آموزش اضافه کردن اپلیکیشن دلخواه به منوی راست کلیک دسکتاپ

آموزش اضافه کردن اپلیکیشن دلخواه به منوی راست کلیک دسکتاپ
 • 1393/6/9
 • مهدی صمصامی
 • 4

563x231ximage37.png.pagespeed.ic.1UoJqbUq_P

اگر با اپلیکیشنی به صورت مکرر سر و کار دارید و از آن استفاده‌می کنید، مطمئنا برایتان پیش آمده که بخواهید بدون قرار دادن آیکون های اضافی بر روی دسکتاپ، به سرعت آن را اجرا کنید. برای انجام این کار‌می توانید با اندکی تغییرات در رجیستری، آن اپلیکیشن را در لیست آیتم های منوی راست کلیک دسکتاپ قرار دهید. برای یادگیری انجام این کار با ما همراه باشید.

روشی که برای انجام این کار انتخاب کرده ایم، در ویندوزهای 7، 8 و ویستا کار خواهد کرد، ولی برای ویندوز XP مطمئن نیستیم. اما حدس‌می زنیم که برای ویندوز XP کارساز نباشد.

اضافه کردن اپلیکیشن به منوی زمینه‌ی دسکتاپ

برای این آموزش، به شما نشان خواهیم داد که چگونه Notepad را در منو قرار دهید، اما شما‌می توانید هر اپلیکیشن دلخواهی را که نیاز دارید به این منو اضافه کنید. اولین کاری که باید انجام دهید، باز کردن رجیستری ویندوز است. برای این کار عبارت “regedit.exe” را در منوی استارت یا پنجره‌ی Run تایپ کرده و کلید Enter را بزنید. سپس در محیط رجیستری، مسیر زیر را پیدا کنید :

HKEY_CLASSES_ROOTDirectoryBackgroundshell

shell-new

اگر مسیر را درست پیدا کرده باشید، با محیطی شبیه به تصویر بالا مواجه خواهید شد.

در ادامه، باید یک کلید (Key) رجیستری جدید ایجاد کنید. این کلید باید زیر مجموعه‌ی کلید shell باشد. نام این کلید دقیقا همان متنی است که به عنوان نام اپلیکیشن شما در منوی راست کلیک دسکتاپ نمایش داده‌می شود. بر روی کلید shell راست کلیک کرده و از بخش New گزینه‌ی Key را انتخاب نمایید.

566x414ximage38.png.pagespeed.ic.SHpYIq7qSe

سپس نامی که‌می خواهید اپلیکیشن تان با آن نام در منو نمایش داده شود را وارد کنید. برای مثال، در اینجا از نام “Notepad” استفاده‌می کنیم.

565x412ximage39.png.pagespeed.ic.d4aNzGWCiC

اختیاری : اگر بخواهید برای دسترسی سریعتر، یک کلید میانبر برای آیتم اپلیکیشن تان در منوی راست کلیک اختصاص دهید،‌می توانید مقدار پیشفرض (Default) کلید را در سمت راست صفحه تغییر داده و یک کاراکتر “&” در ابتدای نام آن قرار دهید. به عنوان مثال در این حالت، ما‌می توانیم پس از باز کردن منوی راست کلیک دسکتاپ، فقط با زدن کلید N از روی صفحه کلید، Notepad را اجرا کنیم.

554x358ximage40.png.pagespeed.ic.JdebiyLMS8

انجام این مرحله کاملا اختیاری است و به نیاز خودتان بستگی دارد.

در ادامه‌ی کار، باید یک کلید فرمان ایجاد کنید که در واقع دستورات مربوط به اجرای اپلیکیشن را در خود نگهداری کند. بر روی کلید Notepad راست کلیک کرده و مانند قبل با انتخاب گزینه‌ی Key، یک کلید جدید بسازید.

568x420ximage41.png.pagespeed.ic.4V-Zw9I0WP

نام این کلید را “command” قرار دهید. توجه کنید که این کلمه باید با حروف کوچک نوشته شود.

567x413ximage42.png.pagespeed.ic.KO4bvNjtnM

برای اتمام این مرحله، شما به مسیر دقیق اپلیکیشنی که‌می خواهید اجرا کنید، نیاز خواهید داشت. با انتخاب کلید Shift و راست کلیک کردن بر روی فایل اپلیکیشن، گزینه‌ی “Copy as path” ظاهر‌می شود که با انتخاب آن،‌می توانید مسیر برنامه را کپی کنید. البته برای Notepad به مسیر کامل نیاز نخواهید داشت و فقط استفاده از عبارت “notepad.exe” کفایت‌می کند.

544x380ximage25.png.pagespeed.ic.Juj5UCRKBH

اکنون بر روی کلید command کلیک کرده و از سمت راست پنجره بر روی مقدار پیشفرض (Default) آن دبل کلیک کنید تا بتوانید مقدار رشته‌ی آن را تغییر دهید.

553x422ximage44.png.pagespeed.ic.ewQwQY4aCx

پس از آن، مسیر کامل فایل اجرایی برنامه را در این قسمت Paste کنید (یا‌ می توانید مسیر دلخواه خود را تایپ نمایید).

وقتی که این کار را انجام دادید، پنجره‌ی رجیستری باید مانند تصویر زیر باشد :

559x297ximage45.png.pagespeed.ic.NCcdku_jXJ

اکنون اگر بر روی دسکتاپ راست کلیک کنید، خواهید دید که یک گزینه‌ی جدید به منوی آن اضافه شده است که با استفاده از آن‌ می توان Notepad را به سرعت اجرا کرد.

563x231ximage37.png.pagespeed.ic.1UoJqbUq_P

به همین شکل‌ می توانید هر تعداد اپلیکیشنی که بخواهید، به منوی راست کلیک دسکتاپ اضافه کنید. فقط کافی است که همین مراحل را برای اپلیکیشن جدید تان تکرار کنید.

اگر در انجام این کار با مشکلی مواجه شدید،‌می توانید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

 

منبع : HowToGeek.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. سلام
  این روش باعث میشه که وقتی روی مثلا دسکتاپ کلیک راست میکنیم اون نرم افزاره بیاد.آیا روشی هست که وقتی بر روی فایلها و نه فولدرها کلیک راست میکنیم اون نرم افزار مد نظر ما نمایش داده بشه؟
  با تشکر

 2. باسلام
  درویندوز۳۲بیتی اجرا نمیشه البته به راست کلیک اضافه میشه اما اجرا نمیشه

 3. سلام طوری میشه وقتی مثلا کلید other را ایجاد میکنیم به محض امادن روی کلید زیر مینوی دیگری ایجاد کنیم که دورن ان زیر منو نرم افزار هامون رو اضافه کنیم؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *