چگونه SMS های حذف شده از گوشی اندرویدی مان را بازیابی کنیم؟

چگونه SMS های حذف شده از گوشی اندرویدی مان را بازیابی کنیم؟
  • 1395/9/6
  • زهرا معبودی
  • 0

گاهی پیش می آید که به طور اشتباهی یک پیامک بسیار مهم را از گوشی اندرویدی خود پاک می کنید. پیامی که شاید حاوی اطلاعات بسیار مهم و حیاتی باشد. در این حالت چه باید کرد؟ آیا هیچ راهی برای دسترسی به این اطلاعات از دست رفته وجود دارد؟ بازیابی اس ام اس های حذف شده کار ساده ای نسیت! اما امری محال و نشدنی هم نیست. روش های زیادی وجود دارند که به وسیله یکی از آن ها ممکن است شما به مقصود خود برسید پس در ادامه با گویا آی تی همراه باشید تا به شما برخی از آن ها را آموزش دهیم.

زمانی که شما یک فایل یا پوشه را حذف می کنید. در واقع اقدام به حذف آدرس دسترسی آن فایل نموده اید و به سیستم عامل خود اعلام می کنید که در این قسمت از هارد اطلاعات بی ارزشی وجود دارد که می تواند به منظور جایگزینی اطلاعات دیگر مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع در همه سیستم عامل ها صدق می کند و شامل تمامی اطلاعات حذف شده، حتی پیامک های اسمارت فون اندرویدی تان نیز می شود.

توضیح کاملی درباره روش حذف اطلاعات از هارد

عملکرد سیستم عامل در مواجهه با فایل هایی که شما تصمیم به حذف آن گرفته اید به صورت زیر خواهد بود.
تمامی فایل های موجود بر روی شما دارای یک ادرس دسترسی منطقی هستند که در زمان نیاز به آن ها به وسیله فراخوانی آدرس مورد نظر، فایل اجرا می گردد. در مواقعی که شما اقدام به حذف یک فایل می کنید در واقع سیستم عامل آدرس منطقی آن فایل را از حافظه ود پاک می کند. نه محتوای اصلی فایل شما را! با این کار به سایر بخش هایی که از هارد استفاده می کنند نشان می دهد که این بخش نیز جزو قسمت های خالی و قابل استفاده هارد محسوب می گردد. در چنین شرایطی برنامه های مختلف در صورت نیاز به فضا در روی هارد ممکن است اقدام به نگارش اطلاعات جدید در آن بخش از حافظه نمایند. از این رو توصیه می شود در صورتی که اقدام به حذف پیامک، ام ام اس و یا هر فایل یا پوشه ی دیگری به صورت ناخواسته نمودید، تا پیش از تلاش برای باز گردانی آن، سعی کنید اطلاعات جدیدی را برای ذخیره در هارد خود وارد نکنید. چون ممکن است بخشی از فایل مورد نظر و یا تمام آن آسیب ببیند.

how-to-recover-delete-message-call-contact-in-android

اپراتورها معمولا پیامک‌های شما را به صورت ذخیره شده در سیستم‌های خود دارند.

اغلب اپراتور های تلفن همراه همواره یک نسخه از اطلاعات ارسالی و دریافتی شما را برای مدت طولانی نگداری می کنند. البته این به عنوان یک راه حل عمومی قابل مطرح نیست زیرا این اطلاعات از طریق اپراتور های مذکور به سادگی در اختیار کاربران قرار نمی گیرد و تنها در صورتی که اطلاعات از دست رفته حاوی مطالب بسیار مهم و حیاتی باشند شما خواهید توانست با اقدام قضایی نسبت به دریافت آن تلاش نمایید.

از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات بهره بگیرید.

پیامک مورد نظر شما حذف شده است و شما به طور جدی به اطلاعاتی که درآن بوده نیازمندید. در چنین مواقعی می توانید به کمک نرم افزار های بازیابی اطلاعات تلاش نمایید تا به اطلاعات مورد نظر خود دست یابید. این دسته از نرم افزار ها اغلب پس از نصب اقدم به اسکن نمودن تمامی حافظه دیوایس مود نظر نموده و یک لیست کامل از تمامی اطلاعات قابل بازیافت به شما نمایش خواهند داد.

به منظور یافتن یک نرم افزار در این زمینه کافی است سری به گوگل بزنید و یکی از هزاران نرم افزار موجود در این زمینه را دانلود و نصب کنید. برخی از این نرم افزار ها رایگان و برخی دیگر پولی هستند. البته تعدادی از نرم افزار های دسته پولی به شما یک بازه چند روزه برای استفاده رایگان هدیه خواهند داد. تعدادی از معروف ترین و کاربردی ترین نرم افزارها در این زمینه عبارتند از:  Android Data Recovery ، Dr. Fone، Coolmuster Android SMS+Contacts Recovery و FonePaw Android Data Recovery

پس از نصب نرم افزار مورد نظر خود روند انجام کار بسیار ساده خواهد بود. در ابتدا بایستی قابلیت USB Debugging را بر روی اسمارت فون خود و از بخش Developer Tools فعال نمایید. پس از آن دیوایس خود را از طریق کابل USB به سیستم متصل نموده و مراحل کار را دنبال کنید.

همانطور که کاملا واضح است، نرم افزار های مختلف عملکرد های مختلفی را از خود نشان خواهند داد و نحوه کار در همه آنها یکسان نخواهد بود. به عنوان مثال برخی از آنها از شما می خواهند تا یک نرم افزار جانبی را نیز بر روی دیوایس خود نصب نمایید تا از طریق آن جستجوی فایل ها انجام پذیرد. اما در برخی نرم افزارهای دیگر تمامی این روند ها به صورت اتوماتیک انجام خواهند پذیرفت. در هر صورت چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که تمامی مراحل پیش بینی شده توسط نرم افزار را به طور کامل طی کنید. در انتها با لیستی از فایل ها با فرمت های مختلف مواجه خواهید شد که به عنوان فایل هایی که قابلیت بازگشت دارند به شما نمایش داده می شود. در صورتی که فایل مورد نظرتان در این لیست قابل مشاهده است تنها کافی است اقدام به بازگردانی آن نمایید.

جلوی تکرار دوباره این اتفاق را بگیرید.

اگر خوش شانس بودید و توانستید اطلاعت مورد نظر خود را بازیابی کنید بهتر است با انجام برخی اقدامات کاری کنید که از یک سوراخ دوبار گزیده نشوید و جلوی اتفاقات این چنین در آینده را بگیرید. زیرا همیشه تا این میزان خوشانس نخواهید بود و بازگشت اطلاعات همیشه یک موضوع تضمین شده نیست.

یکی از راه هایی که می تواند به شما در پیشگیری از رخ دادن دوباره این اتفاق کمک کند، استفاده از برخی نرم افزار هاست که به تهیه پشتیبان از پیامک ها و دیگر اطلاعات مهم شما می پردازند.

تهیه نسخه پشتیبان از پیامک‌ها و بازگردانی آنها

نرم افزارهای بسیاری هستند که می توانند به شما در پشتیبان گیری از فایل هایتان کمک نمایند اما یکی از بهترین نرم افزار ها در این زمینه SMS Backup & Restore است که آمار دانلود ۵ میلیونی به خود اختصاص داده و رتبه ۴.۵ را نیز یدک می ‌کشد. این نرم افزار رایگان خدمات بسیار مناسبی را به جهت جلوگیری از حذف پیامک های شما ارائه می دهد.

sms-backup-restore

در صورتی که اطلاعات خاصی در این زمینه ندارید باید بگوییم این نرم افزار تمامی پیام های شما را با پسوند XML  و در قالب یک فایل ذخیره می کند. یکی از بهترین قابلیت های این نرم افزار امکان ذخیره سازی اطلاعات بر روی حافظه دستگاه و یا فضای ابری می باشد. این نرم افزار از سرویس های ابری چون Email ،Google Drive و Dropbox پشتیبانی می کند. یکی از ویژگی های بسیار جالب و شگفت انگیز این برنامه، امکان پشتیبان گیری خودکار است که شما می توانید به هر شکل که بخواهید آن را مدیریت نمایید.

easy-backup-restore

یکی دیگر از نرم افار های جذاب و پرکاربرد در این زمینه Easy Backup & Restore است. این نرم افزار محبوب قادر است علاوه بر پشتیبان گیری از پیامک های شما، از اطلاعات دیگری که تمایل دارید (پیامک‌ ها، تاریخچه تماس‌ ها، ام ‌ام ‌اس‌ ها، اطلاعات تقویم، مخاطبین، بوکمارک‌ ها و اپلیکیشن) نیز پشتیبان تهیه نماید. این نرم افزار نیز رایگان بوده و قادر است از فضاهای ابری چون  Gmail ،Google Drive ،Dropbox ،Box و One Drive  پشتیبانی نماید. با انجام برنامه ریزی بر روی این اپلیکیشن می توانید به آن اجازه دهید تا در زمان های تعیین شده شما به صوت خودکار اقدام به تهیه نسخه پشتیبان نماید. این نرم افزار همچنین در اسمارت فون های روت شده قادر است از فایل‌ ها و اطلاعات اپلیکیشن ‌ها نیز پشتیبان تهیه نماید.

امیدواریم این مطلب بتوند به شما در دستیابی به اطلاعات حذف شده تان کمک نماید. در صورتی که تا کنون تجربه موفقی در زمینه بازیابی اطلاعات حذف شده خود داشته اید، نوع فایل حذف شده و نرم افزاری که برای بازیابی از آن استفاده نموده اید را با دیگر کاربران ما به اشتراک بگذارید تا در صورتی نیاز بتوانند با آرامش خیال از تجربه شما بهره برده و آنها نیز به بازیابی اطلاعات مشابه خود بپردازند.

نظرات و دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و با انتشار این مطلب در شبکه های اجتماعی خود به دیگران نیز در آموزش این ترفندهای کاربردی کمک نمایید.

منبع: ANDROIDAUTHORITY

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *