راهنمای خرید کولر: آبی بخریم یا گازی؟

راهنمای خرید کولر: آبی بخریم یا گازی؟
 • 1395/9/23
 • زهرا معبودی
 • 0

خوب خاطرم هست که پدربزرگم همیشه در فصل های سرد سال به فکر خرید لوازم و لباس ها برای فصل گرم می افتاد و در فصل های گرم هم لباس سرد و لوازم گرمایشی مناسب سال آینده را تامین می کرد. آن سالها البته این موضوع قابل درک بود زیرا در فصل های سرد وسایل سرمایش ارزان قیمت تر از فصل خودشان بودندو در مورد لباس ها و وسایل گرمایشی نیز به همین صورت بود. هرچند در حال حاضر تا حدودی این قانون دیگر پابرجا نیست اما هنوز هم هستند کسانی که ازاین قانون فصلی برای خرید های وسایل سرمایشی و گرمایشی خود استفاده می کنند. بنابراین با وجود این که این روز ها هوا  چندان هم گرم نیست و نیازی به کولر چه از نوع گازی و چه از نوع آبی به هیچ عنوان احساس نمی شود تصمیم گرفتم این راهنمای خرید را برای انتخاب وسایل سرمایشی مناسب بنویسم تا در صورتی که شما هم چنین عادت های فصلی ای دارید برای انتخاب وسیله مورد نیاز خود از سردرگمی نجات پیدا کنید. با گویا آی تی و راهنمای خرید کولر همراه باشید.

کولر یکی از وسایلی است که نیاز آن در روزهای گرم و آتشین تابستان به خوبی احساس می شود. به خصوص که در خانه های امروزی دیگر خبری از حیات و حوض و امسال اینها نیست که برای فرار از گرمای شدید  به آن پناه ببریم و با آب پاشی آن و لمس خنکای لذت بخش آب حوض جان تازه ای بگیریم. بنابراین در این قوطی کبریت های امروزی وجود یک کولر در فصل تابستان از هر چیزی مهم تر و حیاتی تر است.

گازی بخریم یا آبی؟

تنوع در بازار کولر ها غوغا می کند و در صورتی که تصمیم به خرید داشته باشید باید وقت زیادی را صرف کنید تا بتوانید از میان این همه دستگاه های رنگ وارنگ چیزی را مناسب با نیاز خود و خانواده و البته جیبتان بیابید.اما در اولین گام برای انتخاب یک کولر مناسب باید تکلیفتان را با خودتان روشن کنید و با خود به این نتیجه برسید که کولر گازی کارتان را راه می اندازد یا کولر آبی؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت هرکدام از این دو نوع مزایا، معایب و کارایی های خاص خود را دارند که بسته به محیط و متراژی که قرار است در آن نصب شوند متفاوت عمل خواهند نمود. بنابراین با دقت یه این بخش از راهنمای خرید توجه نمایید تا بتوانید مناسب ترین نمونه را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید.

کولر آبی

air-conditioning-buying-guide3

بر روی پشت بام اکثر خانه های قدیمی شاهد کولرهای آبی قدیم و بزرگ هستیم که با توجه به میزان نیاز خانوار با ابعاد مختلف خریداری شده است. این نوع از کولرها سرمایش خود را از طریق مخلوط نمودن ذرات آب بسیار ریز و معلق نمودن آنها در هوا ایجاد می کنند. بنابراین باید گفت کولر های آبی تنها برای مناطق خشک مناسب است و استفاده از آن ها در مناطق شرجی مانند شهرهای شمالی و یا شهرهای حاشیه خلیج فارس چندان عاقلانه و منطقی به نظر نمی رسد.

کولرهای آبی قطعا مزایای بسیاری دارند اما در صورتی که نتوانید اصول بهداشتی آن را بدرستی پیاده مشکلات آن بسیار بیشتر از مزایای آنها خواهد بود. بنابراین یا به فکر خرید یک کولر گازی باشید و یا با توجه به اصول بهداشتی به درستی فرآیند نصب را به انجام برسانید.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در کولر های آبی و به خصوص در شهر های بزرگ و آلوده بیشتر وجود دارد این است که این کولر ها به سادگی هوای آلوده، میکروب ها، گرد و غبار و عوامل بیماری زا مختلف ( ویروس، باکتری، قارچ ) را از بیرون به داخل منزل منتقل می کنند. اکثر افرادی که از کولر آبی استفاده می ‌کنند، در طول تابستان دچار سردردهای موقت، گرفتگی بینی، گلودرد، عطسه و سرفه می ‌شوند و این به علت آلودگی ‌های ناشی از این سیستم خنک‌ کننده است. پوشال کولرها مملو از گرد و غبار و قارچ است و از آنجا که رطوبت دارد و آفتاب نیز به داخلش نمی ‌تابد، این عوامل با جریان هوا به داخل خانه راه می ‌یابند. این موضوع به ویژه در شهرهای آلوده‌ ای نظیر تهران که ذرات معلق در هوا بیشتر است، شدیدتر هم خواهد بود.

۸ توصیه بهداشتی مهم برای استفاده و خرید کولر های آبی

 1. پوشال کولرهای آبی یا باید هرسال به طور کامل تعویض شوند و یا به طور کامل و بهداشتی شسته شده و مدتی در آفتاب قرار بگیرند تا ضد عفونی شوند.
 2. حتما به بخش مخزن آب کولر محلول ضدعفونی‌ کننده سانوسیل بیافزایید.
 3. پس از انجام این مراحل و در هر بار روشن کردن کولر حتما چند دقیقه پیش ار روشن نمودن کولر تنها پمپ آب را روشن کنید تا پوشال ها به طور کامل خیس شوند.
 4. یکی از خطرات بسیار قابل توجه در زمان راه اندازی کولر های آبی امکان برق گرفتگی است. توجه نمایید که این کولر ها کاملا خیس هستند و حضور آب در کنار برق بسیار خطرناک است و می تواند با کوچکترین غفلتی منجر به برق گرفتگی و فوت فرد مورد نظر شود.
 5. بدنه کولر فلزی است و سیم‌ پیچی آن کمی مبهم. پس تعمیر آن را به دست متخصصان بسپارید و هرگز برای تعمیر آن تنها به پشت ‌بام نروید.
 6. در صورتی که تازه به منزل جدید اسباب کشیده اید و اولین باری است قصد دارید به سراغ کولر بروید حتما ابتدا برق را به طور کامل قطع نمایید و پس از چک نمودن بدنه با یک فازمتر اقدام به باز نمودن آن نمایید.
 7. سعی نمایید کانال کشی کولر از کوتاه ترین مسیر ممکن صورت پذیرد. همچنین در صورتی که کنال ها در بخشی از مسیر بر روی پشت بام هستند حتما آن ها را عایق کاری نمایید تا از اتلاف بیهوده انرژی جلوگیری به عمل آید. در صورتی که محل در نظر گرفته شده برای کولر دقیقا زیر تابش مستقیم آفتاب است. حتما یک سایبان برای آن تعبیه نمایید.
 8. تا حد ممکن تلاش نمایید که از دور کند کولر استفاده نمایید و همچنین به طور مداوم آن را روشن نگذارید.

کولر گازی

air-conditioning-buying-guide3

با پیشرفت صنعت کولرسازی، شرکت‌ های سازنده به فکر افزودن قابلیت‌ های جدید، بالا بردن کیفیت و پاسخگویی هر چه بیشتر نیازهای مصرف‌ کنندگان افتادند. به عنوان مثال شرکت سامسونگ با ارائه‌ مدل‌ های جدید کولر گازی، نه تنها موجب تحولی در صنعت کولرسازی جهان شد، بلکه با افزودن امکانات گسترده و مفید روی آنها، بیش از پیش فناوری‌ های روز دنیا را به خانه‌ها آورد. مزایای کولرهای گازی نسبت به کولر آبی شامل حوزه‌ های وسیعتری می‌ شود که از آن جمله می‌توان به قابلیت تنظیم دما و رطوبت هوا، سرمایش و گرمایش، مستقل بودن دستگاه و عدم انتظار برای روشن شدن سیستم مرکزی، سیستم‌ های تصفیه هوا برای از بین بردن گرد و غبار و ویروس ‌و باکتری‌ و بهینه‌ سازی مصرف انرژی اشاره نمود.

در هنگاه خرید یک کولر گازی به چه نکاتی توجه نماییم؟

ظرفیت کولر گازی

در زمان خرید کولر گازی باید به طور جدی به ظرفیت دستگاه مورد نظر توجه نمایید. دستگاه مورد نظر شما باید تناسب کافی و لازم را با محیطی که دستگاه را برای آن در نظر گرفته اید داشته باشد. بنابراین پیش از خرید دستگاه توجه به متراژ محیط، تعداد دستگاه هایی که در زمان کار از خود انرژی گرمایش آزاد می کنند و البته تعداد خانوار توجه نمود و سپس ظرفیت دستگاه مورد نظر را انتخاب کرد. توجه نمایید در صورتی که ظرفیت دستگاه پایین تر از میزان مورد نیاز شما باشد سرمایش مورد نیاز شما تامین نخواهد شد و در صورتی که ظرفیت دستگاه بیشتر از حد مورد نیاز شما باشد، دستگاه خیلی زود محیط را به دمای مورد نیاز شما خواهند رساند و این عمل باعث می گردد تا کمپرسور دائما خاموش و روشن شود که باعث کاهش عمر دستگاه خواهد شد. بنابراین در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید بهتر است پیش از خرید با کارشمناس فنی مربوطه صحبت نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

قابلیت تصفیه هوا

کولرهای گازی با پیشرفت بیشتر تکنولوژی تقریبا به یک دستگاه تصفیه هوای  تمام عیار تبدیل شده اند و علاوه بر سرمایش و گرمایش به بهبود کیفیت هوای اطراف شما نیز می پردازند. در این میان کولر های گازی سامسونگ با تکنولوژی پیشرفته و نوین خود خدمات بیشتر و کامل تری را به مصرف کنندگان می دهد. سیستم تصفیه هوا در دستگاه های سامسونگی به گونه ای تعبیه شده اند که گرد و غبار، ویروس ‌ها و باکتری ‌ها از جمله ویروس آنفولانزای نوع A موجود در هوا را از بین می ‌برند. سیستم منحصر به ‌فرد تصفیه هوای سامسونگ با نام دکتر ویروس “Virus Doctor” تمام ذرات مضر معلق در هوا از جمله باکتری ‌هایی که در فیلترهای معمولی باقی می‌ مانند و قابل حذف نیستند  را از بین می ‌برد و آنها را تبدیل به ذرات بخار آب می ‌کند. همچنین فیلتر دیگری به نام Zero در کولرهای سامسونگ وجود دارد که ذرات گرد و خاک موجود در هوا را باردار نموده و سپس ذرات با بار مثبت را مانند یک آهنربای قوی جذب نموده و به سوی خود می کشد.

برند کولر گازی

در زمان خرید کولر گازی به طور ویژه به برند محصول توجه نموده و دستگاه هایی با برند های شناخته شده و معتبر را برگزینید. در حال حاضر بازار مملو از کولرهای چینی بی کیفیت با ظاهر زیبا و جذاب است که می تواند شما را گول زده و بعدا با عمر مفید پایین و کارایی نا مطلوب شما را به دردسر بیاندازد. بنابراین توجه به برند و امکانات مورد نظر دستگاه از روی کاتالوگ دستگاه می تواند به شما در انتخاب گزینه صحیح کمک نماید.

کمپرسور اینورتر هوشمند

یکی دیگر از موضوعات مهم و کاربردی در زمان خرید کولر گازی توجه به میزان مصرف برق دستگاه است. اغلب کولر های گازی جدید موجود در بازار دارای قابلیت اینورتر هستند  که قادرست مصرف برق دستگاه را تا ۷۰ درصد کاهش دهد. کمپرسور اینورتر هوشمند مدل‌ های Triangle و Q9000 سامسونگ، سرعت خود را با توجه به دمای محیط تنظیم می‌ کنند و به این ترتیب کمترین میزان انرژی به هدر می ‌رود و باعث کم شدن هزینه برق مصرفی می ‌شود.

یکی از قابلیت های جذاب کولر های گازی سامسونگ قابلیت حالت تک کاربره است. دراین حالت دستگاه تا زمانی به فعالیت خود ادامه می دهد که دمای مورد انتظار شما را تامین نماید و پس از آن برای کاهش هزینه های برق مصرفی تا زمانی ککه دما در درجه فعلی است خاموش می شود.

توجه نمایید که برندهای معتبر و فوق العاده دیگری چون ال جی نیز وجود دارند که قابلیت های بی نظیری دارا هستند.

طراحی زیبا

در خانه های امروزی به دلایل زیادی مانند مدرنیسم و هم چنین کمبود فضا همه چیز در اوج ظرافت و کارایی و به صورت مشخص شده ای در جای مخصوص به خود قرار می گیرد. سازندگان نیز با توجه به تمامی این آیتم ها کولرهای خود را در اوج ظرافت و زیبایی طراحی می کنند.

قدرت کارکرد دستگاه

به عنوان آخرین نکته باید به قدرت و کارایی موتور کولر نیز توجه ویژه ای داشته باشید. زیرا این امر کمک زیادی به کاهش انرژی مصرفی خواهد داشت. دستگاه های پرقدرت تر با توان بیشتری هوا را مکیده و به بیرون پرتاب می کنند بنابراین بسیار سریع تر و آسان تر خنکی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

نظرات و دیدگاه های خود را درباره این مطلب با ما و دیگر کاربران گویا آی تی در میان بگذارید. همچنین می توانید با اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی به دیگران نیز در انتخاب یک محصول منطبق بر نیازشان کمک نمایید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *