردنظرتان وجود دارند، فشرده‌تر و با جزئیات کمتری در اختیارتات قرار داده می‌شود؛ چرا که اغلب در تلفن همراه، شما نیازی به رزلوشن بالا ندارید.

opera-off-road-mode-android

عملکرد و حریم‌خصوصی چگونه خواهد بود؟

اگر که ارتباط اینترنت شما سریع باشد، ممکن است که استفاده از این سرویس‌ها،‌ سرعت ارتباط شما را کمی کمتر کند؛ چرا که ارتباط شما مستقیم نیست. از طرف دیگر، اگر ارتباط شما کند است، این سرویس باعث خواهد شد که صفحات با سرعت بیشتری حتی برای شما بارگذاری شوند.

در رابطه با حریم‌خصوصی هم بحث‌هایی وجود دارد؛ بطور مثال وقتی که شما درخواست بارگذاری صفحه‌ای را می‌کنید، سرورهای گوگل و یا اپرا از صفحاتی که شما باز می‌کنید مطلع خواهند شد.

از طرفی، هیچ‌کدام از گوگل و یا اپرا از HTTPS پشتیبانی نمی‌کنند؛ بدین معنی که اگر می‌خواهید دسترسی به یک سایت امنی مثل وب‌سایت بانک خود داشته باشید، دیگر این وب‌سایت از طریق سرورهای گوگل و یا اپرا هدایت نخواهد شد و ارتباط شما با آن سایت‌ها مستقیم خواهد بود.

فعال‌سازی فشرده‌سازی اطلاعات در Chrome و Opera:

برای فعال سازی این قابلیت در مرورگر Chrome (در Android، iPhone و یا iPad) کافیست که وارد منوی کروم شده و Setting را انتخاب کنید. گزینه Bandwidth Management را انتخاب کرده، پس از آن وارد Reduce Data Usage شده و آن را فعال نمایید.

chrome-how-reduce-data-usage-compression-works

برای فعال‌سازی این قابلیت در Opera، آیکون منو O را انتخاب کرده و سپس Off-Road Mode را فعال کنید.

enable-off-road-mode-in-opera-for-android

چقدر صرفه‌جویی کردم؟

پس از فعال‌سازی این قابلیت، می‌توانید میزان صرفه‌جویی در حجم دریافتی را مشاهده کنید. نحوه انجام این کار در مرورگهای مختلف، متفاوت است.

مرورگر Chrome: وارد همان بخش Reduce Data Usage شده و به آمار داده شده توجه کنید.

chrome-android-reduce-data-usage-graph
مرورگر Opera: این آمار در آیکون منو O قابل مشاهده است.

opera-view-off-road-mode-data-savings-android

 

منبع مقاله

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *