تک‌نکته: پرینترهای سه بعدی – قسمت دوم

تک‌نکته: پرینترهای سه بعدی – قسمت دوم
 • 1393/6/24
 • خاطره فتا
 • 1

در سری اول از سری مقاله تک‌نکته با موضوع پرینترهای سه بعدی، اطلاعاتی را راجع به این وسیله در اختیارتان قرار دادیم. در این قسمت نیز به تکمیل آن‌ها می‌پردازیم. پس همراه با ما باشید…

نوع پلاستیکی که در پرینترهای سه بعدی استفاده می‌شود بسیار مهم است. هر زمان که از پلاستیک سخن به میان می‌آید مردم فقط پلاستیک را به عنوان یک نوع ماده می‌شناسند و نمی‌دانند که انواع مختلفی از پلاستیک وجود دارد که چه از نظر شیمیایی و آرایش اتمی و چه از نظر فیزیکی و این‌که در مقابل نور و حرارت و چیزهایی از این قبیل چه عکس‌العملی نشان می‌دهند با هم کاملا تفاوت دارند.

پرینترهای سه بعدی از ترمو پلاستیک‌ها استفاده می‌کنند. ترمو پلاستیک‌ها نوعی از پلاستیک هستند که وقتی به آنها گرما می‌دهیم ذوب می‌شوند و وقتی سرد می‌شوند به حالت جامد در می‌آیند. معمولا به این نوع از پلاستیک‌های ترمو پلاستیک که در پرینترهای سه بعدی از آنها استفاده می شود، پلاستیک‌های ABC هم گفته می‌شود (Acrylonitrile Butadiene Styrene).

این نوع پلاستیک موارد استفاده بسیاری دارد، مانند قسمت‌های داخلی اتوموبیل مانند داشبورد و حتی بعضی از قسمت‌های خارجی اتوموبیل‌ها، قسمت داخلی یخچال‌ها و قسمت‌های پلاستیکی کامپیوتر مثل موس و کیبورد.

3D printers01

خوب چرا از این نوع پلاستیک بخصوص در پرینترهای سه بعدی استفاده می‌شود؟ علت آن است که پلاستیک نوع ABC کمپوزیتی است از اکریلونیتریل که نوعی پلاستیک سخت می‌باشد و یک نوع لاستیک مصنوعی (بوتادین استایرن). این ترکیب پلاستیک سخت و لاستیک مصنوعی بهترین ماده اولیه برای پرینترهای سه بعدی محسوب می‌شود زیرا در حرارت معمولی اتاق به صورت جامد می‌باشد. با حرارت حدود 100 درجه سانتی‌گراد یا 220 درجه فارنهایت به راحتی ذوب می‌گردد. این حرارت، حرارتی کاربردی برای داخل پرینتر جهت ذوب این کمپوزیت می‌باشد.

ماکت‌ها و مدل‌هایی که با این کمپوزیت پلاستیک و لاستیک مصنوعی ساخته می‌شوند در برابر نور و حرارت آفتاب ذوب نشده و شکل اصلی خود را از دست نمی‌دهند. به علاوه این کمپوزیت قابل سمباده‌کشی نرم و رنگ کردن نیز می‌باشد. رنگ اصلی پلاستیک کمپوزیت ABC کرم رنگ می‌باشد که با اضافه کردن رنگ‌دانه‌های دلخواه، مدل مورد نظر تقریبا به هر رنگی در می‌آید.

3D printers04

چگونه این پلاستیک را در پرینترهای سه بعدی بارگذاری می‌کنند؟ معمولا بسته به نوع پرینتر از این نوع کمپوزیت ABC یا به صورت پلت‌ها و گلوله‌های کوچک و یا به صورت رشته‌های پلاستیکی برای بارگذاری در پرینترهای سه بعدی استفاده می‌شود.

لزوما نباید از کمپوزیت‌های پلاستیک در پرینترهای سه بعدی استفاده کرد، بلکه هر ماده‌ای که به راحتی ذوب گردد و خیلی سریع جامد شود می‌تواند برای بارگذاری در پرینترهای سه بعدی مورد استفاده قرار گیرد. مثلا در جولای سال 2011 یک پرنتر برای ماکت‌های سه بعدی مواد غذایی ساخته شد که با شکلات ذوب شده کار می‌کرد. چه ماکت‌های خوشمزه‌ای.

مرجع: explainthatstuff

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
 1. کاربرد پرینتر های سه بعدی

  – تولید ماکت های سه بعدی از پروژه های ساختمانی
  – تولید انواع فالب های صنعتی
  – تولید انواع هدایای سفارشی با درج نام شخص یا متن مورد نظر
  – تولید انواع اسباب بازی
  – تولید انواع لوازم تزئینی سفارشی
  – تولید انواع دستبند ،انگشترو گردنبند به صورت سفارشی …
  – تولید انواع مدل های آموزشی برای مدارس ،دانشگاه ها و مراکز آموزشی .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *