متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

رتینا و ۴K را فراموش کنید، تکنولوژی نانوپیکسل ۱۵۰ بار پیکسل‌ها را کوچک‌تر نشان می‌دهد!

12345 (بدون نظر)
Loading...
106

یکی از جنبه‌های فناوری که می‌توان گفت مدتی است بدون پیشرفت باقی مانده، وضوح مانیتورها و پنل صفحه نمایش‌هایی است که از آنها استفاده می‌کنیم. با اینکه خود صفحه نمایش‌ها و پردازشگر‌های دیوایس‌ها هر روز قدرتمندتر می‌شوند، اما وضوح نمایش دیوایس‌ها چندان پیشرفتی نکرده‌اند.

ولی اکنون محققان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه اکستر در انگلستان به فناوری نانوپیکسل‌ها دست یافته‌اند، یک فناوری صفحه نمایش جدید که می‌تواند وضوح صفحه نمایش‌ها را ۱۵۰ برابر بیشتر از میزان حال حاضرش کند.

NanoPixel

فکر می‌کردید ۴K آخرش است؟

نانوپیکسل‌ها وضوح بیشتری دارند چون در این فناوری سایز خود پیکسل‌ها ۳۰۰ در ۳۰۰ نانومتر هستند، یعنی ۱۵۰ برابر کوچک‌تر از سایز پیکسل‌ها در صفحه نمایش‌های معمولی! برای اینکه بهتر متوجه ماجرا شوید باید گفت که ما داریم در مورد پیکسل‌هایی صحبت می‌کنیم که آنقدر کوچک هستند که می‌توانند تصاویری به عرض یک تار موی انسان تشکیل دهند.

علاوه بر این نانوپیکسل‌ها چیزی که به آن فناوری تغییر فاز می‌گویند را گسترش می‌دهند. به بیان ساده، این یعنی پیکسل‌ها می‌توانند در هر ریفرش به حالت خاموش یا روشن تغییر حالت دهند. بنابراین مثل صفحه نمایش‌های E-Ink که در کتابخوان‌های الترونیکی به کار می‌رود، نانوپیکسل‌ها هم فقط وقتی حالت‌شان تغییر می‌کند به ریفرش احتیاج پیدا می‌کنند. باز به بیان ساده‌تر این یعنی نانوپیکسل‌ها در مقایسه با صفحه نمایش‌های LCD نیروی بسیار کمتری را مصرف می‌کنند.

صفحه نمایش‌های نانوپیکسل بسیار باریک خواهند بود و همین موضوع سبب می‌شود که صفحه نمایش‌های نانوپیکسل جایگزین خوبی برای دیگر انواع صفحه نمایش‌ها به نظر برسند. محققان می‌گویند با نانوپیکسل‌ها، می‌توانیم شاهد عرضه صفحه نمایش‌هایی با ضخامت یک برگ کاغذ در هر شکل و سایزی باشیم که وضوح بسیار بالایی دارند و میلیاردها پیکسل را در بر دارند. ضمن اینکه نیروی بسیار کمتری را هم مصرف خواهند کرد.

متاسفانه به این زودی‌ها این نوع صفحه نمایش‌ها در بازار عرضه نخواهند شد و فعلا باید صبر کرد ولی می‌توانیم انتظار داشته باشیم که آینده صفحه نمایش‌ها همین فناوری نانوپیکسل‌ها باشد.

مرجع: DigitalTrends

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یکی از جنبه‌های فناوری که می‌توان گفت مدتی است بدون پیشرفت باقی مانده، وضوح مانیتورها و پنل صفحه نمایش‌هایی است که از آنها استفاده می‌کنیم. […]