آموزش غیرفعال سازی میانبر های کلید Windows در کیبورد

آموزش غیرفعال سازی میانبر های کلید  Windows در کیبورد
  • 1395/9/22
  • زهرا معبودی
  • 0

ویندوز از کلید Windows برای میانبرهای مفید زیادی استفاده می‌کند. ولی اگر این میانبرها برای شما مشکل‌ساز هستند یا می‌خواهید از آن‌ها برای کارهای دیگری استفاده کنید، امکان غیرفعال کردن دسته جمعی آن‌ها از طریق Registry یا Group Policy Editor وجود دارد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تغییراتی که می‌خواهیم در این مطلب در مورد آن‌ها صحبت کنیم، مبتنی بر هر کاربر است، یعنی اگر می‌خواهید این میانبرها را برای کاربران مختلف یک کامپیوتر غیرفعال کنید، مراحل غیرفعال سازی را باید در هر حساب کاربری به صورت جداگانه انجام دهید. انجام این کار خیلی مشکل نیست، پس با ما همراه باشید تا روش آن را به شما بگوییم.

البته باید توجه داشته باشید که با انجام این کارها فقط میانبرهای مربوط به کلید Windows غیرفعال می‌شود، نه خود آن. یعنی پس تمام شدن کار هنوز هم با فشار دادن کلید Windows می‌توانید منوی استارت را باز کنید. اگر به دنبال راهی برای غیرفعال سازی کامل کلید Windows هستید، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از قابلیت key mapping اپلیکیشن‌هایی مثل SharpKeys این دکمه را خاموش کنید. علاوه بر این با استفاده از این برنامه می‌توانید کلید آزاردهنده‌ی Caps Lock را هم به طور کامل غیرفعال نمایید.

کاربران معمولی: غیرفعال کردن میانبرهای کلید Windows با ویرایش Registry

اگر از ویرایش خانگی ویندوز ۷، ۸ یا ۱۰ استفاده می‌کنید، برای اعمال این تغییرات باید Registry سیستم را ویرایش کنید. البته اگر ویندوز Pro یا Enterprise داشته باشید هم می‌توانید از این روش استفاده نمایید، ولی اگر از نسخه‌های حرفه‌ای یا شرکتی استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از روش ساده‌تر Local Group Policy Editor که در بخش بعدی مطلب در مورد آن توضیح می‌دهیم استفاده کنید.

تذکر: Registry Editor یک ابزار قدرتمند است و استفاده‌ی نادرست از آن می‌تواند منجر به ناپایدار شدن و یا حتی از کار افتادن سیستم شود. اگر دستورالعملی که در این مطلب گفته می‌شود را دقیق دنبال کنید، نباید به مشکلی بر بخورید. اگر تا به حال هیچ وقت با Registry کار نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا کمی در مورد آن جستجو کرده و با نحوه‌ی کارکرد آن آشنا شوید. و البته حتماً قبل از شروع کار از Registry (و کامپیوترتان) پشتیبان بگیرید.

قبل از این که کار ویرایش رجیستری را شروع کنید باید وارد حساب کاربری موردنظر خود شده و تغییرات را آن‌جا انجام دهید. اگر می‌خواهید این کار را برای چند کاربر پیاده سازی کنید، باید آن را برای هر حساب کاربری تکرار نمایید.

پس از این که وارد حساب کاربری موردنظر خود شدید، منوی استارت را باز کرده و عبارت regedit را جستجو کنید. سپس برنامه‌ای که در تصویر زیر هم مشخص است را باز نمایید تا بتوانید تغییرات مربوطه را در سیستم ایجاد کنید.

how-to-disable-the-built-in-windows-key-shortcuts

از پنل سمت چپ Registry Editor به دنبال کلید زیر بگردید:


HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer


 

how-to-disable-the-built-in-windows-key-shortcuts

حالا در کلید Explorer باید یک فایل جدید بسازید. بر روی Explorer کلیک راست کرده و گزینه‌ی New > DWORD (32-bit) را انتخاب کنید. نام فایل جدید را NoWinKeys بگذارید.

how-to-disable-the-built-in-windows-key-shortcuts

بر روی فایل NoWinKeys دو بار کلیک کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود مقدار Value data را از ۰ به ۱ تغییر داده و بعد روی OK کلیک نمایید.

how-to-disable-the-built-in-windows-key-shortcuts

اکنون می‌توانید از Registry Editor خارج شوید. اگر می‌خواهید تغییرات اعمال شود، باید کامپیوتر را مجدداً راه‌اندازی کرده یا یک بار از حساب کاربری خارج و دوباره به آن وارد شوید. اگر خواستید میانبرهای کلید Windows را دوباره فعال کنید، باید با همان حساب کاربری وارد سیستم شده، به Registry Editor بروید و فایل NoWinKeys را حذف کنید. برای فعال کردن میانبرها هم باید این کار را در همه‌ی حساب‌های کاربری انجام دهید.

دانلود اسکریپت فعال و غیرفعال سازی دکمهی Windows

 

how-to-disable-the-built-in-windows-key-shortcuts

اگر دوست ندارید خودتان با Registry سر و کله بزنید، ما دو اسکریپت رجیستری قابل دانلود برای شما ساختیم که یکی میانبرهای کلید Windows را غیرفعال و دیگر آن را فعال می‌کند. هر دو فایل مذکور در یک پرونده‌ی فشرده قرار داده شده است. برای اجرای این اسکریپت‌ها کافی است با حساب کاربری موردنظر خود وارد شده و بر روی فایلی که می‌خواهید دو بار کلیک کنید.

دانلود اسکریپت میانبرهای کلید Windows

با اجرای اسکریپت Disable Windows Key Shortcuts فایل NoWinKeys ساخته شده و مقدار آن برابر ۱ قرار می‌گیرد. با اجرای اسکریپت Enable Windows Key Shortcuts (Default) هم مقدار فایل NoWinKeys برابر ۰ قرار می‌گیرد.

کاربران حرفهای: غیرفعال کردن میانبرهای کلید Windows با استفاده از Local Group Policy Editor

اگر از نسخه‌ی Pro یا Enterprise ویندوز استفاده می‌کنید، ساده‌ترین روش برای غیرفعال کردن میانبرهای کلید Windows با استفاده از Local Group Policy Editor است. این برنامه امکان مشخص کردن کاربرانی که این تغییر در حساب کاربری آن‌ها اعمال خواهد شد را هم برای شما فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید میانبرها را فقط برای بعضی از حساب‌های کاربری غیرفعال کنید، ابتدا باید یک شی Policy برای آن کاربران بسازید. برای انجام این کار راهنماهای زیادی در اینترنت وجود دارد که با یک جستجوی ساده در گوگل می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

علاوه بر این باید بدانید که Group Policy یک ابزار فوق العاده قدرتمند است، پس اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید، حتماً قبل از شروع کار کمی با آن آشنا شوید. و اگر در شبکه‌ی شرکت هستید، قبل از این که کاری بکنید با مدیرتان هماهنگ کنید.

ابتدا فایل MSC که برای کنترل سیاست‌های کاربران موردنظر خود ساختید را باز کنید و به آن اجازه دهید تا تغییراتش را روی کامپیوتر شما اعمال کند. اگر در کامپیوترتان فقط یک حساب کاربری دارید، می‌توانید مستقیماً خود Local Group Policy Editor را از طریق منوی استارت و با جستجوی عبارت gpedit.msc باز کنید. ما هم در این مطلب همین کار را می‌کنیم، ولی روند کار به طور کلی یکسان است.

how-to-disable-the-built-in-windows-key-shortcuts

در پنجره‌ی Group Policy، از پنل سمت چپ به پوشه‌ی User Configuration > Administrative Templates > Windows Components > File Explorer بروید. اگر از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید، نام پوشه‌ی File Explorer به صورت Windows Explorer خواهد بود. در سمت راست فایل Turn off Windows+X hotkeys را پیدا و بر روی آن دو بار کلیک کنید.

how-to-disable-the-built-in-windows-key-shortcuts8

در پنجره‌ای که باز می‌شود، گزینه‌ی Enabled را انتخاب نموده و بر روی OK کلیک کنید.

how-to-disable-the-built-in-windows-key-shortcuts9

اکنون می‌توانید Local Group Policy Editor را ببندید. حالا برای اعمال شدن تغییرات باید کامپیوتر را Restart کنید یا از حساب کاربری خود خارج و مجدداً به آن وارد شوید. برای برگرداندن تنظیمات به حالت پیشفرض، به همان مسیر رفته، فایل Turn off Windows+X hotkeys را باز کرده و گزینه‌ی Not Configured را انتخاب کنید.

این ترفند می تواند در بسیاری از مواقع بسیار کاربردی و مفید عمل نماید بنابراین در صورتی که آموزش این ترفند برای شما مفید بوده است نظرات خود را با گویا آی تی در میان بگذارید. همچنین می توانید با اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی خود این مطلب کاربردی را به دیگر دوستان خود آموزش دهید.

منبع: howtogeek

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *