مرسدس AMG قصد دارد در مصرف سوخت از دیگر هایپرخودرو ها پیشی بگیرد

مرسدس AMG قصد دارد در مصرف سوخت از دیگر هایپرخودرو ها پیشی بگیرد
  • 1395/9/3
  • زهرا معبودی
  • 0

کلمه ی هایپرخودرو هم اینک در ذهن شنونده، خودرو هایی نظیرمک لارن P1، پورشه ۹۱۸ و فراری LaFerrari را تداعی می کند. استون مارتین/ردبول AM-RB oo1 و مرسدس AMG که مجهز به پیشرانه فرمول ۱ هستند، حالا می خواهند حتی از قابلیت های فوق العاده خودروهای مذکور نیز پیشی بگیرند. اما کلمه “هایپرخودرو” همیشه بدین صورت تعریف نمی شده است، سال ها پیش در سال های ۱۹۹۰، هایپرخودرو به ماشین هایی دوست دار محیط زیست و آینده ای گفته می شد که بسیار سبک، دارای آیرودینامیک عالی و ساخته شده توسط مواد بسیار سبک وزن و مجهز به موتور های هیبریدی بسیار کم مصرف بودند.

احتمال دارد که در خودروی بی نام مرسدس که قرار است یک AMG دارای توان فرمول یکی باشد، هر دو این تعاریف را با خود به همراه داشته باشد. در نمایشگاه خودروی لوس آنجلس مدیر اجرایی AMG، آقای توبیاس موئرس جزییات بیشتری در خصوص این پروژه در اختیارمان قرار داد. او گفته است که این خودرو قرار است یک خودروی فرمول یک مجاز در جاده باشد که تنها تا حدودی درون مرز های مجاز جاده ای قرار گرفته است و اینطور که پیداست این خودرو قرار است بسیار کم مصرف نیز باشد.

مرسدس AMG

موئرس همچنین اشاره کرد که هدف ساخت این خودروی دو میلیون دلاری که احتمالا قرار است در اوایل سال ۲۰۱۹ و به تعداد محدود صد تایی (بسته به تقاضا) تولید و عرضه شود تنها سرعت بالای آن نیست بلکه این خودرو نمادی از مصرف بهینه و پیشرفت های تکنولوژی بدست آمده توسط فرمول یک در طی سال های اخیر است.

او گفت اگر بخاهیم تنها با یک جمله این خودرو را توصیف کنیم می توانیم بگوییم عملکردی فوق العاده و مصرفی چشمگیر تر از حد انتظار خواهد داشت و این تنها و اصلی ترین هدف ما در ساخت این خودرو است. قصد آن ها در واقع متشکل از هدف مهندس مسابقه ای درکشیدن نهایت توان ممکن از موتور و هدف مهندس خودرو های جاده ای در محدود مجاز جاده ای  برای رسیدن به نهایت بهینه بودن مصرف سوخت است. هدف هردو نهایت استفاده از قطره قطره سوخت و اندازه گیری نتایج تلاش هایشان به عنوان راندمان حرارتی می باشد.

موئرس در خصوص این خودرو که مجاز به حرکت در جاده و مدعی است که می تواند تمام دیگر موتور های احتراقی را در زمینه مصرف سوخت پشت سر بگذارد اعلام کرد که ” این خودرو با مقررات جهانی انتشار آلاینده ها سازگار خواهد بود اما ما مصمم هستیم که می توانیم به ۴۰% (راندمان حرارتی) دست پیدا کنیم.”. در حالی که موتور های بنزینی در تویوتا پریوس جدید و هیوندای آیونیک و کیا ریو همگی توانسته اند به مصرف سوخت ۴۰ درصدی برسند اما هیچ کدام از آن ها خط قرمز دور موتور ۱۰,۰۰۰ دور بر دقیقه و توان خروجی ۱۰۰۰ اسب بخاری ندارند که هر دو این گزینه ها برای مرسدس AMG استثنا محسوب می شوند.

مرسدس AMG

موئرس گفته است ” این خودرو دری نو رو به آینده باز می کند، در واقع تعریفی از عملکرد آینده و برداشت ما از آینده است که این برداشت خود به معنی هیبریدی و الکتریکی کردن موتور هاست.  این دلیل استفاده ما از بهینه ترین موتور احتراقی در دنیا یعنی موتور ۱٫۶ لیتری مخصوص فرمول یک می باشد.

این موتور ۶ V توربوشارژ که مخزن سیلندر هایش با فاصله ۹۰ درجه ای از هم قرار گرفته اند و به گونه ای طراحی شده اند که با موتور الکتریکی به صورت هیبریدی کار کند. تنها موتور فرمول یک نیست که قرار است در این خودرو به عنوان موتور برای خودرویی جاده ای استفاده شود بلکه کل سیستم هیبریدی آن قرار است بر روی آن پیاده سازی شوند. موئرس همچنین اذعان داشت که “تمام قطعات مورد استفاده ما برای فرمول یک هستند، این اجزا شامل توربو شارژر الکتریکی، موتور های الکتریکی، موتور احتراقی و حتی باتری، ما حتی از همان سلول باتری مورد استفاده در فرمول یک استفاده خواهیم کرد.”

مرسدس AMG

البته همه این ها به کنار، چگونه قرار است که چنین پیشرانه ای را که مختص فعالیت های شدید مسابقه ای است را برای وضعیت های عادی و روزمره از جمله استارت خوردن موتور سرد، طی مسافت های کوتاه، وضعیت های آب و هوایی مختلف و همچنین سوخت هایی با کیفیت های پایین تر بهینه و آماده کرد. این ها همگی در طی فرآیند ساخت خودرو مشخص خواهند شد.

موئرس گفت” این برایمان مشکل و چالشی بزرگ است اما می توان آن را حل کرد و ما هم از پس آن برمی آییم”

منبع: caranddriver.com

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *